Споделена история от Други

София, Варна, или Бургас?
Решихме да се преместим от Пловдив с майка. Нищо лично против града, никак не е лош, но ни е омръзнал вече. Някак си е застоял град, няма и море. Красив е иначе.
Майка ми каза аз да избера града, защото тя и трите ги харесва. Дори даде още предложения като например Несебър, Поморие, които са хубави, но ми се струва, че само лятото там ще е добре. Аз имам нужда от много хора покрай мен.

Другото важно е, че този апартамент ще ми трябва 2-3 пъти годишно като се връщам в България да имам къде да отсядам. Ще се връщам по празниците предимно. Това важи за следващите 3-4 години. Не смятам да работя, или уча във въпросният град. Работата на майка също е в чужбина, така че и на нея няма да и е нужна на този етап.
Познати и приятели имаме и в трите града, така че и това не е от значение за нас.

Очаквам съвети и предложения от хора, които живеят там, а и от всички останали.
Да спомена още някои важни неща.
По принцип много обичам шума и лудницата и София ми допада, но пък там няма море. Но пък ми е по удобен, защото всичко е в София.

Другото важно е, че не сме богати. Не сме и бедни. Тоест знам, че София и Варна са доста скъпи, но не съм убедена колко точно по-скъпи са от Пловдив. Затова и написах темичката за вашите мнения.

Коментари

51-60 от 60

54.   За Бургас е вярно, че чалгата е на почит :) Хубав град е но, няма много работа, освен лятото там и по курортите, затова бургазлии бягат в София. За Варна съм чувала, че стандарта на живот е като в София, било скъпо, наемите високо, но заплатите ниски...

55.   СОФИЯ. В София има всичко без море

56.   55 - И без класа. Въпреки, че и другите я нямат.

57.   За Бургас почти нямам наблюдения, но всеобщото мнение е, че селянията е пълна. Във Варна е същото. Мръсно, пренаселено, неподдържано. Като изключим морската градина, няма почти никаква зеленина. Заплатите наистина са доста ниски, а стандарта е изкуствено надут.

58.   Не отдавна, Бургас беше обявен за най доброто място за живеене.

59.   Абе стига сте правили тези асоциации, че като има море значи живота там е това което е като сте били на морето през отпуската. Разберете спомените от отпуската на морето, нямат нищо общо с живота през останалото време. Ще се преселите там и какво-ще си ходите на работа както на предишният си град, грижи от сутрин до вечер и еднообразие, а на море ще ходите само в отпуската си лятото. А и давате ли си сметка с каква гадост се занимавате като ходите на море. Значи пясъка на плажа по който ходите боси и се въргаляте по него е мръсен колкото тротоара на центъра на града-по него са газили безброй пъти много тълпи хора с обувките, даже е още по мръсен, защото освен това котките и кучетата обичат да се изхождат в пясък. А какво да кажа за самото море, в което се изливат химически и битови отпадъци от всичките му посоки и в което се влива и Дунава който пък е обрал в себе си отходните канали на маршрута от Германия до България. Това за мене е един голям релаксиращ кенеф. Сигурно Анди Дюфрейн от Изкуплението Шоушенк ако влезе да се къпе там ще се почувства както по време на бягството си. Чак се чудя на себе си преди време къде ми е бил акъла да влизам в него. Сигурно за това по снимките на турските курорти морето служи само за пейзаж, а зад плажа има огромни байсейни с чиста вода за къпане. Затова не можем да дръпнем като държава-то това не може да не дава отражения. А всичко живо от управлението ходи на море лятото. А Турците дето се пазят от морето, ето смартфони могат да правят, за разлика от ЕС (Ериксон Сименс) Mobile, и не страдат от зависимост от чужди държави. Кой каквото сам си направи никой друг не може да му го направи.

60.   Бургас е лидерът на България.

62.   СОФИЯ разбира се. Живота паеите и образованието са рам.

63.   След 5 години живот в Пловдив, 4 години в София си седнах на ду.. то, в Бургас и даже апартамент си купих в града. За семеен с две деца, занаят в ръцете (електротехник) и млад човек, който е свикнал с удобствата на големият град и не би ги заминил с малкък, то Бургас е идеален. Работа има ли? Категорично да, това може да се погледне и по обявите за работа сред, които има и доста фалшиви, но все пак обявите са доста за града. Добре заплатени ли са? Да за стандарта на Бургас. Ако се сравняват със София, в столицата са с една идея по - добре заплатени, НО само в някои сфери. Примерно електротехник съм и в Бургас взимам, колкото в София 1200 лв. Много от вас си мислят, че в София всичко е супер със заплатите, но далеч не е така. Дори и да вземеш с 200 лв. повече заплата, то ти ги даваш за гориво за колата, защото само, който е живял в София, знае как се чака по 10 мин. на кръстовище и докато разхвърляш децата, кой на градина другият на училище, и закъснееш за работа. За това излизаш с час и половина по - рано. Тук успявам да се оправя за 30 - 40 мин. Квартирите са доста по - скъпи. Последно тристаен 400 - 500 лв. Бургас, а в София 700 - 800 лв. (зависи и от квартала ииииии). И накрая това, че взимаш с 200 - 300 лв. повече ще се стопят, а може и да не ти стигнат. Като обобщим разходите са много по - големи от Бургас. Града се развива и не е в застой. Това се разбира, като погледнеш, че се строи и то активно. Строи се, защото има кой да купува. Другият показател е наемите. Всеки може да си направи сам извода спрямо това, как се движат наемите на жилища в града. Отново е фактора има ли предлагане на високи цени, значи има търсене. В София наемите не отговарят на заплатите, но това е защото има голямо търсене. Дали става за семен човек с деца Бургас? Определено да, в сравнение с София примерно. Тук четох простотии за някакви: адидаси, маняци, кухи батки и т. н. хахаххахахах е няма такова нещо. Града си е супер можеш вечер да си се разхождаш спокойно примерно в морската градина с децата, или на центъра и т. н. Разбира се, като всеки голям град си има и квартали с затънтени местенца, където не е препоръчително да се разхождаш, но всеки който е живял в голям град си ги знае тези неща. И все пак тук поне не срещам толкова бежанци и цигани по улиците вечер, за разлика от София. Живота е много по - спокоен. А и да не забравяме, че всички сме били пубери, които сме се напивали и обикаляли по дискотеките вечерно време. И все пак по - добре вечер да се натъкнеш на пияни пубертетчета, от колкото на пияни бежанци и роми. Не на последно място въздуха. Да и в Бургас се говори за мръсен въздух и да така е, но не може да бие София в никакъв случай. Само този, който е живял там знае, как като падне на есен мъглата, която се вдига на пролет има тук - там някои слънчеви дни, не можеш да си отвориш прозореца да проветриш вкъщи, а камоли да обикаляш по улиците - абсурд, ужасно задушлива миризма (буквално въздух не ти стига да дишаш). Те софянци си знаят, молят се да задуха вятър, за да прочисти въздуха. За хора с деца, категорично това не е града за тях. Във Варна не съм живял и не мога да изразя мнение. Бургас надделя пред Варна в първоначалният избор, просто защото е по - красив (лично мнение), и е на много по - комуникативно място. Е това е от мен за всички, които се чудят дали да заживеят в Бургас, моето мнение е категорично ДА.

64.   Нито един от трите не става!

51-60 от 60