Споделена история от Други

Каква е логиката агенциите да прибират пари и от двете страни
Не съм толкова прост да си купя апартамент на тия цени, говоря примерно.

Примерно футболистите си имат агенти, които им намират отбори, договарят условия, намират им рекламодатели и пак договарят условия, защитават им правата в случай че някой злоупотреби и т. н. Всеки, който се интересува от спорт, е чел как агентите извиват ръцете на отборите, за да договорят най-добрите възможни условия за клиента им (спортиста).

Обаче в България разбираш ли агента "защитава" хем моя интерес като купувач (примерно), хем на продавача, разбираш ли? И как точно става тая работа? Значи хем има интерес да смъкне цената, хем има интерес да я вдигне. Като за капак има интерес да претупа сделката и да си вземе комисионната на бързо и да мине на следващите балъци. Т. е. или и двете страни са прецакани по малко, или само едната, но повече. Аз обаче не мога да съм сигурен дали няма аз да съм прецакана страна и пак трябва да си наема адвокат, най-малкото за документацията и договора. Не мога и да си намеря без агенция, понеже всички обяви са узорпирани от тях, което си е легален рекет. Обаче човека си прибира 3, 6% и от двете.

Имот в София струва около 500 000 лв. 18 к от единия, 18 к от другия - 36 000 лв си прибира агенцията за това че ми отворила 5 обяви и ме завела на 3 огледа. Няма ли да забранят вече тия идиоти в тая пропаднала държава?

Коментари

1.   Слушам и изпълнявам!

2.   На всеки строителен обект има табела с телефонните номера на инвеститора. Разходи се из квартала, който те интересува и ще си намериш достатъчно табели с телефони и без брокери.
И в интернет има немалко обяви, които са директни. Пиюе директно от собственик, директно от строителната компания, директно от инвеститора или директно от строително-инвестиционната компания.
И на купувачите, и на продаяачите им е писнало от агенции. Копират обяви, без дори да имат договор и после се натискат за сделка.
Когато продавах, ми ве обаждаха от агенции, че били имсли клиент, но искал отстъпка.
Е, отговорът ми беше, тогава ба какво основание ше искате да ви платя комисионни за това, че ни сваляте цебата. Комисионната сама по себе си е сваляне на цената
И разбира се продадох на директен клиент, който не се оазари за цената, беше наясно, че цената ми е много добра, защото беше гледал
и обикалял достатъчно.

Логика няма - има алчност.

Това трябва да се забрани със закон, агенциите да вземат комисионни и от двете страни.

3.   Ще се сетите вие, че това е най-ненужната професия..

4.   Сериозно ли има човек който си мисли че брокера му е адвокат? Брокера авторе е човек който върши услуга, ако примерно живееш в друг град не можеш да ходиш да отключваш имота за огледи, не ти се занимава да вадиш скици, и други документи, това го върши брокера а ти като продавач отиваш само за сделката при нотариуса.
Логично е че щом даден човек работи на процент ще се старае цената да е възможно най-висока, как въобще може да си помислиш че брокер му се иска да сваля цена, та нали на всеки 1000лв сваляне на цената той губи 36лв.

Иначе си има обяви без брокер, само трябва да положиш усилия да си намериш такива.

5.   Трябва да ги бойкотираме тия малоумни агенции, това е най-ненужната професия

6.   4, а аз като купувач пак ли съм в друг град, че трябва да плащам? Продавача къде е, си е негов проблем, не мой.