Споделена история от Други

Случка с румънец
Веднъж тръгвайки на път, слязох на една спирка да си купя цигари. И виждам там един притеснен човек. Заговори ме на английски. Обясни ми, че е дошъл в България с личната си кола, но се е счупила и я оставил на сервиз. Докато я оправят, тръгнал да се разхожда, но се дезориентирал и сега не можел да намери сервиза, за да си вземе колата. Питах кой сервиз, после го гугълнах и показвайки му картата, му обясних къде се намира и как да стигне до там. Той обаче не можа да се ориентира и аз реших да го закарам лично, макар че бързах. По пътя ми вика "ти не си българин, нали". Викам му "да, всъщност не съм, ама как разбра". Каза, че често идвал в България по работа, на почивка, на пазар и т. н и никога не е виждал толкова услужлив българин. Даже сега като е помолил няколко души, го подминавали, без да му кажат и дума и дори го гледали лошо. Щом даже на румънците им прави впечатление, смятайте как изглеждаме отстрани. Разказвам го, за да се осъзнаете и поправите, макар че знам какви ще са коменарите. "Ти си същия". "Румънците са същите". "Емигрирай". "Ти си в лоша среда, иначе българите са си ОК". "Познаваш ли всички българи". Не, но с просто око е видимо, че един сериозен процент какви са. "Сред всички народи си има мърша". Да де, ама какво е процентното съотношение при нас и при другите? Плюйте ме, но се осъзнайте каква слава ни се носи дори сред румънците и се поправете. Това ми е съвета, пък който е читав, ще разбере посланието ми правилно, без да се обижда и припознава. Който не е, ще ме оплюе и пак ще си я кара по старому. Бъдете добри хора, ще ви се върне, повярвайте ми. Най-малкото самите вие ще се чувствате по-добре. Който разбрал, разбрал.

Коментари

1.   Абсолютно винаги гледам да помагам и упътвам хората, които ми искат такава помощ.

Познавам София почти перфектно(с изключение може би на разни нови райони като Манастирски, Кръстова вада и т. н. ) и съм упътвал както българи дето не намират нещо в София, така и чужденци!

Може би най-трудно ми беше с едни турци, които явно пътуваха Сърбия - Турция или Европа - Турция, но нито знаеха български, нито английски, нямаха и Джи-пи-ес!

Въпреки това с каквото можеш със знаци и ръкомахания съм помогнал и на такива хора, с които даже не може да си говорим!

Така че наистина не всички сме говеда.

Т. Т.

2.   От днес вече не съм същият човек, след като прочетох това много сериозно наставление. Път на мравката започнах да правя, и станах добър човек. Много благодаря, вероятно и аз съм станал румънец без да разбера.

4.   до 2

ще преживея, че от 5 млн ганьовци един решил да си остане такъв. Дали ще сте 5 млн или 5 000 001, все тая.

5.   Авторе, защо си помисли че румънеца няма гугъл и не може да "гугълне" сервиза, особенно щом знае името му? Може и такси да си хване и да му каже име на сервиза, но е избрал да търси български граждани, пред будка за цигари, защо ли?
Много българи се опариха от чужденци "туристи", главно румънци, на които им се е счупила колата, или е свършил бензина на магистралата, или продават евтино маркови тенджери на паркинга на някой хипермаркет: https://glasnews. bg/krimi/vnimavaite2-505546/,
или искали да видят как изглежда българска банкнота от 100 лв, ето случай от преди няколко дни: https://www. flagman. bg/article/312972
Съветвам те, да си огледш колата, какво е изчезнало!
Лично преди около 25г спрях на главен път до аварирала румънска кола, близо до бензиностанция, имаше мъж и жена много притеснени с бебе в колата, казаха ми на английски, че им свършило горивото, а нямали български пари, още неможеше да се пазарува с дебитни карти, предложиха да купя златен мъжки пръстен. Бях на 18г младеж, сглупих, купих пръстена, дадох парите дадени от баба ми за кандидатстване в университет, парите за целия първи семестър, после се оказа, че пръстена въобще не е златен, дали ми дрънкулка. От тогава много ги "харесвам" чужденците и с голямо желание ги подминавам, колкото и притеснени да изглеждат.
Единствено мога да направя услуга ако поискат да им повикам такси, другите им проблеми не ме интересуват!

6.   Българите сме мнителен народ. Честно казано историята му ми звучеше като измислица и не знам дали бих го качил в колата си. Иначе моят град също се посещава от много румънци. Винаги съм им помагал с указания.

7.   Авторе, защо си помисли че румънеца няма гугъл и не може да "гугълне" сервиза, особенно щом знае името му? Може и такси да си хване и да му каже име на сервиза, но е избрал да търси български граждани, пред будка за цигари, защо ли?
Много българи се опариха от чужденци "туристи", главно румънци, на които им се е счупила колата, или е свършил бензина на магистралата, или продават евтино маркови тенджери на паркинга на някой хипермаркет: https://glasnews. bg/krimi/vnimavaite2-505546/,
или искали да видят как изглежда българска банкнота от 100 лв, ето случай от преди няколко дни: https://www. flagman. bg/article/312972
Съветвам те, да си огледш колата, какво е изчезнало!
Лично преди около 25г спрях на главен път до аварирала румънска кола, близо до бензиностанция, имаше мъж и жена много притеснени с бебе в колата, казаха ми на английски, че им свършило горивото, а нямали български пари, още неможеше да се пазарува с дебитни карти, предложиха да купя златен мъжки пръстен. Бях младеж на 18г, много исках да помагам, сглупих, купих пръстена, дадох парите дадени от баба ми за кандидатстване в университет, парите за целия първи семестър, после се оказа, че пръстена въобще не е златен, дали ми дрънкулка. От тогава много ги "харесвам" чужденците и с голямо желание ги подминавам, колкото и притеснени да изглеждат.
Единствено мога да направя услуга, ако поискат да им повикам такси, другите им проблеми не ме интересуват!