Споделена история от Други

В какво да сложа пари и как се прави бизнес ?
Здравейте, ще се радвам да чуя различни мнения и гледни точки.

В какво да сложа 200 хиляди (100 киляди евро)?

За имот по-скоро се отказах като видях цените ще взема нещо 50 квадрата..

Злато.. къде да го държа, какво да го правя, то златото само догонва инфлацията не е голям актив.

За бизнес.. мога да развъртя 3-4 бизнеса с по 30-40 хиляди лева, но колко месечни заплати и разходи за наем да си предвидя?

Шубе ме е малко, страшно много бизнеси ми фалираха пред очите последните няколко години.

Замислям се за книжарница, баничарница и цветарски магазин(примерно), може и железария(знам една много успешна)

Ще имам да кажем по 20к разходи за стоката и още 20 к за заплати и наеми за 6 месеца и ако тръгне тръгне, какво мислите??

Коментари

1.   Цветята с малък срок на годност, пък и в България...
Проучи 3 Д импрес машинита за всякакви части, фигури т. н
Също може да правиш (с друга машина) щампи по тениски, чаши, вази и каквото още се сетиш по поръчка, а и да пускаш предварителни модели-дизайни в онлайн страница, които да могат и да се добавят, дори променят или директно си създават дизайни клиенти. Марки/щампи за работнически дрехи също. Плащат- правиш поръчката-пращаш--0 загуба ако ти е добра машината и дизайните, да няма размазани петна, да е хубава материята т. н
2-3 шевни машини и шивачи за ремонт/поправка/преправяне на дрехи- плащаш им % при свършена работа, докато се разработи и можеш да поемеш заплати за пълен работен ден.
Машини под наем--шлайфове, резачки, каквото се сетиш. Винаги с предварителна сума, която покрива евентуален ремонт при връщане на машината.
Сребърни и други по-евтини от златото бижута втора употреба. Не знам как е в Бг, но в чужбините среброто се купува за стотинки, почистени и полирани, можеш да ги продаваш на над 500% печалба пак като втора употреба.
Дори палатки с оборудвания за престой на открито да продаваш (канчета, ножове, чувал/юрган за спане) пак мисля че ще е по- добре, по-лесно откъм разрешителни, и по-малко или никакви загуби докато се разработи, от храни като банички и цветя.

2.   Не ги ли чу вече тия различни мнения и гледни точки за 5те пъти, в които пускаш тая тема? Щом питаш толкова пъти в сподели. нет значи не е за теб тая работа, или чакаш някоя госпожица да се впечатли и да ти пише ли, какво?

3.   Има вече няколко подобни теми на хора (или един и същи човек? ), които търсят в какво да вложат точно 200 000 лева. В една от тях съм дал примерно решение за вложение с нелоши приходи, така че ако си сериозен/сериозна, може да потърсиш темата с търсачката тук.

п. п. : Голяма е вероятността сега отново да се появят редовните мрънкач(к)и и заяждач(к)и в отговор на моето мнение. Познават се по това, че хем не са запознати с нещата, хем не допринасят с нищо, хем злобеят. В онази тема имаше няколко подобни особи.

- Кифлоприземител

4.   Ти не си ли този, който ги беше спечелил от работа в Англия и беше пуснал такава тема?
Разбери, че няма как да ти се каже какъв бизнес да направиш и да е 100% печеливш. Няма такова нещо. Един бизнес е печеливш, когато разбираш това, което правиш, наел си правилните хора да не съветват и да ти работят и всеки ден се стремиш да го развиваш, било то чрез по-голям асортимент или нови пазари и клиенти.
Не става както си мислиш - влагам 50к и той бизнесът ще ми връща по 5к-10к на месец. Не, бизнесът е разправии, работа по различни часове на денонощието, търсене на персонал - защото напускат, защото искат да почиват, налага им се по лични и здравословни причини, деца.
Ако не си готов да се справиш с всичко това, по-добре парите да ти стоят в банката и да намаляват с 1-2% всяка година, отколкото да вложиш 100к и да си заминат след 4-5 месеца.

Ти ни кажи - в какво си добър и имаш интерес? Каква работа си работил, какво образование имаш и в какви дейности прекарваш свободното си време? Кой е последният бизнес, който те впечатли и ти си каза - и аз го мога, даже по-добре ще го направя?

5.   Можеш да сложиш пари в портмоне/портфейл, торба, кутия, сейф.

6.   Братко по оръжие...
1. Никога не питай някой нещо подобно ( каква бизнес идея)
Защо?
Защото не знаеш как този някой ще ти присвои печелившия бизнес поради факта, че идеята е НЕГОВА, а ти си изпълнител.

2. Защо мислиш, че някой непознат в интернет ще ти помогне с печеливша бизнес идея на теб другият непознат от другата страна на монитора?
Защо, нали си помагаме?
Не, не си помагаме! Всеки трябва да се грижи за бизнеса си, като малко детенце и да го пази от лоши влияния (конкуренция)
3. Бизнеса е твое детенце ТИ трябва да го създадеш и да го развиеш в успешен!
4. Чети биографични книги на успешните хора на земята.
Защо?
Тук трябва ти да си отговориш.
Успех!

7.   Щом питаш по форуми, най-добре ги дръж под дюшека.

9.   Хора не съм този от Англия, за друга страна става въпрос. В България съм си сега. Бъркате ме с някой.

Занимавал съм се с логистика и храни на едро, но не виждам как ще се развивам успешно в БГ с товаю. Големите фирми за доставки и логистика няма да ги споменавам, защото ги знаете.

Просто не знам в какво да сложа парите, с койни не ми се занимава, имот на тези цени.. не мерси..

Злато? Нали пак трябват пари всеки месец, за да стои в сейфа, дали ще плащам на банката да държи парите или да пазят златото в сейфа пак същото...

Затова ПИТАМ. Не се дразнете веднага. Може и кадърни хора да влизат тук и да дадат идея.

Това с машините под наем не беше лоша идея, ама къде да ги държа, ако взема някакви по-големи машини - багерче, пътна помощ нали трябва някъде да ги държа пак са наеми, чудесии иска и поддръжка

Не знам вече

10.   Авторе, дай парите си на Кифлоприземителя. Той сглабя коли от картон. Сам ги проектира! 100% българска, изпипана работа. Даваш ги и след това не мислиш. Той ги прави, скроява, боядисва и ги пласира на западния пазар. След 1-2 години според него ще си милионер. Успех ти желая!

