Споделена история от Други

Месечни разходи в България
Здравейте, мъж на 35 съм, от 10 години живея в чужбина и се прибирам в България в близко бъдеще. За това време не съм посещавал България нито веднъж и съм изгубил представа от това какви са месечните разходи там за един човек и за това пиша тук. Планирам доста дълго време да не работя и се опитвам да преценя предварително колко ще ми струва това.
Ще живея сам в апартамент без наем и без кредити от моя страна, без да правя ненужни разходи, но и без да мизерствам, общо взето храна, сметки и гориво за колата. Говорил съм с приятели за това и съм стигнал до извода, че ще се събера в 1500-2000 лева на месец, но допълнителни мнения няма да бъдат излишни. Така, че кажете според вас реалистични ли са представите ми?

Коментари

1.   Много зависи в кой град си приятелю.
Но си мисля, че щом ще живееш в собствен апартамент, няма да ти е скъпо.
Храна у вас и навънка:700 лв
Ток, вода и интернет за един човек телефон: 300 лв ( зимата 400)
Разход за автомобил (гражданска, винетка, гориво) 200-300 лв
Така, че правилно си се ориентирал към сумата 1500-2000 лв

2.   Щом ще живееш сам в собствено жилище 1500 лева ще са ти предостатъчни. Ако си готвиш сам даже и 1000 ще ти стигат. Сметките са ти от порядъка на 200-300 лв. За храна от магазина - около 300-400 лв. 200-300 лв за колата и ще ти остават около 500-600 лв за излизания навън, култура и забавления. И ето ти 1500 лв. Успех!

3.   Ми и аз съм сам в мой апартамент и не плащам наем нито кредит. Сметките ми към А1 са около 150 лева грубо, между 40 и 100 лева ток, 20-30 лева вода. До момента стават грубо 250 лева. Колата я карам само като ми се налага или ако веднъж в седмицата реша да си обикалям за кеф. Да речем 150 лева пълен резервоар. Стават 400. За храна давам около още 400 с уговорката, че предимно ям едно и също, правя планирани покупки на неща, които са здравословни, лесно и бързо се приготвят и не са толкова скъпи. Примерно за закуска ям или 3 бъркани яйца с бекон или овесени ядки с мляко и разни плодове. По някое време през деня пия един протеинов шейк и по някое време ям извара. Освен това през деня имам още 3 хранения, които най-често са пилешко с ориз, някаква риба със салати или други гарнитури и спагети или нещо друго с месо. Разходите ми са 800-900 лева без да се ограничавам. Останалите пари си ги събирам и си купувам нещо друго - кола, устройства, техника, софтуер и т н. Взимам доста сериозна заплата иначе

4.   Аз живея с дете и мъж, двамата пазаруваме. Около 500 лв ми отиват за храна, купувам дрехи за мен и децата, но ти ако не купуваш често няма да имаш толкова разходи, аз обичам да пазарувам. Може и около 1000 лв да ти стигнат до зависи дали си готвиш например и такива неща.

5.   Цените вече се изравниха навсякъде. Дали ще пазаруваш от Лидл Франкфурт или Лидл Каспичан, цените са същите. Да не кажа, че някои неща са по-скъпи в Каспичан, понеже нямат оборот и избиват от надценки и по-ниско качество.

6.   Зависи от няколко неща:

1. Човек предполага, Господ разполага! Никога не можеш да знаеш и да прецениш предварително какви ще бъдат непредвидените(извъредните) разходи!

Примерно може някой близък човек( или ти )да се разболее и да се наложат няколко хиляди за операция.
Така, че моят съвет е да предвидиш една допълнителна сума за извънредни разходи! (но не по-малка от 5000лв. )

2. Имаш ли финансова дисциплина, ако имаш ще изкараш с по-малко, в долната част на предвиденото.

3. Относно храната - човек знае 2 и 200. Ако си готвиш, ще бъде много по-евтино, а ако обядваш и вечеряш всеки ден по ресторанти - много по скъпо.
Така, че тук разликата е в много голям диапазон!

Така, че трябва да го планираш според това, как ще процедираш!
Защото минималния вариант е около 200-300лв, а максималният около 3000-4000лв.

Нормалното според мен е да се събереш в 600-900лв, ако не се разливаш с ресторантите.

4. Сметките са горе-долу най-постоянният и предвидимият от тези разходи. Естстевено в зимният сезон ще бъдат повече, зависи и колко стаи ще отопляваш и с какво се отопляваш?

Да кажем, че усреднено(за година) може да ги сложиш около 150-200лв на месец. Тоест примерно около 2000лв на година.

5. Относно колата - и тук зависки колко точно ще караш. Ако караш всеки ден е едно, ако караш веднъж в месеца е друго.
Тук също трябва да имаш заделена сума за евентулна по-скъпа повреда на колата.

