Споделена история от Други

Възможно ли е постигането на финансова независимост
Здравейте! На 28 години съм и съм с бих казал висок доход от 7. 5к лева нето. Интересувам се от инвестиране, като в момента заделям 50-60% от приходите си. Според вас струва ли си да се консултирам с някой професионалист по отношение на финансите ми, който да ме насочи към това къде мога да инвестирам парите си. Също така бих искал и да закупя лично жилище, но цените дори и с такива доходи ми изглеждат прекалено високи... близо половин милион за 3 стаен в южен софийски квартал ми изглежда като прекалено много... Ако успея да надграждам доходите си и инвестирам голяма част от тях - минимум 20-30%, възможно ли е постигането на финансова независимост и съответно и по-ранното пенсиониране?

Коментари

1.   Това, което търсиш, се нарича финансов консултант. Имат си своите предимства, но аз бих ти препоръчал елементарно ДСА в СП500 и е възможно това, което искаш, при този доход и съответно инвестиционен капитал.

2.   Като финансист ти казвам да не се консултираш с финансови гурута, защото достатъчно съм им слушал глупостите. Съвета ми е да отделиш два месеца и да изгледаш плей листата на Пламен Андонов "започни тук" и сам ще стигнеш до извода как да го постигнеш.

3.   Според мен зависи как си я представяш финансовата независимост. Ако е да седиш сам в някое село в Северозапада и да го караш основно на картофи, ориз и леща - би било възможно. Ако си я представяш обаче да си с апартамент в София, нова кола, жена, 1-2 деца, излизане по заведение и ходене на екскурзии - то по-скоро не.

4.   Дау Джоунс 2010 г. е бил 10 000, сега е близо 40 000. За 14 години се е увеличил 4 пъти. Има компании, които за доста по-малко време се увеличават 2-4 пъти. Ако ги хванеш, обаче.

Ако годишно заделяш по 36 000 лв., за 10 години това са 360 000 лв.. Но на десетата година ти ще имаш доста повече, защото всеки месец влагаш 3 000 лв. в нещо печелившо (което е пожелателно мислене). Да кажем, че дотогава ще си натрупал 700 000 лв. Ако тези неща, в които си инвестирал продължат да растат със същия темп само нагоре и нагоре, което практически е невъзможно, то след още 20 години или когато се пенсионираш ще има нещо от сорта на 5 000 000 лв.. Но за този период може да сме свидетели на свръх инфлация, която дори може да е доста скоро, да речем след 10 години. Т. е. на последната си вноска от десетте години, които казахме, че ти ще спестяваш (а след това ще спреш, защото все ще трябва да създадеш семейство и да гледаш жена и деца), ти ще имаш 700 000 лв. в акции, но инфлацията може да ги е направила 70 000 лв. и дори по-лошо 7000 лв., а ако помниш 90-те години в България махнахме 3 нули. ЕС и САЩ е напълно възможно да претърпят свръх инфлация равна на тази от 90-те години у нас. Защо е дълъг въпрос. Така че ти тамън ще внасяш последната си месечна вноска от спестяванията си, когато твоите 700 000 лв. изведнъж може да станат едни 700 бъдещи лева или евро и да пиеш една студена вода. Реално ти ще си спестил 360 000 лв. за 10 години, ще видиш как всеки месец се увеличават в нещо от сорта на Дау Джоунс до момента, в който онези от Уолстрийт не ти ги вземат чрез инфлация.

Дау Джоунс расте 14 поредни години. Което показва само едно - много скоро ще последва ужасна катастрофа за индустрията в САЩ. А това означава за цялата световна икономика. Така че най-доброто, което можеш да направиш е да си спестяваш парите и да си купуваш смислени неща с тях. Освен ако не искаш да ги загубиш.

В Германия управляващите предупредиха гражданите си, че държавата няма ресурс да направи бункери за населението си, така че отговорността е на всеки немец да си направи собствен бункер. Ако немците са опрели до там, че да трябва да си строят бункери, за да оцеляват, то си помисли добре в каква посока е разумно да си изхарчиш парите.

5.   Финансов консултат ли? Искаш да платиш на някой по глупав от теб който просто умее да омайва? То ако финансовия консултат знаеше как се става финансово независим, той самия нямаше да работи, вече щеше да е финансово независим самия той.
И кое не е нормално в цената на луксозното жилище което си избрал, това са 66 твои заплати! Не знам как ги разбираш нещата, но според теб колко заплати трябва да струва едно голямо тристайно жилище в добър квартал на столица на европейска държава??? Отделен е и въпросът, защо му е на сам човек тристайно жилище?

6.   До 4,
Поради каква причина би могло да е необходимо да се строят бункери в Германия?

7.   До 6, изчакай и ще разбереш.

