Споделена история от Други

Как може да се развали дарение?
Навремето сестра ми се подлъга и омъжи за един разведен келеш, който има дъщеря от първата си жена. По време на техния брак ( сестра ми и келеша ) си купиха апартамент, като основната заслуга за това е на сестра ми. Миналият месец сестра ми почина и тъй като нямат деца, аз съм наследник на сестра ми. Но когото отидох да си вадя удостоверение за наследници, в общината ми казаха, че наследник на сестра ми е само... преживялия съпруг! Но още по-силния шок беше днес, когато научих че келеша е дарил апартамента на своята дъщеря. Въпросът ми е как може да се развали дарението? Мога ли да сезирам прокуратурата за това, че общината е издала документ с невярно съдържание, посочвайки за наследник на покойната ми сестра, само "любимия" ми зет?

Коментари

1-50 от 55

1.   По държавен закон наследник е съпругът, при наличие на съпруг ти не си наследник! А той може да прави с жилището каквото поиска, не можеш да развалиш данрението нито има какъвто и да било начин да наследиш нещо от сестра си при условие че е била омъжена.
Време е да се научите, че сватбите на роднини, както и сдобиването с братя/сестри и племенници съвсем не са радостно събитие особенно за алчните които чакат наследства от роднини.

2.   Правиш си сметките без кръчмар, наследник на сестра ти е мъжът й, а той от своя страна може да дарява на когото си иска. Че и прокуратурата щяла да сезира :-)) По-добре прочети закона или иди при адвокат да ти го разясни.

3.   Ти не си никакъв наследник, щом са придобили жилището по време на брака си. То е на съпруга и и може да го дарява и продава на когото си иска. Къде се буташ ти?

4.   Странно защо само той да е наследник. Прочетох закона за наследството и би трябвало той да наследи 1/2 или 2/3 от нейния дял (в зависимост дали имат повече или по-малко от 10 г. брак) и останалото е за родителите и, ако са живи, а ако не за сестри и братя. А той по начало си има 1/2 от апартамента, защото е купен по време на брака, значи от останалата 1/2, той трябва да наследи 1/2 или 2/3.

Инатересно как е дарил нещо, което не е негово изцяло. Освен ако не е дарил само неговия си дял, не знам.

5.   Даже и да фигурираш като наследник на сестра си, пак нищо не можеш да постигнеш, защото наследниците се степенуват. Съпругът е на първо място и той получава 1/2 от апартамента(на сестра ти) 1/2 неговото полагаемо, което може да подари на когото иска. Пий една студена вода!

6.   Е той е съпруг, купили са заедно апартамента, защо ти да си наследник? Нещо не разбирам...

7.   Дядо Боже, моля те, въздай им по делата и заслугите!

Каква алчност само... направо ми се драйфа!

8.   После защо не искам да сключвам грждански брак...

9.   Номер 4 съм. Първо и аз си мислех, че авторката не е наследник и затова реших да прегледам Закона за наследството. Не съм юрист, но смятам, че коментарите са некомпетентни, а номер 7 си е чист хейт, даже не знам как изобщо са го одобрили. И да, според закона авторката също е наследник.

За да не съм голословен, цитирам закона, който всеки може да провери с два клика, в случай че не вярва.

Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив.

Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.

Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г. ) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

Разбира се, авторката най-добре да се консултира с адвокат, ако все още не го е направила, но за мен, четейки закона, е права.

10.   До коментар 6. Защото апартамента на практика го плати сестра ми. Цялата нейна заплата хонорарите от допълнителните проекти по, които работеше, отиваха за ипотеката, която изплати предсрочно. Съпругът и, хайде да не го наричам келеш, макар, че си е точно такъв, държеше едно гаражно кафене, където дремеше по цял ден. Сестра ми архитект вишист, той едва завършил СПТУ по автотранспорт; не знам как навремето я изманипулира та се омъжи за него. Родителите ни, които вече са починали, бяха против този брак. Отделно разведен с една много нахална дъщеря, която само врънкаше баща си за пари. Та сега нахалницата и апартамент получи!

