Споделена история от Други

Истината за капитализма
Ще изброя накратко до какво доведе капитализма и последвалия морален упадък и липса на емпатия при хората:

1. Близък човек от семейството може да те застрахова за голяма сума и да му се изплати застраховката след смърт - скоротечен рак.
2. Масово близки на починали роднини се съдят за жилища. Ако сте физически или финсово зле - забравете, че ще ви откликнат или ще ви се обадят да питат как сте.
3. Гражданския брак се сключва с цел материална облага, тъй като при смърт или развод също се делят материални облаги.
4. Първия въпрос на всеки когато видиш на улицата е да те пита какво работиш, а не дали си щастлив и си добре.
5. Интернет е препълнен с обяви, където млади момичета си продават телата за без пари. Изневерите са масово явление.
6. Социалните мрежи и жаждата за пари се превърнаха в основен виновник за намалената раждаемост, като основен критерий на подрастващите момичета са материалните облаги.
7. Основен критерий за това какъв човек си е каква заплата имаш, а не какъв човек си.
8. За работодателите важи сентенцията, че незаменими служители няма. После не се чудете защо никой не ви търси след като сте инвалидизиран, в следствие на трудова злополука. Това важи и за вашите колеги.
9. Не очаквайте някой на улицата да ви помогне, ако ще да умирате на пътя, освен ако няма финансова изгода от вас.
10. Ако не сте здравно осигурен сте оставен да умирате на улицата. Ако пък сте здравно осигурен плащате под масата, за да се отнасят като с човешко същество, т. е. плащаш двойно за една и съща работа.

Не мога да изброя всичко, но вярвам, че всеки поне малко вижда накъде върви човечеството с тази прогнила система.

Коментари

1.   За момента това е най-хубавата система.

2.   Ами никой не те кара насила да живееш в държава с капиталистическа система. Впрочем, в Бг и в повечето страни в Европа изобщо няма чист капитализъм, а солидна социалдемокрация. Лъжата за демокрацията нека оставим настрана, но е факт че държавите отпускат огромна сума пари за социални помощи: детски, безработица, за социално "дискриминирани", за сираци, за инвалиди и т. н. С тия пари не може човек да живее добре уреден, ама няма да умре от глад в никакъв случай. Туй не може да се нарече капитализъм.
Но ако предпочиташ баш комунизъм, може да избереш между Куба, Венецуела или Северна Корея. После пиши как е там. Ако е хубаво и ние да идем!

3.   Това не е от капитализма, а от човешката природа. По соца сякаш не е имало бракове по сметка и подобни неща.

4.   Авторе аз да ти съобщя нещо от социализма и да ти кажа за твоите точки:
1 Преди 1989 имаше застраховки, те не са навлезли след това!!! Имаше си ДЗИ и хора се затраховаха себе си и имуществото си, кой колкото иска.
2 Преди 1989 също роднини са се съдили за жилища, има налични съдебни решения от онзи период!!!
3 Преди 1989 също са се сключвали граждански бракове с материална облага, най много заради гражданство в даден град! Сключвали такива бракове, заради гражданство или заради наличие на собствено жилище/етаж!
4 И тогава най-честия въпрос беше къде работиш, с цел новия познат дали може да бъде полезен с връзки за нещо.
5 Е интернет нямаше, но винаги си е имало леки жени, коцкари и изневери, чуждото не го е измислил капитализма и в библията пише да не пожелаваш чужда жена, следователно и преди 2000 години е имало желание към чужди женици.
6 Няма смисъл да хвърляш вината на родителите върху социалните мрежи, във възпитанието което родителите дават е вината. Още по грозно е да обвиняваш само момичетата, родители стават и двата пола не само жените!!! Нима мъжете не са жадни за пари?
7 Критерия каква заплата взимаш говори много за един човек. На каква сума се е съгласил да продаде труда си, говори за неговото самочувствие, з анеговата самооценка. Получаваната заплата говори з атова, колко го цени работодателя който прекарва с него по 8 часа на ден, също доста важно да разбереш с колко старателен човек се запознаваш и т. н.
8 Никога работодателите не са имали емоционални чувства към работниците си, та те са работодатели, те са само страна по трудовия договор!!!
9 Не нзаеш ли че ако посегнеш да помогнеш на някой умиращ на пътя си застрашен да бъдеш осъден че не си компетентен в помагането (не си лекар с точната специалност) и ще заплатиш не малка сума вредни на умиращия или на наследниците му? По тази причина кардио хирурзите не оперират коленни стави, не че немогат, но пациента може да ги съди, че не са компетеннти в областта а са "помагали"!
10 Нима си съгласен да плащаш нужната сума за да се лекуват всички здравно не осигурени??? Нима не знаеш, че по глолямата част от плащащите здравни осигуровки плащат по 25 лева на месец което е крайно недостатъчно да се издържа здравеопазването??? В същото време 1, 7 милиона български гражданни нямат, не са платили здравно осигуряване (безработни, роми и живеещи в чужбина) и отделно други 2 милиона пенсионери 700 хил държавни служители и 700 хил деца ги осигурява държавата. Тоест около 1, 3 милиона плащат здравни вноски!!!
Че системата е прогнила е вярно но тя е в резултат на нашето общество, от една страна ние я правим такава от друга, ние с мълчанието си се съгласяваме да живеем по този начин.