11.   Реализирай закусвалня, каквото и да стане, поне ще си опитал и ще си наясно за бъдещи капиталовложения в бизнес.

12.   Ето я темата, в която има доста повече изписано от много хора. Предложения бол.

http://spodeli. net/3/story-173924. html

- Кифлоприземител

13.   9, Ами на теб с нищо не ти се занимава, наеми не ти с сплашат, поддръжка не ти се прави. Ами ти искаш само да дадеш едни пари и да правиш печал и без риск. Ако ставаше тъй...

14.   Н 9 (авторе) ти ако във всяко решение намираш проблем, по-добре си пази парите и нищо не предприемай с тях
"ама къде ще държа машините, ами ремонти"?? ! Сериозно ли?
Помещение не можеш да наемеш ли? Ако трябва дори ти сам да си охрана докато можеш да плащаш на друг!
За ремонти вече ти писах горе ( н 1 съм) вземаш предварително пари за евентуален ремонт ако ти хрнат машина повредена! Като е ок машината-връщаш депозита!
Жена съм и... Аман от мъже страхливци, без самоинициатива, без логично мислене и две крачки напред дори с финансова възможност.
Защо питаш изобщо? ! Ето, подават ти се варианти дори за вложения, които можеш после и да препродадеш ако решиш--срок на годност--години, без излишни усложнения за разрешителните, без дори заплати за други хора освен ако когато се налага ремонт, който и без това ще плати, който е наел и повреди машината.
Купи си гаражи, давай под наем и да ти е мирна главата. Не си за бизнес.

15.   На кифладжията му трябват едни 30 к, за да изкара 30 млн. Ама завалията от години не е успял да събере 39 к, нищо че бачка за 5, та във всяка подобна тема проси пари и се самопредлага като предприемач съдружник. Горкия и банков кредит няма кой да му отпусне дори на тая висока заплата.

16.   Кифлоприземител, ако се инвестира в такъв проект какъв договор се сключва? Т. е. аз примерно давам 100 000 и какво трябва да пише в договора, че другата страна е длъжна в рамките на 5 години примерно да ми върне 130 000?

Номер 14, вероятно нямаше да разсъждаваш така ако ставаше въпрос за твоите собствени, трудно придобити пари. Едно е банката след 2 дни одобрение да ти даде 200 хиляди и с тях да "рискуваш"(на чужд гръб и 100 тояги са малко), друго е този ресурс да си го мъчил десетина години! Естествено, че ще мисля и премислям докато избера най-добрия вариант.

Към останалите: какво мислите за сладоледи? От тези дето има по паркове и градинки - инвестицията не е огромна, може да се отворят на 2-3 места такива и слагаш някой младеж на 50 лева на ден % от оборота.

Ще върви ли според вас, да сеОнно е, зимата не става, но от април до октомври да направиш 100-150 силни дни пак не е малко.

А как се следи такъв бизнес? Може ли да ме крадат(честно казано се притеснявам от нелоялни служители)

17.   Авторе, моят прекрасен застъпник номер 10, за очакваната поява на който предварително писах във втората част на мнение номер 3, ти дава удачен съвет, но от благоразположеност към мен не помни добре подробностите и се налагат три малки уточнения:
1. Вместо картон се ползва стъклопласт с епоксидна смола;
2. За боядисването се плаща на подизпълнител;
3. Милионер не се знае дали ще станеш от това още в първите няколко години, но приходите са доста по-високи, отколкото ако отдаваш под наем едно или повече жилища, закупени с 200 000 лева. Касае се за няколко хиляди лева на месец след започване на продажбите, а не за няколкостотин лева. Зависи какъв дял имаш според вложената сума.

Продажбата на една сглобяема кола с пазарна цена 35 000 евро носи около 10 000 евро печалба, след като бъдат приспаднати данъците, наемът, материалите, възнаграждението на подизпълнителите и прочее. Може и повече, но е според качеството на вложените материали. Умствено ограничените хора дори не могат да осъзнаят, че такива неща са възможни и сред тях винаги ще се намерят такива, които да цъкат с език невярващо или дори да се заяждат като следствие от дълбоко загнездилото се у тях черногледство. В момента вземам малко под 10 бона месечна заплата, именно защото проектирам сглобяема кола за една фирма и те знаят, че после с продажбите ще бъркат дълбоко в кацата с мед. Всички открития и успешни изделия на пазара са направени все от хора, които са повярвали в способностите си и после с действия са доказали, че са прави.

- Кифлоприземител

18.   Авторе (номер 16), споменатите от теб 30 000 лева възвръщаемост за срок от 5 години са твърде малка предполагаема печалба в сравнение с истинските суми, които се въртят в областта, в която аз се занимавам. В предишното ми мнение (номер 17) съм дал пример какви приходи може да се очакват след започване на продажбите. В другата тема, която посочих в мнение номер 12, пък съм описал подробно как се случват нещата. Накратко ще обясня:

Влагат се пари постепенно - месец за месец и с доказване на свършената работа за това време, преди да се премине към следващия етап на работа. Това е точно обратното на обичайния подход на разни измамници, които очакват да хвърлиш цялата сума наведнъж и после да забегнат някъде и да се чудиш какво е станало. Възможно най-сигурното вложение е от гледна точка на това, че имаш пряко управление над изразходването на повечето от средствата (част от тях са за покриване на месечните ми разходи, понеже се касае за около година време в усилена работа). Само давам разбор на нещата, но ако приемем, че се касае за действителна съвместна разработка, с лекота тогава (не тук на всеослушание пред редовните заядливковци и заядливки) мога да ти покажа някои предишни мои разработки - истински коли, произвеждащи се в малки бройки, като два от тези модели се правят в България и мога да уредя да седнеш в един от тях и да се убедиш в истинността на думите ми.

