Споделена история от Други

Съвременният рап 2013г.
Добър ден :)
Наблюдавам как стоят нещата във Vbox7 Топ 40 БГ Рап
и честно казано съм разочарован отвсякъде!!

Това НЕ Е рап! Рапът е поезия а аз не виждам такава във песните, които се въртят.

Когато пишеш поезия, пишеш за нещо-имаш история, някаква случка развиваш и я разказваш във рими.

Но в тея рап песни, няма нищо такова.

Хаотични рими.
2 реда се пее за едно, в следващите 2 за друго.
Различни безинтересни темички се подхващат, които нямат развитие, просто се подхващат за да се направят 2-3 постни рими и след това айде некаква друга тема идва.

Темите са- купони, пиене, жени, наркотици и т. н.
Или ще се хвалят или ще се обиждат в песните си-това правят съвременните рапъри.

Наслагват рими, но като погледна текста като цяло е некакъв безинтересен и не ми разказват нищо (или нищо интересно) просто защото искат да сложат дадена рима, но не обръщат внимание на текста, не виждат че нищо не ми казват.

Текстовете им са на левел "Freestyle"
Имам чувството, че не се замислят сериозно над текста.
Да измислят нещо да кажат.
Нещо хумористично например, Но НЕ!

Те си дават:

Виж, твоя стил
мирише ми на карамфил
ти си скапан педофил
който се движи със ЗИЛ

Ще ти смачкам с два пръста
черепа и кръста
без да се прекръста
а пачка тлъста
държа във мойто БМВ
а пък във ферарито пачките са две...

Нещо такова-- написах го за около 2 минути...

Такива текстове всеки може да пише.
пишат се без сериозно замисляне ;)

И проблема е че е пълно с такива рап песни...

Никаква история или мисъл, умисъл, случка не влагат във текстовете си...

И все за едни и същи неща пеят, но казани по различен начин.

Това ми е мнението за БГ рапа (въпреки че и Американския вече е на това ниво)

Аз съм ценител на рап музиката, човек с вкус и разбирам от творчество и поезия и рап и ви казвам, че това за мен в днешно време не е рап!

Какво ви е мението на вас? :)

Зная, че има много хора, които разбират от музика и ще се съгласят с мен :)

Едно Момче-20г.

Коментари

1.   Lil' Wayne уби рап музиката. След него дойдоха най-различни бездарници в рап индустрията (Nicki Minaj, която е под неговото крило например), които съвсем убиха това, което наричахме рап. Това което днес слушаме не е "Rap", а "Crap". Модерната мейнстрийм музика като цяло е ужасна с няколко изключения... трябва да си пияница, наркоман или поне умствено болен за да ти харесва това нещо :(

Българския рап е далеч от истински рап.

2.   Мен ако питаш като цяло съвременната музика е пълна боза без значение от стила. Ретро музиката от 80-те ми харесва повече дори и от онази от 90-те. Например Бананарама са много по-талантливи от Спайс гърлс и те са писали повечето текстове на песните си сами (въпреки, че правят и много кавъри). А относно рапа - хубав БГ рап имаше 2001-2003 година според мен.

3.   не слушам такава музика, то само за наркотици се пее, а пък аз мраза и съм абсолютно против наркотиците само заради това не слушам рап, предпочитам чалга или поп фолк, там както го наричате поне има тъжни любовни и чувствени песни, като текст и музика говоря не за видеоклиповете им или визията на фолкаджииките

4.   Ако ти се слушат качествени БГ рап изпълнители виж F. O., Alex P, Ice Cream(те отиват малко към поп обаче) и Бате Сашо. Били Хлапето също не е лош. Не признавам продажници като Криско и 100 кила, единия от които римува брат с брат, а другия луди хора с луди хора... Когато казвам на приятелите си, че слушам гореизброените, те ми казват, че никъде не са ги чували, че са неизвестни и така нататък... Разбира се, като им кажа да назоват по-добър рап изпълнител, те веднага се измъкват с Криско и 100 кила... В момента в България излизат страшно много качествени парчета и много се радвам, че музиката ни така се разви, но в половината от тях се пее за наркотици, купони и свалки... Рапът е поезия, а не лигавщина, клоняща към чалгата...