11.   Към коментар 4. Аз също считам, че не само той е наследник. Бракът им продължи 18 г., нямат собствени деца, родителите ни са починали, следователно аз съм наследник на нейната част. Още повече, че апартамента на практика е платен от сестра ми, защото цялата нейна заплата и хонорари от допълнителните проекти отиваха за погасяване на ипотеката. Във всеки случай няма да оставя работата така, а ще отида при адвокат. Не може един келеш, който през цялата време живя на гърба на сестра ми и угаждаше на капризите на мега нахалната си дъщеря от първия му брак, да вземи всичко.

12.   Авторе/ке, не ми харесва начинът по който се изразяваш за съпруга на починалата си сестра - Бог да я прости!

Имай поне малко уважение, роднини сте!

Този случай ми стана интересен и се позаинтересувах. От това, което пише в закона за наследството - би трябвало да имаш някаква част от наследството на сестра си, но при две условия:

1. Сестра ти да не е осиновила детето му, защото, ако е - тогава нейни наследнци са той и детето по равно
2. Родителите ви да са починали, иначе те, заедно със съпругът й са наследници

Ако тези условия са изпълнени, тогава би трябвало да имаш право на 1/2 или 1/3 от нейния дял, в зависимост от това - дали са имали повече от 10 години брак?

Но в закона може да пише едно, а в действителност да има някакви врътки, с което съм се сблъсквал.
Затова, върви първо се консултирай с адвокат специалист по тези неща!

Относно дарението - той не може да дари повече отколкото притежава! Така, че дарението се отнася само за неговия дял! И това, естествено, няма как да го оспориш или "развалиш"!

п. с. Пиши после как се е развила ситуацията, защото ми е интересно!

13.   от 4/9 до авторката (11)

Правилно - потърси адвокат. Не обръщай внимание на нито един коментар, защото всеки говори наизуст, без да е чел закона, че и по 5 звезди имат всички. Недоумявам как може хората да са толкова убедени в нещо, без да са отделили две минути да прочетат няколко реда от закона, че и да те нападат и да си слагат 5 звезди. Кой какво смята, няма значение. Има значение закона. Така описано излиза, че този мъж има 1/2 при покупката на апартамента. От останалата 1/2, която е била на сестра ти той получава още 2/3, т. е. общо 5/6. Останалата 1/6 е твое наследство и без твое съгласие той няма право да прехърля апартамента. Може само неговата си част, но не и твоята.

14.   И нещо повече, във всички случаи няма как САМО ти да си наследник на частта на сестра ти! В най-добрия случай ще я делите с мъжа й, следователно се настрой за нещо от сорта на 1/4 част от апартамента.
Отделно, за закона няма значение кой е плащал, имуществото е общо.
Посъветвай се с адвокат. Всичко останало е загубено време и нерви.

16.   Към коментар 13. Днес направих консултация с адвокат. Това е точно така, аз трябваше да имам 1/6 от апартамента, ако сестра ми навремето не беше извършила една глупост. Бившата на келеша, която е къркала, след развода се пропи съвсем. Той взе при тях дъщеря си. Впоследствие бившата умря от пиене. Някъде по същото време, сестра ми след като разбра, че не може да има собствени деца, взе, че осинови момичето. Което беше една крайно разпусната тинейджърка, купони, дистокотеки, водеше си момчета у тях, въобще проститутско поведение. Но адвоката ми каза, че това никакво отношение към правната страна на въпроса. Така, че след като сестра ми почина келеша е имал 3/4 от апартамента, а проститутчето 1/4, и като се води официално дъщеря на сестра ми, аз отпадам от линията за наследяване. При тези обстоятелства дарението няма как да бъде оспорено. Жалко за труда и усилията на сестра ми, която на практика направи хубав апартамент в престижен квартал на една... да не казвам каква. Благодаря на всички, които взеха отношение по темата!

