Споделена история от Други

Бакшиш?
Оставяте ли бакшиш на сервитьори, таксиметрови шофьори или фризьори? Или дори на продавачките в магазините? Дразните ли се ако сами си определят бакшиш, като ви върнат по-малко пари?

Коментари

1.   Оставям, но се дразня, ако сами си вземат.

2.   Бакшиш се оставя по лична преценка, когато имаш възможност и желание, разбира се че много се дразня ако някой си определи сам бакшиш.
Между другото никой в бг няма право на бакшиш, според закона ако при проверка НАП открие в касата на продавач или сервитьор дори стотинка в повече от колкото е оборота по каса, би трябвало да глобят самия работник 2 хил лв и отделно да глобят и да запечатат заведението или магазина за даден период от време. Такъв е закона!

3.   Оставям на сервитьори винаги, сумата зависи от обслужването.
Това е професия с много стрес, а ниско платена. Често комплексари се "разтоварват" на техен гръб. За това и е един от начините за първи впечатления от непознат- виж го как се държи със сервитьори.
Особено пък ако са и лъчезарни, с добри обноски, оценявам още повече. Мъжът ми също винаги оставя на сервитьори.
Таксита не ползвам. Фризьорски услуги също не ползвам- сама си поддържам косата от много години.
На продавачи не оставям бакщиши- то оставаше да си раздавам целият приход на други работещи... да тръгна да давам наред тогава и на много по- заслужаващи- като учители например.
Ако някой си позволи сам да си определя сам/а бакшиша- ще се наложи да ми върне всичко до стотинката и никога повече няма да стъпя в същото заведение! С моите пари разполагам аз, аз решавам колко и дали.

4.   Не. Това им е професията.
Виждала съм мъже да оставят бакшиши, надявайки се сервитьорката да им пусне/излезе с тях. Как да им обясниш, че всеки ден ги свалят? И че избираат паралии?

5.   Рядко оставям бакшиши. Според мен по-добре е да даря за нуждаещи се парите които мога да оставя като бакшиши през месеца. В много професии хората не получават бакшиши.

6.   Доставчиците на Glovo никога нямат дребни и винаги от неудобство трябва да им оставяш бакшиш. Тръгнал да разкарва храна, а няма да ти върне. Как ги правят тия работи, просто съм изумен. Българска простотия и нахалство

7.   В ресторанти оставям. Общо взето закръглям до 5 или 10 лв, нещо такова.
В такси по-рядко. На други места - не. Напоследък в магазините пазарувам с карта и винаги имам точно ;), но и преди това не съм оставял там.

8.   Аз им оставям, особено в заведенията, които посещавам често - запомнят го и след това отношението е доста по-различно.
Имах следната случка преди няколко години:
Аз и 2-ма приятели ИТ-та сядаме да си поговорим в една сладкарница в центъра на Варна. Сервитьорката не ни объна никакво внимание, защото не сме нацепени батки със татуировки и съответно обслужването беше ужасно - бавно, грубо, с грешки и неучтиво.
Като си тръгвахме, чакахме половин час да ни донесат сметката.
Оказа се обаче, че всичките имаме само големи банкноти, общо взето нямаше как да съберем точната сума, така че дадохме с около 20 лв повече (на сметка 30 лв оставихме 50) и понеже не ни се чакаше още половин час си тръгнахме. Докато си тръгвахме, забялязах, че сервитьорката, която се моташе през цялото време видя колко сме и оставили и направи изумена физиономия. След 1-2 седмици седнахме пак в същото заведение (не че го харесваме, просто е на удобно място). Същата сервитьорка ни обслужи изключително учтиво и старателно - всичко носеше на бегом, изобщо - коренна промяна в сравнение с първия път. Сигурно ако и бях поискал телефона, щеше да ми го даде.

Та по въпроса с бакшиша - явно има значение.