Основната част от другите пари по проекта отиват за наем на работно хале (желателно със СОТ), което може и ти да го наемеш за твое спокойствие, че парите отиват по предназначение. Останалите разходи са за материали и доставката им, машини (най-скъпата от които е фреза с ЦПУ за около 8-10 хиляди лева, другите са електрожен и разни евтини ръчни инструменти), ток, вода, разходи по пътуването до халето (зависи на какво разстояние се намира от мен, или ако се налага аз да съм временно на квартира близо до халето, ако това ще спести повече пари).

Още по-хубавото е, че най-голямата част от вложението се случва по-късно, докато в началото основно проектирам на моята работна станция. Най-скъпо е самото отливане на калъпите и на първите 1-2 купета, за което се плаща на подизпълнител, занимаващ се със стъклопласти, както и на заварчик за тръбната рама. Допреди това единственото съпоставимо скъпо нещо е фрезата с ЦПУ. Всички предходни разходи в началото и в средата на разработката са по-малки.

Може да потърсиш, например, за Superlite SL-C или Ultima GTR и да видиш как вървят цените им. Има предостатъчно видеа и в YouTube с техни модели, продавани в стотици бройки през годините. Нещо подобно ще се прави, само че по-добро от тяхното.

п. п. : Гледам, че сега някакви перковци се изказват неподготвени в темата по мой адрес. Който е достатъчен смелчага, нека да се обзаложим на по 10-20 бона на бас, че всичко обяснено от мен е самата истина и ако загубя, те ще печелят лесни пари; но ако те загубят, аз ще спечеля техните пари и дори ще ги насърча да продължат да пишат смехории в Споделито, за да се хващаме на бас по същия начин отново и отново. :) Хората се делят на два типа: едните са запомнени с това, че се открояват с мрънкане и злословене по чужд адрес; а другите допринасят със знания, опит и/или съвети.

- Кифлоприземител

19.   Кифлоприземител, дейността, с която се занимаваш е интересна, но реално имаш ли сключени договори с някой, който гарантирано ще ти купи разработката?

Тези модели казваш са единични бройки, на базата на някакво купе от някоя кола, която си видял ли ги правиш или са изцяло твои идеи и експериментираш?

30 000 лева на 100 000 лева инвестиция са повече от добра възвращаемост.

Халето и квартирата не са никакъв проблем, предполагам, че повече от 200-250м2 хале не ти трябва щом работиш сам.

Ръчните инструменти също не са проблем и разни бои и лакове.

Като машини от какво оборудване имаш нужда?

Автора

20.   Авторе (номер 19), всичко проектирам сам и няма копиране на чужди идеи. Достатъчно добър съм в тази област, иначе нямаше да се задържа над две десетилетия в нея и да ме наемат и до ден днешен. Редица фирми в този отрасъл се провалят, защото не знаят какво точно да предложат и/или изпълнението им е качествено.

Купуването се случва с течение на времето - след като вече разработката е приключила. Просто колата бива показвана в YouTube под формата на купе, тръбна рама, окачване, стъкла, фарове, колела, спирачки, седалки, кормило и педали; без дори да е нужно да има поставен двигател и други части.
При някои предишни проекти, които съм изпълнявал за фирми, се е случвало да се стигне до продажби още по време на разработката, предлагайки възможността поръчителят да придобие първата бройка на малко по-ниска цена. Една от тези коли (завършена и с регистрация) беше купена по този начин на по-ниска цена само за 800 000 евро две години преди завършването ѝ, други на друга фирма за по 180 000 евро. Когато се касае за сглобяеми коли, те са по-евтини и бързи за направа. При тях предварителните продажби по време на самата разработка, с около 10-20% отстъпка, са честа практика. Така печелят и самият купувач, понеже плаща по-малко, и производителят, тъй като той получава по-бързо постъпления след вложението си; а вече продадената бройка вдъхва повече доверие и на следващите кандидат-купувачи. За продажбите и доверието на купувачите ще помогне и това, че хората ще са запознати с предишни мои проекти, които от години се движат по улиците и пистите. Именно по този начин ме намират и в последните години, за да ми възлагат поръчки да проектирам за тях нови модели.

Когато проектът бъде разработен до към средата (след първите 6-8 месеца), се създава интернет страница и на нея се прилагат ценоразпис, снимки и връзка към редица видеа в YouTube, показващи различни моменти от самата разработка. Това се прави с цел зарибяване на бъдещите купувачи и отрано да предвидят пари за този модел, а не за някой от тези на другите фирми.

Колкото до очакваните печалби, дори и като се вземе предвид само частично дялово участие, а не гледаме 100% от печалбите, то те с времето пак ще са значително над 30 000 лева. Работя в тази област от 22 години и съм наясно какви модели биха имали успех, какви са се провалили (грозни и некачествени) и какви големи пари се въртят в нея. Някой плювач сега може пак да се обади с: "Ако е така, отдавна да си го направил за себе си", само че не съм имал възможността да извадя от джоба си 100-200 хиляди, а такъв проект не се започва, ако човек разполага с в пъти по-малко пари, защото после наемите и другите разходи текат и не питат имаш ли още пари за тях или не.

Работното помещение може да е 150 м2 или по-голямо, но под тази площ ще е тясно. Работил съм в такива и разликата е значителна, тъй като фрезата с ЦПУ заема място, отделно и работната маса за заваряване (направена от мен, понеже купешките са по 3-8 хил. лева), фрезовани модели на панелите, калъпите за всеки от тях, плюс различни други инструменти. В първите няколко месеца от разработката няма нужда от наемане на такова, защото предварително се проектира всичко и едва тогава следва физическото изпълнение.

За по-скъпите машини вече споменах, но ето една по-подробна справка и на по-дребните машини и инструменти: фреза с ЦПУ (струва не повече от 10 000 лева), тримерна печатарка (3d printer) за отпечатване на пластмасовите части (тя е нужна едва накрая, когато всичко друго е изпълнено), заваръчен апарат с телоподаващо (за предпочитане е да работи с тел с флюс, понеже бутилките с аргон излизат по-скъпо и има опасност от взрив), малък ъглошлайф, ръчна бормашина, винтоверт с поне 2-3 броя сменяеми батерии, високооборотна ръчна шлифовалка на 220 Волта и още една малка с гъвкаво жило за по-фината работа, ръчен лентов шлайф, зарядно за акумулатор (за него се свързва жица от разтегнат на рамка реотан и се режат парчетата стиропор), компресор и пистолет за боядисване, чук, няколко вида клещи, отвертки, гаечни ключове с тресчотка, менгеме, дълги и къси стяги за захващане, ножовка, дървена или метална полица за инструменти, 2-3 големи кутии за инструменти и 15-20 малки за крепежите (винтове, гайки, шайби, скоби).