5.   Номер 3,

Ти сериозно ли? А в чалгата за какво се пее? За задници, за напиване, за к*рви, за богати чичковци, тупалки, мерцедеси, още задници, още напиване, още к*рви, още чичко-паричковци и какви ли не глупости от този сорт. Така наречената "любов" в чалгата не е нищо повече от чукане... единствената разлика между чалгата и порнографията - в порнографията има по-добро озвучение.
Хората изпростяха покрай тази тъпа "музика". Момичетата масово се обличат като магистралки и от малки искат да стават чалга певици, да си слагат силикони, да ходят по клубове цяла нощ и да ги издържа някой богат чичко. Момчетата пък заприличаха на тотални п*дали. Да не коментираме чалга манталитета на българина, който ни доведе до това положение в което сме сега.

Рап музиката е класи над чалгата. Всъщност, всеки стил МУЗИКА е класи над чалга "музиката". В рап музиката не се пее само за наркотици. Има текстове за любовта, за живота, за самотата. Има смислени текстове. Поне в истинския рап. А пък чалгата... е за тотални идиоти. Не виждам как един Ентелигентен човек би слушал тази помия.

6.   Ами мога да ти кажа, че във всеки стил музика има по няколко безсмислени песни.. та така и в бг рапа... всеки слуша това, което му доставя удоволствие и моето мнение е, че темата ти е безсмислена :)Нищо лично :)

7.   Хахаха, вие сега ли разбрахте, че рапът е най-жалката музика, която може да слушате? Не разбирам каква поезия има в това
да пееш за леки жени, пари, коли и БМВта. Такива рими и аз мога да измислям. Това е 99% от рапа, за съжаление. Попадал съм и на добри изпълнители, но това е като да търсиш игла в сено.

Като цяло, днешната музика е много зле. Сравнете ми някое парче от 60-те с Ники Минаж и подобни индивиди.

Venjus

8.   Залезът на музиката започнал през 1989-та. Като цяло през 90-те има някои проблясъци, но повечето са бози като Спайските, Бекстрийт бойс и т. н. После 2001-2004 имаше един период когато се слушаше готин пънк поп и дори Кристина Агилера звучеше по-готино. Но след 2005-та се наложи денс, като всичките песни са по шаблон.

9.   Така се възприема по-лесно.

10.   Явно тук не сте слушали СТЗ Отбора...
XII

11.   в БГ рапа мисля, че има и смислени песни. например песните на Бате Сашо, който засяга основно ситуацията в държавата в момента. но е прав, пее много верни неща. Респект също имат хубави текстове. например песента, , Спомен'' - доста тъжна, но хубава любовна песничка. , , Като майка, като брат'' също е стойностна песен според мен. сещам се и за Сейн. неговите песни, за които се сещам, са любовни, с малко груб текст, но човекът си излива душата. сещам се и за една песен, чийто текст е малко философски: Бисолини - Грешната нота, Кингсайз -, , Оставам себе си'' също мисля, че е смислена песен. изобщо има доста хубави песни, но не са толкова популярни, а пък и повечето, които изредих са отпреди години

12.   Да, номер 8 - паднаха комунизмът и Кичка Бодурува и целите дърти кранти и се развали музиката. ха-ха
Преди 89та имаше само сръбско, гръцко и естрада

13.   Автора:

Благодаря за положителните коментари. Радвам се, че има хора споделящи моето мнение.

А доколкото за свестните песни в БГ рапа- има свестни, но са много малко, а и не ги слушам, тъй като не слушам БГ рап.
Просто на скоро видях във Вбокса, че има категория Топ 40 БГ рап и реших да видя за какво става на въпрос.