17.   Авторке, много грозно пишеш за зет си и дъщеря му. Такава злоба не ти прави чест, освен че си алчна. Каквито и да са, сестра ти си ги е избрала за семейство и е живяла с тях, така че имай малко уважение. Добро или лошо по твоите критерии, това е било семейството й и те е редно да я наследят. Не прочетох ти да си дала нещо за апартамента, за да се гласиш да наследяваш нещо.
Приеми решението на сестра си и разчитай на себе си, не да вземеш нещо от някого.

18.   до авторката след коментар 16

От човекът с коментар 12

Аз ти го написах това в коментара си под точка 1 - цитирам:
"1. Сестра ти да не е осиновила детето му, защото, ако е - тогава нейни наследници са той и детето по равно"

Така, че в такъв случай - съпругът има 2/4 плюс 1/4 = 3/4
а дъщерята 1/4

Но още веднъж апелирам към теб - ДРЪЖ СЕ С УВАЖЕНИЕ КЪМ ТЯХ! Те са ти роднини(макар не и кръвни)!

19.   До 18 Не му знаеш сторито на човека!

20.   До коментар 18. Точно така, келеша е имал 3/4, а просттитутчето 1/4. Зацравих да спомена, че е осиновена от сестра ми. В момента тя лапна целия апартамент. Келеша си отделно наследствен гараж, в който се прави, че работи в нещо като кафене. Сега простититутката се шири в собствено жилище ново строителство в престижен квартал, а аз живея под наем в панелка, защото родителите ни няваха нищо. Бяха заети да дават луди пари за уроци по рисуване и математика на сестра ми, и после като студентка не и даваха да работи за да учи и има висок успех. А тя вместо да обърне внимание на семейството си, ( родителите и мен) се омъжи за неподходящ човек и осинови едно к'рве.

21.   Ама чакай, авторке, откъде-накъде сестра ти да е длъжна да ти обръща внимание (разбирай да ти дава пари)? Щом тя е успяла да се образова, да си намери добра работа, да си купи жилище и т. н., значи и ти можеш. Какво ти пречеше да го направиш? Сядай си на четирибуквието и работи, не чакай някой нещо да ти даде.

22.   До коментар 21. Ако обичате без съвети. Сестра ми беше любимка на родителите ни, които инвестираха в нея, но и напомняха, че един ден трябва да се грижи за нас. Вместо това, тя си омъжи за човек, когото нашите имаха непоносимост. Забравих да спомена, че в удостоверението за наследници, които адвоката провери в ГРАО освен келеша като съпруг, фигурира и курвенцето като ЗАКОННА дъщеря! Кака ми въобще забрави, че има родители и малка сестра. Родителите ни починаха, а аз заради тях съм под наем. Келеша си има наследствен апартамент гараж, проститутчето апартамента на сестра ми, а аз нищо. Признавам си, че сестра ми беше много по-способна и амбициозна от мен и затова нашите насочиха вниманието си към нея. Но очакваха, че ще има грижата за мен, която съм 10 години по-малка. Още повеч
е тя е била желано дете, а аз продукт на неправилна контрацепция... Не искам да говоря вече по темата, че се треса от нерви, и от една седмица съм на успокоителни.

23.   Авторке, това е била волята на сестра ти. Не можеш нищо да направиш.

25.   До 23 - Не и според закона.

26.   От 25 до... тези които са ми сложили ниска оценка.

ПИЧОВЕ! Не казвам, че подкрепям, но истината е написана тук:

"л. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г. ) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г. ) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 1992 г. ) Когато към открито наследство се възстановява собственост върху имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации, наследниците на последващ съпруг не наследяват, ако той е починал преди възстановяване на собствеността и от брака му с наследодателя няма родени или осиновени деца. "

Така че, другия ът по-полка с тея оценки, става ли? Давайте ги за "истсината".
Мен, ако ме пирате, ми изглежда, че авторката ЕДВАМ е дочакала, сестрицата да хвърли топа и да чопне, каквото може, ама какво да се прави.

