Споделена история от Други

Не обичам да чета книги
Много ми се иска да можех да се увличам по тях, но не и не. На 26 години съм и имам прочетени около 10 книги общо - някои онлайн, други на хартия. Още десетина имам започнати и оставени. Честно казано, срамувам се, че не обичам да чета, но какво съм виновна, че нищо не задържа интереса ми за дълго? Искам и аз да съм влюбена в литературата, само че насила не се получава. Искам и аз да имам богат речников запас, богата обща култура, да се изразявам достатъчно красноречиво, как да стане? Нарочно избягвам измислени истории (художествена литература), защото ми се струва много глупаво да губиш реално време от живота си, за да четеш нечии фантазии. Не казвам, че няма интересни истории, но все пак. Надявам се, че сте ме разбрали. Пробвах да чета книги на тема "психология", тоест да е нещо полезно и да не ми губи времето, но пак не можах да обикна книгите.

Коментари

1.   Надявам се темата да е провокация!
И все пак, ако не е - жалко е, че смяташ четенето на книги за загуба на време.
Съвет - пробвай да прочетеш една, може пък да ти хареса.

2.   "Но какво съм виновна".
Ами вероятно имаш увлечение по социалните мрежи, което изостря проблема ти. Това ти е вината.
Как получаваш информация? Не те ли вълнува някаква тема? Да искаш да задълбаеш по нея и т. н. Това е стимула. На сила не става
Художествената литература е хубав начин да си разшириш речника. Не е нужно да е само философска. А има и научна и техническа такава...

3.   Ако четенето е губене на време- какво не е губене на време?
Губиш ти, явно средата ти е такава, много тъжно за млад човек.

4.   Виж сега - всеки си има път.
Като каза за психологията - аз съм завършил такава преди 20 години и това работя на различни места вече 20 години. На 46 години съм прочел съм може би 2-3 хиляди книги през живота си. Почнах от 8 годишен :)
Отделно съм написал 3 книги :))
И както от това - да с книгите се повишава общата култура, изказа и аналитичната интелигентност.
Но всеки е различен - брат ми е на 38г - не е прочел нито една книга, но е много добър човек, материално също е много добре има успешен бизнес и добро семейство - разбираме се с него прекрасно. Неговата сила е в действието, в усета му за хората - също много силни качества.
Искам да кажа, че всеки е роден различен неслучайно и трябва да се фокусира върху силните си страни и качества.
Бъди здрава, щастлива и истинска и следвай своите интереси, а не се опитвай да правиш неща насила.

5.   Предполагам нямаш развита фантазия и за това ти е трудно да "влезеш" в книгата. Има дори хора, които нямат вътрешен диалог... за мен беше шок когато прочетох някъде за това. Не виждат отвътре... Нищо!
Дори НЕкреативни хора виждат поне знаци, символи, имат някакъв вътрешен жив свят.
Как е при теб това?

6.   А филмите не са ли нечии фантазии? За филми най-вероятно имаш време. Просто ме убиват като се оправдаят с това оправдание някои хора. Аз пък съм така да се каже "всеядна" - чета всичко. Много си личи когато комуникираш с някой, който не чете, такива хора са ми скучни

7.   Не искам да те успокоявам въобще. Но според мен си прочел около средното за възрастта си в България.

8.   Нека обобщим - от написаното става ясно, че освен тъпа, имаш и дефицит на вниманието

9.   Почни да четеш книги, от областите, които те интересуват! Документални и технически книги - примерно.

Прочети и "Книгата на Книгите" - Библията(Божието слово), но започни първо с Новия Завет!

10.   Трябва да намерите точната литература за вас, вероятно до момента не сте я открила, което с оглед на възрастта показва, че едва ли шансовете тепърва да откриете са големи. Срам не срам, има много хора като вас, илитерати, не е порок, но не е и за хвалба, все пак от всяко дърво свирка не става. Имайте предвид, че абсолютно всяка книга е един нов свят и точно вашето собствено съзнание гради този свят въз основа на прочетеното. От това се лишавате, не са важни чуждите фантазии, а ВАШИТЕ, те изграждат нови грубо казано "неврони" в съзнанието ви, те ви обогатяват и ви правят по умен и качествен човек. Но след като това ви се струва ненужно и безинтересно, просто не го правете и бъдете такава, каквато сте.

