Споделена история от Други

Въпрос относно църковният брак
Искам да попитам няма ли възможност да се направи църковен брак без граждански... защото за мен няма смисъл някаква лелка да ми чете 40 мин. от една книга и да ми обяснява "Днес сме се събрали тук.. " (сякаш пък аз не знам за какво съм отишла). И като се замисля за мен е по важен църковния нито съм от най най вярващите, но просто виждам повече смисъл в него... Та въпросът ми е дали има хора само с църковен брак и как е станало и дали има вариант да се случи това без граждански брак, смисъл да си платим на човек който ще ни венчае както си е по принцип и да ни благослови дето се вика.

Коментари

1.   В България и 90% от държавите по света има разделение на светската власт от църквата. Брак без подпис в кметството НЯМА. Църквата не извършва венчавка без брачно свидетелство. ТОЧКА. ...да не говорим, че има 100 религии и ще настъпи пълен хаос, ако позволим на всеки ХУ „духовник“ да жени хората
Във Великобритания е възможен такъв брак, но пак се подписват нужните граждански документи в църквата. У нас това не е възможно. Както и да го мъдриш няма цъкровек брак без граждански. Точка!
.. бракът е сериозна институция - ако искаш да си играеш на брачна, стъкми си едно „брачно“ тържество на някоя поляна и намери някой Дъновист да ви венчае.

2.   Ми ти и в църквата ще си толкова време и пак ще те питат вземаш ли ''божията рабиня'' еди коя си, въпреки, че ако не искаш да я вземаш, нямаше да си там, нали :) Номер 1 ти е написал кратко и ясно, че НЕ може църковен без граждански, поне не и тук. А като са ти досадни 30-40те минути ритуал помоли за съкратен, щото виждаш ли, всички знаете за какво сте се събрали...

3.   Няма начин.
Наложително е да подпишете граждански-без сватба, само със свидетели.
Без граждански няма и църковен.

4.   не може църковен без граждански. като идеш в църквата те питат кога ще сключиш граждански. за мене също е мн важен църковният, но ще подпишем и граждански.
като идея мога да ти предложа да говорите със свещвник да ви прочете молитва на двамата или нещо такова, ако не искате да подписвате граждански. успех ти желая!

5.   На запад църковните бракове се признават и от държавата. Тук, за да не искаш да ти чете лелка, просто записваш дата за подпис без церемония и отивате в кметството по тениска и дънки, да се подпишите. След което се жените с църковен брак, когато е възможно и заживявате щастливо :)

6.   А може ли първо да се сключи първо църковен, а после гражданския?

7.   Вече може да се сключва църковен брак. Отпадна забраната със законово становище.