Споделена история от Други

Заплатата не ми стига за нормален живот
В София съм, работя в голяма банка като финансов анализатор и взимам ок. 1950лв чисто на месец. Допълнително 80лв ваучери за храна и 2 бонуса годишно, които варират- този път бяха 3000лв за Коледа и сега Март очаквам ок 1900лв за представяне.

Имам чувството обаче, че с тези пари нормален живот не мога да водя. Смисъл, хубаво месо вече гони 20лв на килограм, хляб под 2лв няма, хубави тютюни са ти поне 20-50лв кутията, излизане само на бар ти е 50лв, да изведеш момичето на обикновено заведение (при все че тя държи да поеме част от сметката, обикновено 1/3 и позволявам) ми е пак 40-50лв. Реално погледнато, на края на месеца съм на нула, и тук изобщо не включвам наем, понеже не плащам такъв.

Допълнително искам да пътувам някъде по почивки в чужбина понеже така свикнах от студентските години, щото пътуването беше евтино тогава и нашите ми плащаха скромни пари които обаче стигаха...

Смисъл, не може с хубава диплома и някакъв опит в сектора заплатата едва да ми стига че и да ползвам заеми от родители и кредитна карта... Наем 600-800лв не мога да си позволя, освен ако не го деля с някого, а 1600-1800лв за екскурзия ей така не мога да дам.

Тези пари ми стигат, ако се огранича само до най-необходимото, но това за мен не е достоен живот.

Чудя се и при вас ли е така? Как успявате да водите достоен живот при тези заплати??

Коментари

1-50 от 64

1.   Сумата която казваш, за сам човек е предостатъчна, та даже би следвало да заделяш солидна сума.
Само че най-вероятно си от тези, дето мислят, че всичко искат, всичко им се полага и то сега.

Какви почивки бе мен, какви барове?
Някъде си чел че това е модерно или това ти е в кръвта?
И 5к да взимаш пак ще е такова дереджето.
Безхаберните типове все нещо не им излиза сметката.

2.   Ами не може да се води достоен живот, добро утро, или добре дошъл в реалността.
Мога да кажа от личен опит, че през 2000 г., когато започнах да живея сам, 200 лв. стигаха за храна плюс излизане извън София, а аз вземах до ъкм 300-400 и живеех добре, но и тогава се питах, докога ли ще продължава така, защото виждах, че нещата не се подобряват.
Хубаво месо колко кг. купуваш, аз купувам 1-1. 5 кг. на седмица телешки шоу от месар, не от Кауфланд и Фантастико, по 20 лв. Другото месо е по-евтино.
Не пуша.
Давам доста пари за гориво, защото живея и в къща извън София, но пък каквото пазарувам за домакинството е х2. Автомобили имам 2 бр., стари, но с ниски разходи за поддръжка. Плащам им платен паркинг в София 130 лв.
Нормално заведение смятам че за 100 лв. двама могат да хапнат и да пийнат, но такива има само по кварталите, в центъра е скъпо.
Оправям се с около половината от парите, които цитираш ти. Е, вярно, че не водя жени по заведения.
Принципно за тази позиция заплатата ти ми се вижда ниска. Е, ако е в Пощенска банка, там са от ниските заплати. Помисли да се договориш за повече или се пробвай другаде.
Как успявам аз - ами приел съм, че животът е несправедлив.
От друга страна имам, и гледам да си разширявам, някои специфични умения, които малко други хора ги имат. Влагам пари и време в учене и саморазвитие.
Старая се да измислям нестандартни решения.
Измисли нещо оригинално, което можеш да правиш и от което могат да падат пари.
Емо, 50 г.

3.   Наем не плащаш нали така. 2000 лв. не може да не ти стигат за сам човек. Търси си нова работа за повече пари и обмисли харчовете. Без цигари можеш за какво са ти. Носи си храна от вкъщи, никакви 6афета навън, това е огромен разход.