Отчаях се и публикувах тая тема, за да видя вашата гледна точка.

В Америка също има хубави рапъри със хубави песни, но не са комерсиални.
Тук е същото.
Качественото е подценено, а некачественото (Ф. О не е никакъв добър рапър) е комерсиално, възхваля се, та се прехваля.
И просто по бездарните им песни си личи, че те любов не влагат в труда си ;)
Правят го само за пари ;)

Едно Момче-20г.

14.   12 не ти говоря за БГ музиката, а за американската и западната по онова време. 50-те с рока, 60-те с Битълс, Ролинг Стоунс, 70-те с рок баладите, и 80-те с ню уейва, Дюран Дюран, Бананарама, Рик Спрингфилд, Брус Спрингстийн, Kiss, Тони Базил, Браян Адамс (песните му от 80-те са много по-хубави от бозите му от 90-те). На мен най-много ми харесват 80-те като музика.

15.   Наистина има много помия, но има и много добри момчета. Тези по-известните са.. пълна скръб. 100 кила, Криско и подобни. Бих ти преппоръчал да чуеш Silent City, Nowallz (направо целия ХПРСН ), Denyo, Bisolini, Md Beddah, Md Mannasey, Бате Сашо, Бате Пешо. Атила, Рекнаил и Протест... Това за мен е истински бг рап. Има и много други изпълнители. но тези са ми любими :П

16.   Тези рападжии бутат човечеството към апокалипсис и деморализация... пази Боже

18.   абе номер 5, аз съм 3 кво като се пее за мерцедеси няма лошо предпочитам некой да ми пее оххх каф кеф е с новия мерцедес, отколкото да слушам - охххх къв кеф е да се дригирам, и си мн зле невиждам какво грозно има в силикона, нима ти не се обръщаш след добре изглеждаща жена, нима няма да се обърнеш след жена със хубава стройна и слаба фигура с красив бюст а ще се обърнеш след някаква дебела и разплута хаххаха смешен си, няма да ти повярвам всеки си мечтае за хубава жена а тва че ти най вероятно си... е друга тема на разговор

19.   От Номер 5 до Номер 3/ 18

Ами за мен чалга "певиците" не са нито хубави, нито красивим нито дори жени... по-скоро приличат на травестити отколкото на жени. За мене това са едни грозни, бездарни, селски, малоумни, деградирали силиконови к*рви, които само търсят внимание.

Понеже намекна, че съм гей (каквито са повечето чалгарчета) ще ти кажа само едно - чалга к*рвите са далеч са от представите ми за хубава жена. Това да се намацаш с един тон грим и да си сложиш един тон силикон в задника си е... не знам и аз какво е. Само в Чалгария го има това. Не, не ги харесвам и онези намацани "кифли" дето ги виждам всеки ден по улиците. А що се отнася до онези чалгарчета с розовите тениски, дето си скубят веждите и надуват чалга от трабантите си - за мене това са си п*дали.

Поне в рап музиката се пее за нещо друго освен е*ане, богати чичковци и задници. Казваш ми, че съм "мн зле" задето не съм поредния пропаднал чалгар, а пък ти поне вземи научи правописа и що е музика, че май не съм аз този, който е "мн зле". Няма нормален човек който да мисли за чалгарките като за "хубави жени". Сигурен съм обаче, че просто ме тролиш :)

20.   Хайко... Хайко е днешният РАП! :)))))

21.   Съгласна съм с номер 11 но бих добавила че и АТИЛА прави добра музика

22.   Автора:

Наблюдавам бг рапа как се развива (любимото ми занимание, напоследък) и мога да кажа, че от зле на по-зле отиват нещата.

Пълно е с наредени рими, накуп е така, текста обаче не е свързан, нищо не ми казват, просто си изреждат там някакви рими.
Само се хвалят, което ми омръзна... да им слушам хвалбите изразени чрез постни римички...

