Споделена история от Други

Не мога дори на котката да се скарам!
Здравейте! Искам да споделя с вас нещо, което напоследък доста ме натоварва, а сама очевидно не се справям в нищо.
Проблемът е в това, че съм прекалено нерешителна и добра. Или както казват много хора "мека мария"-да това съм аз, точно такава.
Не мога да се скарам на никого, не мога дори, когато съм очевидно права, дори когато другите правят грешка спрямо мен.
Съгласна съм винаги с всичко, само и само да не се карам с хората. Съгласявам се дори, когато нещо не е по вкуса ми. Не смея дори мнението си да изкажа. Таква съм не само с приятелите си, но и с близките си, дори с мъжът си....
Та аз не мога дори на котката да се скарам. Даже тя ме разиграва като кукла на конци по цели вечери, а аз не смея дори думичка да й кажа и си ходя след нея сякаш съм й личен роб... Пък какво остава за хората-същата работа.
Искам да чуя съвети, как мога да променя това свое качество. И има ли шанс, понеже вече не съм на 15 или 16, апък и хората са ме приели такава-като човек, който изпълнява всичко, мисли за всички други, но не и за себе си...

Коментари

1.   Това е от страх. Ниско самочувствие, комплекси... неувереност, страх да не те отхвърлят, такива неща. Трудно се променя, но не е невъзможно, ако го искаш. Но трябва наистина да искаш да промениш това... как ли, ами ако наистина си решила и искаш да го промениш, отвътре ще усетиш как. Ще започнеш малко по малко да отстояваш себе си, своето разбиране и позиция.
И аз в много случаи предпочитам да обърна гръб на човека, да се отдалеча и да не контактувам, отколкото да споря, да се обяснявам, да се карам и тн.... :) нямаме нерви вече, а и няма много полза и смисъл. Е, това в случай, че не ме предизвиква видимо. Ако ме предизвиква открито, със сигурност няма да си мълча и да се съгласявам. Те затова и не ме предизвикват много-много, защото усещат каква ще е реакцията... а при тебе също усещат, че няма да им дадеш отпор и... така.
Тук основния проблем, мисля, е, че не сме се научили да обичаме и уважаваме себе си. От това идват и всичките останали проблеми... не си длъжна да търпиш каквото и да е от който и да е. Но за да промениш нещата, първо трябва да промениш нагласата си, начина си на мислене.

2.   Трябва да ти порасне самочувствието. Смени средата в която живееш. Най-добре ще е да започнеш с нови хора.

*Logic girl*

3.   Според мен е от страх и неувереност... Знам какво ти е, защото и аз съм така от много време. Търпя всичко, дори като не ми харесва... просто се затварям в себе си.

4.   Много се смях на частта с котката. Това е защото, веднага се сетих, как моята лети из коридора всеки път, когато ме подразни или ухапе леко. :)