Заварките на тръбната рама ще се правят от нает за целта заварчик, на когото се заплаща за еднократната услуга и не е на постоянен трудов договор. После такъв се наема допълнително само след всяка вече получена и частично предплатена поръчка за следващите бройки. заваръчен апарат обаче е необходим още от наемането на работното помещение, тъй като аз ще заварявам работната маса, рамата за сглобяване на модела и още някои неща.

Колкото до необходимите части, от самото начало почти няма нужда от такива, тъй като поддържам библиотека с триизмерни модели на често употребяваните от мен части за различни проекти. Но части все пак към средата и края на разработката трябва да се закупят, за да се проектират последните липсващи неща и после да се представи готовият модел в търговски вид: джанти и гуми, 4 колесни лагера, големи дискови спирачки за спортни и състезателни коли (само те са 4-5 долара преди ДДС, мито и доставката до България), педали, седалки, кормило, уреди за таблото (може и само един електронен с екран), радиатори и перки за тях, батерия (за прокарването на ел. инсталация имам познат човек), поръчкови извити стъкла, огледала, предни и задни светлини и прочее.

В идеалния случай се поставя и двигател (може и втора ръка, но добре почистен с пароструйка за целта на снимките), за да може да се заснемат и видеа с напълно готовият и движещ се модел на писта или на някой по-живописен път с красива природа наоколо. Това обаче изисква още пари, но не е задължително, за да започнат продажбите. Просто с движеща се кола впечатлението е различно, съответно поръчките ще са повече и по-бързи.

Това е вложение от типа "влагаш и не се занимаваш с друго после" (освен ако не искаш също да помагаш или да купуваш машините и частите лично, за да имаш пряк поглед къде отиват средствата), тъй като не се налага редовно да се занимаваш с наематели или с някоя от другите видове дейности, изискващи често или постоянно присъствие, каквито предложения също бяха описани от други участници тук. Единственият риск е ако някой умилено открадне или опожари вътре помещението, или ако се окажа фантазьор и шарлатанин (както някой симпатяги подмятат в темата, боящи се да се хванат на бас с мен, защото мога лесно да докажа всичко и ще загубят веднага).

- Кифлоприземител

21.   От някой с бизнес в БГ. - изнеси се в чужбина и започни бизнес там.

22.   Попрочетох някои постове и се оказва, че същият, нарича себе си "кифлоприземител" коментираха в подобни теми с цел търсене на финансиране на негови дизайни уж...
Не видях обаче да има договори, патенти, професионални знания освен, че бил работил за други хора, които печелели на негов гръб според него.
Та... Внимание!

23.   До 22

Буквално иска, да му дадеш едни пари и "да не го занимаваш". Извърта, че няма нужда от нищо и от никой, защото едва ли не, си знае най-добре. Дори не е наявсно, как точно ще вземе парите и как ще "изплаща инвестицията". Аз вярвам, че той си вярва, но за съжаление няма и грам понятие от бизнес, а от всичко прочетено от него, просто не мога да си го представя, да работи в екип, а иизглежда, че и самият той не иска. Ок, има идея, но една идея просто не стига. Трябва да има компания, трябва да има структура, проучване, планиране, разработка, продажби, преговори - просто не виждам, как лично той би се справил с тези неща сам. а съжаление, не го виждам в ролята на ръководител, а егото му, едва ли ще позволи това, да има шеф над главата или поне някой, който да го държи изкъсо и да го кара, да е отговорен пред инвеститорите си.
Прав си и ти!
Та... Внимане!

24.   Авторе, номера 22 и 23 имат право, че в интернет пространството мнозина са просто драскачи - колкото да се намират на приказка и с нищо да не допринасят в темите - и трябва да се внимава. Именно затова, в послеписа на мнение 18 предложих на предвидените от мен в мнение 3 перковци да се хванем на бас за някаква по-приятна сумичка и да започваме с доказването на своите твърдения. По-лесни пари от тези не съм печелил досега. А който го е шубе да се хваща на бас, за да не загуби от мен, е свободен да драска каквито си иска измислици по мой адрес и аз ще се забавлявам, четейки ги. :) Ще цитирам собствените си думи от завършека на мнение 18:

"Хората се делят на два типа: едните са запомнени с това, че се открояват с мрънкане и злословене по чужд адрес; а другите допринасят със знания, опит и/или съвети. "

Печеленето от апартаменти под наем е "слаба ракия" в сравнение с парите, които се въртят в описаната от мен развойна и производствена дейност. Проблемът на многото фейсбукаджии и от двата пола е, че по цял ден киснат там да раздават акъл, а нищо съществено не са постигнали, само хулят държавата, все някой друг им е виновен и нямат находчиво виждане на нещата. За тях производството е равно на нещо... невъзможно, само защото имат ограничено мислене. Това е причината и почти всеки със спестени 20 бона да се хваща като удавник за сламка само на отдаването на жилище под наем с жилищен заем (надявайки се наемателите да изплащат задълженията към банката) или да става прекупвач на китайски и турски боклуци или на телефони в Продавалника и Базар. После се оплаква, че това изисквало постоянна заетост, а постъпленията били мижави в сравнение с вложеното.

Номер 22, патенти на кое? Дай малко пояснения какво точно искаш да внушиш, че стана интересно. :) Вече издаден патент на превозно средство, което тепърва ще се проектира ли? Нека не изпреварваме събитията. Нещата се случват в обратната поредност.
Професионалните знания се доказват лесно при лична среща, като в допълнение мога да уредя и сядане в едно от моите творения.
Договор се подписва при вече постигнато споразумение, а това се случва при среща (срещи) на живо с подробно разискване на задълженията от двете страни. Няма как да качваме тук предварителни поверителни договори в Сподели на всеослушание на всеки случаен читател, затова и не виждаш такива.

