Споделена история от Други

Могат ли да ни запорират сметките?
Здравейте,
Ситуацията е следната. В далечната 2000/2001 - не съм запозната с точната година, била съм малка, но става въпрос за този перод. Чичо ми става поръчител за сумата от 50 000лв. По кредита има и друг поръчител. Този който тегли кредита спира да внася суми, дори мисля че изобщо не в правил вноска. Оттам налагат запор на част от заплатата на чичо и другия поръчител. Наскоро - преди 7 месеца чичо почина, а децата му се отказаха от наследство. Баща ми ли онаследява този кредит и възможно ли е да му запорират сметката и дома му. Току-що се прибра от банката и изглежда притеснен, макар че не казва нищо го усещам. Въпросният човек изтеглил кредита си живее необозпокоявано, изглежда никой не тормози и децата му за връщане на сумата. Възможно ли е законът да е толкова тъп, че баща ми, който няма никакво отношение в случая да трябва да плаща? Той не се е подписвал никъде, че приема наследството от чичо. Братовчедите ми са мега нагли, та повдигнаха този въпрос едва сега. Моля, ако някой е запознат с подобни казуси да се включи.
Благодаря!

Коментари

1.   След като децата му са се отказали наследство, наследява го следващия. В закона за наследството ясно си пише по какъв ред се наследява. Не знам какъв е казуса във вашия случай, може да си отвориш закона и да си го провериш.

Но ако баща ти е следващия наследник, той наследява както активи, така и задължения. Трябва изрично да се откаже от наследство, за да не го наследи. Ако активите са по-малко от задълженията, по-добре е да откаже. Щом брат'чедите са се отказали, значи вероятно задълженията са повече от активите. Така че и баща ти, както и ти се отказвате от наследство и никой не може да ви бутне повече.

Мисля, че се отиваше на нотариус и се попълва нещо, за да се откажете от наследство.

2.   Най-добре вместо да пишеш тук - то да се обърнеш за консултация към адвокат по гражданско право. В интернет дори има много безплатни сайтове за оказване на безплатни юридически консултации, като вече за реално представляване пред институции и съдилища, то едва тогава да се дължат хонорари към адвоката.

3.   Ако не побързате баща ти ще плаща, съдия изпълнител има право да продава цялото му имущество и да взема от заплатата/пенсията му.
За приемане на наследство не се подписваш, достатъчно е да идеш като наследник да продадеш общ имот (кола, селски имот и т. н. ) или да платиш задърлжение данък или друго на наследодателя си след смъртта му й се приема че си приел наследството.
Баща ти да тича при районния съдия, да търси негово решение за отказ от наследство. по добре без адвокат, защото иде ли с адвокат отношението на съдията се променя в по официално, става нечовек. Първо да пробва без адвокат, обикновенно така отношението на съдията е по човешко. Само районния съдия има права да даде срок на баща ти да се откаже от наследството. Баща ти има право сега да се откаже от наследство, ако сега е разбрал че е наследник. Да иде да пита какво да прави, като е мислел че племенниците му са наследници на брат му.
Не се сърди за вашите грешки нито на братовчедите си, нито на децата на кредитоискателя! Вероятно добре сте знаели че братовчедите ви са се отказали от наследство, не ви ли стана ясно че има нещо? Или 7 месеца си мислехте че сте намазали имота му?
Децата на кредитоискателя нямат общо, те все още не са наследили кредита и закона е прав да не ги търси.

4.   Баща ти изобщо не е наследник, след като чичото има собствени деца.

5.   Затова не ставайте поръчител на никого, баща ти да не подписва нищо и да не плаща и 5 лв. дори, защотото така признава и подновява кредита. Това го каза адвокат. Не си губи времето, а веднага потърси адвокатска помощ, защото подозирам, че баща ти вече е направил грешна стъпка.

6.   Баща ти не е наследник на чичо ти, щом той има деца. Наемете адвокат.

7.   Банката може да са се опитали да наглеят - те все пак са банка и търсят всякакви начини да си съберат парите. Случая обаче който описваш - не могат да вземат нищо от баща ти, затова вероятно са се опитали да го притиснат да им плати нещо "доброволно".

8.   Адвокат.... научете се, че за сериозните работи се искат сериозно отношение е хора.

9.   Баща ти да направи отказ от наследството от брат си и филма приключва.

10.   Силен и достоен адвокат ви трябва. Ние няма как от тук да ви помогнем тъй като несме запознати. Хващайте адвокат задължително

11.   За наследяване на заеми знам, но чак пък наследяване на поръчителство изглежда леко прекалено. Върви говори с някой адвокат.

13.   Принципно е много назад във времето този кредит и при съдебни дела ще бъде погасен по давност, но баща ти ще трябва да се занимава ако не се откаже от наследство. Трябва добре да пресметне нещата дали си заслужава това наследство да се водят съдебни битки и няма ли друго наследници също с които пък трябва да дели.

14.   Какво пишете, че бащата не е наследник, щом чичото имал деца, не прочетохте ли, че ТЕ СА СЕ ОТКАЗАЛИ от наследство!