Споделена история от Други

Какво може да си позволи човек с такава месечна заплата
Какъв стандарт на живот може да си позволи човек, който получава 6000 лв заплата в София без да има собствено жилище?

Коментари

1.   Висок и ги инвестирсй през жилищен кредит в жилище..

2.   Добър стандарт. Но аз те съветвам при такъв доход, ако е постоянен и ако си решил да живееш в София, да се замислиш и да инвестира в собствено жилище.

Иначе с тези пари можеш да си наемеш хубаво жилище и да ти остават пари за приличен живот. Все пак спестявай.

3.   Супер може да си живее човек с такива пари, но в общия случай, когато някой започне да взима такива пари в България тотално се самозабравя.

Имам предвид, че си вирва носа, започва да харчи за причещевки - скъпа кола(задължително), хубави дрехи, редовно излизания, телефончета, екскурзии и въобще не мисли как да инвестира!

А реалността е, че повечето хора, които взимат такива пари не ги взимат цял живот, а за 4-5-6 години максимум докато са на дадена позиция в дадена сфера.

После като ги уволняят/съкратят/фалират следва ледения душ и падат по за*ник от Еверест като от 6000 лева месечно минат на 1800 да речем.

Един разумен човек, който взима 6000 лева, трябва да заделя поне половината от тях и да ги инвестира.

Повечето не го правят.

Т. Т.

4.   От автора: забравих да спомена, че в момента живея на квартира сам, нямам жена и деца.

5.   Така зададен въпросът е общ. Зависи дали си семеен, дали имаш кредити, дали искаш да си купиш жилище и ако да - какво или предпочиташ на квартира, дали искаш да спестяваш/инвестираш и т. н.

Ако искаш да живееш на макс, харчиш 2 к, купуваш кола на лизинг за още 2 к и с останалите 2 к ядене, пиене и курви.

6.   Човек си позволява само това до което стигат мечтите му. Познавам милионерска съпруга която по цял ден се грижи за огромна градина и ежедневно е с мотика или лопата в ръка, а мъжа й инвестирал в много имоти. Познавам и семейство с много по ниски от 5хил лв доходи, което всяка вечер е по кварталните кръчми. Така че на въпросът ти отговор няма!

7.   Ми може да си купи жилище, че няма завинаги да я взима тая заплата.

8.   Ако питаш тук, значи не заслужваш такава заплата.

9.   Инвестирай ги в злато и скъпоценни камъни, всеки месец по малко заделяй от заплатата си, жилище твое, както прецениш, има разходи по него, поддръжка.

10.   Аз живея във Варна и от години вземам такава заплата - общо взето си живея добре, но каквото и да правя успявам да изхарча всичко.
Предполагам за зависи от това какви хобита имаш и с какви жени се срещаш.

11.   Програмист съм и взимам такава заплата (малко по-голяма). Наполовина съм изплатил тристаен в Хиподрума (намирам го за много добър квартал). Не съм се лишаваш от нищо. Имам и нова кола. Но до толкова. Не е като да се чувствам особено богат.

12.   8.

Няма по точно изказване.

14.   Зависи само и единствено от теб, от разходите ти :)

15.   Бруто или нето?
Приемам, че е нето.

Българинът явно е свикнал да закопава всяка стотинка в жилище. Не ги слушай, изобщо не ти трябва апаратемент, не и при сегашните цени. В момента цената за покупка е около и над 40 годишни наема на идентичен имот. Можеш да обмислиш покупка само ако имаш всички пари събрани, иначе с банките не ти препоръчвам да се занимаваш. Просто ще работиш на вятътра и парите ти ще пълнят джобовете на разни мафиоти - строители и банкери. А и строителството е с изключително ниско качество. Не си заслужава.

Вземи си под наем нещо прилично на хубава локация (Център, Лозенец, Иван Вазов). Ще успяваш да спестяваш поне по 3000 лева месечно, повече от 3000 с наема не ти трябват за живот. Тези 3000 може да инвестираш в акции или друго.