27.   Н 25-грешиш! Тя и да не беше завещал на мъжът си, а на алчната си сестра, то съпругът можеше да обори завещанието чрез съд, но сестрата не може.
Да и се откъснат 50- 60 лв от сърцето и да пита адвокат.

28.   Н 26, има ЗАВЕЩАНИЕ, а е завещала на мъжът си. Нищо не може да направи алчната сестричка.

29.   До 27. Ако бяхте прочели предишен коментар щяхте да разберете, че точно това направих. Адвоката провери в системата на ГРАО, вписванията и нещата са прости и ясни. Дъщеря му се води и нейна "дъщеря" на сестра ми. При този случай наследниците са само той и тя, аз отпадам. Апартамента, независимо, че бе изпратен от кака е семейна общност и всеки от съпрузите има равен дял. Така след смъртта на сестра ми той наследява половината от нейния дял и притежава 3/4, а проститутчето 1/4. Той и дарявя своите 3/4 и така тя става собственик на целия апартамент. Аз не мога да напрвя нищо, защото такъв е закона. Спирам да се ядосвам, вече ми става и смешно. Заради какината глупост да я осинови, се оказна, че съм леля. Все пак се утешавов с мисълта, че като умра, (не съм омъжена и нямам деца), освен парцалите от гърба ми, "племенницата" ми нама да наследи нищо, защото нямам нищо. До си ги носи със здраве!

30.   26, с последното изречение съм напълно съгласна, и аз оставам с такова впечатление от историята и всичките й коментари. Жената обаче е имала съпруг и дете (макар и осиновено), които са нейни наследници и авторката може да пие една студена вода.

31.   "Заради какината глупост да я осинови, се оказна, че съм леля. Все пак се утешавов с мисълта, че като умра, (не съм омъжена и нямам деца), освен парцалите от гърба ми, "племенницата" ми нама да наследи нищо, защото нямам нищо. " - Бати злобното...

32.   До 27. Ако бяхте прочели предишен коментар щяхте да разберете, че точно това направих. Адвоката провери в системата на ГРАО, вписванията и нещата са прости и ясни. Дъщеря му се води и нейна "дъщеря" на сестра ми. При този случай наследниците са само той и тя, аз отпадам. Апартамента, независимо, че бе изпратен от кака е семейна общност и всеки от съпрузите има равен дял. Така след смъртта на сестра ми той наследява половината от нейния дял и притежава 3/4, а проститутчето 1/4. Той и дарявя своите 3/4 и така тя става собственик на целия апартамент. Аз не мога да напрвя нищо, защото такъв е закона. Спирам да се ядосвам, вече ми става и смешно. Заради какината глупост да я осинови, се оказна, че съм леля. Все пак се утешавов с мисълта, че като умра, (не съм омъжена и нямам деца), освен парцалите от гърба ми, "племенницата" ми нама да наследи нищо, защото нямам нищо. До си ги носи със здраве!

33.   Авторке (29) кака ти не е виновна, че ти си останала сама и без имот, това си е твоя отговорност.
Осиновила е дъщерята на мъжът си защото така е искала, явно тя не имала твоите асоциални черти в характера и е умеела да обича, да е отговорна към себе си и други, да, в нейният си живот и семейство.
Твоите парцали със сигурност няма да ги вземе дъщерята за която така грозно се изказваш. Не разбираш ли, че именно твоето поведение е най-вероятната причина кака ти да е променила завещанието? !
Пък и е била с този мъж цели 18 г!
На практика тя е била и майка на дъщерята.
Смачкала те е собствената ти злоба и омраза.

Ще ти дам един непоискан съвет просто защото все пак си живо същество, намерението ми е да си помогнеш, пък кой знае, може дори да поискаш по-добър живот за себе си и да го направиш като осъзнаеш, че никой с нищо не ти е длъжен.

