Споделена история от Други

В алкохоличка ли се превърща? Или е допустимо това?
Здравейте
Жена съм!
Моят проблем е следният имам една приятелка и съсеека, която напоследък срещите с нея се превръщат в изпитане, защото не се бяхме виждали половин година, зареди стечение на обстоятелствата и тя много се променила макар и за не толкова много време. Когато си ходим на гости тя все си носи по едно шише водка и сама си го изпива и става отвратителна съседите ни всяка вечер, викаха полиция, защо тя превърта и почва да крещи като психясъла.
За това си мислех, че ако срещите ни се състоят на вън ще се държи нормално, но не...
Когато се виждаме тя идва подпийнала и си купува още пиене уж с идеята да се отпусне е така се отпуска, че аз после бера срам и ядове, докато я прибера. Не ходим по заведения именно зареди точно тази причина. Срещите ни се случват на вън в паркове и градинки. Не знам какво й се случва, но от вече 2 месеца тя е в това състояние и не мога да й помогна...
Виждаме се тя идва в добро настроение след това си взима по патрончета и се почва ужаса... почва да води гръмогласни монолози, да крещи като луда и всеки път едно и също не мога да я успокоя, какво и да кажа тя не спира. Като се напие почва да се оплаква колко бил несправедлив живота спрямо нея, тя с нищо не го заслужила и т. н. и след това почва буквално да крещи "ЗАЩООО ВСЕ НА МЕН АААА" и ей така по улиците постоянно и аз като в небрано лозе...
Всеки си има проблеми и аз си имам и съседа Гошо си има ама никой не се напива всяка вечер и да крещи като психясъл по улиците нали.

В малкото случай, когато е трезва сме си говорили за това, но тя се оправдава, че така се отървава от напрежение и след това се чувства добре.... и дори не помни, как е крещяла по улиците и ме обвинява че преувеличавам. За това един път я снимах да се види от страни щом си мисли, че преувеличавам полза нямаше, само обвинения, че това било забележете нормално така се отпускала и аз и говоря за стотен път че това не е начина, че така излага себе си и мен като е пияна и т. н. и в отговор получавам "оффф айде стига си философствала"
Хиляди пъти съм я питала какъв е проблема тя отрича да има, е да ама ако се напие има всякакви....

За съжаление апартамента ми който е точно срещу нейният... и си е мои т. е. не живея под наем да речем да се изнеса.... дори не мога да се скрия за 2 дена от нея.
Отказвам й срещи, но вчерта след работа веднага идва и оправдание изморена съм не я спира.

Хора не издържам психически не мога всяка вечер да се правя на звероукротител.... имало безброй случай в които съм се опитвала да я спра да пие, но истината че тя трябва сама да поиска, а тя не иска и тормози мен постоянно...
Когато си е купувала пиене съм и го взимала буквално от ръцете но тя отива и взима ново... оправия няма.

Какво да правя, нямам много близки приятелки освен нея, но тя е ужас сега не искам да излезе, че не ми пука за нея не е така, но както споменах не мога да съм звероукротител, а тя като сама не иска аз на сила не мога да я накарам....

Коментари

1.   Когато ти се натресе, я гониш и си намери други приятели, само проблеми ще имаш с пияници като тази

2.   Тя е зависима, вероятно заради не до там добър и оправдан живот. Ти нищо не можеш да направиш, ако мислиш че можеш, значи си прекалено наивна и глупава.
Можеш единствено да и кажеш какво мислиш и да спреш контакт с нея. Такъв разговор не е лесен, няма да завърши добре като отношения, но ще си казала това което мислиш, ще си казала че според теб тя се нуждае от помощ и вероятно ще си изтърпиш последиците за тези думи, всъщност е сигурно за последиците. Така правят отговорните хора.

3.   Тази е много тежък случай. Направи всичко възможно да спреш всякакъв контакт с тази, въобще не и отговаряй. Няма да се оправи, съжалявам.

4.   Е, много си слабохарактерна! Как ли не бих забавлявала такава алкохоличка.

5.   Не се превръща— тя вече е!

6.   Ами ти вече си нейна жертва и дори не се усещаш.
Няма друг начин, директно и грубо рязане! Това е!

7.   Единствено число- "случай", множествено число -"случаи".

8.   Превеъща се в алкохоличка, но ти няма кал да й помогнеш реално ако сама не иска да си помогне това е горчивата истина, колко и да искаш не можеш. При следващото идване у вас и затръшни вратата под носа с по категорично НЕ... знам че ще ти е трудно, но така е най-добре за теб и не НЕ Е егоизъм това! Тя като иска да си пие нека го прави ти като не искаш не си длъжна да й ходиш по гъза да се оправя.
Живяла съм с алкохолик знам какво е права си оправия няма и няма и да има, ако самият човек не иска да си помогне това е истината!
Важно е да запомниш не се чувствай длъжна или виновна, когато и отказваш среща не позволявай да те изманипулира!!!
Всеки си има глава на раменете да се оправя както намери за добре не е нужно да се въвличаш в чужди проблеми запомни го!!!

9.   Не си длъжна да се срещаш с нея.

Т.Т.

10.   На трезва глава й кажи, че ако продължава в същия дух, край на приятелството.
Остави я сама да си пиянства и тогава, като няма никой около нея, може и да се осъзнае.

11.   Авторке- ти сама си се докарала до там да правиш компания на една алкохоличка в запоите и. Това не е доброта, нито приятелство и грижа, а просто глупост. На такива специализираните клиники не им помагат, че ти ли? Нямаш ли по-приятен начин за прекарване на времето освен да и търпиш свинщините? Не си и майка, нито настойник и тя не е малолетна, излишно си причиняваш неудобства. Алкохолизмът на тази си е неин проблем, не го превръщай в твой. Насила не можеш да помагаш на никого. Прекратявай всякакви контакти, кажи и повече да не те търси, защото не искаш да общуваш с пияници и я разкарай да се напива сама.
Има една турска поговорка "Остави пияния да пада сам".