4.   Че всичко е скъпо, скъпо е, спор няма. Ама и ти малко множко харчиш. 2 к за сам човек, който не плаща наем, не е малко. Все пак живеем в България, не в Швейцария, стандарта не е много висок.

5.   Здравей, нещата опират до числа и цифри защо икономиката в България е зле. Буквално преди минути четох една такава статистика.

В България между 15 - 29 години работят само около 30% от населението. Също така огромен дял от младите хора са в чужбина. Има огромен бюрократичен апарат(над 800 хиляди души), които реално също не работят в реалната икономика, а сучат от държавата и данъците.

Тоест парите за висок стандарт просто няма откъде да дойдат. Заплатите няма как да ги вдигнат, защото това само ще набичи инфлацията още повече.

Българите масово искат или да не работят и някой да им дава пари, или ако работят искат много повече отколкото реално заслужават.

Аз взимам около 3000 лева на месец и даже се чудя какво да ги правя. Харча за себе си около 1000(не плащам наем), като в тези 1000 са ми включени и поддръжката на колата и излизанията и парите за спорт.

Всичко е въпрос на финансова дисциплина. Отговори си на тия въпроси:

- готвиш ли си или 20-30 лева на ден даваш за готова храна, която друг е приготвил?

- дрехи обикновени ли носиш или си купуваш маркови и нови, колко често купуваш дрехи?

- пиеш ли и пушиш ли - ако имаш тези пороци си сметни колко пари хвърляш и за тях

- на екскурзия може да отидеш и в Родопите или Китен, защо трябва да Дубай или Италия?

Аз лично се оправям, но ми се струва че повечето хора страшно много се разглезиха последните години помислиха, че да се ходи 3-4 пъти в годината в чужбина на екскурзия, да се купи телефон за 800 лева и непрекъснато да си в нови дрехи(през 2 месеца буквално) е нещо, което им се полага едва ли не.

Ами аз не мисля, че нещо им се полага, поне на мен всичко ми е дошло с усилия зад гърба, а разни хора изпадат в нервни кризи, защото 1 година нямало да ходят на почивка или си били изцапали новите обувки...

Т. Т.

6.   Масово хората вземат 950 лв. и то бруто. Питаш ли ги тях, как се оправят? Ти си сравнително добре. Виж какви са заплатите в Благоевград, Кюстендил и останалата част от простосмъртните.
1900 лв. не е никак зле, напротив. При положение, че не плащаш наем. Проблема при теб е, че не можеш да си управляваш финансите.

7.   Просто си в грешната държава. Не е в теб проблемът. Напусни България и се ориентирай на Запад.

“Бутилка вода в супермаркета коства 70 стотинки, в случай че я закупиш от фитнеса – ще ти коства лев и петдесет, в случай че си я поръчаш в бар може да струва 3 лв, а в самолета е допустимо да ти коства 5 лв и нагоре.
Същата бутилка, напълнена със същата вода, постоянно сменя цената си в взаимозависимост от мястото, на което я поръчваш!
Следващият път, когато се почувстваш непризнат, реши дали не се намираш на грешното място, с грешните хора!
Обмисли го добре и го прилагай постоянно, без значение дали става дума за работа, приятели, семейство или любови! ”

8.   За съжаление е точно така. С работа на заплата може да се води единствено скотски живот особено в България. Ако е висока заплата в чужбина, може да се вдигне една идея стандарта и да може да си позволяваш повече неща, но никой от заплата не е забогатял.

9.   Аз с 820 лева заплата на непълен работен ден се справям супер, даже успявам да спестявам. Това в София, не плащам наем.

10.   Най-ниските заплати в сектора са в Юробанк. / Пощенска банка/Може да снениш банката или да си търсиш работа като финансов директор.
Едно обаче ми е много чудно, защо вместо да хвърляш пари на вятъра за наеми, не теглиш кредит и да си изплащаш жилище. Месечните вноски са подобни.

