Споделена история от Други

В коя държава бихте искали да живеете погледнато от икономическа, политическа и морална гледна точка?
Да, в коя държава искате да живеете от посочените в заглавието приоритети. Нарочно не споменавам от климатична гледна точка защото където човек се е родил още от малък свиква с климата. Икономиката, политическата система и морала на обществото са най-важното нещо за живота на хората. Ако вие сте съгласни с това, дайте си мнението кои са държавите които отговарят на тези изисквания и дали хората живеещи в тях са доволни от съдбата си. Моля ви дайте по-задълбочени отговори. Чакам вашите отговори.

Коментари

1-50 от 54

1.   Великобритания - Лондон

2.   В България. Намаляваме със 100 000 на година, а неоколониалната система може да се демонтира единствено с дружни усилия.

3.   Швеция. Богато, спокойно, уредено.

4.   Бих живяла в Италия

5.   Питаш дали сме образовани и мислещи ли? По принцип и по проучвания най-доволни от съдбата си са бедните прости необразовани хора, които не знаят почти нищо за другите народи и държави. Живеят си в племето в което са се родили и въобще не обмислят има ли по света по щастливо място.
Колкото до моето мнение, няма такава държава която да отговаря на изискванията ми за политика икономика и морал. В момента в който икономиката на дадена държава започва да се развива се изкривява морала, а политиката на всяка държава има добри и лоши страни.
Най-интересно е че на нас европейците ни се втълпява че ако има държава за която не знаем почти нищо то я е зле, животът в нея е труден и т. н. Например северна корея, нищо не знаем, за живота на обикновенните граждани там, но мислим че са зле, щом не се хвалят. За русия и беларус ни спряха достъпа до информация преди години, затова смятаме, че и те живеят зле. Точно каквото е мнението за храната по света, щом италианците са разпространили чрез мигранство (били са икономически мигранти) пицата и пастата, значи те са ги измислили и тяхната храна била най-добра. Айде бе преди италианците никой не е гарнирал хляб със сирене и никой не си е правил домашни макарони.

6.   Откровено казано, бих искал да живея на Марс!
Да имам повече технически грамотни, логично мислещи и емоционално зрели хора около мен, и същевременно да сме по-далече от масовката идиоти, които във всеки един момент застрашават да затрият целия свят!
Така отдалече ще им гледаме сеира и даже ще стискаме палци да се гръмнат, та човечеството най-накрая някак си да се пречисти от мършата (тъй като от 100-ина години сме заврели прът в колелата на Естествения подбор).
Да се доят тук на Земята за Зелени енергии, да се ваксинират срещу На-баба-ти-Лайнен-хвърчилото, да се сношават с орангутани и други изоставени клонове на еволюцията, да слушат чалга, кънтри и други подобни, да слушат "новини" от платените и малипулирани до невъзможност медии, да си готвят ядрени бомби един на друг - абе въобще, всичко да им е на 6 и както са си свикнали!

7.   България и само България!

Защото:

1. Е Православна християнска държава, имаме прекрасни православни храмове и манастири, и цялата страна е пропита с Божията благодат!

2. Имаме прекрасна и красива природа, море, планини - въобще СУПЕР!

3. Въпреки, че напоследък се навъдиха някои безбожници и злобари, като цяло българите сме добри, състрадателни, сърдечни и духовни хора! Не сме лицемери и студенокръвни като западняците.

Да, политиката ни е зле, напълни се с еврогееве и крадци, но не може всичко да е идеално!

Така, че като имаме предвид всичко това - още веднъж: БЪЛГАРИЯ!

8.   Бразилия. Хубави, усмихнати хора. Пачанга.

9.   В България, в България и пак в България.
Хората навсякъде са преобладаващо тиня, вкл. и у нас. Хубавото е, че знаем какво е жена и не смятаме мъж в рокля за такава. Не сме толкова морално разложени и пропаднали като на запад, въпреки теми от рода на "имам перфектната жена, но искам да! @№ и други" и "влюбена в женен мъж".

Въпреки такива явни обитатели на дъното, българите сме що-годе народ, в който е останало нещо човешко.

Ако имаш добра работа, можеш да живееш отлично, стига да не се затрупваш с ненужни неща и не пилееш пари за глупости. Кеф ти голям град, кеф ти малък, кеф ти село да си направиш ферма.

Няма смъртоносно отровни животни у нас, няма напаст.
Корупция има навсякъде, всеки народ мрази политиците си, за мен това не е критерии.

Имаме много проблеми, но се преживяват. А най-вече, хората не са с тотално промити мозъци.

Така че да, България, България и пак България.

10.   Северна Корея

11.   Русия при първа възможност. Писна ми от джендъри, педали, травестити, негри, наркомани, зоофили, говнофили и всякаква друга паплач да ми се врат денонощно в лицето. За студа ми е все тая, даже в Сибир съм готов да избягам, само и само да се спася от тия изверги.

12.   Германия от друга гредна точка, изключително близки за мен хора са там.

13.   Живея в Испания, винаги съм знаела, че ще дойда точно в Испания. Още първият ден като стъпах в Мадрид (тогава, сега живея на един от островите) се почувствах като да се завръщам най-после на мое си, познато място, а никога преди не бях идвала. 20 г вече сме тук.

Но, през последните около 5-6 г усещането ми тук за "мое място" се промени към "искам а се махна".
Икономически дори не мисля, че е нужно да коментирам, една от най-послушни те, надупени страни пред европейските им господари. Съответно всичко, което можеше да се разруши, да се съсипе, се направи, да е максимално зависимо населението.
Това обяснява и политическата ми гледна точка.
Морална... Може би само Бразилия е по-развратна от тук.
Не, нормалните хора не просто не са доволни, а страдат! Но и те подобно на българите са по-силни из нета, отколкото навън с реални действия.
Участвах тук в някои събития свързани с темата, някои шествия, стачки, но когато си дадеш сметка, че ти слагаш душа и сърце, а зад женският ти гръб са се скрили доста "иберски мачовци" ами отказваш се...

Къде искам да бъда: НЕ ЗНАМ, толкова е страшно, че не знам, че няма сериозна алтернатива.
Най-близко като отговор на подадените от теб въпроси мисля, че е Турция за мен, познавам и няколко вече испански семейства, които заминаха за там. Може би Сърбия също, но и там разврат и чалгия.
Най-дъно ми е България обаче.

