Споделена история от На работното място

Професионален кръстопът
Здравейте, в момента съм на един професионален кръстопът, и доста изговорих за ситуацията със семейството и приятелите ми, но се нуждая и от обективно мислене на непознати хора и затова реших да пиша тук. Аз уча софтуерно инженерство, 4. курс съм, нямам невзети изпити и бих казала че ми се отдава ученето защото до сега не съм имала особени затруднения да взема някой от изпитите, даже главно оценките са ми 5 и 6. Вече повече от година работя в една малка фирма, като в началото започнах ката стажант и след това си продължих работа на пълен работен ден. Трябва да кажа че много съм доволна от обучението и знанията които получих там, но все пак има доста нища които не ми харесват. Работното време е гъвкаво, но все пак често пъти съм оставала до късно в офиса, така че гъвкавото работно време изглежда като свобода, но всъщност е анархия. Всеки идва и си тръгва когато си реши, няма почти никаква организация, и затова често сми стресирани когато чукнат на вратата крайните срокове. Човекът който ни се води мениджър, никога не може да знаеш кога ще идва на работа, през работното време изхвърча и го няма по 2-3 часа, след което идва и решава че ще правим среща, а примерно е 18ч и всеки иска скоро да си тръгне. Офисът е в лошо състояние бих казала, не че е нещо страшно важно, ама все пак прекарвам там много голяма част от деня и не искам да се чувствам гадно. Заплатата ми е сравнително ниска, особено ако погледнем хората от моя бранш със същия опит като мен. Всичко това ми влияе лошо на психическото и физическото здраве, и вече от месец-два се обмислям да напусна. Преди две седмици получих предложение за работа, което е с 3 пъти по-висока заплата, с локация която ще ми е много по-удобна и много важно за мен е че ще имам възможност за работа от вкъщи (което на сегашната работа няма в никакъв случай). Аз вече разказах на шефа и мениджъра че обмислям да напусна, и се започна с едни комплименти (които между другото и преди това са ми давали) как аз супер си върша работата, как за малко време много съм напреднала, че искат да ме задържат, какво могат да променят и тн, освен това започнаха и да ме убеждават как на друга място няма да науча толкова, как ще ми висят над главата постоянно, как ще ме мъчат с крайни срокове и че няма да имам време даже и кода да си организирам… Искам да отбележа че аз съм едно мълчаливо момиче което много рядко говори за проблемите си, освен това нямам никаква база за сравнение, щото съм работила само там и е много лесно те да ме манипулират, с това че примерно ви казват че не трябва да “лъмтя за пари”, а че трябва да се научавам и да прогресирам. Освен това имаме проект който трябва да се свърши да края на годината, и без моята помощ, тийма трудно ще се справи, защото сме малко хора, а пък работата е доста. Мисля че вече нямам никакви причини да оставам там освен че емоционално съм много свързана с хората и това ме убива. Сега искам мнението от вас, дали е по-добре да остана на сегашната ми работа (все пак съм свикнала с хората и начина на работа) и да искам от тях по-добри условия, или да напусна и да приема новата оферта за работа?

Коментари

1.   Напускай смело. Има проучване, че хората от нашата сфера сменят средно компанията си на всеки 3 години, освен ако много не им допадне колектива и мениджмънта.

Смената на фирмата ще те накара и да излезеш от зоната си на комфорт, която си изградила в момента. Ако новото място не ти допадне винаги можеш да потърсиш трето - времената, в които човек започва на Х място и се едва ли не пенсионира там са отдавна забравени.

2.   Не позволявай да ти вменяват вина и да те манипулират. В момента в България рязко скочиха цените, респективно масово качествения персонал, който е в час с нещата които прави сменят работа и ръководството без да има разрешение и желание да вдига заплатите, натискат чисто емоционално.

3.   Според мен напусни и приеми новата работа. Сега ако не пробваш и рискуваш, то кога? Ако не ти допадне може да се върнеш на старото място.

4.   Аз мисля, че от така представеното сама знаеш отговора на въпроса си, просто те е страх от неизвестното и имаш някакъв сантимент и чувство на отговорност към сегашните си колеги. Обаче моя съвет е да разграничаваш нещата и да не влагаш толкова емоции. Да, можеш да си благодарна за възможността и опита, но животът е пред теб. Съвсем логично е да искаш нещо по-добро за себе си и да опиташ. Вероятността на новото място да си доста по-добре от сегашното е 50:50, но продължаваш в крайна сметка на принципа проба-грешка. Съветвам те да не си пропиляваш ценното време в чудене.
Колкото до прийомите на шефа и мениджъра ти да се опитват с ласкави думи да те откажат - не се хващай на сладки приказки. На тях им трябва човек, който да им върши работа. Бъди сигурна и че, ако на някой от колегите ти му изскочи такава възможност, ще я грабне без да мисли като теб.
Успех!

5.   Отивай, без да го мислиш. И не се чувствай виновна.

Нормално е да търсиш нови възможности, 3х по-голяма заплата е нещо, което според мен не трябва да изпускаш. В крайна сметка всеки си гледа неговите си интереси. Фирмата ако изпита финансови затроднения, ще те уволнят без да се замислят.

Ако не ти хареса, винаги можеш да се върнеш обратно.

Не вярвам да бъдеш по-натоверна от колкото си в текущата ти фирма. Казвам ти го като човек сменил вече 5 софтуерни компании.

6.   Малка фирма и анархия.
Не трябва да се обясняваш на настоящите ти шефове, ти не си в детската градина. Казваш, ставаш и тръгваш.
На новото място очевидно имаш много позитиви и отиваш на друго ниво.

без моята помощ, тийма трудно ще се справи, защото сме малко хора, а пък работата е доста.

А това са пълти глупосхи. Не решавай проблемите на хората, още по-малко на фирмата. Затова има мениджъри!!!

В работата няма емоции има условия на работа.
Работила съм в подобна фирма и никога повече не бих си го причинила.

Не позволявай да те манипулират. Порасни! Не си момиче, а млада жена. Много е лесно цял живот да си стоиш в козината от емоции, шефа те похвалил.... бля бля. Само като видя фасадата на сградата и подобна атмосфера нещата са ясни, ко, то иска да работи на такива места.

7.   Напусни. Парите са много по-добри, а основната цел да работиш е да изкарваш пари. Идеята е да си продадеш труда на този, който предлага най-добра оферта - било повече пари, повече свобода или повече дни отпуск и готвач в офиса. Работата е бизнес, не е семейство, и ще продължи и след теб по същия начин.

8.   Манипулират те. Бягай с 300. Навсякъде има и хубаво и лошо, но ако си здрава и права, а тия ти дават 1500 лв, а другите 4500, избирай вторите. Никой няма да ти плати сметките или да събере пари вместо теб. Аз така си откарах години, но не се развивах, което бе грешка. Все бяха обещания, обещания, хубави думи от шефовете, накрая ку*ец. И на мене ми викат да не ламтя за пари, че не е хубаво, пък шефовете апартаменти си купиха, фирми, активи, а аз имам кредит даже, че се наложи заради здравословни проблеми в семейството. Дано това, което ти казвам те отрезви. Успех!