Споделена история от Други

Писател
Здравейте. Мъж на 20 години съм. Последно време много ми харесва да пиша поеми. Върти ми се в главата да стана писател. Може ли за мнението по този въпрос, дали е добра идеята ми, или дали ще получавам някакви доходи от нея?

Коментари

1.   Дали ще получаваш доходи си зависи от самия теб - тоест дали можеш да пишеш и да си изрекламираш продукта. В момента се четат еротика за жени, трилъри и фентъзи най-много.

2.   Не, но това ако е водещото - Вие писател няма да станете.

Иначе - дерзайте!

4.   Идеята е изключително лоша. Повечето писатели в днешно време са аристократи или са нещо друго и междувременно писатели. Това повече от ясно защо. Едно е да е хоби, друго е с това да си изкарваш хляба. С писане няма да прокопсаш ясно е защо. Т друга стана не знам дали съзнаваш, но най-добрите писатели са преди всичко страдалци, хора недооценени приживе, минали през всички крайности.
Реално това не е лошо, от там и са силни писатели с голям опит и силна енергия, но погледнато от друг ъгъл да били нещастници, което и ги е направило страхотни писатели.

5.   За доходи от писане, с които може да се издържаш, просто забрави.

6.   На времето пишех стихове(и къси разкази) и бях стигнал до публикации, говоря не за такива в които си плащам аз, за да ме публикуват, а такива които ги харесваха редакторите на вестници и ги публикуваха.

Но аз участвах в литературен кръжок и ръководителят му "ме научи" да пиша добра поезия... Научи ме как да пиша, какви думи да не изполвам, как да конструирам редовете и др.

Така, че първо покажи творбите си на хора, които разбират, пиши и до литературни вестници и списания(ако въобще има такива в момент) - и виж според тях - има ли смисъл да го правиш?

От финансова гледана точка е абсурд в България човек да се издържа само от писане! Особено пък на поезия.
Именно затова аз се отказах от писането още като млад и си създадох семейство и работя съвсем други неща.

Разбира се таланта за писане си го имам и пиша по нещо и сега(но не поезия! )
Преди няколко години издадох две свои книги, но не с поезия, а по това, което работя, и си ги платих сам(за издаването).

Така, че човек трябва да бъде реалист!

7.   Не познавам никой, който е забогатял от писане. Нито пък може да става дума за някакъв постоянен доход. Имай предвид, че за издаването на книга са ти нужни няколко хиляди лева. Също така преди да тръгнеш да ги даваш, потърси мнението на наистина сериозни критици, а не само на родата и приятели, защото такива дивотии съм виждала издадени, дето и за тоалетна хартия не стават

8.   Н 2 те оправи със собствените си лимити :))))))) типично бг
Прави си профил в тик-ток и пускай там някои твои поеми.
Ако можеш и вместо надписи, ти лично да ги четеш, ако си с хубав глас и излъчване, за малко време ще спечелиш своята подкрепяща публика.
Като направиш поне едни 300 последователи, пускай книга.
В България има огромен глад за култура и културни събития като цяло.
Не чалга "култура" както някои твърдят и усвоиха като бг култура.
С времето ще организираш дори четене на поеми, пък ако ще в някой парк да е, бъди сигурен, че ще има публика от млади хора, пък и не само.
Няма как да знаем колко си добър в писането, но щом поеми излизат от теб, в най-лошият случай ще имаш да подобряваш.
Към момента мисли в посока "къде и как да изразя себе си" а подходящите хора ще те намерят щом се покажеш.

Не питай овцете от стадото дали да си свободен
Отговорът винаги ще е - за кошарата си роден
Смело излез, душата си освободи дори от тясното тяло
Сам ще видиш, че животът не е просто черно и бяло

Въздух дълбоко вдишай, усмихни се и полети
Пусни в себе си музите, да се слеят с твоите трепети
В тихият им шепот и весел смях се присъедини
Дръж здраво молива и пиши, ПИШИ

П. С - Ракиджии и чалгари на майната им ги прати!