11.   Нямаш култура. Любителка на чалга, чалга поколението.
Чета от дете. Детски книги, приказки, задължителната литература от училище. Нима не си ги чела?
Като голям човек вече харесвам трилъри, криминални, ужаси, фантастика, фентъзи. Някой път някой любовен роман като по-леко четиво. Изгълтала съм цели фентъзи и крими поредици. Редовно чета, не мога да си представя друго.

12.   Пробвай с готварски книги, енциклопедии, притчи, басни. Това се сещам като идея, за да ти е по-интересно.

13.   Художествената литература ще ти развие речника, изказа и мисълта, не стоят нещата, както си ги пледставяш.

14.   Аз, също НЕ ХАРЕСВАМ книги! И какво от това? Сигурно много осъдителни коментари, ще имаш. Защото хората, които четат книги имат голяма склонност да, обиждат онези които не обичат да четат. Ако си жадна за знания, ще ги придобиеш по-един или друг начин! Никоя книга, не ни показва правия път в живота, ама НИКОЯ! Книгата единствено, може да те научи на по-сложна дума, с която ще се изпъчиш пред приятелите си. Дума, която много хора няма да разберат. Има достатъчно филми поучителни, по-хиляди теми... Щом търсиш знание, ще го намериш УСПЕХ!

15.   Никои не те кара да четеш книги.

16.   И за какво я пускаш тази тема? Да губим време от живота си да четем за невежеството на някоя си? Интересно с какво запълваш тъй ценното си време?

17.   Не обвинявайте авторката вината не е в нея. Затрупахме младите хора с видеа и филми и мозъците им са свикнали да възприемат вече смляна от чуждото въображение информация. Напълно нормално е да не й е интересно да чете след като въображението на младите е закърняло.
Въображението е нещо което се развива в детска възраст, като четеш на детето приказка то си представя героите, въображението му ги облича в различни дрехи с различни цветове, представя си случките от приказката, стойката на героя, обкръжаващата среда и така се развива. Ние отгледахме поколение на което не са разказвани или четени приказки, а в филмите героите са вече облечени с точен модел, цвят дрехи, всички картини са излязли и смлени от въображението на режисьора и сценариста. Гледайки филмчета детския мозък залинява, не иска да осмисля, да си представя картинката за това какво чете, и съответно мрази да чете иска информацията да му е смляна както от филмче.
Точно както ако научиш дете да хапва в Хепи, ако не вижда майка си и баба си да готвят ако не им помага да им подаде един зеленчук, няма как един ден то да обича да готви, то ще е свикнало че в заведението има готова сготвена храна, като порастне ще се тръшка ако мъжа й не може да си позволи ежедневно да поръчва готова храна.

18.   Знам, че културтрегерите ще ме направят на кайма, но за мен също няма смисъл от четене на художествена литература. Виж, ако е нещо с практическа полза, да.

19.   Аз проблем не виждам, много хора има които не четат книги и въобще не са ниско интелигентни. Вероятно си добра в неща които на мен са ми непонятни, какво като са ми познати Русо, Балзак, Карл Майн, Павел Вежинов и прочее автори. Много от класиката макар да е класика след няколко поколения трудно ще бъде разбирана защото езика ще се променил толкова, че ще е необходимо да се адаптира за модерния читател.
За годините толкова книги изчетох, без да преувелича-няколко вагона, но все още не мога да се меря с Тесла, а и с повечето десетокласници по знания. Определено ми е било полезно, но не би ме ощетило ако не бяха прочетени.
До 8, ти пък да не си много остър, смешник!

20.   Навиците за четене се създават в доста ранна възраст.

21.   Не си попадала на интересна за теб книга, затова.
И четенето не е механичен акт, а мисъл. Да осмислиш действието, да си го представиш, да се възхитиш на някой хубав израз, да очакваш развитието на сюжета.
То е като филм, но по-красиво.
Отделно четенето е въпрос на нагласа. Познавам хора, които са чели много на младини, дори и със семейства, а сега четат по една книга на година. Защо? Умът им е другаде. Няма ги вече онези интереси на младостта, няма го спокойствието от онези времена. Четенето е пристан за някои хора с труден живот (проблемни семейства, тормоз... ). В четенето се успокояват и откъсват от действителността.
Не се насилвай да четеш, ако не ти се чете.
Ще ти препоръчам една книга, която със сигурност ще те заинтригува (гарантирано! )- историята, няма да я издавам, е леко странна, но е по истински случай:''Врагът'' на Еманюел Карер, има я в библиотеките. Успех!