14.   България. Въпреки всичките недостатъци тук съм роден и тук желая да умра един ден.

15.   Няма как да получиш адекватно мнение от повечето хора тук поради факта, че за да кажеш дали ти харесва или не в една държава трябва да си живял, работил и плащал данъци поне 1-2 години там. А не да отидеш като турист до няколко комерсиални дестинации и да величаеш колко чисто и подредено е всичко. ЛИЧЕН опит, а не една жена/приятел каза, защото хората сме различни и един харесва северни държави, а други по-топли и слънчеви места.

В този ред на мисли, много малко хора могат да кажат къде наистина им допада, защото дори и да емигрират някъде за 1-2 години то може да е в грешната държава, да не им се получи/хареса престоят там и да анатемосат целия евроатлантически или близко-/далекоизточен свят.

Повечето хора (особено младите) дори не познават достатъчно добре себе си камо ли да кажат категорично къде им харесва.

С това мисля, че темата се изчерпа.

16.   Аржентина - красива е, за разлика от 90% други латино страни не е престъпническа дупка и хората са им по-красиви от ниските дебели българи. Испански - хубав език, говоря го.

17.   Всички, които казват България - имам един въпрос за вас.
Как ви се струва стандартът на живот у нас в сравнение с този в Швеция или Италия? Склонни сте да мизерствате у нас, но не и да си признаете, че държавата ни отдавна върви надолу и е въпрос на време да колабира.

Номер 7, не всеки е религиозен. Принципно да си религиозен и симптом на нисък интелект. Точно покрай религиозните балъци като теб, които по време на пандемията пият от една чаша с още 200 човека по време на литургия, сме на това дередже. Природа красива има навсякъде, на много места е и дори много по-красива и интересна. Бил ли си в Исландия? Из Карпатите странствал ли си в Румъния? Апалачите? Много хора ще разстроя с това, най-вероятно, но природата ни далеч не е най-хубавата в световен мащаб. Да, красива е, но не е добре поддържана и бракониерството е особено жесток проблем. Извинявайте, но в София изсякоха декари с гори само, за да направят къщи на разни мутри. Ето така българинът харесва природата си и я цени. За третата ти точка съм съгласна - българите, истинските българи - наследници на интелигенцията от едно време, сме добри, състрадателни, сърдечни и духовни хора, като под "духовни" нямам предвид религиозни, а осъзнати и духовно извисени. НО истината е, че сме малцинство и българите са станали масово точно лицемери и злобари. Хубаво скоро не съм виждала от българин. И ще коментирам накрая - ако политиката е зле, значи цялата държава е зле, защото именно от политиката зависи какво ще е положението в държавата. И не, не са проблем "еврогеевете", а крадците за които масово гласувате повечето хора. Идеално може да бъде, но българинът е с робско мислене и докато то е такова, нещата няма да се оправят. Щом се купуват нови коли за МВР и за политиците, а се събират пластмасови капачки за линейки за децата, сами си прави изводите къде живееш и колко е прекрасна България. Хубаво е да си обичаш държавата, но бъди и реалист.

Номер 9, работа с добра заплата се намира от дъжд на вятър. Повечето хора живеят с минималната и плащат квартири. Как си го представяш? Освен това, пътувал/а ли си в чужбина? Аз да. Почти до всяка точка на картата. И знаеш ли какво? По-голяма тиня от тази при нас няма. Може би само в Северна Корея хората са по-големи роби и са по-подтиснати. И дори тогава, ние си държим първенството по мизогиния и злоба.

Номер 14 - то това само може да правят хората в България. Да си умират в безизходицата. И аз бях патриот, но след като се поразходиш малко из света и видиш как стоят нещата в другите държави, започваш да осъзнаваш, че патриотизмът няма да ти нахрани семейството и държавата няма да ти плати данък стрес и гладен стомах, нито ще ти даде медал за това, че си останал.

По самата тема. Аз живея в Швейцария и се прибирам до България от време на време да си видя роднините. Живея в много красива къща в полите на Алпите. Гледката ми сутрин е като от филм, за който дори не сме мечтали у дома. Пари никога не липсват, спокойствието е 100% стига да не пускаме българските новини, уважението между хората е огромно и откакто сме тук имаме огромен кръг от познати и приятели - все интелигентни хора, които знаят как да общуват, положителни са към живота, за тях клюките и интригите са неприемливи и като цяло, чувстваш се на мястото си.

Моят съвет е да направиш списък с нещата, които са важни за теб. Примерно : спокойствие, природа, общуване с интелигентни хора, високи доходи. И по тези ориентири да започнеш да търсиш твоето място.

18.   В Нацистка Германия преди 1939. Номер 3 в Швеция има масова престъпност и престрелки от бежанци

19.   Как се живее от "морална" гледна точка, може ли да уточниш? Искаш морален живот и общество ли? Иначе аз бих живял в Швейцария, но не ми стигат 95% от нужните пари.

20.   Ми да ти кажа авторе, май не бих отишъл никъде другаде из Европа(и въобще по света), най-добре ми е да си седя тука в България, хора, независимо че нито си обичам града, нито края в който живея, но... в крайна сметка ше го кажа така-като човек, буквално израснал с "чалгата" и свободолюбието, което в много други страни се наказва жестоко, и въобще там законите са много строги и има санкции, наказания и пр., просто тука сме си в България, и тук си ни е най-добре... Независимо че имаме морален, икономически, здравен и всякакъв друг упадък, демографски срив, ниски доходи и т. н., сега няма да казвам че камъкът си тежи на мястото де, но... с удоволствие бих ти казал в кои държави никога и ЗА НИЩО НА СВЕТА не бих посетил, камо ли пък да се установя трайно там-а това са именно Великобритания, САЩ, Китай, да не говорим пък за арабския свят, където... абе не са за мен тия страни, в никой случай! ... То никоя държава вече не е добре откъм критерии за добър живот, цяла Европа и въобще света се разпадат, както се вижда, но... това е мнението ми.

21.   Бих живял навсякаде, само да имам пари.

22.   Живея в Англия, но съм бил няколко пъти в Испания и Португалия.
Бих заживял в Португалия. Последният път бях в едно малко градче там на морето и много ми хареса. Топъл климат, супер спокойно (аз живея в Лондон), добра кухня и хора, които не са толкова изкуствени като англичаните.