Потърси психоТЕРАПЕВТ. Може и ще ти помогне ако ти искаш и позволиш да ти се помогне.
Няма да ти подари къща или светло бъдеще на готово, но ще ти помогне да преоткриеш себе си след като осъзнаеш и излекуваш вътрешните си... противоречия да речем. Ще си "подновена" и с по-чисти намерения и желания за живот, който сама ще промениш и изгради както ти искаш да е, винаги щом не е на чужда сметка.
Със здраве и късмет!

34.   Не съм авторката, но също смятам, че е несправедливо едното дете да вземе всичко за сметка на другото и на всичкото отгоре да го подари на чуждо дете. Особено ако е имало уговорка в семейството, тя да помага на сестра си. Така че разбирам злобата и. Друг е въпроса, че тая злоба не и помага, но я разбирам. Разбира се, родителите сами си решават на кого да дадат, но е факт, че не е справедливо. Тя също е тяхно дете, колкото и сестра и.

А между другото смятам, че това, че няма дял е добре за авторката. Защото майка ми имаше подобен казус и от там знам, че при подобни делби не си заслужавт нервите, а и честно казано като се платят разноски по дела и подобни, не остава почти нищо. На края взимаш едни мижави пари, но си си скъсил живота с 10 г. Не си струва. Така че авторката да не съжалява чак толкова.

И все пак ако родителите бяха по-отговорни и бяха дали на всяка по равно, нямаше да се стигне до тук, но това си е масова практика в бг да се облагодетелства едното дете за сметка на другото. Кофти манталитет.

35.   До 33. Пак казвам- кака не е правила никакво завищание, а оставила законни наследници. Дори и да е правило, онези могат да оспорват завещинието, защото имат запазена част, но не и аз. Адвоката ми обясни подробно всичко. Все пак благодаря за непоискания съвет, но нямам нужда от никакви психолози. Просто преставам да се ядосвам. Работя, за сама жена заплатата ми стига, плащам си наема, дори ходя и по ексурзии. Какво е мислила сестра ми, не мога да знам. Във всеки случай постъпи сепер неблагодарно към родителите и мен, предпочитайки онези двамата. Сега да го видя него как ще се справя сам, защото беше свикнал да живее на гърба на кака. А на моята "племенница" пожелавам да хлътне по някой нацепен батка, който после да я спуква от бой.

36.   Авторке, ПРЕСТАНИ да наричаш момичето проститутка. Тя не е виновна за имотното ти състояние. И ако знаеше какви ги пишеш, имотът щеше да ти е най-малкия проблем, повярвай.

37.   Аз съм Н7, мен ме сядоха, задето уж съм бил злорадствал, но май, май.... не съм аз кривият тука.

Авторке, смирете се, смирете се, подложете се на терапия, обърнете се към БПЦ, но както сте сега - не стойте, ще изсъхнете отвътре и състарите, преди да са дошли старостта и смъртта. Щом и двете сте без деца и с проблемно партньорство - има нещо, което трябва да се лекува. И никога не е късно то да се направи!

Съгласявам се с Н33

38.   Авторке, а какво стана с жилището на родителите ви? Не че някой от семейството ти е длъжен с нещо. Какво значи кака ти да ти помага? Да ти осигури жилище и да те издържа ли? И аз нямам наследство, много сме така, но си имаме вече. Твоят живот е само твоя отговорност.

39.   До 36. Ще я наричам както си искам. Защото е такава. Ако сбараш например 15 годишната си дъщеря с момче в леглото, как ще реагираш? Защото сестра ми я беше сварила така. Сменяше гаджета по-често от миризливите си чорапи. Хич не ми и пука дали ще знае какво пиша по неин адрес.

40.   До 34. Много благодаря за подкрепата!

41.   34, къде прочете че родителите са дали имот на по-голямата сестра? Тя е учила, работила и си е купила апартамент. От никъде не следва, че това е наследство от родителите им. А че авторката си е правила някакви сметки, си е неин проблем

42.   Авторке, аз съм 36. Ако имотът беше останал за теб, щеше ли да ти пука толкова какво е момичето и дали е такова? Според мен нямаше. Злобна си, а злобата убива този, който я изпитва, не този, към когото е насочена. Успех в живота!

