Споделена история от Други

За Преображение и морето
Според народните вярвания около Преображение морето се обръщало и взимало жертви, затова трябва да избягваме да плуваме.

Имам няколко въпроса по повод това:

1. Това само за морето ли се отнася или изобщо трябва да се избягва плуването - в езера и реки включително?

2. А шофирането трябва ли да се избява? Днес ми се струва, че много шофьори са разсеяни, за малко да се сблъскаме на едно кръстовище.

3. Това за морето само за Черно море ли се отнася или за всички морета в Европа - Средиземно, Адриатическо, Прибалтика? Ако решим да избегнем жегите в Южна Европа и сме някъде в Скандинавия и Прибалтика пак ли има по-голяма опасност около края на юли и началото на август? Или поверието важи само за Черно море, това никой никъде не го обяснява, а са важни неща.

Коментари

1.   Това няма общо с преображение, но да, факт е, че точно август моретата и реките взимат най-много жертви. Родом съм от малко градче край дунава и от малък ми е правило впечатление, дойде ли август, дунава си взима 1-2 жертви от градчето. А през останалото време рядко се случва някой да се удави, даже почти никога. Просто тогава се формират някакви водовъртежи, мъртви течения и подобни, които хванат ли те, няма измъкване.

2.   Едновремешни глупости и поверия. Нормално е вече след средата на Август морето да става по-бурно и неспокойно. Като имаш глава на раменете, спазваш флаговете на спасителите, не влизаш много навътре и се пазиш, няма какво да стане.

3.   За Черно море. Тогава става някакво разместване на водните слоеве и се появява опасни засмуквания и мъртво вълнение

4.   Преображение Господне е велик християнски празник и няма нищо общо с морето!

Тези поверия са си чисто суеверие и не трябва да им се вярва и обръща внимание!

Иначе, когато и да плува в морето, човек винаги трябва да е внимателен и да не навлиза на по-дълбоко от човешки ръст! - ако хората спазваха това - нямаше да има удавяния!

5.   Като те напече слънцето всичко става. Няма нищо общо. Хора се давят през всяко лято, както и катастрофират. Нито има общо в коя държава си. Спазвай флаговете, по-малко пий и други субстанции, не се прави на герой.

6.   Не е никакво поверие, а факт: по това време на годината в Черно море се появяват течения, които са опасни и плуването трябва да се избягва, все пак става дума за няколко дни.
Шофирането не знам какво общо има, явно хората са слънчасали :-) Другите водни басейни нямат нищо общо.