Не съм поетеса, но виж, че дори и така мога да ти изпратя моето послание :)
Креативният човек НИКОГА не влиза в лимити раните кошари на другите, той/тя е свободен дух, без граници.

9.   Важното е добър ли си? Някой чел ли е творчеството ти? Ама някой професионалист?

10.   Н8. от Н2 - и какво точно казах? Вие разбрахте ли го? Типично беге-меге-леге, ама е факт, че човекът пита от сега колко пари ще изкарва - аз не знам да има и един човек от креативното русло, който е тръгнал да твори с тази нагласа и да е стигнал далече... просто едното е слама, другото - сено, а иначе му казах -давай, прави, трябва да се опитва... както Вие казахте - "Креативният човек НИКОГА не влиза в лимити раните кошари на другите, той/тя е свободен дух, без граници. " Повтаряйте си го по-често!

11.   Н 10, не се прави на ощипан/а, веднага наточи големите ножици да му подрежеш крилата.
Чети ТИ посланието ми по-често, имаш нужда. А ако си "артист" (или си вярваш, че си) може би можеш да копираш, да плагиатстваш, крадеш идеи, но не си АРТист!
Нали знаеш: всеки може да открадне идея, , но таланта--никога. Е, от тези ще си най-много.
За да го избива автора на поеми, значи е креативна душа. Рядкост.
Да съчетава рими, да търси синоними лесно се учи, но креативна душа малко имат, а още по-малко умеят да "кликнат" с нея и изведат навън.
В коментарът ти няма и една подкрепяща дума, а директно захапване за крака и надолу, че да подрежеш и крилата.
Ще си работи за хляба и ще пише докато иска и може, ако някакви пари настрани започне да си докарва от това- какво по-хубаво.
А че ти и други не сте успели да се изхранвате с писане на поеми, не значи че други не могат.
Само на 20 г е, перфектна възраст да започне дори като инфлуенсер (бах' модерната дума, но това е) и да инфлуенсва с поеми.
А от тик-тока може и пари да изкарва ако го разработи.
Хайде със здраве и не режи чужди крила, а виж дали не можеш своите да "ремонтираш"!

12.   Авторе, отново към теб!
Не те интересува мнението на "професионалист" а на консуматори/читатели/публика и най-вече твоят вътрешен усет.
Където не са успели други, е само където ТЕ не са успели, а ти или друг/а може.
Ти нямаш лимити, да те учи "професионалист" как да бъдеш като него, да копираш негови методи, как да се изразяваш така, че на НЕГО да му хареса или да се в пишеш в границите на една шепа закостенели "професионалисти" --това не е артистичност/креативност, а подражание.
Не слушай никого, най-малко пък неуспели хора, ти можеш ако искаш!
Само от теб зависи! Смело напред без да се съмняваш в себе си.
Ще се научиш да отсяваш конструктивната критика, но когато за креативност се опитват да ти внушат как трябва да се изразяваш- тези хора не са артисти, а копиращи. Само ти знаеш какво е в душата ти и само ти можеш да я изразиш по свой си начин!
Себе си и само себе си изразявай, не губи връзка със себе си за да следваш съвети на други никога имали това или изгубили тази връзка с душевността си.

Н 8

15.   Ако ти се пише - пиши, но доходи няма да видиш...
1. Иска се пазар на съответния език. Колко хора четат бълски?
2. Коя консуматорска група ще ти купува писанията ти? Мъже да четат поеми... абсурд. А как жените ще реагират? Ще ти е по-трудно да се нагласиш към женска психика, особено на 20 когато тепърва я опознаваш
3. Имаш ли богати родители да те издържат десетилетия докато започнеш ти да правиш пари? Дори във времената когато се е четяло, писатели са се издържали със странична дейност и са били бедни.