Споделена история от Други

Право? Или...
Здравейте! Аз съм момиче от един малък град на 17 години съм. Уча в обикновена гимназия, в хуманитарна паралелка (профилиращи предмети са: История, География и БЕЛ).

Тази година съм 11 и се насочих към история, защото ми е лесна и ми харесва. Искам да кандидатствам в СУ или УНСС с история, но не знам какво... мислех право, но не е за мен... някои казват, че нямало работни места за прависти и икономисти. Реших да чуя и вашите мнения по въпроса понеже ми е много трудно да избера... благодаря предварително!

Коментари

1.   Аман от това "право"! Като някаква психоза е сред кандидатстудентите. според мен това е за хора без мнение, които не знаят какво искат да учат.

2.   Стани стоматолог-без работа няма да останеш сега за кой ли има работа освен за тях.

3.   Аз уча право и съм трета година. Мен ме влече правото, като наука и изобщо нямам съмнение за специалноста.
Ако смяташ да учиш право подготви се за доста учене.

А колкото до работните места бол адвокати / но за нищо не стават /. Разбира се, че има работни места можеш, като завършиш да станеш младши съдия или пък прокурор. Просто си има конкурси и ти се явяваш все едно на изпит, при висок резултат те назначават.

Моето мнение е ако искаш да учиш право само, защото за момента е модерно по - добре не се хващай изобщо. Успех ти желая!

4.   Номер 3, искам като завършиш да отидеш на конкурс за младши съдия или прокурор (само да те светна, че няма всяка година, въпреки че в ЗСВ е заложено да са всяка) и да те видя как ще станеш.

Само за инфо - на последния конкурс през 2010 за 42 места за съдии - 1030 кандидати, за 48 прокурорски -1600.Докато завършиш смятай ги по 5000 за всеки. И ако сега си мислиш, че четеш, та ти си едва трети курс, за какво четене изобщо говориш, то на тия конкурси вярвай ми свят ще ти се завие. И ще те оценяват наравно с адвокати, дознатели и всякаква ПРАКТИКУВАЩИ юристи, които драпат за съдебната власт.

Така че може и човек да извини невежеството ти, имайки предвид, това че си неопитна, но просто, щом учиш право и разчиташ на тия конкурси, пиши се безработна още от сега.

Колкото до авторката - написала си не е за мене. Като не е за теб, изобщо недей се навира. Работа няма за юристи (прависти не е точния израз), така че информацията ти е вярна. Ако пък смяташ, че е за тебе, то можеш да започнеш да учиш, после и да съжаляваш, поне ще си учила нещо, което ти харесва.

5.   А защо пък точно право? С история има страшно много специалности, с БЕЛ и география също. Купи си справочник на Софийския и си избери специалност, виж по кои предмети трябва да се готвиш и действай. НО най-важно е да учиш нещо, което на теб ти харесва!

Аз съм втори курс, икономика уча и като ги гледам половината ми колеги - въобще не ги кефи това, което учат, но зор да имат висше и какво - ами икономика!

Същото е и с правото, затова всеки втори е или юрист или икономист. Естествено ако това те влече - давай, но ако е само за едната диплома и ти е все едно какво точно ще учиш - по-добре не се захващай.

А, и само да добавя - УНСС е икономически университет, не знам колко е "качествено" правото там, както и другите неикономически специалности. Също така е адски корумпирано, системата му е зле измислена и като цяло не го препоръчвам.
Успех!

6.   Номер 4 напълно съм наясно със сестемата. Израстнах в такава среда. Родителете ми са преуспели юристи. И не съм съгласна с мнението ти.
Но всеки има свобода на мислене все пак.

7.   Номер 6, не съм наясно какъв юрист си и колко са преуспели вашите, но определено не можеш да пишеш грамотно. А за вашата професия това е просто задължително.

Колкото до споменатите от номер 4 конкурси, информацията е истина на 100% , може да се провери много лесно в сайта на ВСС, въобще ако знаеш какво значи тази абревиатура, ако не питай вашите ще ти кажат ;)

8.   От авторката:
Благодаря ви за съветите .. аз мисля, че избрах професията за мен- учителка по история. :)

9.   Аз съм 4-ти курс право. Съгласна съм с мнението на номер 4. Положението е отчайващо, на моменти чак ме хваща яд, че записах право. Инак е прекрасно образование.

Мнението на номер 3 е некомпетентно, изненадвам се как е трети курс право и въобще не е запозната с процедурите и положението на българския юрист в момента. И все пак, правото е една чудесна специалност.

10.   Не ги слушай тези, който плюят по Правото. Ясно е, че не са ги приели, защото там не се влиза само с матури като във всички останали измислени специалности, които именно са създадени за хората, искащи някакво си там ВИШУ. Аз познавам доста хора, завършили Право, които изобщо не работят в тази сфера, а развиват успешен бизнес. Фундаментът, който ти дава тази специалност, няма да получиш на друго място, а и хора от западни университети споделят това мнение... Съветът ми е да не се оставяш завистливците да те съветват..

11.   Аз уча право, от малка мечтаех да стана адвокат, не съжалявам за това :-)) Ама много четене - от тъкно до тъмно :-))

12.   От авторката:
Благодаря ви, много, но на мен правото не ми харесва.. правото беше само като вариант, защото не съм много запозната за какви специалности мога да кандидатствам с идтория, а и не межах да намеря много информация по въпроса. :)

13.   Здрaвейте! Много е вaжен този въпрос зa мен и зa товa моля дa ми помогнете!!
И тaкa искaм дa учa прaво по История съм с добре с 4-ки и5-ци,
a по БЕЛ до седми клaс съм билa отличничкa, но тaзи годинa нещо сaмо нa 4-ки и 5-ци го кaрaм зaщото съм в ново училище и госпожaтa ни искa дa знaем повече отколкото трябвa ю, но ще се постaрaя дa зaвършa с 5 или 6 /Тaзи годинa съм в осми клaс, но проблемa ми е, че днес клaснaтa ни кaзa, че от другaтa годинa може клaсa ни дa стaне с пaрaлелкa туризъм. И въпросa ми е дaли aко остaнa в същия клaс до годинa след товa ще могa ли дa си учa зa прaво? A много искaм дa учa прaвото. И не съм мноо? нaясно с тaзи пaрaлелкa туризъм кaквa могa дa стaнa? След товa ще могa ли дa с
учa зa прaво? Или дa се местя в друго училище и в кaквa пaрaлелкa трябa дa се зaпишa? Много ще съм ви блaгодaрнa aко ми помогнете! Тaзи темa зa мен е много вaжнa!!! :)