9.   На сервитьор бих оставила нещо малко, все пак плащаме скъпи напитки и храна.
В магазина оставям по 1, 2 стотинки понякога. Все пак, ако не ти стигат, няма да можеш да си купиш нищо.
Давам на куриери стотинки, ако пратката ми е да кажем 23. 50, оставям 24. Понякога точни.
В някои страни е задължителен бакшиша, при нас не.

11.   Оставам, когато имам, когато нямам пари, давам точно, зависи колко имам.

12.   Тук не е Америка за да се оставя бакшиш!!!
Всяка държава има своите традиции и обичаи. Ако в Америка бакшишът е традиция и е част от възнаграждението и не е опоменат черно на бяло в сметката с цел, ако клиента остане недоволен от обслужването да го духа обслужвалият го като не получи неписаната част от сметката под формата на бакшиш, то на другия край на света в Китай, Корея и Япония подаването на бакшиш се смята за голяма обида към персонала защото така един вид клиента му намеква, че не е на мястото си и, а да му даде още малко пари, че да си свърши работата както трябва. В България никога не е имало такъв обичай да се оставя бакшиш. А всички обслужили ме арогантно или нагло могат да го духат, като не съм им повече клиент и предупредя всички познати да не ходят при тях. Страшно много идиоти с 2 мозъчни клетки губят десетки хиляди левове на момента заради лошо, алчно, арогантно или нагло обслужване към мен. Просто са твърде тъпи за да осъзнават, че в момента в който се отнесат некоректно, грубо, алчно, арогантно с мен вече са загубили десетки хиляди левове от перспективата на бъдещето. Все едно в него момент някой им е открадва по една кола. Но откъде толкова акъл в Ганьо за да осмисли това? Това също е отнет бакшиш поради ганьвско отношение. Даже по социализмът имаше сложени табелки с надписи призоваващи да не се оставя бакшиш защото това разваля качеството на обслужването. Ако някой има наглостта да си присвои бакшиш, първо си го изисквам второ повече никога не стъпвам там.

13.   Сега си направете сметката че сервитьорите в бг изкарват най-висок доход, всеки им оставя, даже има такива които оставят по 20 лв и нагоре, тази сервитьорка днес обслужва поне 30 маси и си тръгва с най-малко от 200лв бакшиши. 20 дни по 200 лв е 4000лв и заплатата е поне 1000лв, общо 5 хиляди лв пък всеки от вас е на мнение "ах горките" те са с ниски доходи, реалността обаче показва че доходите им са доста по големи от вашите.

14.   Ама откога и в магазините оставяли бакшиши?

15.   14, много хора не си вземат жълтите стотинки а някои и белите

16.   Не оставям бакшиш. Заплатата ми е 900. 00 лв., сама жена съм, плащам сметки, пазарувам, и за бакшиш не остава.

17.   Аз съм с 600 лв доход на месец сама жена - сметки разходи лични - храна дрехи... и въпреки това оставям бакшиш да! Най вече на таксиметрови зашотот се налага често да пътувам.
Човек трябва да умее да си прави сметката и да харчи толкова и за това само от което има нужда а не да прекалява и да си угажда от неща които няма реална нужда и са излишни! Излишни работи - цигари алкохол дискотрчки кафенца.... и всякакви глезотийки от които просто няма нужда и са излишни разходи! Човек трябва да живее с това което му е нужно и достатъчно - и малкото е предостатъчно! Парите трябва да се ценят и да се влагат е смислени неща!
Ама то това си е чиста дарба да го можеш! И с малкото пак да бъдеш щедър!
" Ръка която дава никога не е бедна! "

Жена на 26

18.   Да, оставям на сервитьори/ки - около 10% от сметката. (При нормално обслужване! )

На таксиметрови шофьори - закръглям сумата на 0, 50 или на лев. Примерно, ако сметката е 4, 20 - давам 4, 50; ако е 4, 70 - давам 5 лв.

На фризьорки и продавачки - принципно не оставям!