ФО-Стерео Струг
слушах я и е добра, в сравнение със останалите БГ рап песни и особено с песните на ФО със Димчоу (пълни бози)

Но индивидуално погледнато, като песен, текст, лирики-не става. Скучно и тъпо.

А на тоя Димчоу, не знам какво ви е мнението за него, но супер тъпи текстове има, със супер тъпи рими... които са просто рими и нищо друго.

Очите ми китайски-да, на ниско са
свивам китайски в хартийка оризова
после на 4 очи с Цветанка Ризова
с бутилката и чашата, да, наблизо са

Немам думи просто....

това се нарича, текст със насложени рими.

Тва е днешния рап... така го разбират, това им е правилото:
Да има рими!

А то рап всъщност е:
история/случка разказана във рими.

било то някаква измислена случка, хумористична
или пък нещо от живота и т. н.

Но какво всъщност ни пеят?

Аз съм оня с микрофона думите роня
Изтървам коня през балкона
не помня бягам или гоня
КАТО ПРИКАЗВАМ НЕ ГОВОРЯ
понякога само със? спорта? си споря

~Из- ФО-Стерео Струг~

Това бих го оценил... всъщност не бих го оценил дори да беше freestyle...

Просто с тези няколко реда:

с тези редове ясно се доказва,
че ФО постоянно яко рими ми намазва
но с текста си нищо като цяло ми не казва
а силния бас, ситуацията замазва,

и така той заедно със музиката силна
създават илюзия, че песента е стабилна
но лириката като цяло, се е видяло - е лабилна
но народа не разбира и приема песента за стилна

извинете но от горната рима ше кривна
за да пусна нова, с която да споделя
рап музиката в България стана много противна
това е от мен, и за вниманието-благодаря

Едно Момче-20г.

23.   от 3/18 спешно до 5/19- добре кажи ми са едно нещо аз ти говоря за текстове в рапа се пее само за наркотици, а в чалгата се пее за всичко друго, но не и за дрога, която мраза. Против бг рапа съм а не против рап, като цяло разбираш ли, и не ти вярвам, че аз например ако мина покрай теб и няма да ме отразиш, напротив ще ти потекат лигите и ще се одървиш целия, нищо че ми защитаваш и харесваш раздути от преяждане и с мърляви коси и одърпани дрехи

24.   Мразя БГ рапа!! Ужасен е! Писна от всички, които слушат тези помии и им се кефят... Къде отидоха изпълнители като Еминем... та той е уникален рапър... а и все по-малко хора слушат стойностна музика рока. Направо вече се отчаях. Напълно споделям мнението ти авторе :)
Girl13

25.   От Номер 5/ 19 до Номер 3/ 18/ 23... спешно,

Какво те кара да мислиш, че ще ми потекат лигите точно след теб? :) Представям си те с няколко тона грим, изкуствен тен, къса поличка и самочувствие то небето, надута кифличка. Не казвам, че си, но съм 99% сигурен в това. Не се заглеждам по такива, съжалявам. Потърси в чалготеката, там е пълно с богати чичковци, макар и с шкембенца, които биха ти се зарадвали :)

И отново казвам, че в рапа, без значение български или не, не се пее САМО за наркотици. Аз съм твърдо против долните, мръсни, гадни и безсмислени чалга текстове. Поздрави :)

26.   до 5/19/25 спешно от 3/18/23 какво им е на текстовете на чалгата, аааа? изслушай непременно ей сега примерно Теди Александрова-Белег на съдбата, и след това си пусни пак примерно казвам, щото къвто и рап бг да пуснеш все това ще чуеш шамара-фенки примерно, та после отговори кой пее за любов, кой за чу... кане. А иначе как позна как изглеждам незнам браво тук вече сме на едно мнение, един пат и ти да познаеш нещо, ама нема как да не се обърнеш след нещо красиво така си е
фери27

30.   Чалгарите са прави, а и аз съм на същото мнение.