11.   Най-необходимото - цигари и заведения. Ужас...
Реално заплатата ти е 2600лв чисто (като включиш бонусите). 600лв за наем и около 200-400лв за сметки (ток, вода, телефон, такси на входа и т. н. ). 500лв. за храна (което ако чат пат си готвиш е живо пиршество и няма да смогваш да го изядеш). И имаш към 1000лв за глупости. Може да спестиш малко дори.

И 10 000лв да вземаш, пак няма да ти стигат. Ще намериш къде да ги изхарчиш.

Ако вземаш заеми и успяваш да ги връщаш, значи парите ти стигат, просто не можеш да ги управляваш. Реално, ако се замислиш, при това положение можеш и да не вземаш заеми.
И в двата случая харчиш едни и същи пари. При теб заема е просто стимул за дисциплина, защото иначе нямаш вътрешен такъв.

Малките разходи - до към 5лв могат да са значителна част от бюджета, ако не се внимава с тях.

Замисли се за цигарите - за мен няма по-безсмислен разход.
Пушачите имат навика да ги поставят преди всичко останало (дори храната), струва ми се че и ти си така. А нито са полезни, нито са приятни, а изобщо не са необходими. Реално са наркотик и ще ти създават проблеми (здравословни и финансови) в бъдеще. И не са никак малък разход. Особено като се има предвид че в подходяща обстановка (в заведение), пушачите рядко осъзнават колко пушат.
"Оо, аз пуша по 5-6 цигари на ден. Само като седна на маса пуша повече". В същото време, през ден е на маса....

12.   Май проблема при младите е в разбирането за достоен живот. Изглежда имат голям проблем с липсата на финансово възпитание. Що за финансов анализатор е щом не може да анализира собствените си финанси.

13.   Не пафкай. Кой те е карал да се учиш да пушиш?
Не ходи по барове да пиеш. Това ли ти е смисълът на живота-цигари и барове? Яжте вкъщи някой път.
2000 не стигат на сам човек, че и с купони. Ти, ако съжителстваш, или имаш деца, и 10 000 няма да ти стигнат.
Достоен живот са цигарите и баровете.

14.   Аз взимам около 1, 500 /1700.
Имам две деца, аз им купувам дрехите, плащам танци и английски, но не са много.
Не излизаме, готвим вкъщи.
Почти цялата година две или една седмица преди заплата нямам пари. Само един месец ми останаха 400 лв.
Не е лесно, трябва ограничение, сега ми е доста трудно и се надявам да успея да спестя някой лев.
Моята сестра гледа сама дете с минимална, така че има и доста по- зле.
Не знам, сигурно всичко е много скъпо.

15.   Бачкаторите са така в цял свят, има и по-лошо
Единици от тях могат да си позволят нещо 'по-така'. И като дойдат тук да се почувстват големи, но само заради разликата в стандарта.

16.   Спри цигарите! Но наистина за София 2 хиляди са малко и може единствено да оцеляваш, но не и да живееш!

17.   И при мен е така. Ако не си топ спец, не крадеш или не си човек на някой, ей тъй е. Пазарувам, плащам и накрая нищо почти. Колко е достойно, по-добре от да ровиш в кофите, но нищо особено иначе.

18.   Заплатата ти е съвсем добра за сам човек, който не плаща наем и вероятно битови сметки. Очевидно не можеш да си разпределиш добре парите за месеца, а и харчиш много по заведения. Аз със същите пари купувам продукти за храна за трима души, както и всички други домакински неща, лекарства, подаръци, гориво за колата и др., без битовите сметки. Не сме се лишили от нищо, но готвя в къщи и рядко поръчваме или ходим на заведения. Обикновено ми остават от тази сума, която съм определила като таван за такива разходи. Също съм в София. Вариантите са ти два: махаш излишните харчове като цигарите, или започваш втора работа, за да си осигуриш допълнителни доходи.

19.   Нямаш финансова дисциплина!