23.   В Русия.

24.   До 17, от 14. Мило момиче, понеже все пак задаваш въпрос към хората, които са избрали България, а и си написала няколко реда и към мен, то ще ти отговоря следното.
Не всички в България умираме от глад, разбирам избора ти да емигрираш, ако такова е било твоето положение, но аз лично и моето семейство сме си ОК. Само аз работя, жена ми се занимава с децата и дома ни, можем да си го позволим. Не казвам, че сме богати, в активи може и да имам някой милион, но не е кой знае какво, живеем обикновен живот, купуваме си каквото ни трябва, гледам все пак да не сме прекалени консуматори, защото е безсмислено. Да, иска ми се около нас да е красиво, по-чисто, с по-добра инфраструктура, вероятно няма да доживея да видя България такава, каквото бих искал - Швейцария на Балканите, лозунг който е характеризирал стремежите на България преди ВСВ. Но всичко си зависи от всички нас, сама знаеш това.
Учудвам се, че като човек, който е пътувал толкова много твърдиш, че по-голямо дъно от България няма, това е крайно невярна и необективна оценка. 2/3 от държавите по света предлагат по-лоши условия за живот, да, редно е да се сравняваме със страни единствено от Европа и тук вероятно сме в дъното, но все пак при теб има някаква особена обида, може би се считаш за прокудена от държавата си.
И относно Швейцария. Имам близка роднина, живееща там от 20 години, имам доста впечатления, от първа и втора ръка както се казва:) Свръхуредена и красива държава, факт, но това има доста висока цена. Истината е, че това е държава за богати хора, истински богати хора. Останалите живущи са добре платен обслужващ персонал на богатите, който често отскача до съседните страни, за да си напазарува дрехи и какво ли не на в пъти по-ниски цени. Там борбата за едно работно място е жестока, кандидатстват стотици и дори хиляди специалисти от ЦЯЛ СВЯТ, има и квоти за отделните държави за работна сила. Лично ако нямаш постоянно пребиваване в Швейцария не можеш да си купиш дом, или сте го направили чрез фирма, което ме кара да мисля, че си се омъжила за някой швейцарец - защото да си купиш къща за минимум 2 милиона франка, при условие, че си мизерствала в България не ми се връзва или живееш под наем, но пък и наем за къща под 5000 франка едва ли има. И след като един специалист взима средно по 10, 000 франка, се пита в задачата как точно парите ви стигат, защото 5000 франка в Швейцария не стигат на едно семейство за нормален живот, освен ако не сноват на шопинг при съседите, ама със здравеопазването и образованието пак ще влезете в тупик поради липса на средства. Разбира се, ако си се омъжила за някой милионер, ок, това дава отговор на всичките ми въпроси:)

25.   до 17

от 7

Религиозните хора не са балъци!

А и думата религиозен - в случая не е правилна!
Аз не съм религиозен!
А съм въцърковен православен християнин!

И знай, че никой не може да се зарази с нищо по време на Света Литургия!
Като не са ти ясни тези неща - НЕ СЕ ИЗКАЗВАЙ НЕПОДГОТВЕН!

Заблуден си ти и всички, които не разбирате, че най-важното в живота не са материалните неща и икономическото положение, а най-важни в живота на човека са духовните неща! И по-точно - да достигне до Бога и да спаси душата си!

Защото човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот!

И най-важното е - не дали ще има материални облаги през този кратковременен земен живот, а къде ще пребивава във вечния си живот! Дали с Бога в Небесното Царство, или в ада с демоните?

26.   Номер 17,
Недей хули Бога! Никой не се е заразил от причастието! Само слабо религиозен човек би казал тази лъжа, и би си вярвал! Не се изказвай по теми, по които не си запознат!
На този свят сме само пътници, така че не мислете, че ще векувате! Борбата е за душите ни, които са безсмъртни! С Нами Бог!

27.   България и само България! Както вече споменаха няколко човека в темата, ние имаме прекрасна природа, а наред това и:

1. Сравнително добър климат с 4 сезона. Рядкост са крайните студове или жеги, нямаме кой знае какви природни бедствия (освен някой и друг умишлено запален пожар), няма твърде опасни животни (освен някоя и друга мечка дълбоко в балкана);

2. Плодотворна почва и среда за отглеждане на вкусни култури. Също и само тук вирее в естествени условия бактерията Лактобацилус булгарикус, използвана за киселото мляко (стига да знаеш как да си го набавиш, а не да ти пробутат някой ментак с неясно съдържание);

3. Доста по-малка престъпност спрямо почти всички европейски държави днес! А до края на 80-те години на миналия век в България престъпността беше 100 пъти по-малка, особено сред циганите. В западните държави толкова се изпедерастиха от 10 години насам, така здраво прегърнаха всички побъркани идеологии, налагани от шестоъгълниците, които задкулисно движат целия цирк, че вече ги е страх да си оставят децата навън сами, наръгвани са с ножове, нападани са дори на оживени места посред бях ден, блъскани са в гръб към идващия влак на метрото или към движещи се коли на улицата, полицаите им ги е шубе да упражнят сила срещу престъпниците (английските дори нямат оръжие вече), пълно е с откачени чернилки на тумби из улиците, центровете на големите им градове са се превърнали в наркомански гета и сметища. Зная го, защото мой приятел редовно ми праща видеа и новини какво се случва в Германия, а друг от северна страна (тамошен местен жител) ми показва какъв упадък е в Швеция в последните години. Но тези неща рядко биват показвани по нашенските новини и мнозина все още си мислят, че навън всичко е цветя и пойни птички;