В БГ рапа слушаме винаги едно и също, но всеки път с по-различни думи казано и от различен рапър казано.

Докато в чалгата си има разнообразие.
Има любовни песни, свестни.
Когато решат да направят някоя песен, подходяща за купонясване, правят го и си личи, че са я направили за купони, и то не споменават никви наркотици.

Докато в БГ Рапа, тия "рапъри" не правят песни на които да се кефиш в дискотеката.
Те или ще се похвалят колко пари имат, или пък колко жени имат, колко са известни, важни и т. н.
И ако нема бело или зелено в песента им, значи не е рап.

И пъкват само некви идиоти, които псуват само и обиждат и се мислят за велики и си личи как всеки се надвиква със всеки и всеки иска да изпъкне и другите да си кажат "е тоя е най-добрия, много добре се справи"

Докато в чалгата, и аранжимента на песните си е як, а и няма тва съревнование.
Всеки си пее яки песнички (некои са яки) и хората му се кефят.

И рапърите да гледат от чалгата!!!

Тя показва, че не е ХИЧ важно да споменаваш трева и бяло в песните си, за да си слушан.
А и показва, че трябва да има и разнообразие, някоя свестна песен е така, а не всеки рапър пъкнал там, ми пее за некви идиотщини, наркотици, некви неща, които вобще не ме интересуват и нищо не ми казва с тъпите си текстове.

Дъвчат ги едни и същи теми и супер много се превземат!!
Требва некой да ги изрита от тоя бизнес, че само вредят на децата.

31.   Номер 30, според мен нЕкой трЕбва първо да изрита всички чалгари преди да се занимава с проблемите на рап музиката. Чалгата е по-голямото зло от двете, което мотивира момичета и момчета да се обличат по възможно най-к*рвенския, п*дерастки начин, да мислят само за чукане и напиване и да се фукат със скъпите си колички. Чалгарите са тези, които се обличат като к*рви и дават лош пример на децата, не рапърите. Изп*дерастял циганин, който се облича като травестит е идол на България, не някой рапър.

Скоро четох една статия за чалгарката Галена. Ако не ми вярваш, питай Google. Имала е някакво представление в Лондон (това се намира в Англия за необразованите чалгари). В Лондон полицаи са я арестували, защото си помислили, че Галена е проститутка. Понеже Галена е зле с английския, не успяла да се обясни, че е родна "певица" от България, но добре, че приятелите й били там да я защитят.

Чалгарките са си елитни проститутки и без това де... само дето се крият с това "пеят". Как мислите че са започнали тези кариери? Сигурен съм, че богатите чичковци ще го потвърдят :) Как така в Англия едни обикновени полицаи виждат, че са к*рви, а пък тука всички им подражават?? Има нещо гнило в тая държава или името ми е Митьо Пищова... но не е.

32.   От номер 15
Точно в чалгата се пее за едно и също. Хвърляне на салфетки, любов, раздяла и дискотеки. Това е! Като не знаете какво да слушате така ще е. Слушайте си смешния комерсиален бг рап. Щом дори не си правите труда да потърсите нещо свястно.. е ясно колко и ви се слуша бг рап. По-горе съм написал няколко имена, но защо ли да си правите труда да ги слушате.. нека да има хейт и да живее чалгата.

35.   А бе каквото и да пишеш някой са много готини даже. Правят си песни и си печелят парите. Има готини рапари. Ти като чели разбираш нещо от рими?
Съгласна съм, че има забутани песни, ама има и готини. Само злорадстваш и издребняваш.
Иди да видиш Криско как си пише песните? Ами трудно, то не може да се измисли рима за всяко нещо. Но все пак си прави хитове и ти нищо не можеш да направиш.