Парите са ти предостатъчно, щом не си под наем!

Ние двамата със съпругата ми караме горе-долу с толкова пари(около 2000лв общо) и нямаме никакви финансови проблеми. Парите ни стигат за всичко и ни остават, спестяваме без усилия!

Но: нямаме пороци от типа: цигари, алкохол, хазарт, изневери...
Живеем скромно, харчим разумно, не купуваме излишни неща, не купуваме излишно скъпи неща, когато и обикновеното ще свърши същата работа.

Пазаруваме изгодно, главно от Билата, където има всекидневни и сериозни намаления.

Много рядко ходим по заведения и ресторанти. За работа си правим сандвичи от в къщи.
Нямаме кола. Не сме под наем.

Не ме разбирай погрешно: не купуваме само евтини неща, просто преценяваме! Примерно обувки си купуваме винаги качествени.

Често ходим на кратки екскурзии, понякога с коли с приятелски семейства. Лятото ходим на море, обичаме Варна, в хотели 2-3 звезди, но обикновено на промоция.

Искам да ти кажа, че не се лишаваме от необходими неща, нито сме се вманиачили - да изчисляваме всеки разход. Имаме общ бюджет - нали сме семейство! И то добро, сговорно и задружно семейство! И не сме материалисти!

Така, че ако искаш парите да ти стигат - просто се научи да си правиш сметката! Няма да пушиш - примерно! Няма да ходиш по скъпи кръчми! Ще намалиш разходите за храна и за транспорт, ще вървиш пеша, когато може и т. н. т.

20.   Е, всички са така, но сега ще ти наскачат тук как едва ли не си позволяваш всякакви "луксове" като нормална храна от Лидл и Кауфланд и не пестиш нищо... Истината е, че за сам човек в България, без значение от града, са му необходими минимум 3000лв нето :-) Дали ще е високоплатена работа или работа на две места - все тая :-) Това е истината. Това е така лелеяната "промяна". Аз дойдох в София в края на 2021ва и почнах нощни смени като аранжор за 1350-1500лв 200лв. Е, човече не е за вярване как си живеех... "нормално" с тези пари и заделях някви 250-300лв месечно. И това САМО преди почти 3 години. Ама не, сега ще ти обясняват как имало инфлация минфлация, войни, глупости и промяната не са виновни. А, "лошите" гербаджии закрепиха чат-пат икономиката ни по време на страховития локдаун, който срина дори и икономически гигант като Германия! А, парите на ден за безработните, които изгубиха работата си? Тааа, свиквай братче или открий възможност за повишение в работата или нова работа! :)

21.   Същата работа, но аз имам и син тийнейджър, което значи разходи до небето. Банките приключиха миналата година с обща печалба от космическите 3, 4 милиарда лева. Това е абсолютен рекорд! Изключително срамно и неморално е да дават такива мижави заплати! За моя сектор поне си знам, че потъва и реално не мога да се надявам на много. Това в банките е чиста проба грабеж.

22.   Аз съм от Плевен работя в сферата на казината, горе долу и аз взимам около 2000 (Някога може 1800 1900, друг път 2100 2200 2300, зависимост от бонусите, тъй че средно 2000). Не пия, не пуша, като цяло не си пилея парите за глупости, главно аз си приготвям храната, защото тренирам и искам да знам какво и колко садържа, плащам наем и сметки с моята приятелка си ги делим, и мога да ти кажа, че си ми остават поне едни 600-800 лева на месец(дали било за "живот" или просто спестени е без значение). Не казвам че е розово, естествено сравнение с другите държави това са смешни суми, но не е и чак толкова трагично :)

23.   "не ми стига за нормален живот"

"хубаво месо вече гони 20лв "

За нормален или охолен живот си говорим? Бабите и дядовците ни ядаха месо 4-5 пъти в годината. И ако ги питаш, ще ти кажат че са водили нормален живот. Сега ако не ядеш телешко и сьомга, и не можеш да излизаш по заведения, и на ваканция в Гърция лятото... мъка...

