Споделена история от Други

Няколко въпроса за социализма в България
Здравейте,

Много съм млад, за да помня нещо от социализма, но съм забелязал, че като се заговори за него, всеки си има някаква своя версия за нещата, като попиташ за нещо от живота тогава, може да получиш коренно различни отговори от хора, които са на едни години. Сигурно и тук ще стане така, а и не знам колко от пишещите във форума имат съзнателни спомени отпреди 1989 год., но ми иска да попитам 2-3 неща:

1. Каква е била в действителност ситуацията с религиозните празници - Коледа и Великден? Знам, че официално не са се празнували и не се е говорело за тях, но по Коледа хората са колели прасе, а на Великден са боядисвали яйца, и това се е знаело. Само че около църквите е имало хора от БКП, които наблюдават и записват имената на тези, които ходят, след това са им създавали проблеми в работата, така ли беше? И всъщност църквите отворени ли бяха постоянно? Манастирите доколкото знам са се посещавали от туристи целогодишно и там не е имало проблеми. Чудя се и друго - ако за Великден не се е говорело официално, как хората са знаели на коя дата е, нали датата е различна всяка година, може би са следели църковния календар? И изобщо "Коледа" и "Великден" забранени ли бяха да се споменават в преса и телевизия, примерно можело ли е да се спомене в новините, че в Западна Европа празнуват Коледа? В училище учителите позволяваха ли си да говорят на тези теми? И нещо друго - 3-ти март не е бил официален празник, но отбелязваше ли се изобщо по някакъв начин?

2. Знам, че доходите на хората са били горе-долу еднакви, но все пак хората с висше образование - лекари, учители, инженери, химици, не вземаха ли малко по-високи заплати от да кажем един шофьор на камион или служител в Чистота? Абсолютно всяка частна инициатива ли беше забранена, примерно можеш ли ако си гледаш плодове и зеленчуци в двора, да излезеш да ги продаваш на пазара? А таксита само в големите градове ли имаше и как се регулираха от държавата?

3. За излизането в чужбина - всеки ли можеше да пътува до СССР без проблеми? А в другите държави от соц-блока Полша, Унгария, Чехословакия? Знам, че българи са работили в Арабския свят, как ставаше това, и след това държавата взимаше ли им по-голямата част от заработените там пари?

Засега тези въпроси, и без това са много, който отговори ще съм благодарен, интересно ми е дали ще има тотално противоположни мнения.

Коментари

101-150 от 163

114.   До 113
„До 110 Аз лично таблицата я разбрах“

Увеличих четворно таблицата и действително има РАЗЛИЧНИ мерни единици, но все още не разбрах, кой е източникът на тези данни, каква е тезата на Автора и на каква база е избрал точно тези стоки - липсват например всички услуги, липсва дори производството на оръжие, липсва финансовия сектор, застраховането, липсва дори селското стопанство в първичния си сектор - например не разбрах защо липсва житото, защо липсва царевицата, особено второто, което е най-модерната култура в момента, нито плодове и зеленчуци не са дадени, липсват и всички нови сектори на икономиката като IT, а в София работят към 20 хил. човека все пак там, липсва и производството на части за коли, в което в моя град само работят над 3 хил. човека и се строи нова фабрика, липсва транспортния сектор, липсва авияция, липсва ИНФРАСТРУКТУРАТА, строителството липсва в годините на бум-а, а са дали 2013 г.??? - липсват 90% от нещата.
Човек може винаги да избере отделни пера и отделни години, но за почти 100 г. се е преструктурирала икономиката, появили са се различни сектори и е естествено да се намали производството в старите, а след разпадане на СССР и нямаме достъп вече до ресурси за тежката промишленост, след ЕС трябва да съблюдаваме и екологични и други норми

Аз този Автор не го намерих, не намерих и къде са публикувани данните и най-важното - как е стигнал до тях, защото не вярвам 1933 г. да е обикалял из България. Как и защо е взел две различни години за база? КЪДЕ СА ОСТАНАЛИТЕ СТОТИЦИ ГОДИНИ МЕЖДУ ТЕЗИ ТРИЧКИ??? Какви са показателите, ако вземем долара или златото за база, защото не е важно количеството, а качеството и ПАЗАРНАТА СТОЙНОСТ на нещата.

Например само за 3 г. е паднала стоманата 3 пъти като стойност - аз ако днес произвеждам 2 пъти повече стомана по силата на логиката на тази таблица, ще съм два пъти по-добре, но истината е, че ще имам по-малки печалби, защото цената е паднала три пъти, а аз съм увеличил производството само 2 пъти.
Затова и за база се взима долара в близка до съвремието година и не се взимат тонове и бр. като изходни данни.

Така, че данните са непотребни като краен резултат - взимат се първо ВСИЧКИ сектори, ВСИЧКИ години в долари на днешна база и тогава правиш някакви изводи. Всичко друго е манипулация и фризиране на данните, а освен това как да вярвам на „данни“ без източник и без да знам методите?
Несериозно...

115.   Номер 114, а аз как да ти вярвам, че самоубийствата в България са от 5 до 9, 9 промила, а в Русия 10 до 15 промила. Знаеш ли колко прави това? - 70000 българи или 1 500 000 всяка година. И по коя статистика цитираш-прати линк да видим и ние. Статистика "от-до" Добре ли си, или само чешеш клавиатурата?

