Споделена история от Други

Глупав ли съм?
Имам проблем с концентрацията, а и с разбирането на някои неща при учене. Запомням кое какво е, но ако трябва да го обясня със свои думи, не винаги се получава. Преди бях много добър в преразказването на текст, чрез писане по-добре си изразявях мисълта, а сега и това ми е трудно. Четях книги, сега просто като че ли нямам желание, не мога да се съсредоточа за повече от 15-20 минути, а като цяло мисълта ми се отнася на около минута-две докато чета. От няколко години се пристрастих към интернет и социалните мрежи и виждам, че прекарвам много време там, но не знам как да се откажа. Чудя се дали ако успея да го направя, концентрацията ми ще се подобри до някаква степен? Средното си завърших с 3, 80 и така и не пробвах да запиша нещо и това допълнително ме комплексира и ме кара да мисля, че наистина съм глупав, от което страдат самооценката и самочувствието ми.

Коментари

1.   Доста ниска оценка от средното. Значи си бил еднакво зле по всички предмети. Чак глупав не си, но определено не си обичал да учиш много и никой вкъщи не те е препитвал за уроци или да ти помага.
Намали социалките и си развивай ума.

2.   За да се концентрирам, си разказвах уроците, после темите за изпитите. За последните пишех, защото бяха с формули. Ако само четеш, уж всичко ти е ясно, но после не можеш да го разкажеш, значи и че не го знаеш.

3.   Не си глупав, а притеснението и тревожноста те спъват. Насочи се в посока социална тревожност, прочети за симптомите и виж дали отговаряш, ако да, или започни да четеш похвати за самопомощ (има доста в нета), или иди на терапевт.

4.   Не си глупав, спокойно

5.   Спри социалните мрежи. Това е като да теглиш файлове и да ги триеш след малко - само си износваш диска, в случая мозъка. На 50г сигурно няма да помниш преди 15г какво е ставало, защото през цялото време си пълниш главата с глупави клипове и коментари.

6.   Имай в предвид, че всяко едно умение ( дали концентрация, дали запомняне, дали рисуване или нещо физическо като бягане) се тренира и развива с практика и постоянство и това е факт. Ако сега можеш да бягаш 10 минути, но го правиш всеки ден и понякога почиваш, това умение ще започне да се развива, след време ще бягаш 15 мин, после 20 и така на татък. Същото е и със интелектуалните занимания!
Щом си задаваш въпроси от рода “ глупав ли съм “ то със сигурност не си, просто ти липсва практика и тренинг.
Каквото и да ти куца и затруднява го погледни като вид умение което можеш да развиеш стига да искаш. Ако ти е много трудно започни с малки стъпки, но бъди постоянен.
Успех.

7.   Може и да е от Интернет, може да е от депресия, лоша диета или кой знае какво. А също завърших средното с много ниска оценка, но защото не учех. По-късно ми дойде акъла и сега имам добра работа.

8.   Какво да ти кажа, определено не си за Нобелов лауреат, но това не трябва да те отчайва. В крайна сметка не всеки може да е професор, а и няма нужда да е така.
Вместо да се мъчиш с науки, които не ти се отдават, постарай се да изучиш занаят, можеш да изкарваш добри пари като плочкаджия, ВиК майстор, мебелист и т. н. Да ровиш из фейса няма смисъл.

9.   Именно заради социалните мрежи т. нар. Attention Span/ Време за концентрация става все по-кратък. Тоест човек, който прекарва твърде много време по разните интернет платформи не може да се концентрира дълго в една задача.
Например непрекъснато сменяш клипчета в тик-тока, едновременно с това някой ти пише в месинджъра, докато на телевизора си пуснал някое сериалче по нетфликс. Представи си каква каша от процеси става в мозъка ти. После се чудиш защо "затъпяваш" и не можеш да се концентрираш.
Сега за да си оправиш тази каша трябва да станеш доста дисциплиниран.
Ако ще четеш книга, изключи телевизора, спри си нета на телефона и го хвърли в другата стая или в някой шкаф далеч от теб. Ако ще гледаш някой филм, гледай само филма. Ако си на телефона, гледай да намалиш използването на тик-ток и подобни простотии.
Хубаво е ако си сам вкъщи да изключиш абсолютно всичко и просто да останеш малко на тишина, без странични шумове от музики, клипчета, подкасти и подобни.

10.   Аз ще ти кажа нещо друго. Глупав човек никога няма да си зададе този въпрос за себе си. Глупавият човек никога няма да се постави под съмнение относно своите умствени способни. Те не са способни да се самоанализират, да погледнат към себе си, да видят грешките си и да се поставят под въпрос. Не си глупав!

11.   Не, просто се намираш в България.

12.   До номер 3.
Да, имам социална тревожност още откакто бях в основното училище, концетрацията ми страда още от тогава.

13.   До номер 7
И аз също не учех. Имал съм моменти, когато съм учил и съм изкарвал добри оценки, но просто наред с концентрацията ѝмам липса и на мотивация.