Потенциал за охолен живот в тая държава имат доста малко хора. И този потенциал все повече намалява. Ако се чудиш защо - ми виж какви си избрал да ни управляват. Виж дереджето на цяла Европа, прокси войната на НАТО с Украйна и колко пари се изливат там. Отказахме се от евтиния газ. И всеки който говори за намиране на мирно решение, за търсене на по-кадърни управляващи, го засипват с лайна. Цивриш като жена, вместо да анализираш ситуацията и да разбереш що се намираш в положението в което си. Нали си "финансов анализатор". Как ти се струва картинката?

Радвай се, щото ще става по-зле... Не за мръвки по 20 лева ще мечтаеш, а изобщо да се нахраниш, както бяхме през 90-те. Тогава точно банките бяха напомпали кредитите и трябваше 3 нули да заминат от лева.

24.   Заплатата за сектора, за който твърди автора не е голяма, да цигарите бе са достоен живот, но вие се захванахте за тях пътувания и излизания са нещо съвсем нормално, но и ваучери за храна и подобни, хора с деца се оправят с тези пари, което има да ти говори, че харчиш много.

25.   Ние се оправяме трима с 3 к, без да се лишаваме от нищо. Не го казвам с лошо, но според мен харчиш много. А иначе да, наистина всичко стана скъпо, но все пак заплатата ти не е чак толкова малка, макар че има още какво да се желае.

26.   Язък затова, че си уж "финансов анализатор".
Нямаш никаква финансова дисциплина и не разбираш от пари!
Разполагай според възможностите си!
Никаква финансова култура нямаш, а работиш в този сектор уж!? Явно толкова си добър и в работата си...

27.   Прав си. Но гледай как ти наскачаха, защото искаш да си угаждаш, а не да ядеш ориз и картофи. И аз съм горе-долу в твоето положение. 1800 в Пловдив. До следващата заплата да са ми останали 10-20лв. Аз по барове ходя рядко и не пуша, но си имам други разходи. Ще се емигрира, то е ясно. Ама аз не искам там където са всички. Мисля си за Скандинавия, ама да видим.
ж, 27

28.   Не е нормално! А как мислиш че я карат хората с 600 лв пенсия? ! Малко по скромно и разумно я карайте и бъдете благодарни! Защото има и по зле и един ден да не се окажете на мястото на такова хора които умират и не могат да си позволят много удоволствия и пълноценен начин на живот! 2 000 лв за сам човек е смешно да не можеш да си ги разпределя разумно че и да си угаждаш и спестяваш едновременно! Много егоистично! Който ламти за пари толкова по - малко ще му се струват колкото и да получава! " Верният и в най- малкото е верен и в най- многото! " Така че колкото повече искаш и си неблагодарен за това което имаш вече... Ами то един ден ще ти се отнеме и това което имаш сега и не го цениш! Бог си взима благословенията от неблагодарните!
Аз да взимам толкова ще живея като кралица с 1000лв на месец и останалите ще ги спестявам!
Щом оцелявам с 600 лв пенсия на месец значи всичко е възможно! Защото не се уповавам на парите и материалното!
" Не се безпокойте за това какво ще ядете какво ще пиете и какво ще облечете! Понеже Отец ви знае от какво имате нужда и ще ви прибави всичко това! " Казва Исус Христос! Но това е за тези които се уповават на Бога! А не на хартийки които нямат никаква стойност!
Човек колкото повече иска незначително неща толкова повече няма да ги има!

Жена на 26г

29.   Дупе знае 2 и 200. Това ли е най-необходимото: "хубави тютюни са ти поне 20-50лв кутията"? Пушенето е абсолютно излишен и вреден навик. Няма да купуваш месо от 20, а от 10 лв, няма да загинеш и ще си готвиш вкъщи.
Финансова дисциплина му се казва, нали това си учил? Всеки иска най-доброто, но в крайна сметка си поставя приоритети. Краката и чергата, както си чувал.

