Споделена история от Други

Автомонтьор след 12 клас - заслужава ли си?
Надявам се темата ми да бъде одобрена.
Момче на 17 години съм (скоро 18), в 11 клас.
От много малък искам да се занимавам с коли, но тъй като в гимназията в града ми, в която има специалност, свързана с автомобили, има предимно цигани, а аз не искам да уча в такава среда, преди 3 години и половина записах в туристическа гимназия. Доволен съм от училището, със съучениците ми се разбираме добре, имам добър успех, но все още не съм се отказал от една от многото ми мечти - да стана автомонтьор.
Обаче веднъж като говорех с нашите по тази тема и те не са съгласни с това, викат ми, че е труден занаят, че само простите хора го работят това, че по-добре да уча нещо друго след 12 клас и т. н. Но според мен не всички автомонтьори са с нисък умствен капацитет - то акълът не определя професията. А пък това, че е труден занаят - то в живота лесно няма! Колкото до висшето се чудя дали да записвам, тъй като имам много познати, завършили висше и все още не си работят по специалността, просто защото им е трудно да си намерят, а не защото на тях самите не им се иска.
Пък за автомонтьор видях в Интернет, че за 4-5 месеца може да се запише курс (за България става въпрос) и си имаш занаята. А и не вярвам автомонтьорите да взимат ниска заплата.
Но искам да чуя и вашето мнение - заслужава ли след 12 клас да записвам за автомонтьор или не?

П. п. Моля само ако ще пишете грубиянски коментари и упреци не си и правете труда!
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Определено, особено щом имаш желание и си проучил как става, действай! Супер е, че си трезво мислещ и практичен човек. Нереализирани висшисти има много, не достигат хора със занаят. А автомонтьори винаги ще трябват. Важното е да ти се работи.

Още повече, че нищо не ти пречи да запишеш висше по-нататък, ако решиш. Да кажем, че работиш 1-2 години като автомонтьор и решиш са запишеш, например, автомобилно инженерство. Ти ще си в много по-добра позиция от 18-годишните ти колеги, които току-що са завършили училище и нямат идея къде се намират. Хем ще си натрупал спестявания, житейски опит и някаква представа за сферата, ще си много по-наясно защо си избрал да учиш и какви очаквания имаш и, нещо което е много ценно, ще имаш начин да се издържаш по време на следването, ако се наложи, както и в случай, че няма много подходящи позиции за хора с твоята диплома в някакъв период в бъдеще.

2.   Баща ми е автомонтьор.

1. Събери пари и си купи гараж, може и с ипотека или заем, ако не - под наем, 100тина лева на месец е. Работиш от гаража.
2. Разбери кои са топ 3 доставчици на авточасти за твоя град
3. Сключи договори с тях, те имат каталози/сайтове, поръчваш и частта идва до 1-2 часа.
4. Трябва ти компютър и програми за автодиагностика. Има ги пиратски в интернет, иначе са скъпи.
5. Пускаш обяви в популярните сайтове за града си, пускаш във фейсбук, правиш си фейсбук страничка на бизнеса (не е същото като лична фб страница).
6. Печелиш главно от търгорската отстъпка, която получаваш на авточастите. Цената за краен клиент е една, за сервиз друга. Това е така, защото 90% от авточастите се продават през сервизи/майстори и дистрибуторите нямат друг избор. около 40% ти е търговската отстъпка на всяка част спрямо цената в интернет. От труд не се печели, не си струва, а и клиента се дърпа да плаща труд.
7. Ще ти трябва да регистрираш фирма, фирмени клиенти ще искат фактури. Фирмата ти трябва да е ЕООД, другите не ги гледай въобще. Счетоводител ще ти трябва, още 100-150лв на месец.
8. Модерните автомобили имат много електроника. Трябва да имаш апаратура/четци/ за кодовете/грешките в компютъра на автомобила. Докато се сдобиеш с такава (може и от китай) ще трябва да връщаш автомобили, които не поддържаш.
9. Има литература за отделните модели автомобили - купуваш си книгите (repair manual) за марките автомобили, които са най-популярни в твоя град (интересувай се). Ако ги няма за закупуване, търси ги онлайн в пиратски сайтове/торенти.

3.   Направи си гугъл бизнес страница, ще излизаш в гугъл, когато търсят автомонтьор от твоя град. на гугъл мапс също ще те показва

4.   Ами... труден занаят си е. Изкарват се пари, но по-голямата част ще ги връщаш обратно в машини, оборудване и лицензи за софтуер.
Това с 4-5 месеца го забрави. След 4-5 години, ако имаш желание, може евенуално да стигнеш някакво ниво.

5.   Значи според вашите трудните занаяти ги вършат простите хора, много нелогично звучи, как така прост ще извършва труден занаят?
Съветът ми е да запишеш висше Автомобилно инженерство или нещо такова. Хем ще придобиеш знания за диагностика, хем ще задоволиш мераците на вашите, хем ще учиш нещо свързано с твоите мечти. Докато учиш не е лошо да поработиш в някой сервиз за да придобиеш и практически опит, друго си е човек да е работил да е пипал с ръцете си.
Пък после след няколко години, изпълни препоръките на номер 2
Иначе ако сега тръгнеш да ги изпълняваш, не става, човек без опит, без да го познават клиентите. Без опит колко да си добър механик че клиентите да дойдат при теб и да ти поверят колата си?

Лично на мен ми се случи да ида в оторизиран сервиз да ми сменят масло, ми то хлапето не може да отвори капачката да източи старото масло, вика затегната е ще св счупи заедно резбата, че се наложи аз с чисти дрехи да слизам в канала сам да си я разхлабя, такова нещо ако се случи в твой сервиз как ще накараш хората да се върнат при теб? Така че придобии първо опит преди да отваряш нещо свое.

6.   Ооо, струва си и още как. Дори да работиш 2-3 г за други, докато усвоиш занаята със сериозна практика, после можеш и за себе си д а работиш.
В Германия, пък и в Испания е много добре платена професия.
А родителите ти не знам защо са с такива мнение за умственият капацитет на автомонтьори, то е до човека е до професията, а професията е от тези, които никога няма да са излишни.
Още по-хубаво е да работиш мечтата си. Следвай си я, градиш своя живот, а не този на родителите ти.

7.   Бравос! Хубаво е, че млад човек разсъждава толкова трезво. Остави вашите, и преследвай мечтите си. Още повече, че това е знаят, който в момента е много ценен, а за в бъдеще ще бъде по-ценен от злато. Ми то вече няма читави майстори бе! Тия, които останаха графиците са им пълни за два месеца на пред. Съвета ми е да изкараш, някакъв курс по теория някъде, базови неща. И после да почнеш с практиката в някой сервиз при майстор, който ще иска да ти предаде знанията си. Успех!

8.   Ако имаш мерак действай смело. Аз се занимавам с коли, обаче ми е хоби, през почивните дни работя по колите до сутринта, така се разстоварвам.