4. В пъти повече свобода да правиш какво ли не и да носиш каквито си искаш дрехи. Лошото на това предимство е, че има тук-там идиоти и идиотки, които разбират това по погрешния начин и го обръщат на свободия, поради което рушат, замърсяват и вредят на обществото, но това е свързано с ограничена група хора, а не с държавата или с целия народ.
Друг недостатък е, че всеки си слага климатик и остъкляване на терасата както свари, съответно сградите приличат на коледни елхи. Обаче последното, колкото и да звучи необичайно, придава и някакво очарование, за разлика от крайно скучните еднакви сгради, каквито например има в северните страни. Честно, онзи твърде голям ред и уеднаквяване на всичко, липсата на улични котки, липсата на хора по улиците и разнообразие донякъде потиска. У нас дори бабите пред блоковете, играещите карти или табла дядовци по парковете, смеещите се деца по градинките и детските площадки насят неповторима атмосфера, която просто липсва в много уж развити държави. През 90-те години беше най-хубаво, защото и храната беше в пъти по-качествена (днешните деца не знаят вкуса на истинските млечни изделия, на течния шоколад "Шоко" в тубички, на сладоледа, на хляба), и хората бяха по-човечни. Множеството малки гаражни магазинчета, видеотеки и електронни игри бяха предпоставка навсякъде да е оживено, да виждаш децата навън, а не като сега - обездвижени, със зачервени очи и прегърбени поради взирането в телефона...
У нас, въпреки високите цени и трудното икономическо положение на повече от половината хора (част от които сами се прецакват заради необмислени покупки и заеми), съществува едно особено спокойствие в обществото. В много западни държави, но също и в София, ще видиш все трескаво забързани хора, някои с мълчаливи и намусени физиономии, а на места дори те гледат лошо, ако се опиташ да ги спреш да питаш за часа или за упътване. Лично съм го изпитвал при пътуванията ми в чужбина. Чужденци от различни държави пък са ми казвали, че у нас им прави добро впечатление точно обратното - приветливост и готовност почти всички случайни минувачи да им помогнат с указания.

5. Имаме прекрасен и смислово богат език, който е точен и изразителен. Разбира се, стига човек да е грамотен, а не умствено самоограничен върл чуждопоклонник.

------------------------------------------------

Като основни недостатъци (но пренебрежими на фона на недостатъците в Западна Европа, най-вече престъпността там) в България мога да посоча:

1. Ширеща се ориенталщина и простотия, особено сред подрастващите и техните млади родители, като това зависи от отделния човек и не може да се каже за цялото общество. Почти всяка ученичка пуши и употребява алкохол, яде сладкиши и пуска трътлест задник. Лошото на това е, че такива са повечето бъдещи майки на български деца. Хубавото на това лошо е, че доста от тях въобще няма да станат майки, защото ще си останат стари моми и ще отглеждат котки и заразни вируси между краката си. Мнозина боклуци хвърлят боклуци по улиците, разни младежи и девойки драскат с ножове и ключове по пейките, палят огън по пейки и маси на беседки (лично съм виждал няколко момичета да правят това нееднократно, но нито едно момче);

2. Твърде завишените цени в последните години, което е следствие от умишлено лошо държавно управление, алчност на търговците и хотелиерите (и всичката паплач, която разчита на правилото "Ден година храни");

3. Тарикатщината и безразсъдството на водачите на МПС, много от които се мислят за богопомазани и ненаказуеми. Човек винаги трябва да се оглежда много внимателно на пешеходните пътеки, защото може да бъде прегазен от поредния комплексар или комплексарка. Прави впечатление, че най-нагли зад геврека са някакви злобни 50-годишни лелки с ръждясали "кошници" (до вчера ходили пеша и вече мислещи се за голямата работа) или 20-годишни държанки с мощни всъдеходи. В пъти по-малко са наглите мъже водачи на МПС;

4. Шуробаджинащината и беззаконието сред държавните органи и чиновници на всяко стъпал - от най-високо до най-ниско, включително и следящите за годишния технически преглед на МПС-тата. Сума ти коли, автобуси и камиони бълват отровни газове и миризми, а това е повече от ясен знак, че такова возило няма как да е преминало успешно прегледа и се касае за подкупи. Крадат се народни средства поголовно, поради което все още има множество разбити улици и плочки. Тъкмо асфалтират някоя улица (500 метра за 2-4 години) и после се окаже, че "забравили" да положат канализация и електрическа мрежа отдолу, затова дай пак да копаем и да точим от бездънната дойна крава, наречена "парите на данъкоплатците". Асфалтирането пък се прави с двойно по-тънък слой от изискуемото по БДС, за да се краде до дупка (буквално, защото дупки зейват много бързо след това и пак някоя "близка фирма" ще бъде наета да поправя щетите на всеки две години. Дръвчетата биват умишлено засаждани все по-плитко, за да може след няколко години корените им да издуят плочките наоколо и да се налагат поправки на цялата пешеходна част (естествено, отново от "близка фирма"). В чужбина дръвчетата се засаждат дълбоко и корените им са на най-малко един метър под земята.

------------------------------------------------

Въпрос към заявяващите къде искат да живеят. Какво правите по въпроса? Действате ли наистина, или всичко е само лесно хвърлени приказки през екрана? Ако работите по осъществяването на тази си мечта, скоро ли ще го сторите и имате ли друга пречка, освен парична такава, която досега да не ви е давала възможност да го сторите?

- Кифлоприземител

28.   Скандинавските страни - Швеция, Норвегия, Дани и Финландия.

Най-вече Дани и Финландия - добри социални системи, спокойни хора, ниски нива на корупция (ако въобще има). Не са агресивни държави, пазят сравнително неутралитет, това също ми харесва.

Испания - топли хора, любезни, жизнени.

Някоя латиноамериканска страна - Бразилия, Венецуела, Куба, Аржентина - пак заради хората

Германия - заради дисциплината, че всеки си върши работата, не ме кефи, че са антисемити и имат нацистко минало, иначе всичко друго

И накрая(но не на последно място) - Русия. Военна сила, много добра социална система, практически неизчерпаеми ресурси, откъм газ, нефт, дървесина, зърно и т. н. Ако не са във война Русия е супер страна, каквото и да говорят по телевизията каква дупка било

Това са страните, в които бих живял. Знам и 2 чужди езика и в момента уча трети. Но НЯМАМ намерение засега да 'бвгам', защото.. били ниски заплатите, хората били просто 'мъргави, с остригани глави, анцунг и плюят', не бих развял байрака и да победена избягам в друга страна просто ей така.

Не съм такъв тип човек. Страхливият и слабият човек винаги си намира оправдание, за да избяга. Силният и оптимистично настроен човек гледа какво може да промени и действа

Т. Т.