30.   Аз също не плащах наем понеже имам апартамент от родителите ми, но успявах да заделя доста. Никога не съм била на 0. Сега е друго, сега съм семейна, но си заделях сериозно. И въпреки всичко не съм се лишавала от нищо. И бях като теб през един период кредитен инспектор в ЦОКС на Пощенска банка.
Та смятам, че финансовата ми култура си я имам. Ти нямаш такава.

31.   Към горния коментар, който е мой: става въпрос за София.

Когато работех в Пощенска банка през 2019 взимах 1023 лв. Знаеш ли, че пак заделях? Сама се оправях със всичко. Всичкл е до финансова култура.

32.   То в чужбина стана вече по- евтино от нашите курорти Велинград, Хисаря и навсякъде другаде където се сетиш.
Даже сега в Испания ще ходим и ще ни излезе по- евтино отколкото във Велинград, даже и със самолетните билети. Не мисля, че да отидеш на почивка е лукс, а необходимост.
Мен за пръв път са ме водили на море когато бях на 13 г. , само два пъти съм била на море с родителите ми, те са живеели трудно, на нас ни е добре сега, просто искаме още и още и не се радваме на нищо.

33.   С бонусите си около 2300-2400 чисто средно на месец. Това е средната заплата в София (медианът е по-нисък). Не са много пари, но не са и малко. 2/3 от хората са с твоите доходи или с по-ниски.
Ако не плащаш наем, малко се учудвам как така тази сума не ти стига. Дай разбивка на месечните разходи.

34.   23, не съм автора, обаче ми писна от такива като теб, на които им се задава конкретен въпрос и тръгват типично по ганьовски с назидателен тон и да обясняват как да ядеш месо е супер големия лукс, понеже преди не знам си колко века не са яли. Отделно един куп неща, нямащи нищо общо с темата.

Ти като си толкова умен, предполагам, си милионер и всеки ден ядеш кралски скариди с трюфел сос.

35.   Баси ревльото.... С 1500 лв заплата съм и на квартира и си покривам сметките и ми остават пари тук таме за някоя глезотия. Седи си при мама и тате цял живот да ти перат мръсните гащи и да не може момиче да си доведеш у вас.

36.   И аз съм като теб. 2200 чисто 200 лева ваучери и не остава нищичко. Не плащам наем, не пия, не пуша и нямам скъпи хобита, тренирам само с Мултиспорт. И пак последните дни едвам изкарвам.

37.   Месечните сметки са високи, от там идва недостигът на пари, не е окей да не си говорил по дсм, а да имаш да плащаш 90 лв.

38.   Някой коментари са просто нелепи. За какво учи и работи човек ако не си угажда. За какво му минава целият ден на работа ако вечер не хапне вкусно и не си позволи и да пуши качествен тютюн. Макар че не пуша, авторе, много добре те разбирам. Това мислене е от комунистическо време. "Не искай, радвай се че имаш хляб" и още не може да се изкорени. Радвам се че има хора, които не искат да се задоволят с огризки. Я кажи на някой французин да яде месо от 5 евро. Това и на кучето си няма да го даде. Така са научени хората тук - "вие сте малка бедна страна, не трябва да искате да ядете качествена храна, радвайте се, 'щото вижте колко по-зле може да бъде". Научени са да гледат все по-лошото, което може да дойде, а не по-доброто. Чакай да се оправи държавата с такова тъпо пораженческо мислене.

39.   Коментарът на номер 16 е реалистичен.

40.   Автора е

Такам, от 36 души, не повече от 5-6 са съгласни с мен. Друго ми прави впечатление обаче: мнозинството ме упрекват, че видиш ли имало и хора с по-ниски заплати и как съм нямал финансова дисциплина и видиш ли даже не съм бил добър в работата си. Как разбрахте последното не знам, но както и да е.