5.   Забравил си да добавиш:

1) Кучетата имат повече права и за тях се полагат повече грижи от умиращи хора

2) ИТ специалистите, които работят във 'виетуалния свят' и правят нещо за някой си някъде, взимат пари колкото за 5 мед. Сестри, лекари, полицаи и т. ню жизненоважни професии

3) Модерни 'звездички' от кастинги за пеене, от тв-шоута и всякакви клоуни забогатяли не знам си как се къпят в пари

4) Децата на хората в чужбина ги чакат само да умрат, за да се върнат тук и да си поделят имотите им

Абе все 'благинки' сме взели от 'цивилизования' Запад, ама така ще е. Продадохте си земите. Продадохте си свободата. Продадохте си родителите и държавата. За кирливи долари или евраци.

6.   Бумът на абортите е започнал през социализма. Докъм 2000на година броят на абортите е бил приблизително равен на ражданията, а през някои години абортите са били дори повече от ражданията, включително през социализма. Не казвам, че е нямало хубава неща и тогава. Иначе и аз не харесвам така наречените социални мрежи, затова и не ги ползвам.

7.   Това не е истината за капитализма, а някои от недостатъците му - пречупени през твоята гледна точка!

Но това не е истината!

8.   Ами това в западният стил на живот, американската мечта.

Живот на кредит, живот на бързи обороти, живот с крайна цел постигане на финансови успех и богатства.

И българчетата взеха, че се хванаха на въдицата и повярваха. Хареса и м.

Да си купуват чисто нови телефони, да ходят в чужбина по2-3 пъти в годината, приеха го за нещо нормално.

Само, че тия благинки си имат цена - пълно заробване за поколения напред, бачкане като луди, стрес, проблеми.

Кел файда, че си забогатял на 60, ако си вече с куп болести и гадости на главата след години блъскане като р:Об

Селяните с прекомерни претенции и изисквания тепърва ще пищят като останат без пари, но за сметка на това с 2-3 кредита и претенции за 'западен стандарт на живот'.

На Запад 90% не я постигат прословутата американска мечта. Нямат собственост. Нямат НИЩО! Разболееш ли си аут. С месеци не може да изплатиш скъпо лечение.

Тука на селяните образование, здравеопазване им е било за без пари, имали са вили, ниви, обаче не селото(Бай Ганьо) се помислил за Шекспир и щял и той да живее като някакви си хора дето видял по телевизията, че са много богати.

От народ с аграрно-селско мислене и 5 века робия толкоз.

Т. Т.

9.   Иронията е, че социалист винаги може да живее нормално в капиталистическо общество, но капиталист никога не може да живее нормално в социалистическо общество.

Ти тук си изкарал само лошите страни, без добрите. Всичко си има две страни. Това не е перфектната система, но е най-добрата, която има.

Има една приказка, че ако на 20 не си социалист, значи нямаш сърце. Ако на 30 не си капиталист, значи нямаш мозък. Силно се надявам да си на около 20.

10.   5, като казваш за продадени земи и свобода какво имаш предвид? Може би през социализма земите са били частни или в КНДР са свободни със земи? Робовладелски строй ли искаш или феодализъм, където феодалът има земя и ти я дава да обработваш? За кой строй фантазираш при всичките ти оплаквания? А това че някой ще те застрахова и ще прибере пари докато си болен от рак не знам от филм ли го научи или така си фантазира - я върви при някой застраховател да ти обясни как (не) може да стане. Или пробвай ти да застраховаш роднина - да знаеш, че се плащат вноски, не е само да кажеш "застраховам го - на мен дайте парите после".