43.   41, из коментарите имаше някъде, че родителите и да давали само на сестра и.

44.   До 38. Нищо не е станало с жилището на родителите ми, защото нямаха такова. Живеехме в общинско жилище, които те не си направиха труда да купят, а имаха подобна възможност. Считаха, че сестра ми трябва да ке грижи за тях и мен. Като бях малка, кака наистина се грижеше за мен. След като родителиге ни починаха трябваше са го освободя. Сега съм на свободен наем. Една от причините кака да се омъжи за този е, че имаше (и сега си го има), собствен апартамент гараж към него. Въпросния апартамент започна да строи след брака. Аз също можех да си хвана някой подобен, но предпочитам сама под наем, отколкото да робувам на мъж, какго беше сестра ми. Отгоре на всичкото и на дъщеря му. А, забравих, че тя е и нейна "дъщеря".

45.   39, ти си типичната меркантилна, материалистична, злобна ковра, дето от алчност и лакомия е готова да разсипе живота на едно малко, невинно детенце, дето с нищо не й е виновно. Тотално самозабравила се, никаква съвест, никакво себеосезание. Нищо чудно, че все още си седиш сама и без деца, а си по-дърта от сестра ти. Такава и ще си останеш, докато си отидеш при нея. Такива зли, проклети разпоретини като теб нито мъж, нито деца не заслужават и не трябва да имат.

46.   Е родителите къде са живели толкова години и са ви гледали? Не може да няма още някакъв имот, макар къщичка на село?

47.   До 45. Въобще не пука какво говориш. По-малка съм от сестра ми с 10 години. Хайде чао!

48.   До 46. Първо във ведомствено, а после в общинско жилище под наем. Майка и вуйчо имаха наследствена къща в провинцията и майка продаде своя дял на брат си, вуйчо ми.

49.   До 45. Аууу, невинтото детенце! ))) От 14 годишна водеше полов живот, а на 17 лежа в кожно-венерическо отделение. Не е заради акне или настинка.

50.   43, освен че са изучили сестра й, не прочетох нищо да са й дали. Самата авторка признава, че е по-некадърна и мързелива от сестра си, затова се очаквало да й помага и да я издържа. Вместо това тя имала наглостта да се омъжи и да има свой живот, представи си :-))

51.   До авторката:
Не съм се включвала досега в дискусията.
Мила, защо толкова много мразиш?
Нищо не казваш за имот, наследен от починалите родители. Все има такъв, няма как хора, живели през соца, с две деца, да са били цял живот на квартира! Просто невъзможно!
Там си наследила нещо, нали? Изхарчи го за екскурзиите ли?

Това е била волята на сестра ти. ''Келешът'' е в твоите очи келеш, може да е съвсем нормален мъж всъщност за всички други. След като сестра ти е била щастлива с него, това е досатъчно.

Какво да ти кажа, щастието е в самите нас, както и нещастието. Пожелавам ти да се осъзнаеш, с усилие на волята да преодолееш тази злоба в теб, но ако не успееш, ще стане по трудния начин, защото друг няма- а именно чрез страдание.

С най-добри чувства
Ж, 53

52.   Чакай сега... Ти защо си лежала толкова години на тая кълка, че сестра ти един ден трябва да ти остави жилище. Там ти е грешката. Ами не е длъжна. За толкова години и ти можеше да се омъжиш, да си имаш семейство и дом. Нищо не си направила по въпроса. Не обвинявай кака ти. Така е решила с имота си и осиновяването, така е постъпила. Не е твоя работа да й търсиш сметка и да й се сърдиш.
Много често по-малките деца в семейството се увесват на гърба на по-големите и искат да ги осигуряват. Доста често срещан манталитет по нашите ширини.
Сега пий една студена вода и помисли как сама да се сдобиеш с жилище без да чакаш на роднини.

1-50 от 55