Номер 23, мога да ти предложа по-дейно участие в разработката, за да не се чувстваш ти или някой друг пренебрегнат, че после само аз ще работя. Няма да е излишен някой общ работник, като дори ще бъде възнаграден с дял от чистата печалба. Мога да осигуря и обучение от моя страна, а другото предимство за теб е, че всеки работен ден ще се убеждаваш в правотата на моите твърдения - без нуждата да губиш бас от мен. :) Единствено не трябва да се боиш да работиш в разнообразни климатични условия, наред с шум, прах, вода, шкурене, вдигане на тежки предмети, пипане на студени железни тръби и прочее забавни дейности.

Цитат:
"Трябва да има компания, трябва да има структура, проучване, планиране, разработка, продажби, преговори - просто не виждам, как лично той би се справил с тези неща сам. "

Фирма не е необходимо да се създава преди изделието да е готово за пазара; но все пак и това би помогнало, в случай, че целта е да се закупуват машини на името на фирмата и се ползват данъчни облекчения. Зависи, понеже все пак трябва да се води и счетоводство.

Проучване и планиране на кое? Аз от десетилетия съм проучил пазара и отлично зная кое би се продавало и кое не, какво се търси, какво би облекчило купувачите след покупката и би привлякло мнозина от тях. Дадох и два примерни модела на вече изградени имена в този отрасъл, за да добиете представа какви пари се въртят с продажбите им. При по-голямо производство повече от половината пари са печалба, а при току-що започнали продажби първите бройки носят около 30% печалба и минава известно време, преди вложенията да се изплатят. Това е така, защото се ползват доставчици на части и подизпълнители на услуги, а те предлагат по-изгодни цени само при големи заявки при тях. За една или няколко бройки никой не прави отстъпки; при 10 и нагоре бройки вече нещата стоят другояче.
Разработката е ясна - от моя страна.
Продажбите идват след това и са просто закономерност след направата на едно качествено и съобразено с пазара изделие. За което грижата имам аз.
Преговори... за кое? Има си обявена цена и купувачите заявяват дали ще купят стандартното изпълнение или ще изискват и допълнително заплащащи се допълнения. Още по-добре за фирмата.
Каца чужденецът в България, посрещаме го на летището, закарваме го в помещението, оглежда на живо всичко, цъка с език невярващо, усмихва се като малко дете в магазин за лакомства и играчки, стискаме си ръцете и в почти всеки случай поръчва, плащайки по банков път 100% от сумата, преди работата да започне. Някои продажби се осъществяват изцяло по интернет и няма лично посещение на купувача.

Авторе, мога да ти дам пример и как някои хора правят пари в Продавалника (OLX). Препродават нови и втора ръка телефони, само че това изисква по цял ден да приемат обаждания и повечето пъти това не завършва с продажби. Наскоро обмислях покупката на Vivo X100 Pro и в Продавалника имаше един тарикат, който предлагаше модела за 1800 лева с предварително заплащане от моя страна и с до три седмици време за доставка (защото явно ги няма в наличност и тепърва ще ги поръчва). Питам го каква гаранция дава като срок, търговско лице ли е и има ли българско меню, а той "Ми, той е китайската версия и няма български език, но има руски и английски". После цъкам в Giztop и бам - там го продават за 800 долара. Нашият човек вероятно от същото място ги взема и после цака почти 400 лева надценка за големия труд да поръча телефона за 2 минути.

- Кифлоприземител

25.   Н 24 "Вече издаден патент на превозно средство, което тепърва ще се проектира ли? "
В други коментари от преди година дори твърдиш, че вече имаш проект и даже работиш за сглобяване.
Дори, че изкарваш по 10 000 на месец.
А сега излиза, че проект няма.
И пари нямаш явно за да започнеш поне проекта.
Кога лъжеш- преди или сега? Или по принцип?

26.   Цитат на номер 25:

"В други коментари от преди година дори твърдиш, че вече имаш проект и даже работиш за сглобяване. "
Разбира се, че работя успоредно по два мои модела - един скъп (той ще се произвежда единствено в завършен види цена поне 1 милион евро - както всяко "Пагани" и "Кьонигсег", но изисква доста по-голямо вложение) и един за сглобяема кола (25 000-40 000 евро за комплект, изискващ в пъти по-малко вложение), който пък ще има поне 3 вида купета, ползващи една тръбна рама, за да се обхване по-голям пазар съобразно различните вкусове на купувачите. И двата модела са в процес на разработка, която още не е завършена. Външният вид на част от моделите е готов отдавна, но се пази в тайна до самото им изкарване на пазара, тъй като промишленият шпионаж в света на колите е огромен. Отделно от това, има още доста месеци работа по конструкцията и тя не е окончателна. Това съм го обяснил подробно и ясно за разбиране още в мнение номер 18. Неуместно е да се говори за някакви патенти.

"Дори, че изкарваш по 10 000 на месец. "
И какво искаш да намекнеш с това? Просто временен доход, работейки за други хора, за да покривам с тези спестявания разходите си в останалото време, през което да мога да работя по моите проекти.

"А сега излиза, че проект няма. "
Това го твърдиш единствено ти и е обратното на моите твърдения.

"И пари нямаш явно за да започнеш поне проекта. "
Не и толкова, че да го завърша. Никога не бива да се започва, преди човек да има цялата необходима сума, независимо от това, че харчовете са постепенни във времето. Какво правим, ако започна и след половин година привърша средствата, само защото още от самото начало съм разполагал единствено с 1/3 от парите, необходими за целия проект? Наемите не чакат и трябва да се плащат всеки месец. Трябва да се предвиди и възможното покачване на цените на материалите, наемите, промишления ток (очакващ увеличение това лято), защото обикновено това добавя поне по 10-20% повече разходи всяка поредна година.

"Кога лъжеш- преди или сега? Или по принцип? "
Единствената лъжа е, че НЕ се заяждаш целево с мен - поради някакви си твои лични причини. Това отвреме-навреме го правиш и в други теми, макар че в настоящата такава се опитваш да звучиш по-малко заядливо, за да си придадеш вид на уж нормален участник в разискването - като един от всички. ;) Тези преструвки са за детската градина.

