Споделена история от Други

Въпрос за сонда с вода
Ще се радвам да отговорят хора, които имат такава сонда и/или са запознати.

Ако е намерена подпочвена вода и става за пиене, достатъчно ли е сондата да осигурява 3-4 членно семейство за пиене и битови нужди?

Тоест има ли нужда изобщо от вода от канала или сондата покрива всичко?

Коментари

1.   Във фирмата, в която работя има такава сонда. Но не пием от водата. Имаме диспенсер. Не знам каква марка е сондата, но редовно имаме проблеми с водата. За мен не си заслужава. Дадоха и дават хиляди за поддръжка и ремонт. Дали ще ги даваш на ВИК или на майстори е все тая. Не спестява нищо. Даже може и по-скъпо да е.

2.   Доколкото знам, подпочвената вода е на периоди и не може да се разчита целогодишно на нея, освен ако не си в близост до река.

3.   Зависи от пропускливостта на варовиковия слой, а от там и дебита. Моята на вилата излезе чак на 50-я метър, помпата работи 30 мин. и после 15 събира вода. От там прехвърлям в щерната и от там хидрофора захранва вилата. Хубаво е да направиш анализ дали е годна за пиене, защото не се знае откъде минава жилата и доколко са разтворени вещества от скалата вътре. Успех!

4.   Подпочвената вода не е достаъчна за каквито и да е постоянни нужди от вода. Например геран се копае на 15-20 метра и може да се пълни от подпочвена вода.
Но за сонда и използване на водата за постоянно, такава вода излиза между 40 и 70 метра. Зависи от района. Тогава реално ти си стигнал до подземна река с голям дебит. Това не е подпочвена вода. Освен това изискванията за сонда са съвсем различни, технологията също.
В кой район на България е това?

5.   Зависи от дебита на сондата, а също от това - дали може да осигури вода през всичките 4 сезона, по време на суша и т. н.
Също дали може да запази качеството на водата когато, примерно, водата придойде и започне да влачи остатъци от септичните ями...
Абе нож с много остриета си е... И най-добре е водата да минава през някакво допълнително очистване, като UV-стерилизация, плюс обратна осмоза, плюс минерализация и т. н.

6.   На вилата всички съседи сме на сонди, но водата при нас излиза на 5 метра (ако знаш къде е жилата) и сондите като цяло са дълбоки 9-10 метра от там надолу е твърдата скала. За пиене и готвене всички си носим вода от минерални извори (стари чешми позволени за пиене в района), сондите ползваме за миене, пране, къпане, макар да сме наредили всички възможни филтри, никой от нас не е ходил да изследва водата, защото първо било доста скъпо (около 200лв), трябвало да се изледва на всеки няколко месеца задължително, второ за изследване искат точни координати на сондажа и т. н., веднъж изследваш ли сондаж трябва редовно на всеки 6 месеца да изследваш иначе запечатват сондажа, отделно ако решат че са открили нещо лошо в водата искат да запечатват сонажа с бетон и те карат да си платиш за "услугата", а ние поливаме с тази вода градинките и т. н. Трето в близките години ще искат да си сложим водомери на сондажите и да плащаме водтата, затова и повечето съседи си построиха стопанска сграда над сондажа, уж къщичка за инструменти, мотики, лопати или гараж, за да не се вижда че има сондаж.

7.   Много зависи от района. При мен е на 60 метра сондажа. Водата не съдържа нищо отровно, не свършва, но е толкова варовита, че тече бяла като мляко. С такава вода дори не можеш да поливаш, защото за 3-4 сезона самата почва ще стане толкова варовита, че нищо няма да расте на нея. Дори колата не мога да измия-става на бели петна.

8.   За филтри чувал ли си?

9.   От сондата може да е по чиста и от тази от чешмата отвори един стар бойлер да видиш какво се пие, остави си една чешма за пиене а там където се хаби повече вода бойлер перални миене на чинии... ползвай сонда но няма да спестиш много освен ако не си правиш сондата сам, но първите две води не са толкова чисти на 4 и на 7-8 метра, а и може да нямаш достатъчно дебит ако искаш да черпиш по голям дебит от 10кубика на час дупката трябва да е 16-17м