Споделена история от Други

Стойка при четене
Здравейте!
Аз съм момиче на 15 години и обожавам да чета. Винаги, когато завърша с уроците лягам на дивана, подлагам си възглавка, хващам книгата и започвам. Но днес попаднах на една статия във нета, в която се казва, че гледането на ТВ и четенето в легнало положение не са никак полезни нито за очите, нито за стойката. А аз, когато започна да чета, го правя с часове. И работата е там, че наистина държа да съм легнала, тъй като по цял ден седя прегърбена над този чин и като си лежа на дивана, аз лично усещам, че гърбът ми си почива, а да лежа безцелно, не ми се отдава, за това си хващам и книжка.

Та искам да ви попитам, вие каква стойка взимате при четене и ако някой може да ми разясни, какво е толкова вредно да чета легнала (вредно за очите и за стойката)
Благодаря на всички, които отделиха малко време, ще се радвам на вашите отговори!
*Раммщайнка ^^

Коментари

1.   Здравей, аз също чета легнала, но по гръб и понякога усещам натоварване в кръста, ако пък се поотнеса малко повечко време и лека болка възниква, но това е заради извивката, която се получава в кръста. Може би това са имали предвид за стойката, а за очите сигурно, защото книгата обикновено стои много по-близо от колкото когато си седнала и тя е на маса или чин.

2.   Не се вързвай много на такива статии. Утре ще намериш статия, в която пише, че четенето в седнало положение не е полезно, примерно... Аз също чета така и до сега нищо ми няма. Важно е каква е светлината, не трябва да пада пряко върху книгата, а отстрани и не трябва да е нито твърде слаба, нито твърде силна. Приятно четене :)
Лола

3.   Не чети много. Когато бях по - малка прекарвах много време в четене на книги. В по - късен етап и пред компютъра. След време ми се получи леко изкривяване на лявото око. Така, че не прекарвай много време в четене. Аз също чета в легнало положение.

4.   Благодаря ви за съветите. За очите знам, че е проблем, защото се изкривяват. Така са ми го казвали всички, но какво точно имат предвид под "изкривяване", не знам.. Иначе, ако не чета, ще трябва да съм на компа, а пък от това нямам много голяма полза. Пак ви благодаря за коментарите
Авторката

5.   Когато се чете от книга (на хартиен носител) е много трудно тялото да е в оптимална позиция.

Обаче когато се чете от компютър е лесно да се заеме оптимална стойка (ако имате подходящо бюро).

* Мониторът е на такава височина, че да не се налага накланяне на главата за да го виждате. За да може това да бъде така се налага мониторът да е над клавиатурата (трябва да има два плота - един за клавиатурата и един за монитора).
* Ъгълът на лакътя трябва да е малко повече от 90 градуса
* Ръката от лакътя до китката трябва да е хоризонтална и да опира върху плота, където е клавиатурата.
* Мишката трябва да е от дясно (или от ляво ако ползвате лявата ръка) до клавиатурата на същата височина (на същия плот).
* Краката трябва да не висят (да опират върху пода или върху поставка за крака с подходяща височина). Ъгълът на коляното трябва да е около 90 градуса.

Много от бюрата, които се рекламират като "компютърни" в същност са неподходящи!

Когато чета книги от хартиен носител правя компромис като си навеждам главата надолу. Защото алтернативата е да държа книгата на височината на главата ми, което е неудобно. Мислил съм и за варианта да сканирам книгата за да я гледам от монитора, но този вариант е доста трудоемък.