Значи нека благодаря на съгласните, това потвърждава, че в тая изклетала държава все още има нормални хора, които искат да имат висок стандарт на живот, за които желанието за почивки, удоволствия и прочие е нещо съвсем нормално и не са се примирили с това да се чудят кой разход да отрежат, вместо да си изискат по-висока заплата. За мен, несъгласните по тази тема са СКОТОВЕ, някои са и КОМПЛЕКСАРИ. Не знам дали осъзнавате, че живеете в мизерия и сте си виновни вие, с манталитета ала "да не изгубя и малкото, което имам".

Госпожи и господа, вие нямате най-важното, а именно себеуважение и достойнство.

Само тези 5-6 съгласни с мен бих казал, че имат някакво себеуважение и достойнство. Момичето с което излизам също междудругото.

41.   Пак е автора

Искам да питам н. 33- тези данни откъде ги имате и колко са представителни?

Съвсем сериозно питам, може да ми пишете на следния имейл да не спамим тук: mdclxxxvi@gmail. com

Мерси

42.   Какво значи нормален живот? Да ходиш в Париж и да оставяш по 700 евро на нощувка в хотел, колкото средно струва там, без да броим билета и храната не е нормален живот, а НЕНОРМАЛЕН.

43.   Аз съм Авторът на темата “Има ли жени с финансова култура” и бях питал за 20-30 годишните какви финансови навици имат, че очакват всичко сега и на момента, защото точно това ми е направило впечатление при тази група днес - охолен живот и харчове без мислене за утре.
Явно и при мъжете не е по-различно… Трагедия. 2600 лева да не ти стигат и да казваш, че не били достатъчни за нормален живот. Като не ти стигат си намери по-платена работа дори ако трябва емигрирай както са го направили 3 милиона българи.
Тестостерон ти трябва, а не пари, че много мрънкаш, а тарикат мъж не писка моето момче.

44.   36, ако ти харчиш 2, 4 к без наем, то семействата с две деца и наем 12 к ли трябва да харчат?

45.   Финансовата култура е някак си по-лесна ако си с поне 3500 лева, отколкото с 2500, ама ще си ви оставя да си гукате тук.

46.   Аз ще ти кажа точно как се прави, но ще успееш само ако си принципен и дисциплиниран. Ако си като един мой приятел, той взема 4-5000 на месец плюс бонус от 20-30 000 веднъж в годината, питах го "кво се оплакваш", нямате си представа как мрънка, какви големи разходи имал, ами парите ги дал за ходене до Египет и до разни други места с разни жени, ами така е, му казах, като си решил парите да ти ги лапат урвите, с тея пари дето се вика за 2-3 години може да спестиш за къща извън София. А сега му изтекли през хуя.
Та така, правиш си сметка на разходите и си оставяш една сума, примерно 500 лв., които не ги пипаш. Те са ти аварийни, буфер или спестената сума на месец. Ако има непредвидени разходи, вземаш от тях, но другия месец добавяш малко повече, примерно 100 лв отгоре към тая сума. И така ще успееш.

47.   Гледам хора с не ниски заплати, казват че едвам свързват двата края, защо? Защо? Защо?

Не случайно се прави проучване, в кои държави хората са най-щастливи и в кои най-нещастни.

Тук по нашите ширини е широко разпространено вярването, през последните години дори заложено като народопсихология, че нищо не си струва, ако не си щастлив.