11.   Като човек живял и през социализма и през капитализма - ще си кажа и своето мнение:

И двете системи имат и плюсове и минуси!

Моралният упадък не идва от капитализма, а от това, че масово хората се отдалечиха от Бога и живеят неБогоугодно и не спазват Божиите заповеди!

Капитализмът и демокрацията имат и много плюсове:

Най -важният: имаш свобода!

Можеш, поне засега - слава Богу, спокойно да отидеш на църква, на Богослужение, да се прекръстиш, когато минаваш покрай храма. И да изповядваш без страх православните си християнски възгледи!

Да недоволстваш от властта, да протестираш и да говориш против нея, когато тя греши!

Капитализмът дава възможност на хората, които са трудолюбиви и предприемчиви да започнат да работят за себе си, да не зависят от работодател!

Има и още плюсове, но не ми се навлиза повече в темата.

Естествено в тази система има и много минуси, но имай предвид, че твоят живот си зависи от теб самият!

И как ще го изживееш си зависи от твоите възгледи и решения!

А и в крайна сметка, човек е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот, така че как ще изживее този временен живот е важно само дотолкова, доколкото от това ще зависи вечната му участ!

Така, че авторе, не се коси толкова от тези проблеми, а се замисли повече за духовните неща, за Бога, за спасението на душата си!

12.   Съгласен с номер 3. Нещата, които описваш, са човешката природа, а не резултат от дадена система. Реално и затова комунизма във вида, в който Маркс го вижда, така и не просъществува. Защото е идеология, утопия, която не е съвместима с човешката природа.

Съгласен и с другите коментари, че никъде реално няма чист капитализъм. Смесица е от социални и пазарни елементи. Разликата е, че примерно в скандинавските страни корупцията е много ниска и социалната им система покрива много неща, докато тук се краде масово и социалната система е зле. Но затова пак не е виновна системата, а че манталитетът на народа е такъв и търпи/обича/приема корупцията.

До 5. По точка 2, това не е вярно в цяла Европа. В страни като Германия, ИТ специалистите не взимат най-много пари и има доста добре заплатени здравни специалности. Разликата е пак, че в Германия има много ниска корупция, а тук е много висока. Защото немците нямат особено търпение към кражби, рекети, преписвания в училище, фалшиви дипломи, докато в България масата си го харесва или търпи това.

13.   Мдааа, понеже преди 1989 г. не се женеха масово за жителство и не изневеряваха на всяка командировка. Колкото до "безплатното" здравеопазване, питай хора имали нещастието да влязат в болница за каква мизерия е стамало дума. Да, било е безплатно, заедно с хлебарките, мухъла и отвратителното отношение на сестрите и санитарките. Когато майка ми забременя със сестра ми и се наложи да влезе в болница за дълго (имаше някакви проблеми) и за цял месец никой не и беше дал чиста нощница! Добре, че имаше "връзки", че чак когато леля й (беше лекар) се намеси почтаха да се отнасят с нея по-внимателно. Иначе лежи си там в мръсотията, боли те, не боли те, никой няма и да те погледне. Ама беше безплатно!
А за това колко жени са ставали любовници на тоя и на оня в цел облаги да пиша ли?
Единственото хубаво беше, че наистина нямаше безработица. Е, вярно заплатите бяха ниски, но пък то и като няма какво толкова да купиш, стигаха. Не си влизал в Детмаг да видиш двата модела обувки и трите модела блузи и ти тряше само да си намериш твоя номер. Няма друг цвят, няма друг модел, всички еднакви. И изобщо всички много се прехласвате, ама или не помните или сте родени след 1989 и баба ви е разказвала да онова време.
Не казвам, че сега е прекрасно, о, не е. Обаче спрямо това, което беше...

14.   11, пропусна да кажеш, че си почти на 60 и си щастливо женен!

15.   Банго, .. по време на соца беше по-зле. Как се женеха жени за софиянци за да вземат жителство. По санаториумите се плющяха всеки с всеки. Лекарите тогава имаха лаф "Аз бонбони не пия" - без пари и скъп алкохол не те поглеждаха. Можеха да те изхвърлят от жилището ти за да го дадат на "заслужило семейство".