Като генерален извод ще кажа, че диапазонът, към който си се ориентирал е нормален.
Като, според мен е възможно да бъде и в малко по-широк диапазон:
- около 1000лв месечно - при добра финасова дисциплина
- около 3000лв месечно - при слаба финансова дисциплина, и/или при по-високи извънредни разходи

Ако се придържаш към твоя диапазон, добави, според мен и около 10000лв(не на месец) - еднокрана сума за всякакви извънредни разходи.

Това е моето виждане.

7.   Зависи и какво ядеш, колко ток и вода и т. н. потребяваш. Но тия пари са г/д окей, щом си със собствен апартамент. Иначе и с 700-1000 може да изкараеш, но трябва много да си правиш сметката. Но това е един живот...

8.   Необходими средства на месец за нормален живот 3000 лв, без лишения.

9.   Няма как да ти се сметне разхода, тъй като всеки човек е свикнал на някакъв стандарт, но можеш да си сметнеш сам според цените. Как да ти кажем колко вода/ток ще платиш като не знаем колко вода/ток харчиш? Как да ти кажем колко ще изхарчиш за храна, като не знаем количествата и качеството на което си свикнал, зависи каква марка кафе пиеш и т. н.

10.   Ток, вода, парно, комуникации, телевизия - 350, кола стара - 10-11 хиляди km годишно за извънрадско 250, ако пътувате всеки ден или втора стара 150 отгоре за 150 km на седмица или карта месечна, 350 храна, ако си готвите. Остават грубо 500 лв. Дрехи от Илиянци - не боклуци - 50-60 лв на месец три пъти годишно. Храна - вериги, Метро два пъти в седмица.
Бюджетът ви е реален.
Колите за ориентация - 6, 6 дизел, 9. 8 бензин градско за София.

11.   Темите за т. н. "месечни разходи" за съжаление никога не приключват, въпреки че могат да се изчерпят с българската приказка - гъз знае 2 и 200... Без да кажеш какъв точно живот очакваш тук, никой не може да ти каже колко да приготвиш. И с 300 лева можеш да живееш тук стига да имаш апартамент, да знаеш как да готвиш и дефиницията ти за "мизерстване" да не е базирана на западняшки живот на кредит... Е, зимата повече заради отопление. 1000 лева, ако нямаш пороци и скъпи хобита, сам мъж трудно може да изхарчи. НО, естествено повечето мъже ги избива на някъде, и обичат да харчат или по жени, или по алкохол, или по коли, или по електроника... Жените излизат естествено най-скъпо. В тоя случай 2 бона минимално приготви. Тук нещата не са се променили в това отношение - мъжът се очаква да плаща всичко. Но във всяко друго що се касае до свободия и бягство от отговорност са се променили. Та аз лично смятам ходенето по жени в днешно време за нищо повече от скъпо хоби с нулева възвръщаемост... Само алкохолизъм и наркомания е по-зле.

Но имаш по-голям проблем. Очакваш "доста дълго" да не работиш, а в следващите няколко години ще има огромна инфлация. Да сложиш пари в банката, и след 5 години да си представяш че ще имат същата покупателна стойност е голяма грешка. Тъй че това трябва да измислиш. Аз ако се връщах тук, щях да съм си подговтил по-ясен план какво ще правя, мога ли да инвестирам в някакъв бизнес, който да ми носи все пак някакви доходи.

12.   Аз имам фирма но нямам проекти в момента така че може да се каже че съм безработен. Мъжа ми обаче е големец с частичен бизнес в Турция, така че ми дава пари за да се поддържам, все пак съм вървежен мъж, епилации, фризура, клизми.

Един от многото.

13.   От автора: благодаря за отговорите. Знам, че не съм дал много конкретна информация за себе си, но и не очаквам такива отговори, тези които получих ми вършат работа и съвпадат с моята представа.
Успех на всички и стискайте палци.

14.   Към 70-150 лв за ток (зависи от сезона), 20-30 лв вода, 16 лв телефон, 18 лв. интернет, 22 лв такса сграда, около 300 лв за храна. Общо към 500-600 лв.
200-300 лв за книги, кино, театър, излизания, транспорт, дрехи, обувки, подаръци или от каквото има нужда.
Общо към 700-800 лв на месец.
Аз обаче нямам собствена кола и не ползвам кабелна телевизия. Също така живея скромно, минималистично и не си купувам глупости.

15.   Доходите ще оправиш, но психологическото си състояние може да съсипеш без работа. Има такива хора, но надали си ти такъв. Или мислиш да вършиш доста работа, но не такава която да ти носи пари. Примерно да разработваш продукт, да работиш върху занаят, да се усъвършенстваш в някое умение. Нещата, най-полезни за обществото не носят много пари у нас поне - учителите например, ако ще ставаш учител, може би с право се готвиш да не разчиташ на заплата :D.

Тома е съвсем друг въпрос - защо най-полезните неща, като например земеделието, производството на елементарни продукти или пък висококвалифицираните научни или културни професии, носещи реално добавената стойност на живота у нас - са на дъното... и затова в сферата на услугите, където няма произвеждане на реален продукт - културен или агрикултурен, хората надуват да си избият разходите....