29.   Гледам, че никой не е написал САЩ, аз живея тук вече 25 години и ми е познато, докато другите страни не са.
Човек може да живее добре (и зле) навсякъде, така че въпроса е много подвеждащ.
Предимствата на САЩ са, че е голяма и богата страна, населена с емигранти. Разбира се - местните ще знаят, че сте чужденец, но на 90% това не им прави никакво впечатление. Друго предимство е езикът, който е глобален и ви отваря възможности да се разберете навсякъде по света.
Недостатъците всички ги знаем, но за голяма част от американците - те са далечен проблем. Примерно - емиграция, престъпност, бездомни. Всичко това се случва далеч - някъде в големия град, по границата, в гетата. В моето предградие тези неща не се виждат. Това за LGBTQ пропагандата според мен е силно преувеличено.

Понеже автора е попитал за морална гледна точка - никъде няма изискаване да си съгласен с всяко действие на правителството.

Ще дам пример. Япония, примерно е страна с много ниска престъпност, правителството им е много въздържано (направо скопено във външната политика), градовете - организирани (макар и доста по-бедни от американските), но там просто няма никакъв начин да се интегрираш. Даже и смесените японци не ги смятат съвсем за японци.

30.   Номер 17, харесва ми как се описваш като добра, извисена духовно и имаща уважение към другите, а в същото време обиждаш хората според вярванията им. Да ги наричаш всичките глупави е голям признак на ограничено мислене, явно не си видяла толкова свят, колкото си мислиш. Живей си в къщурката, мисли си за собствения джоб, други хора остават тук с идеята да допринесат за развитието, вместо да бягат наготово в някоя друга държава и да пишат колко им е приятно там, а всичко им е уредено от усилията на чуждия народ и те с нищо не са помогнали. Принцеска

31.   Дания или Австрия, но повече Дания - пясъчни дюни като от мечтите ми и море навсякъде. Най-вътрешните им градове са на най-много 45-50 километра от морето, буквално е страна заобиколена навсякъде от море. Да, студено е, но аз и без това не плувам, но друго си е да си на морето. Освен това техните плажове са почти празни и най-важното - имат много пясъчни такива. Плоска страна като цяло, няма планини, но поне има скалисти плажове като Mons Klint, каквито няма да видиш в също толкова плоската Холандия. ВЪобще Дания сякаш е по-красива версия на Холандия. Само не знам как са хората. Винаги ми е било мечта да съм на място с пясъчни дюни, от онези дълги треви на дюните и едни такива симпатични къщички и се оказа, че Дания предлага точно такива места. Самият Копенхаген е по-красив за мен от Амстердам.

Австрия пак има най-красивите планини, но не в това е причината, а аз просто там се почувствах най у дома си от всички посетени досега чужди държави (не съм бил в Скандинавия още). Да не кажа, че там се почувствах повече у дома си, от колкото в България дори! Едно такова чувство за дом.

Най-хубавото е, че за разлика от повечето страни без излаз на море има едно голямо езеро близо до Виена, което на мен на живо наистина ми заприлича на море - Нойзидлер Зе. Като за софиянец става. Без него нямаше да ми харесва толкова като държава, защото планини и чукари не са ми интересни.

Унгарското езеро Балатон също на живо ми приличаше на море, то е още по-голямо. 70 и няколко километра е дълго, но в Унгария езикът е още по-сложен, иначе харесвам и Унгария. Заради тези езера Австрия и Унгария са единствените държави без излаз на море, където бих живял. Живял съм в Чехия и Словакия, ами много е отдалечена от всякакви морета и нямат такива големи езера, а езерата и язовирите им са малки и си личи, че са просто езера. Водата в Балатон и Нойзидлер Зе е леко сладко-солена, не е напълно сладка и се усеща.

Преди години бих казал и Швеция, но закъсаха с престъпността и вече става само за туризъм да я посетиш временно, не да живееш. Иначе тя предлага същите бели пусти плажове с дюни, но и повече гори спрямо Дания, а има и планини във вътрешността. НО аз повече харесвам по-компактни страни като Дания и Австрия. Може би би ми харесала и Италия, но за кратко, защото там е голяма цигания.

Гърция я бях идеализирал, а в Атина е по-голяма цигания и мръсотия от колкото в София, нямат и зеленина. Скоро ще посетя Солун да видя той как е, все пак е най-близкия голям град до София на море, но ми се струва, че животът там е доста скъп спрямо заплатите. Като претеглих наема се оказа, че ще ми остава чисто същото, което ми остава в София и просто няма смисъл.

Засега си оставам в България обаче, защото е трудно да намеря работа в посочените страни, но мечтите са безплатни, но определено ако изобщо се оженя за чужденка бих искал да е само от Дания или Австрия, че да имам връзка с тези две страни.

32.   До Кифлоприземител

Голяма глупост написа с това "През 90-те години беше най-хубаво". Стига заблуждава децата, че някога било по-добре. Ти изобщо живял ли си през 90-те? Не като хлапе, а като зрял човек? Имаш ли представа какво се случваше през тези години, как мутрите си правиха каквото си искат в страната, това бяха борческите години, когато бившите ченгета, борци и силови структури от късния соц, получиха куфарчетата с пари и им бе разрешено да си правят каквото си поискат. Наясно ли си, че тогава в България и най-вече в големите градове, като София, Половдив, Бургас, Варна и тн, се водеше гангстерска война, а улиците бяха като от американските гангстерски филми. Имаш ли представа колко показни разстрели се случиха в онези години, как вървиш по улицата и се страхуваш да не би във всеки един момент да попаднеш под кръстосан огън между мутри? Човече, мутрите си вадиха патлаците през прозорците на автомобилите. Но не бяха само мутрите, виденовата зима помниш ли я? Когато хората се редяха в кучия студ на опашки, а всички пари спестявани от нашите родители през соца, си заминаха. Улиците бяха мръсни и грозни, соца се разпадаше пред очите ни, пари нямаше, имаше няколко пирамидални понцита, които изкрадоха до стотинка спестяванията на бабите ни, преватизираха се предприятия, наши родители оставаха без работа. В онзи период процъфтя и чалгата, именно тогава, през 90-те се издигнаха хора като Славчо Трифонов, покровителстван от мутрите, тези хора заляха народа ни с чалга и простотия. 90-те беше бума и на миските, тогава именно възникнаха в съзнанието на народа ни двата стереотипа - мъжете трябва да са мутри, жените трябва да са миски, демек к***и. Милиони българи напуснаха страната именно през 90-те, тогава беше бума на емиграция на наши сънародници. Почти всички мафиоти у нас, независимо мъртви или все още на власт, се въздигнаха през 90-те години. До един. Дори единия в момента се бори да остане на власт в своята си партия (за Доган говоря). 90-те беше и бум на неграмотността и наивността на хората. Веднага се сещам за кацането на "извънземни" на летището в Русе, Царичина и други подобни. 90-те се случи и разкола в БПЦ.
Изобщо почти всичко е отрицателно от онези години. Човек може да говори хубаво за тях или ако е бил дете тогава и дните са му минавали в игри, или ако изобщо не е живял в онези години. Но на зрелите хора тогава хич, ама хич не им бе хубаво. В сравнени с онези години, сега си живеем направо царски. Толкоз. Който разбрал, разбрал.

