Непрекъснато чистене
Приключих сериозна връзка в началото на годината. С бившия ми приятел, живеехме заедно 2 години и половина. След раздялата ни, той се изнесе от квартирата ни и аз останах тук. Минаха 6 месеца, но процесът по моето “възстановяване” продължава. Седмица след като се разделихме, започнах пренареждане, преподреждане на мебели, разчистване на секцията в хола. Прибрах снимки, сувенирчета, всякакви споменчета, под спалнята. Разчистих почти всичко от гардероба си, почти всичко, купувано по време на връзката ни, раздадох на приятелки, или занесох в родния ми град. За това през какви неща преминавам след тази раздяла, ще публикувам в отделна тема. Тук се съсредоточавам върху темата с чистенето. Излизам много рядко, уикендите ги прекарвам в чистене на дома. Ако нещо не е подредено и не си е на мястото ( работя от вкъщи ), ме влудява. Стремя се към минимализъм и имам много малко неща в апартамента. Някак все едно като чистя се успокоявам и в същото време изливам и някакъв насъбран гняв. Според вас това желание постоянно да е чисто, подредено и избърсано, има ли общо с раздялата ми. Не че преди съм допускала мизерия, пак чистех естествено, но сега е определено повече. Може би като съм била във връзка, излизали сме навън повече, занимавали сме се и не съм била толкова вманиачена. А сега, като нямам толкова с кого да излизам, освен веднъж седмично на кафе с някоя приятелка, и си запълвам времето с чистене. Ще се радвам да коментирате, както и, ако някой е като мен, да сподели своите странности.

Коментари

1.   Депресирала си се. Предпочиташ да дишаш прахоляк и всякакви препарати, вместо да се разходиш навън с приятелки. Дори и сама. Да не мислиш, че Той седи вкъщи и се депресира така? Мне, купонясва си и хич не му дреме. Даже може отдавна да те е заместил. И за такъв се трепеш да дишаш прах, да търкаш?
Тази мания не е полезна. Лято е, отпускарския сезон. Хвани тия приятелки и на море, басейн. Има еднодневни екскурзии, може и сама да отидеш. Купи си нови дрехи, наконти се. Запиши се на някакви танци. Само не стой вкъщи и да се правиш на Изаура.
И изхвърли нещата от под спалнята. Няма нужда от сантименти и да ги зяпаш с въздишка като се сетиш. Този човек е призрак, мъртъв за теб. Пълно оттърваване от всички неща и снимки.

2.   Аз бях с ОКР, което се изразяване най-вече с чистене. Отдавна нямам този проблем, но по принцип чистенето ме успокоява и мисля, че много хора сме така, повече жени.
Но сега чистенето е по-скоро релакс и забавление за мен- почти винаги с музика, пея, танцувам, скачам дори на пода и на леглото, понякога се включва и котарак ми да пеем и лудеем.
Мъжът ми е подобен, но той с буса си избива :)
Наблюдава се да не допускаш примерно след чистене да скача за всяка прашинка, попаднала след това. Или петно лед чистене и ти да чисти цялата площ наново. Тогава е когато започва проблема.
Но щом сега и ти помага за процеса, чисти си на воля.
Скоро ще започнеш и с музика и танци :)

3.   Не знам дали съветът ми ще е от помощ тук, но съм същият и не търпя мизерия.
Направил съм го така, че един ден от седмицата ми е за домакинска работа: перални, прахосмукачки, чистене на хол/баня/кухня, готвене за идната седмица и работа на лаптопа, която ми се е събрала от преди дни. В момента като ерген поне нямам семейни ангажименти.
Работя 4 дена в седмицата, имам 2 само за мен като през работните не оставям да се натрупва мизерия - чинии/боклуци и тн. Всичко се измива/изчиства на момента.
Някой ден като се развия кариерно и си вдигна дохода, бих наел домашна помощница и/или детегледачка.
За мен всичко се свежда до наличието на избор - Не е ок да ангажирам жена си или родителите ми с дейности, които не носят доходи и отнемат от свободното им време освен ако те самите не го искат. Познавам няколко семейства, които го правят, но родителите са с професии и стабилни доходи. Не става с обща работа.