ИТ сферата - не съм убеден че тя е насъщно полезна за страната ни. Тя е съществена в частта си, отнасяща се за инфраструктурата, най-вече, но нихо възпитава отношение в реалния живот, нито води до социализиране. Моите добри приятели програмисти, само единици от тях успяват да оборят това капсулиране в себе си, скотски живот и емоционална ограниченост, чрез активно търсене на хобита. Иначе ставаш жертва на нереалният свят на нулите и единиците. И сега, ако цялата държава влезе в една такава матрица...

17.   Здравей! Като цяло зависи от начина ти на живот, но смятам, че около 1500лв ще е добре за да живееш нормално.

19.   Давам ти примерна разбивка за София(в по-малките градове е малко по-евтино)

Храна: 350 - 800 лева - тук много зависи какво ядеш и дали сам си готвиш - ако си готвиш сам и си правиш прости манджи и храни ще влезеш в долната граница; ако ядеш навън и пазиш режим т. е. ястия със зехтин, ядки, риби, фрешове - ще ти е скъпа храната

Гориво: 40 - 300 лева месечно - пак много зависи колко ти харчи колата и колко често ще караш; аз като съм в града повечето време съм пеш и повече от 40 лева за бензин на седмица рядко давам

Сметки: 60 - 400 лв - в зависимост дали е лято/зима и как се отопляваш - ТЕЦ, Ел. Парно, газ

Дрехи и обувки: 20 - 200 лв месечно - пак зависи колко често си купуваш дрехи, държиш ли на марката, конте ли си

Данъци и такси - гражданска на колата, данък на имота, такси смет - тук стъпваш на около 500-700 лева годишно или 50-60 лева разбито на месеци

Други разходи: подстрижка, самобръсначки, препарати за дома, сапуни, кърпички, чаршафи, крушки и уреди(нещо ако се развали), тук трябва да си предвидил едни 40-50 лева на месец

Жени и излизания: доста разтегливо като разход но примерно 50 - 500 лева в зависимост, дали, колко често и по какви места излизаш

Пороци: алкохол, цигари, хазарт - за това по принцип граници няма, но да кажем 50 - 300 лева, ако имаш поне 2 от тези пороци

Та, като теглиш чертата, в зависимост от начина ти на живот може и 1000 лева да ти стигат, а може и 2000 да са ти малко.

Поне аз повече от 1000 лева на месец със сигурност не харча, като в тях ми е включен и спорта; за сметка на това не пуша, не играя хазарт/лотария и пия рядко; повече от тези пари спестявам и в никакъв случай не живея мизерно

Имам приятел пък, който взима 900 лева на седмица, но пиши, пие, яде и си взима дрехи каквито иска и ходи по екскурзии - нищо не спестява и почти нямаме разлика в стандарта на живот, освен дето той си гледа кефа и се забавлява с парите си, а не ги пести.

И за последно - не те знам какви пари си заделил, но това с 'няма да работя дълго и ще лежа на спестявания' обикновено не е вариант дългосрочно.

Като не работиш и харчиш заделени пари, същите започват да се топят като пролетен сняг.

Т. Т.

20.   Здравей! Аз се завърнах (макра след втория-третия опит) от чужбина, живея в собствено жилище в сравнително малко градче и накратко, ще кажа аз за какво харча и какво ми стига в послдните 4-5 месеца

За храна - спрях да си готва тотално. Взе да ми се трупа много работа и дори не се занимвам. На обяд си визмам или салати и готвено от топлата витринта, а ако хептен не мис е занимава, се обаждам на някои от близките кръчми/кафене, да ми сготвят нещо. Същото е и за вечеря, но по-често е вкъщи и поне един път в седмциата си пълня тораба със сирена, хубави меса, маслинки, плодове, чаша вино през някой друг ден. Грубо м и е 600-1000 лева хранта, като средно ми е по 900.

Топля се на климатици и парно, като парното е на газ и се пуска в по-студените периоди. Готвя на газ и топалта вода е на газ. Плащам СОТ, неограничен мобилен интернет, домашен интернет с кабелна. Сметките ми са от 250 лева лятото и 550 средно, за зимата, като трябва да вметна, че работя от вкъщи и все върви нещо, да топли.

Абе, средно за 1300 лева за храна и сметки ми стигат и си живея много добре в собствното си жилище. За хобита, излизания и прочие не говоря, защото там е строго индивидуално.

21.   15, ще опитам да се преквалифицирам така, че няма да скучая. Ако установя, че не ми е нужен целия ден ще си потърся работа на половин ден.

22.   12 може да се каже, по скоро, че си гнусен, и противен също... И ако се изнесеш с мъжо ти към анадола, няма липсваш на никой. А ако спреш и да пишеш още по добре, гнус такъв... (един от гнусните)