- Кифлоприземител

27.   Н 26, не се заяждам с теб, нито имам лична причина, нито си достоен за мен противник за да се заяждам...
Единствената ми цел беше да насоча автора да проучи, дори само тук в сайта твои коментари по подобни теми, за да не сглупи и пропищи.
Ако исках да се заяждам, щях да посоча и факта та, че преди 2 години си гарантирал, че още миналата година щеше да си наа изложение с ТВОЙ автомобил (нисък и широк звяр) а сега вече щеше и да си милионер, нали така? !
Лесно е да провери с лупата в търсачката.
Никой човек с поне два пръста чело няма да ти повери и два лева инвестиция.
Уж печелиш по 10 000 н а месец, а за над две години вече не си събрал за патент, който се ПРАВИ преди, а не след "умнико"! На мен не ми обяснява как и кога се прави патента, много по-наясно съм с темата.
Изчаква се и няколко месеца да се потвърди патента, може някой да го обори, .. толкова си далеч от реалността, че дори не е смешно.
Щял да те спонсорира и приятел в Америка, ама явно и той не, що така? !
Но това е, което автора и подобни, на които веднага се окачваш трябва да проверят.
Това, което ти признавам на 100 % е търпението сам да си се окачва с много звездички, но това твое търпение и свързано със заболяването ти.
Провери законите за измама, просто да си знаеш какви са последствията. Човек, който с труд е спести такава сума, смяташ, че ще омотаеш в илюзиите си.

Не само към автора, а и към хора с подобни дилеми е коментарът ми!

28.   Номер 27 (явно и номер 25, въпреки винаги различния hash, с който пишеш), за пореден път показваш непознаването от твоя страна на този отрасъл, в който работя вече над две десетилетия. За сглобяеми коли не ти е необходим никакъв патент, а изделие, което е (а) качествено и (б) изпълнено според вкуса и търсенията на най-платежоспособните купувачи. Ако щеш и 200 патента да имаш, ако си неспособен/на да предложиш правилния модел и с добра сглобка, ще се провалиш с гръм и трясък на пазара!

Никой не насилва който и да е човек да влага парите си там, където той не е преценил добре, че си заслужава, претегляйки ползите и рисковете. Освен това, вече отбелязах, че типът вложение в моята дейност е възможно най-сигурен от гледна точка на това, че не се налага да се наливат огромни пари още от самото начало, а това става на отделни стъпки месец по месец - след постигане на поставената цел във всяка следваща от тях.

Вече предложих лесен начин да оборя теб и всеки друг перко, който бърза със заядливо тонче да пердаши лъжи и е много самоуверен в твърденията за погрешността на моите такива! Хващаме се на бас и който успее да докаже правотата си и погрешността на другия, печели парите от него! Ще се провалиш с гръм и трясък още в първата минута, когато сторим това и после ще дойдеш тук пред всички да се извиняваш писмено и да обясняваш, че съм бил прав и съм писал самата истина. :) Но май не ти стиска действително да го сторим, защото не можеш да преглътнеш това, че ще се наложи да признаеш същото, което аз твърдя.

Относно подмятанията ти за звездички, забелязвам, че в няколко други теми разни същества (основно жени, киснещи целодневно в бг-мама, както сами си признават) са оревали света и с грозни епитети обвиняват всеки автор на тема, че бил "приземител" или "Кифлоприземител", само защото има осъзнати мъже, които са ги разобличили. Години след като спрях да пиша в бг-мамата, там продължават да обвиняват други мъже, че били уж мен, и пак е същото истерясване от страна на злобните киселячки. Пропускаш и това, че вчера ударно някой ми слагаше единички на по-горното мнение, а в същото време ти получи 15 пъти по 5 звездички за няколко минути, както и номерът над теб (който не изключвам също да си ти, но може и да е друг заяждач или заяждачка). Някак по случайност "забравяш" да се оплакваш от това. Като пишете все от различни hash, за да подмятате разни небивалици, е трудно да се разбере кой кой е. За което получаваш потупване по рамото. :) За разлика от вас, аз не се крия и не ползвам подобни похвати, нито ме е грижа за някакви си звездички, които на вас явно ви бъркат в здравето. Има немалко теми, в които са ми слагали по 100-300 единички набързо, но няма да видиш да мрънкам за това, тъй като е важно съдържанието на едно мнение, което да е подплатено с обосновка, а не просто някой да подмята измислици-премислици. Твоето "умнико" в кавички и умствени заболявания можеш да си ги запазиш за себе си. Много лесно мога да те излекувам с един бас, който сега те е шубе да загубиш, защото си наясно, че всичко при теб е само догадки, плод на фантазията ти. Четеш тук-там, смесваш го с това, което ти се иска да е било, и така сглобяваш някакви твои си сценарии. Повечето устати задклавиатурници на живо веднага свиват сармите. ;)
Между другото, преди няколко години се бях срещнал с някакъв пич от Споделито, който също се пънеше да плюе по мен, че уж си измислям. Седнахме, почерпих го една пица, извадих таблета си и му показах някои мои разработки. Повече не посмя да пише груби включвания, защото усети, че е прибързвал в заключенията. Искаш ли да се повтори и при теб същото самозамълчаване? Само трябва да имаш път към Пловдив и ще го уредим. Ще ти направя услуга по този начин и повече няма да те терзае дали лъжа или пиша истината.

За заветните почти 10 000 лева, които толкова силно дразнят съзнанието ти, че напоследък често го повтаряш в различни теми при заяждането си към мен, ще ти обясня за последен път и белким го запомниш, за да не те измъчват такива мисли и занапред. Аз вземам поръчки само отвреме-навреме и в останалото такова работя по разработката на моите проекти. Нямам постоянни доходи с месечна заплата на щат в някоя фирма, на свободна практика съм и често живея от спестявания от предходни месеци; в останалото време се водя безработен. Иначе не мога да се разпокъсвам и едновременно да влагам много време хем за някоя фирма, хем за моите проекти. Или едното, или другото.