16.   Забрави таксуване на запазване на място в уж нискотарифните самолетни комапнии и куп зчдруге таксички, липса на читави влакове, новите влакове нямат купета, а ся като трамваи вътре.

18.   До 11 имам на хартия свидетелство за свето кръщение от 1984г на брат ми, тогава той е бил на 8 годинки! Една братовчедка на баща ни му беше кръстница и е вписана като такава в кръщелното, всички роднини бяхме на кръщенето в църквата, не сме се крили. Църквата все още се намира на пъпа на Бургас, а бланките за свето кръщение ги отпечатваше държавно предприятие, попа ги попълва, от църквата излязохме спокойно и отидохме на ресторант! Не лъжи че е било забранено да се къръстиш или да идеш на църква!!!

19.   Те за това днешните работодатели реват, че няма кадри. През Соца как имаше кадри бе! То и сега има, ама си бачкат за себе си. А не за чичо Гошо или чичо Ханс с Ламбото дето ще му подхвърля трохи и ще то третира като куче. Хората им дойде акъла в главите и разбраха, че човек трябва да работи за да печели самият той, а не разни тарикати. Аз за това не бачкам и си взимам 2500 евро социални помощи ставам си в един на обяд, тренирам си, гледам си семейството а, чичо Ханс да запретва ръкави и да почва да бачка на машината, че всеки момент лизинговата компания може да го спре на някой светофар и да го свали от Ламбото.

20.   Капитализъм и социализъм. Капитализма е гнила система да, но не заради нещата които си изброил! Някой каза заради човешките слабости. Именно заради това, каквато и система да е на дневен ред, ако не е насочена към добруването на масите, то тя ще е лоша. Никой да не ми обяснява че било лошо да се плаща за тези които не работят. Те може и да не могат да работят. Редица специалисти са се изказвали, че нашата страна, спокойно може да изхрани население от 45 милиона души. Реално, едва изхранва 5! Къде отива излишъка, оставям на философите да се досетят. Аз съм на мнение, че природата обича разнообразието. Има всякакви хора и трудолюбиви и мързеливи и болни и артисти както и лекари по призвание. Нека има небе за всички, щом природата те е създала, значи имаш равни права на живот пред всеки останал. Реално на земята има място за всички ни! Има храна за всички ни, има блага за всички ни! Ако някой се има за нещо повече от всички останали, значи е психически увреден или с нереални представи и критерии за себе си. Един може да е некадърник на работа, но да е душа човек и хрисим, друг може да е прекрасен специалист в дадена област, но в личен план или като човек е да е пълен провал... комбинациите може да са много. Нищо естествено не виждам в това, критерият да бъдат материалните придобивки по заслуги. Животът е шарен, нека го насърчаваме да бъде такъв, а системата е добра, тогава когато е насочена към човека! Тъй че.... комунизма къв бил, капитализма къв бил... това са едни названия на системи. Реализацията седи в основата им. Така и не разбират голяма част от хората че това което не са удобрявали по соца, го има и днес, защото на власт са все същите - децата на бившите "комунисти". В кавички, защото истинските комунисти са избити отдавна по паланките, борейки се за равноправие и висши идеали. След тях са дошли службогонци и угодници на силните на деня - както е и днес! Единствената разлика е тази, че самата система е била по социално ориентирана от днешната и придобивките и благата за масите са били по големи. Тази сегашната система, дава възможности на малцина да са свръх богати, за сметка на мнозинството. Затова е и по лоша от предишната, но и двете са морално остарели и недъгави!

21.   До 18

от 11

Аз мразя лъжата и никога не говоря и не пиша лъжи!

Недей да говориш наизуст, след като не си живял по това време!
Свидетелството за Свето Кръщение е едно, а гонението срещу църквата е друго!

Ти знаеш ли колко свещеници са били убити от комунистите?
И колко са били преследвани и репресирани?

Има цяла книга за свещениците мъченици - избити от комунистите в България!

Имаш ли представа, че беше забранено да се ходи на църква, ако си комсомолец или пионер? И че ходеха комисии от учители по Великден и записваха, ако видят някой ученик в храма!

Че хората, които бяха членовена партията, кръщаваха децата си по манастирите, за да не бие на очи...

Вземи почети малко преди да обвиняваш някого несправедливо!

22.   До 4 - Всичко точно, без точка 9. Съжалявам, но това е просто малоумно...