И всичко се върти около това. Че навремето то това мечтано щастлие е идвало с екскурзии, скъпи коли и лукс живот, не ставайте смешни :)

Сега обаче, всеки му врътнала шайбата, правещ се на това което не е, по улицата само като погледнеш смешно ти става. Пича или пичката облечени марково, колкото по-голям надпис, толкова по-скъпо :) И часовниците извадили на показ и телефоните и в кафето седнали, ама ключа от колата отгоре, да се знае кои сме ние, да се покажем, те това е щастието :) И седнат и цъкат у фейса, гледаш ги изтормозени, нещастни, ама ходещи тежко, трябва да ги видят всички колко са напред и колко са щастливи :)
После почивката в чужбина-задължителна, задължителни и последствията, много класни послания във фейса, снимки под всякакъв ъгъл, да се знае.
Пък то какво да се знае толкова? Я ми кажете кога последно видяхте читава двойка? Той красив, тя красива, да ги видиш че се обичат, че летят от щастие и грам не ги еня за нищо друго :) Повечето са от тия, дето най-много се показват, а реално най-малко трябва да се виждат, ама те даже се не усещат.
Е да бе, ама на следващото допитване, пак ще сме последни по щастлие, защото винаги сме се учили по-трудния начин и винаги сме били жертва на собствените ни глупсоти. То и за това цените пощръкляха, щото не е всжно колко струва, всжно е да е фешън.

За моя цикъл:
5-7к минимум на месец. Ям в движение каквото намеря, нося маркови маратонки и обувки за да карат по-дълго, тениските задължително са чисти без нищо, другото колкото да не ходя гол, без значение от марката, стига да се харесам в него. Заделеното не го държа в банка, надграждам си къщата, правя си удобства и оставам по нещо встрани. Не ходя по екскурзии в чужбина, не ми е фикс идея, далеч по-важно ми е там където живея да ми е уредено. Карам кола за 20к, не искам нещо по-скъпо, тъй като не виждам смисъл в такава инвестиция. Нямам кредити и никога не съм имал. Когато нямах пари не се тръшках, а предимно учех и надграждат професионално и така не ми оставаше време да мисля за глупости. От безпаричие ми се е случвало да се возя в рейсовете без билет и да се моля да не ме хванат, ял съм един път на ден. Никога, абсолютно никога обаче не съм се оплаквал от държавата, ситуацията или нешо друго, защото е ясно че нищо няма да се промени с рев.

48.   Привет,

Аз взимам 4300 чисто. Инженер съм по професия и образование. Започнах с 400 лева заплата и след около 12 години стаж достигнах сегашната сума. Това след университета. Не знам на колко години си, но всичко иска време. Имам две деца, жена ми не работи и все пак си позволявам да карам прилична кола, да ходя на почивки и да заделям. На заведения ходя много рядко а почивките ми не са в пет звездни хотели. Ако искаш всяка вечер да си по баровете и да обикаляш скъпи градове и курорти, ако целта ти е да се правиш на тежкар пред момичетата, да това са много малко пари и няма как да се получи. Или инвестирай във време за курсове, бизнес, повишаване на квалификацията, за да качиш доходите си или намали разходите. Нямаш друга опция.

Успех

49.   С 1000 лв живея, като не плащам наем.
Живея в блок без ТЕЦ и само тока ми е повече.
Децата ми са големи и са по пътя си в живота...
Не изпитвам желание за заведения, но веднъж в месеца ходя на концерт, театър, събитие....
Не съм любител на месото и живея с пици, яйца, боб.... и тн...
Да, пуша. Пия рядко, по повод. Обичам бира :)
Гледам само една котка 12 години.
Правя си сметката, трудно ми стигат парите, но живея пълноценно.
И всеки ден слагам нещо в дома си. Кола, чипс, шоколад, веро, олио, леща, лук... но утре знам, че имам. И че няма да умра от глад.
И Бали не ме блазни. Обичам Варна и Бургас и лятото съм там за 10 дни... :)

Имам и денонощен магазин в краен квартал.
Ако човек си направи ясна сметка, ще се оправи.

50.   Всеки различно разбира достойния живот. За едни е да има да пукат картофи, ориз и да гледат "капките" вечерта с по една домашарка, за други е поне някой път да могат и на почивка да идат, да се хранят с качествени продукти, да имат хобита. Всички тия неща струват пари. А иначе и с 500 лева човек може да изкара.

1-50 от 64