Ако желаеш да те оборя за още някоя твоя лъжа или погрешни приумици, заповядай отново! :)

- Кифлоприземител

29.   1 коментар по--късно вече не ти трябвало патент :)))
Абе не е смешно, грехота е и да се присмее човек, ама то...
Иначе казваш 22 г с това се занимаваш, пък не успя един договор да сключиш, една поне мостра да направиш, един чертеж поне да покажеш някъде, щом нали патент не ти трябва... :)))
Ако беше поне малко наясно с това, което твърдиш, досега да си патентовал дори само идеята, даа смешко, може да се патентова дори идея на думи или на рисунки като за 2 г деца. Те тогава като чак пък толкова си добър според теб, щяха да ти валят предложения или някой да ти купи патента/идеята.
А заплатата, която твърдиш, че вземаш ти е за няколко международни индустриални патента. Смешко.
Добре е, че коментираш, че сам си се оплиташ и няма нужда никой, на никого да "отваря очите" че си просто едно от двете.
1. Измамник, но доста глупав
2. Нарцисист, който освен глупав, вярва и, че всички останали са по-глупави.
И след толкова години безуспешни опити да вържеш някого, пак не си разбрал, че тактиката ти не върви нещо. Дори и да убедиш някой с пари (по-умен ще е от теб, щом е успял да направи пари) как ще убедиш адвокатът му? ! Хм? Или мислиш, че ще си пишете на бележки, уговорки на думи? Оф...
Няма да си губя повече времето теб, ти самият каза повече от достатъчно за всеки с над две гънки.
Айде със здраве и умната, че някой скучаещ ако реши да те обуе, лесно ще ти изкара за няколко години затвор!

30.   Едно си баба знае, едно си бае... Да направя ли за теб и себеподобните ти една тема за плюене по Кифлоприземител, за да ви е мирна главата? :) Освен заяждане като от първи клас, друго не знаеш. Личи си по включванията ти и тук, и в други теми, където бълваш същите самовтълпявания. Правилно постъпваш, като веднага подвиваш опашка пред предложението ми да се видим и бързо да се разбере кой всъщност лъже, тъй като загубата на облога и срама да признаеш после пред всички тук, че грешиш и да ми се извиниш, щеше да ти държи влага за цял живот.

- Кифлоприземител

31.   До 29 - Тя може и да му е добра идеята, но никой няма да даде средства с това му поведение.

32.   Иначе от 23

"Фирма не е необходимо да се създава преди изделието да е готово за пазара" - А ааа, не, не, неее!
- Комапния (или фирма, ако така ти е по.... не знам какво) ти трябва, да има в какво да се инвестира! Капиталовите вложения се правят в компании, а не в частни лица. Инвестира се във фирма, която имам капацитет, да произвежда дадени продукти или да предоставя услуги, които ще генерират печалба.

- Преговори ти трябват, защот каквто споменаваш в

""мога да ти предложа по-дейно участие в разработката, за да не се чувстваш ти или някой друг пренебрегнат, че после само аз ще работя. Няма да е излишен някой общ работник""
- Айде, моля ти се! Не ми се прави проста, селска майна. Поне за това очкавах, да си по-добър. А и нали, си бил в проес а разрабтока. За какво по дяволите ти е общ работиник? Ако имаш нужда от асистент, просто ще го впишеш в бюджета си и толков.

"общ работник, като дори ще бъде възнаграден с дял от чистата печалба. " - Никога, ама НИКОГА, дори не споменавай на шега подобна глупост. Да даваш на процент от печалбата, на общ работник. Ако ти си достатъчно откачен, да делиш печалбта с общите работници - просот не знам, какво да си кажа с теб! Никой не би ти дал и стотинка.

"без нуждата да губиш бас от мен. :)" Какви басове и бясове те гонят. Какъв бас искаш да хвана с теб? Че не ставаш за рковоител на фимра ли? Ами засега не си показал нищо, което да навежда на мисълта, че е обратното. А защо по дяволите пишеш с еотикони, като някакво дете?

"Проучване и планиране на кое? Аз от десетилетия съм проучил пазара и отлично зная кое би се продавало и кое не, какво се търси, какво би облекчило купувачите след покупката и би привлякло мнозина от тях. " - Извинявай! Би ли ми напомнил, каква е била досегашната ти роля в компаниите, в които си работил? Останах с впечетлението, че си дизайнер и инженер. Ако си се занимавла с маркетинг и бизнес развитие, то моите извинения, но просто не вярвам, да си го правил.

"Преговори... за кое? " - За ВСИЧКО. Най-малкоо - кой ще преговаря с инвеститорите? ТИ? Ок! Ама не вярвам, че ще си особено успешен. Може и да ти дам няколко забележки, за това кое и как да подобриш, защото пич, без шега, без нападки, от чиста съвест ти го казвам - имаш нужда!
А освен инвеститори, ще се налага да преговаряш с бизнес партньори - дали ще са достачици на една улуга, дали ще е наемодател, дали ще е някаква кредина агенция, банка и дори посолства, ако искаш, да си продаваш продукта в чужбина... ще ти се наложи. А ако вярваш, че това е един от мнгоо ти таланти -окей, не ангажирай никого с това.

"Каца чужденецът в България, посрещаме го на летището, закарваме го в помещението, оглежда на живо всичко, цъка с език невярващо, усмихва се като малко дете в магазин за лакомства и играчки, стискаме си ръцете и в почти всеки случай поръчва" - Окей, Енцо Ферари! Ако проектите ти са толкова зашеметяващи, първия инвеститор, ще ти предложи не 200 000 лева, а 2 млн. евро и то само, за да види концепция, а после ще има и още пари. Ще станнеш милионер, преди да напишат и една статия за фирмата ти. Е аковярваш, че толква са ти страхотни проетктие, ще се наложи, да ги покажеш нанякого, преди да искаш 6 цифрени суми.

33.   Н 32, той... Много е зле. Но пък добре, че много пише, та така сам си показва диагнозите...

34.   Номер 31, поведението на номера 29 и 32 е за чудо и приказ. Неподражаеми любезност и дружелюбност. :)

---

Номер 32, благодаря, че чрез изразните си средства издаваш все повече от истинската си същност, както и видното непознаване на нещата що се касае до обсъжданата разработка! :) А защо нервничиш така, проявяваш бяс и не успяваш да обуздаеш себе си? Една усмивка те изкарва от равновесие, започваш все по-яростно да употребяваш лични нападки (колкото и да се оправдаваш, че не е така) и това е показателно за теб като човек. Предложението ми да се обзаложим те кара да чувстваш голяма несигурност, тъй като предусещаш загубата си и те е шубе да докажем истината, която ще ти струва пари и съответно на мен ще ми донесе лесна печалба. Искаш ли да го направим наистина и "да ме поставиш на мястото ми", като се обзаложим? Предоставям ти възможност да се видим и "да ме изобличиш пред всички, че лъжа"! :) Ако успееш, мнозина тук ще са ти благодарни!