8.   Виж, със 7500 лева доход, ако надградиш, ще можеш да инвестираш доста повече от 20-30%. Вниавамай само, с каква жена ще си хванеш.

Посъветвай се с консултант, но само да ти кажа - бъди наясно с целите си и какво си готов, да направиш.
Какво точно търсиш? Ранно пенсиониране? Колко ранно? Какви срокове годниш, искаш ли пасивни доходи пре този период или не.

Само за да придобиеш реална представа, ето ти няколко примера:

- Искаш ранно пернсиониране. Ето един по-реалистичен вариант. Искаш доход от 1500 лева (грубо средната заплата за страната, след данъците) къща в по-малък град. Ще е добре да имаш застраховка за имота да си покриваш здравните осигуровки. Грубо, за подобно нещо, ще ти трябва поне 500 000 лева за земи, които да даваш под наем, както и 200 000 лева за дом, който е в добро състояние и няма да изисква големи ремонти. Това са 700 000 лева.
Ако искаш да си запазиш сегашняи начин на живот имот, има и други начини, освен да даваш земи под наем, но сметни го - искаш апартамент за 500 000 лева и 5 пъти по-висока доходност. Това автоматично отива на 3 милиона лева.

Да, сумите са огромни и трябва да си психичекси подготвен за това.

9.   В България е пълно с такива "консултанти" и всички са като Юли Тонкин. Всички говорят едни и същи неща. Имоти, акции, облигации, индекси, злато. Все неща, които ги пише във всяка интернет статия. Нещо като психолозите в България. Каквото и да им кажеш, ти казват нещо от сорта "гледай да не ти пука" или някаква заучена лекция.

10.   А, финансовата независимост и гурутата-финансисти в България :)

Дори да заделяш 100% от този нисък приход няма да стигнеш доникъде. По-добре мисли над това как да го увеличиш вертикално и хоризонтално.

Кой разбрал, разбрал ;)

11.   Гледам как всички пак разбират от финанси. Те милионерите и милиардерите са тъпи да си дават парите не Блек Рок, JPM и т. н.
Нямаш ги тези пари още, за да си позволиш качествен wealth management. За бг пазара нямам наблюдения. Познавам "крипто милионер", който си живее от лихви и дивиденти. Използва Вангард и Морган. Предлагат много продукти и си имаш личен банкер и счетоводител да ти попълва правилно декларацията и да ти спести някой друг % от държавата. Плаща сериозни такси, но доходността е сериозна. Дори и в БГ се дължат 10% ако печелиш от дивиденти. Ама те и бг милионерите вече се регистрират в Кипър, Монако имдр данъчни убежища. Общо взето 1/3 от доходите отиват за покриване на таксите. Звучи страшно да дадеш 3% комисионна, но пичовете явно са добри. Просто избери качествена услуга и виж какво ще ти струва, ако решиш да кешираш. Просто инвестирай и забрави тези пари за 5, 10, 15 години. Това не е депозит да теглиш когато ти скимне. Ако пазарите са добре, и ти ще си добре. Между 5 и 10 % е ръста, на който можеш да разчиташ ако инвестираш в портфолио с умерен риск. Не подценявай имотите в София ще поскъпнат още, докато стигнат цените в Западна Европа. Т. е по е още 100% ръст в следващите 10 години. Така че помисли за покупка на апартамент, все още има смисъл.
В общи линии бъди разумен. Сумите които цитираш да доста малки, за да си уредиш живота толкова бързо, но пък може да си помогнеш сериозно. И не забравяй, че парите днес са винаги по скъпи от утре. Замисли дали да не направиш придобивки сега, отколкото я бъдеще. Инвестицията не е само финансова. Замисли се за какво ти са 2 милиона след 25 години, ако си се лишавал от всеки месец от 3-4к. Няма как да наваксаш тези години.

12.   Инвестирай в злато.

13.   Посочената заплата от 7500 лв. месечно е добра за София, но все пак е само заплата. Не е нужно да си нобелов лауреат по икономика, за да знаеш, че от заплата и с пестене богат не се става.

Според мен, не е лошо да се купува земя. Някой друг я обработва и ти плаща рента. Никакво технологично развитие не може да замени земята за производство на храна. Поне в момента рентата не се облага с данъци, вземаш чисто. Обаче, за да имаш поне някакъв що-годе приличен доход, си трябват може би едни двеста декара земя.

Ако не ми вярваш на мен, мога да дам пример с някой известен човек, например не кой да е, а самия билгейтс. Той се води най-едрия частен собственик на земя в сащ с около един милион декара. Да правилно го прочете, милион. Със сигурност не е прос, че да си харчи парите напразно, а той вероятно само от акции има огромен пасивен доход.