33.   Австрия

34.   "Религиозните хора не са балъци! " - Освен ако не са будисти, хиндуисти, даоисти, мюсюлмани и други?

35.   Номер 32, основната ти грешка е, че тръгваш с нагласата непременно твоето да е вярно, а моето да е грешно. Още от встъпителните ти думи си личи някакъв горчив и самонадеян тон, а едно такова ограничено мислене ти прави меча услуга. Изказваш се през призмата на своите възприятия, които са следствие от рядка за България през 90-те години среда от противни групи хора около теб и кофти местоживеене през 90-те години. Да не би да си от престъпническото гето на България - София? Или от Бургас, Варна, Слънчев бряг? На тези четири места основно се водеха и продължават да се водят мафиотски войни. Също и в Самоков, но за кратко. Почти всички знакови убийства през миналия век и началото на този се случваха именно в София, рядко другаде.
Забележи, че в моето първо мнение горе съм отбелязал в точка 4 не само чужбина, но и София. Тя беше много зле откъм престъпност, разбити пътища и боклуци навсякъде (и отпадъци, и хора). Все пак столицата ни е съставена от над 30 села, превърнати вече в нейни квартали, а може би над 80% от населението ѝ се състои от селяни от цяла България. Кореняк софиянците преди век са били 20 000 човека, от които само половината са били българи. Днес официално с адресна регистрация в София живеят 20% от хората в България, но неофициално са доста повече.

В Пловдив беше много спокойно през 90-те години и продължава да е така и до ден днешен. Също и в почти всички други градове и села в цялата страна. От някакви редки изключения си важиш крайно заблуждаващи заключения.

Не само съм живял през 90-те, но и през 80-те. И съм започнал да работя още от 17-годишен, през 1997 година - веднага след завършване на гимназията.

Моите родители също загубиха спестяванията си покрай Виденовата зима, както и 99, 9% от населението на България, но забележи, че това се случи в последната 1/3 от 90-те години и няма как да оценяваш цялото десетилетие само въз основа на тази една година на свръхпоскъпване на цените по време на управлението на Жан Виденов. И всичко това НЕ отрича написаните положителни неща от мен в предишното ми мнение, касаещи в пъти по-добрия живот през 90-те години, особено в първата им половина. Прочети отново въпросния откъс, за да си поправиш отношението и да не се изказваш прибързано за втори път:

"У нас дори бабите пред блоковете, играещите карти или табла дядовци по парковете, смеещите се деца по градинките и детските площадки насят неповторима атмосфера, която просто липсва в много уж развити държави. През 90-те години беше най-хубаво, защото и храната беше в пъти по-качествена (днешните деца не знаят вкуса на истинските млечни изделия, на течния шоколад "Шоко" в тубички, на сладоледа, на хляба), и хората бяха по-човечни. Множеството малки гаражни магазинчета, видеотеки и електронни игри бяха предпоставка навсякъде да е оживено, да виждаш децата навън, а не като сега - обездвижени, със зачервени очи и прегърбени поради взирането в телефона...
У нас, въпреки високите цени и трудното икономическо положение на повече от половината хора (част от които сами се прецакват заради необмислени покупки и заеми), съществува едно особено спокойствие в обществото. В много западни държави, но също и в София, ще видиш все трескаво забързани хора, някои с мълчаливи и намусени физиономии, а на места дори те гледат лошо, ако се опиташ да ги спреш да питаш за часа или за упътване. "

Ако си в състояние да докажеш, че дори едно написано от мен нещо в този цитат не е вярно (ти това наричаш "голяма глупост"), лично ще ти дам 10 000 лева и твърдо заставам зад думата си! Ако обаче не успееш да го сториш, имай доблестта да се извиниш тук пред всички!
Може да напишеш и на колко години си, от кой пол си и къде си живял(а) през 90-те, за да добием по-ясна представа защо изказването ти е пораженческо и нападателно.

Най-много българи напуснаха в двете десетилетия след 2000-ата година, също тогава и най-много опростачени и неграмотни хора се пръкнаха, а не през 90-те. Бъркаш вековете. Напомням ти и това, че ТВ "Пайнер" и 99% от простащината се развиха бурно след 2000 година. През 90-те години преобладаваха поп музиката, рока, метъла и баладите; в последните 2 десетилетия обаче, особено по времето на бойковизма (от 2009 година насам, когато гербаджиите превзеха властта и я държат до ден днешен), преобладава кръчмарската музика с мутренско-кифленски мотиви. Пак ти го пиша: бъркаш вековете! С много малки изключения, днешното младо поколение е изградено от преобладаващ брой умствено ограничени, прости, крайно неграмотни, с беден речников запас, със срамна обща култура, нахални, неуважаващи чуждите хора и имущество наркоманизирани и чалганизирали се жени и мъже. Почти всяка 13-годишна пикла днес е откърмена с песните на тумбата силиконести и джукести певачки от "Пайнер". Погледни и ужасяващия дял на разводите, на самотните майки, на приличащите на уроди самопрецакали се с татуировки, хиалурон и силикон момичета и жени. Пушат и пият повече от мъжете, някои са и на наркотици. Една камара от тях носят какви ли не венерически болести, прегърбени са като 80-годишни старици, имат крайно грешен избор на мъже, изказват се с грозен кръчмарски език, не са надеждни като хора, не са годни за семейство, няма нищо женствено в тях. Неслучайно половината от тях са самотни майки, а другата половина ще си умрат стари моми без потомство. Не защото не могат да имат стойностен мъж до себе си, не защото им липсва избор на мъже, а защото с действията и бездействията си пропиляват всичките удали им се възможности за смислена връзка. Искат лесното, искат бързото, искат някой тарикат да ги извади от блатото им и те да дават само един компот от сливи в замяна. Това е нарицателно за годините след 2010, а не за 90-те!