Падналото ангелче :*

36.   Единственият проблем е че като се спомене за рап всички се сещат за 100 кила или Криско. Да, защото са най-известни и 14-15 годишните си мислят, че те правят истински рап, да ама не. Изслушайте някоя песен на Явката, например "Екстра, а ти? " или Joker Flow ''BG RAP'' и наистина ще се замислите дали пък няма качествен Бг Рап, в който не се пее само за наркотици и к*рви, а за неща, които може всеки от нас да е преживял. Ама всички са разбирачи... от всеки стил музика има стойностни пърчета!

От Коко-Локо

38.   M. w. p. , Атила, Черноглед и още няколко, това са изпълнителите на истински рап.

39.   Всеки вид музика, разчитащ на това някой да ти програмира и ритъма, и хармонията и мелодията на компютъра не е музика. Слушайте акустична музика... Там някой се е старал да се научи да свири на инструмент, което неимоверно вдига качеството.

40.   От ТОП 40 класацията хип хоп рап и т. н ми харесват Керанов и Били Хлапето. БГ рапът и без това си е пародия, Керанов си го знае и прави иронични парчета.
За Криско мисля, че е гений. Човек, който не може да пее и поне 1/5 от текстовете му се повтарят във всяка песен е един от най-популрярните изпълнители.
Някои се чудя как ги качват там, а не в чалгата. Песента Лорчето с мини дупата си е направо чалга откъм клип, а текстът има по-малко смисъл от чалга песен, което си е трудно (Геният Криско и тук се е справил добре).
А непопулярните рапари от време на време си ги пускам да се посмея на текст и коментари. Коментарите обикновено са по-забавни. От типа на "изля си душата" "много истина в този клип" "трака кърти" Силно се надявам подобни коментари да са от тийнейджъри, а не от възрастни хора

41.   От ТОП 40 класацията хип хоп рап и т. н ми харесват Керанов и Били Хлапето. БГ рапът и без това си е пародия, Керанов си го знае и прави иронични парчета.
За Криско мисля, че е гений. Човек, който не може да пее и поне 1/5 от текстовете му се повтарят във всяка песен е един от най-популрярните изпълнители.
Някои се чудя как ги качват там, а не в чалгата. Песента Лорчето с мини дупата си е направо чалга откъм клип, а текстът има по-малко смисъл от чалга песен, което си е трудно (Геният Криско и тук се е справил добре).
А непопулярните рапари от време на време си ги пускам да се посмея на текст и коментари. Коментарите обикновено са по-забавни. От типа на "изля си душата" "много истина в този клип" "трака кърти" Силно се надявам подобни коментари да са от тийнейджъри, а не от възрастни хора.
Някой да не си помисли, че съм чалгар. Като цяло българска музика и бг филми/сериали не гледам. Трябва да се подкрепя българското, ако е качествено, а в момента не е нищо особено (има изключения).

42.   Хора, слушайте Кингсайз и 42 и тогава говорете че няма БГ РАП!!

43.   Чалгата изобщо няма какво да се коментира, това не е музика. Рапът като цяло в световен мащаб върви зле, но това важи изобщо за музиката. За мен добра музика имаше до към 2005-та. От там нататък не мога да се сетя за парче, което да ми е харесало, а тези в графата "стават" се броят на пръстите на едната ръка.

44.   Само да ви кажа, че Явката ДЛГ от бг рапърите е номер едно. Изслушайте няколко негови парчета :)
Едно момиче ;)

45.   За всички които харесват хубави лирики - слушайте M. W. P, особено по-старите песни заедно с X - това е музика! А не тия чернилки от Щатите които в песните и клиповете се правят на големи гангстери, а не се виждат какви са клоуни и циркаджии. Единственият който става е 2Pac, те и затова си го убиха...

46.   Авторе, интересно е да чуем как мислиш днес, 7 години по-късно ако още четеш този сайт. Защото ако се оплакваш от хубавата музика от 2013-та, то какво да кажем за бози като Тита, Дара и породни отпадъци.