22.   Просто те мързи

23.   Нечетенето на книги води до много други дефицити. Но ако общуваш само с подобни на теб, нищо чудно, че не ти прави впечатление. Ако попаднеш в среда на интелигентни и високообразовани хора, ще се почувстваш много не на място, а такива хора обикновено имат зад гърба си много прочетени книги

24.   До 9 - Да си се замислял, че аяторката може да е... Еврейка примерно?

26.   Има една секта от няколко души тук, смятащи, че като не четеш, си нискоинтелигентен, които са по-нахални токсични и от неграмотните. Ще те разкъсат, ако кажеш, че обичаш да четеш само литература с практическа насоченост. Това са хора същите като неграмотните и посредствените, но с обратен знак, т. е. в другата крайност.

27.   Що не пробваш с аудиокниги? Абонамента за Сторител даже вече е включен към някой мобилни планове като бонус.
Аз като ученичка много четях, но после ме налегна работа домакинска работа всички женски задължения когато се омъжих, но не съм се отказала от книгите, почнах просто да ги слушам. Така докато мия банята, мога и да чета /образно казано/.

28.   И аз не чета книги и никога не съм чела. И пак имам по-богат речник и съм по-интелигентна от 90% от хората и съм най-грамотният човек, който познавам. Четенето е отживелица. Гледайки клипове в ТикТок получавам много повече полезна информация за отрицателно време. Плюс това има много тъпи книги. С какво ще те обогати четенето на някакви глупави тийн романи например? Аз може да чета научни статии и интересни неща в интернет, вместо художествена литература и любовни романи, и да съм много по-добре така.

29.   Част от работата ми е да чета и на ден минавам по минимум 40 страници, , а понякога стигам и над 100!

Ако трябва да съм честен от четенето има най-голяма полза САМО ако е с практическа насоченост. Тоест примерно да си техник и да четеш технически книги или да си икономист и да четеш икономически.

Художествена литература има смисъл да се чете докато си още под 20 годишен, за да си развиеш въображението и да си обогатиш речника, после нито имаш време, нито полза от такива книги.

Изчел съм книги от по над 700 страници като 'Властелинът на пръстените' и 'Граф Монте Кристо', а вече даже ми е избягало от главата за какво става въпрос - отделил съм сигурно над 200 часа само за тези две книги..

Така че четенето не е за всеки на мен вече ми се псува от четене - умствено напрежение е, даже като чета 2-3 часа без да спирам задължително после ми се яде сладко!

Да не мислите, че от всеки спортист или монтьор трябва да се очаква да са успели да изчетат по 1000 книги?

Хайде по-сериозно, има си хора за всичко

Т. Т.

30.   Разбирам те напълно, можеш да се научиш и да станеш страстен читател! Ще ти препоръчам да започнеш с български исторически книги! Книгите на Фани Попова-Мутафова и Димитър Талев ще са ти особено полезни. С тези книги ще се научиш да задържаш вниманието си за дълго, защото са написани по много увлекателен начи. Опитай.

31.   Тогава чети книги, които са мемоари и биографии, нещо преживяно от авторите. Има адски много такива и буквално мога да ти препоръчам 10 още сега на момента, само да искаш.

32.   Не че нещо, ама хората които не четат имат някакъв тъп поглед, като на Божинката или някоя чалга дива. Очите наистина казват всичко. Не вдявам как от тонове литература нищо не те грабва. Литературата е изкуство и по-добре замълчи отколкото да плюеш по него. Тук може и да не прави впечатление, но в някои среди да го цапнеш това изказване и ще те третират като примат.

33.   19 - Писател Карл МАЙН няма. Има Карл Май. Личи ти, че много си чел.

34.   Някога хората се хвалеха с големи домашни библиотеки и с прочетени книги. Сега- с невежеството и простотията си.
Времена и нрави...

35.   Аз обикнах литературата чак на 23-24 години. Преди това може би бях прочел едва 10 книги- задължителните класики в училище, като Под Игото, Тютюн, Записки по българските въстания и тн.
С времето осъзнах, че се интересувам от много неща, но някак не можех да си подредя мислите, просто защото бях неук и със слаба обща култура. Започнах да си купувам книги, после и Киндъл. Направих си режим- задължително 1 час (ако може и повече) в четене. Постепенно картината започна да ми се избистря в съзнанието ми. Нямаш си и на представа колко ще ти се разшири мирогледа чрез книгите.