Позволи ми да зная достатъчно добре как се случват нещата в областта, в която аз работя и в която пряко и косвено съм ставал свидетел на редица успешни начинания от същия тип с малко средства и от един или няколко човека, довели впоследствие до основаването на фирми и отлични продажби след това.

Вече споменах в по-горно мнение, че фирма се основава в случай, че тогава ще е по-изгодно да се закупува техника към средата и края на разработката, да се наема помещение и за връщане на ДДС и други данъчни облекчения. Първите месеци разработка включват само и единствено работа с програма от моя страна пред екрана. Нито наем на работно помещение е нужно тогава, нито машини, нито материали, нито авточасти. "Комапния" или каквото друго имаш предвид, не се прави в началото, ако няма нужда от нея. Освен споменатите от теб капиталови вложения към/между фирми, съществуват и граждански договори, които се правят между частни лица. Виждаш, че с охота идвам тук да те науча на още знания. От личен опит ти го казвам, тъй като работил на такива начала.

Процент от печалбата е справедливо заплащане за общия работник и не става ясно на какви основания ти се изказваш така подигравателно към този вид трудещи се (особено предвид предложението ми ти да си общ работник при мен). Защо се подиграваш на себе си? Общите работници също са хора, заслужаващи добро отношение и възнаграждение за положените от тях труд и старание. Естествено, че ще деля с хората, които са спомогнали за общия успех! За сведение, заплатите също са възнаграждение и са дял от постъпленията, така че независимо колко високомерно се изказваш по този въпрос, обстоятелствата си остават същите. Твоето не са доводи, а махленско натегаческо поведение, присъщо на несигурните в себе си хора. Нещо много превъзбудено пишеш и слабостта ти си личи веднага.
Ставайки общ работник (или работничка, понеже упорито не искаш да издадеш пола си) при мен, ще имаш възможността пряко да се убеждаваш във всичко написано от мен в темата, а и ще го помниш цял живот и няма да имаш неспокойни сънища в чудене дали лъжа или не. Просто ти давам възможността да участваш в разработката и после сам(а) да потвърждаваш после пред всички тук, че съм имал право, а ти си бил(а) в грешка. :)

Дали някой ще вложи в моя проект или не, това няма как ти да го гадаеш. Написаното от мен в темата показва ясно, че притежавам знанията, а на живо мога да ги затвърдя много повече с действителни доказателства. Незнанието ти по тази материя си проличава още и по начина, по който пишеш за някакви вложения в рамките на милиони. Забравяш, че се касае за сглобяеми коли с цена на разработка, която не изисква милиони (освен ако целта не е веднага да се закупува голям парцел и да се строи огромно хале, за да не се плаща наем) и вложенията започват да се възвръщат сравнително бързо и в по-големи мащаби, отколкото при повечето други видове вложения от рода на даване на квартири под наем, търговия с китайски стоки от Али-то или ресторантьорство. За какво да се влагат два милиона евро в проект, който изисква 20 пъти по-малко пари? Тези с вложените милиони очакват после да печелят много по-мащабни пари, а от сглобяеми коли не се вадят чак такива суми. Тях не ги устройва да имат 5-10 хиляди лева месечни доходи.

Другото предимство също го споменах вече в горно мнение - това вложение носи за вложителя постъпления от всяка продажба, без пряко да отнема от времето му в постоянна заетост със съответната дейност по производство и продажби (освен ако човекът сам не пожелае да взема дейно участие). Посочи ми друго законно начинание, което да е с по-добри парични и времеви условия от изложените от мен, със способността цялото вложение да се изплати само за броени години от подписването на договора и после да носи прилични приходи!

И по-полека със зашеметяването! :) Има още много неща да учиш. Вече достатъчно от тях обясних в темата и ако не вярваш, може да се цаниш да работиш същото (независимо дали като общ работник при мен или самостоятелно) и след време ще сравняваме кой е успял и кой само е чесал клавиатурата или екрана на телефона си в тази тема.

- Кифлоприземител

35.   Н 32, в грешка си :)
Фирма не му трябва, патент не му трябва, адвокат не му трябва.
Даже така и не посочи някоя кола, в която е участвал поне като наблюдател, ще рече и опит не му трябва. От друг пост става ясно, че е със средно образование, е, и образование не му трябва.
Няма да му трябват и от контрол за безопасност, че да одобрят т. н
Само нечии пари на устна уговорка му трябват и ще е в стихията си хахахха

36.   Автор е, прочети коментар н 10 на същият индивид наричащ себе си "кифлоприземител" в тази тема:
"В какво бихте инвестирали 25-30 хиляди лв"
И сам ще се увериш, че се слага на всеки с пари. В нея тема пък му стигали 25-30 000 за разработка на една кола и кани автора да се свърже с него по емайл. На теб ти обясни за много повече пари, колкото имаш :)
Човекът се опитва да се окачи на някого, който и да е, просто някакви пари отнякъде да забърше.
Виж другата тема.

37.   Ах, колко ви е шубе да се обзаложим срещу няколко хиляди лева и очи в очи да докажа, че всичко написано от мен отговаря на истината. :) От безсилие се чудите какви други глупости да пишете, само и само да не се стигне дотам при срещата ни да ви оборя категорично и после да клюмнете, че ще трябва да убеждавате всички тук, че сте били в грешка и ще ми се извинявате писмено. Не, че спечелените от облога пари ще ме направят богат, но като ги изкарате от джоба си, ще помните години наред докъде води самонадеяното ви заяждане. :) Пишете кога ще имате път към Пловдив и ще уредим начин за връзка.

п. п. : Приемаме условно, че горе пишат различни същества, а не една-единствена откачена лелка, на която истината ѝ държи влага още от бг-мамата и затова от години тук сипе пепел и жупел по мой адрес. :)

- Кифлоприземител