И обратното: през 90-те години повечето жени не бяха така прости, алчни, повърхностни, надменни, със самосъзнание на продаващи се срещу пари и охолен живот проститутки, запознанствата и връзките бяха 100 пъти по-лесни и развиващи се естествено, имаше много повече успешни връзки и бракове.

Напомням ти да се замислиш в кои години точно се случи психозата по Инстаграм, отгризаните ябълки и повсеместната треска всяка втора (да не кажа 9 от 10 жени) да се сравнява с останалите и тя - също като вица за вола и жабата, която искала да я подковат и нея - да се напъва да не остане по-назад от тях. Не живеят така, че те да са щастливи, а слугуват на хорското мнение и вършат всичко, за да им завиждат другите! Това е най-ограниченото и самозагробващо мислене. И върлува в (п)обърканите умове на почти всички от днешните жени и малка част от мъжете именно от 10 години насам. 90-те години бяха рай в сравнение със сега! Не забравяй за 1000-та лева! :)

- Кифлоприземител

36.   Обичам си България и ми е болно заради това, което шепа продажби политици направиха с родината ми. Ако трябва да избирам друга държава по споменатите критерии, това ще е 101% Русия. Близка по култура, манталитет, религия, и най-важното - гадостите, с които облъчват тук децата, там ги няма (дори и само заради цялата тая джендър-помия, с която заливат Европа, бих избрала Русия) Не съм живяла за дълго време, но често пътувам до там, защото мъжът ми е руснак. Климатът около Черно море е сходен на нашия (въобще районът от Ростов на Дон до Сочи, Краснодар, си е типичен и за нашите географски ширини. Иначе климатът е един от основните критерии, по които бих избрала къда другаде да живея - в Скандинавските държави студ, влага и липсата на слънце през повечето време не е за мен, жегата пък въобще не ми понася, та и държавите около Средиземно море не са за мен

37.   Пич, огледай се малко. Живеем в глобален свят. Повече от половината свят де факто е управляват от Щатите и те диктуват политиката, икономиката, кулктурата, как хората мислят... Голяма част от тая политика е размиване на границите. И в Англия да отидеш, ще попаднеш на араби, африканци и индийци. Това че нещо се води "държава" и има някакво си име, не значи че е наистина такава в истинския смисъл на думата. Живееш в България и не си го разбрал ли?

Така че човек отива там където може да печели добре и да си осигури добър живот. Това не зависи от "държавата", а твоите възможности. Не е като през 90-те, дай ще емигрирам в Германия и ще си оправя живота. Даже се наблюдава обратния процес. Западняците бягат от държавите си, защото могат да си уредят живота по-добре другаде.

38.   До 34
Въцърковния ти отново показа тоталното си религиозно невежество. Толкова заблуден и покварен, "почти 60 годишен човек", още не съм срещал. Споменаваш 4 религии, но съм абсолютно сигурен, че не си прочел нито една от тях, особенно Будизма и Хиндуизма. В твоите религиозни изказвания още не съм прочел нещо интелигентно и такъв ще си останеш. Но да лъжеш и да се хвалиш нямаш равен на себе си. Това ли е твоята религия бе лъжец и некадърник. Ти въобще прочел ли си някаква книга? Ако си чел нещо от философа Плато, Спиноза, Шопенхауер и още много други известни личности и тях ли ги смяташ за невежи. Ти по-интелигентен ли си от тях? Те приемат Хиндуизма и Будизма, но според теб те са заблудени. Как не те е срам бе невежество. Ти ще си останеш завинаги некадърник. Ух, не мога да те понасям вече. То бива, бива невежество, но твоето е отвратително.

39.   Не бих живял в Дания или друга северноевропейска държава. Хората там са три типа - или силно консервативни местни националисти, или нецивилизовани имигранти от Азия и Африка, или местни лгбт либерали. Единствено във Финландия бих отишъл заради безкрайните езера и гори. Ако трябва да избирам къде ще живея това ще бъде държава от Централна Европа, защото хората там са консервативни, но с адекватно отношение към българите. И няма тенденциозно отношение към имигрантите. Който е грамотен и адекватен остава, другите чао и лек им път за Англия и Франция. Даже и в Източна Германия в момента виждаме колко по-адекватни са хората. На изборите там либералите около Шолц и Зелените бяха разгромени. Сумарно получиха 10 процента. Също така в тези страни ми харесва климата. Не понасям 40-гадусовите температури при нас лятото или зимите без сняг. Друг плюс е развитата инфраструктура и организация, която имат. Мога още дълго да изброявам, но мога да ви кажа че парите са на последно място за мен. Тук може и да сме бедни но далеч по-голям проблем е липсата на каквато и да било среда.

40.   До 38

Първо - Шалом, приятел!
Нямам си и на идея, с кого ме бъркаш, но досега не съм писал други коментари. Просто тествам водите, да видя как е. Защото има много, дето освен "тяхната вяра" не приемат нищо друго, а на мен ми беле интересно, да видя тоя кво ше каже. Тва е ;)

Айде лека!

41.   "Предимствата на САЩ са, че е голяма и богата страна, населена с емигранти. " - Не съм сигурен за последната част... Но щом казваш...

42.   Аз смятам, че идеалният вариант към зависи от това на какъв етап в живота си: Ако си млад, здрав, ерген с високодоходоносно умение (особено в сферата на медицина или ИТ) и искаш да натрупаш бързо богатство към 2024г, вариантът е - работа в САЩ/Дубай/Сингапур до към 35-36 годишна възраст, пестиш колкото се може повече пари и след това се преместваш в Европа - за предпочитане Западната или Централната част, където има по-добри социални политики и закони.
Вече към края на живота си - след 65 се връщаш в България, но вече със западна пенсия и рента от западен имот.

43.   42, и какъв е смисълът да се връщаш в България?

