Споделена история от Други

Размер на наследствена пенсия НОИ
Здравейте! При двама наследника на починал родител дават по 75% на месец от стойността на пенсията. Въпросът е, че сме объркани, защото хората в НОИ ни обясниха, че на двамата наследника ни се падат по 75%, а всъщност дали това е възможно? Общо на 150% да имаме право ми е малко трудно да повярвам. Потърсихме в сайта им и там пише, че тези 75% се разпределят на равни части и за двамата наследника. Объркани сме и се чудим на кое да вярваме, а ще минат 3-4 месеца, докато разберем, пък това е време, което не е добре да губим. Също така до 26 години лицата имат право на тези помощи, ако учат, но дали ще ги получавам, ако работя в същото време?
Ще бъда много благодарна, ако някой запознат може да ми разясни как реално стоят нещата. Благодаря!

Коментари

1.   Отидете в НОЙ или НАП , и там ще могат да Ви кажат .

2.   Наистина ли жалката държава -плаща пенсията на починалите ,, родители ", когато умрат, на техните наследници? Сериозно питам...

3.   До 2 - да. Има си обаче определено условие- дават до 26години, но само ако продължат образованието си.
До 1 - бяхме и именно там казаха, че ни се падат по 75% лично на всеки, тоест общо 150%. В официалния сайт на НОИ пише, че имаме право на общо 75%, които се делят между нас.

4.   До авторката-тоест, ако човек е на 30 години, държавата не му плаща част от пенсията на починалите, , родители "?

5.   Минималният размер на наследствената пенсия за всеки наследник не може да бъде по-малък от 75 на сто от минималния размер (по чл. 70, ал. 12 от КСО) на пенсията за осигурителен стаж и възраст отпусната по общия ред (по чл. 68, ал. 1 от КСО), която е от 01. 07. 2023 г. – 523, 04 лв.
В тази връзка, минималният размер на наследствената пенсия е от 01. 07. 2023 г. - 392, 28 лв. (75 % от 523, 04 лв. ). Това е минимумът, който всеки отговарящ на условията наследник може да очаква.

6.   Авторе нима трябва да ти кажем ние че важи написаното а не разказаното от някоя лелка на гише?

7.   Здравей! Майка ми почина и получавам наследствена пенсия, като ми я плащат, въпреки че едновременно работя и уча. Важното е да учиш и да си до 26, другото няма значение. Това по втория ти въпрос. По първия не мога да отговоря, защото съм единствено дете.

Поздрави!

8.   До 4 - За един починал родител със сигурност е до 26г, ако учиш, но за двама не знам дали се вдига възрастта. Знам само, че в такава ситуация се преизчисляваха парите като процент от сбора на пенсиите на починалите. Попитайте, може да имате право на някакви компенсации или дори и еднократна помощ да е, пак е нещо.

До 5 - Това и аз го четох. Така или иначе и половината на 75% да получавам, пак сумата е по-голяма от тези 392, 28лв. Информацията и в сайта им си противоречи, защото точно под описанието, което отговаря на колко наследника по колко % съответстват пише, че при повече от един наследник, парите от тези % се разпределят равно между наследниците. Иначе Ви благодаря!

До 6 Господин/Госпожо, като не можете на отговорите конкретно, можете да се въздържите от нападки къде и кого да питам за нещата, които ме засягат. Очевидно не сте попадали в ситуация, в която търсите всевъзможни варианти да се доберете до информация относно правата и задълженията Ви и в същото време да се лутате из институции, където никой не си прави труда да ви обясни кое, как, защо. В един момент човек се чуди на кого да вярва... Мое право е да пиша тук и щом съм прибегнала до това, значи сигурно съм принудена да я търся тази информация.

До 7 - Благодаря! Аз работя в момента. Беше ме страх да не би да стане някой гаф и заради работа да си изгубя правото на тези помощи... Съжалявам за загубата! Не е лесно хем да се учи, хем да се работи, но в един момент се налага да се справяме с няколко неща на един път. Тя се гордее с упоритостта Ви и съм убедена, че Ви закриля и винаги ще бъде така! Пожелавам Ви искрено сили и успех!

9.   2., Нашата Осигурителна система е солидарна, а не колкото всеки е изработил. Т. е тя е социална. В САЩ трябва да имаш собствена сметка/застраховка, която покрива опеределени ситуации.
Пенсия наследяват децата при определени условия.
Пенсия наследяват преживелите съпрузи около 25 %. Останалите 75 % остават за солидарни плащания. Например, ти нищо не си изработил, не си плащал осигуровки, работил си на черно, получаваш социална пенсия от държавата.
Тези, които сега се пенсионират имат прогнозна преживяемост 81 години. Ако починеш по-рано, остатъкът се разпределя, както написах по-горе. Ако живееш повече, си на аванта от парите на по-рано починалите.