4.   Това разделихме се, не играе. Искаш обективно мнение на нещо нахвърляно ей така, няма как да стане.
Защо сте се разделили, кой е бил инициатора, в какви отношения сте били, без тия неща, няма как да искаш адекватно мнение.

5.   Хаос е в душата ти, затова подреждаш дома си. Домът е заместител/олицетворение на вътрешния ти свят, на твоята крепост. Носи ти успокоение. Преминавала съм през същите етапи. В даден момент, обаче, просто отделих двете в съзнанието си, и продължих с обикновената рутина за чистене. Примерно - чистя основно в неделя. През останалото време може да пусна прахосмукачка, да забърша прах или нещо ако се е изцапало, но дотам. Ангажирам си вниманието с други неща.

6.   Аз имах 7 годишна връзка. След като тя си тръгна, останах в квартирата точно два месеца, просто не издържах повече. Толкова много спомени. Обаче това, което ти си прибрала под спалнята аз го бях изхвърлил. Изтрих всички общи снимки и се оказа, че аз нямам моя снимка от последните 4 години ха-ха. Махай всичко! Той спомена така или иначе ще остане завинаги, поне да не си припомняш постоянно какво е било.
Относно чистенето... няма нищо притеснително. Нормално е сега да имаш по-свободно време. Него го няма, приятелите и тях ги няма, и няма какво да правиш. Не си откачила бъди спокойна. Нормално е да ти тежи. Това, че работиш от вкъщи обаче не ти помага, защото не си сред хора. Трябва да споделяш с някого, за да ти олеква. На мен например 7 месеца ми беше много гадно. Добре че заминах на стаж за 5 месеца извън страната та да се преродя. Вземи си котенце, да си го мачкаш и да те успокоява. Разхождай се, чети книги (но не любовни романи), прави сладкиши. Ще се случат нещата, но няма да стане изведнъж, както ни се иска на всички, които сме преминали през такова нещо. Ще чакам да прочета и другата ти тема. Хайде успех.

Мъж 30

7.   започнете спорт, най-добре с усилена работа на сърцето - леко бягане, уморявайте се, започнете ново хоби, време е да смените малко кръговете и това ще отмине... да, свързано е с раздялата, по-скоро с промяната... опитвате се да подредите в душата Ви - който чисти около него, пренарежда в душата си. Който прекалява - има нужда от ред в душата му, ами създайте си нов ред за душата... и само полезни неща - един път се живее... хедонизъм може и на 60...

8.   Разтребваш и приготвяш дома си за него, за да му е чисто, защото подсъзнателно се надяваш да се върне.

9.   Мимималъм а прибираш неща под спалнята, ко то никога няма да ти трябват и ти носят лоша енергия, където спиш. Носиш нещата при родителите, кога ще ги ползваш, ама да стоят. Втория проблем сама, 2 дни чистене а де бе. През седмицата хоум офис. Реално ги контакти нямаш. Хоум офис не е за теб, трябва да излизаш, срещаш с хора. И това преосмисли.

10.   Какво толкова мърсиш след като си сама вкъщи? И като няма какво да правиш защо трябва да чистиш? Защо не вземеш да четеш книги, да правиш някакви упражнения, има различни събития, групи по всякакви интереси, танци и какво ли още не. По-интересно отколкото да въртиш парцала, нови впечатления, нови хора, така и по-бързо ще го преживееш.

11.   Аз съм мъж, със същия проблем с чистенето, наскоро пусках история по въпроса тук сайта, със заглавие "Мания".

12.   Еми да, то като няма с като да чистиш, какво очакваш. Излизай сама. Не е нежно да седиш като наказана вкъщи и да се фиксираш само върху чистенето. Плюс това как ще срещнеш нов мъж така. Изолираш се, депресираш се, вредно е.