44.   39 как си личи, че никога не си стъпвал в Централна Европа.

45.   Със сигурност не бих живял в Гърция. Прекрасна е за почивка, во е неуредена за живот. Местните заплати са ниски, а животът в Атина и Солун е скъп. Иначе да си имаш ваканционен имот в някое малко градче на морето сигурно е хубаво.

46.   Мили деца,
В Европа, за да се чувствате добре и да живеете добре има само 2 дестинации
Испания и Португалия
Това е

48.   От Автора.
Благодаря на всички изказали мнението си. Аз няма да пиша големи коментари, но само ще откликна на някои с които съм напълно съгласен и разбира се ще дам и собственото си мнение. В момента живея в западна държава, но не съм много възхитен от живота тук. Пътувал съм като турис с кола из цяла западна Европа няколко пъти без бившите социалистически държави от източна Европа. Някога мислех, че Швеция е страната на моите мечти погледнато от политическа, икономическа и морална гледна точка. Но това беше преди страната да се напълни с имигранти от близкия Изток. Сега ситуацията е съвсем друга и повечето от вас знаят за какво говоря и затова съм я отписал от мечтите си. Казах, че съм пътувал из западна Европа и най-голямо впечатление ми направи Швейцария. Това е страна с голяма история и отговаря на всички мои изисквания. От политическа гледна точка всички знаете, че страната е независима от около 300 години ако не и повече. От икономическа гледна точка тя е на върха в Европа. Точно поради това Швейцария е на върха и в морално отношение. Два пъти съм нощувал в хотели в Цюрих и двата пъти ми дадоха хотелска стая за семейство, но ми казаха, че ще платя за един човек. Само този факт не говори ли за много висок морал. В никоя друга западна Европейска дуржава не съм имал такъв случай.

От тези които си дадоха мнението ми направи впечатление Н. 17 и Н. 19. Напълно съм съгласен с тях, че имат отворени очи за ситуацията в Европа.
Както вървят нещата в момента в Европа може да се стигне до още по-голяма и продължителна война. Но съм сигурен, че каквото и да става ШВЕЙЦАРИЯ ще си остане непокътната. Съжалявам, че когато напуснах България не опитах да се установя в Швейцария.

49.   Ако оставим България на страна, защото все пак ми е родина, ще кажа:

Дания. Не е това, което беше, когато заминах на млад и зелен там, но все пак е много по-напред в икономическо и политическо отношение. И макар, вече и датчаните да се оплакват от икономиката и правителството, по начин, който просто беше не мислех, че ще чуя и видя, само преди 2-3 години, все пак са много крачки пред нас.

За икономика - Силна е, имат добри социални поликти и това е част от икономиката им. Повечето хора не се стрхуват, да останат без работа. Имаш доста предприемачи, имаш инвеститори, имаш и добра работа. Дори и да си на нископлатена работа, пак няма да е сравнимо с минимална заплата в България. Лошото е, че в последните години, учители и прочие, започва да живеят все по-зле в столицата им и имам добра база за сравнение. Няма да се изненадам, ако до 2-3 години, не се "засекат" по стандарт на живот с нашите учители.

Политика - Ами малко диво е. Дания никога не е имал толкова либерална политика, колкото примерно шведите и всички уж са "центристки правителства". Повечето, ако ги питаш, ще ти кажат, че Дания е "капиталистическа страна със силан социална политика". Но в последно време, се чуват все по-крайни гласове и от двете страни. От една страна, заплатите не се покачват, за разлика от цените. Левите иска повече помощи, по-високи заплати и по-строги регулации. От другата страна, системата за помощи започва да издиша и пари, които преди отиваха за по-сериозни проекти, вече отиват, просто да се плаща на една голяма маса от хора, да живеят. Десните искат, да има повече проекти, които да насърчават създаването на нови работни места, по-малко регулации и помощите да се дават, само ако човек не може да си намери работа, вместо да не иска и да казва, че е депресиран. Познавам хора и от двете страни на политическия полюс и ще ти кажа, че ако нещо не се подобри, Дания в следващите 10 години ще ги избие или на комунизъм или на доста по-крайно дясно. И да, познавам хора, които октрито се наричат комунисти и такива, които си проповядват чист фашизъм, но не е модерно, да се наричат такаива, а понякога си и вярват, че не са. Моята оценка е, че засега ситуацията е стабилна, но има около 50% вероятност, да не остане така в следващите няколко парламента.

Виж, за морал - трудно е да ти кажа. Все още трябва да чуя, за някой 14 годишен, да подкара мотопедката, да изпразни един пълнител към двама, които са пред някаква тълпа и да хукне да бяга, а като го хванат полицията, да ни обясняват, колко добро момче бил, да му пишат изпитателн срок СЛЕД 18-тата му годишнина. Или да плащаш 50% данъци, но като си в затруднение, да ти се каже, че трябва да си продадеш къщата и колата, преди да имаш право на помощи. Нали - аз имам нужда от помощ, да си платя сметките за 3 месеца и то имам нужда от примерно 2000 лева на месец наши пари, което там е нищо, но в същото време Мюмюн взима 5000 лева помощи, безплатно общинско и е за 18-ти път на "курс за писане на молба за работа" и докато аз съм внасял по 8500 лева на месец в хазната, в продължение на 15 години, то бай ти Мюмюн е внасял наркотици на 15 години, но защото е бил "просто дете", дори и на 5-тото хващане, са го пускали. Не знам вече, аз ли съм прост или взе много да ипорстява системата.

50.   Дания, Австрия или Северна Гърция в някой от бившите български градове или крайбрежен град с плаж. Понеже нито понасям жеги, нито студ май най-добре ще е за мен да живея в Австрия или Скандинавия през лятото и в Гърция през зимата. За това трябват мнооого пари, но мечтите са безплатни поне.

Като ходя до Солун и винаги се очудвам колко по-красива е природата като минеш границата, а повечето от тези земи без Солун са били наши. Изгубили сме толкова красиви планини и обширни плодородни равнини там, а плачем по невзрачната Северна Македония.

51.   46 Португалия може, но ти не знаеш ли какви простаци са испанците? Че са и злобари с махленско-цигански манталитет. По заведенията плюят слънчогледа направо по пода, защо да замениш България с доста по-прост народ?

1-50 от 54