116.   До номер 115 - един промил е един човек на 10 000. Ти можеш ли да смяташ?

Линк към графика http://www.dnevnik.bg/shimg/oo_1804434.jpg

Тук по цвят сме със самоубийства между 5 и 9 някъде промила. Дневник има статия по темата „България е сред страните с най-малко самоубийства според СЗО"

Линк към списък http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_suicide_rate

през 2008 г. сме били със 6,2 промила
Ако закръглим населението на България на
7,8 мил./10 хил=780 x 6.2 = 4836 самоубийства годишно за 2008 г. при население от 7,8 мил.

Твърде груба ми е сметката, но нас поне ни учиха да елементарна математика, вместо да ни губят времето с предмети като „История на социализма“ или да маршуруваме по манифестациите.

Не си „чеша“ клавиатурата, а поне се стремя да работя с факти за разлика от мнозинството люде тук, които са подвласни изцяло на субективните си емоции и на тренировката, която са получили някога.

117.   Абе момиче ти наистина не си добре. Един промил е едно на хиляда, pro mille. И имаш претенции за висше образование и за 4 езика. Изписа сто страници с подобни "бисери" и хората все още те вземат на сериозно...

118.   От № 113 до №116 какво точно се вижда в таблицата http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_suicide_rate?
Моля увеличи я четири пъти за да видиш ЧЕ: През 2008 промилите са 12,3, а 18,8 са мъже и 6,2 са жени.
Вас са ви учили на математика и на четене, но май в ромско училище в някое затънтено село, защото 1 промил е равен на 1 на 1000. http://bg.wikipedia.org/wiki/Промил
Поне на маршируване, да бяха ви научили!!!

От тук при население 7,8 милиона, става 7800 x 12,3 = 95 940 самоубийства годишно. Или №115 е прав в изчисленията, но му е липсвала информация, сега ще обясня.
От тук и недоверието на №115 в тази таблица, това са над 250 души дневно, няма как таблицата да е вярна. Ако обаче вече си увеличила таблицата 4 пъти или поне си сложила очилата, ще забележиш, че върху нея пише "per 100 000" ние вече изчислихме на 1000, остава полученото да разделим на 100 и да получим истината от таблицата или 959 човека годишно от там и 2,6 човека дневно.
Съвет към 116: Друг път преди да почешеш клавиатурата, си почеши мозъка! Може и да се усетиш!

119.   Един промил е една хилядна.

120.   Абе какво и се връзвате на номер 1/96/97 и всички други номера под които е писала. Това е един човек със сериозни психологически проблеми породени от факта, че дядовците и са лежали в Белене и непрекъснато си ги избива в този сайт като плюе комунизма и т. н.

Сега по темата. На моето семейство хич не му е било зле по времето на комунизма. Дядо ми по майчина линия е роден в едно супер-бедно село (няма да споменавам имена на населени места за да запазя конфиденциалност ). Роден е 1926 почина 2000. Именно след идването на социализма той получи възможност да учи висше образование защото преди това не е имал тази възможност пак именно поради финансови причини. Изучи се човека, стана зъболекар и получи въможността да живее сносен живот. И именно благодарение на това висше и на работата която имаше с баба ми успяха да си построят апартамент в града. Виждаш ли урбанизацията която проведе социализма е едно от хубавите неща на този строй защото даде възможност на десетки и на стотици хиляди хора да се откъснат от мизерният селски живот и да живеят в градовете, да учат и след това да работят и да имат нормален живот вместо да берат тютюн на село и да живеят в мизеря. Именно благодарение на заплатата си като зъболекар успяха да отгледат и майка ми и вуйчо ми и да ги изучат. И понеже любимият ти рефрен за очерняне на комунизма е, че тогава е било рай за неграмотните ще ти кажа майка ми две години не я приемаха висше, на третата година са я приели с пълна шестица и цялата зала и е ръкопляскала, само, че на третата година тя е учела по 8-9 часа на ден. Виждаш ли тази твоя лъжа няма да мине защото хората имат родители родени и живяли по социализма и помнят това което им е разказано от родителите. И ти колкото и да лъжеш и да мажеш, че било рай за неграмотните и мързеливите хората ще знаят истината. Та по темата. След като майка ми завърши започна работа и имаше възможност най-спокойно да си пътува в чужбина - Русия, Австрия, Унгария къде ли отиде. Започна работа и си живееше един много сносен живот даже 1989 успя да събере пари и си купи апартамент, същото направи и вуйчо ми няколко години по-рано.

Знаеш ли ти си по-голям комунист и от комунистите защото имаш маниакалното желание да накараш хората да мислят по начина по който ти разсъждаваш на всяка цена. Дали го правиш заради факта, че дядовците ти са били репресирани или заради факта, че се страхуваш, че отново ще дойде комунизма и ще отнеме възможноста ти да правиш бизнес и да трупаш пари не знам. Факт е, че няма да успееш да накараш хората да мислят по начина по който искаш защото на обикновенният човек не му пука дали ще пропаднат милионите на богатият.

Та още малко от семейната ми история. Пра-дядо ми беше милиционер. Имаше престижна работа и си я получи заради качествата си, а не с връзки или защото е бил партизанин или нещо такова. Неговият баща - моят пра-пра дядо е щял да бъде убит 1923 година (единствено факта, че пра-пра баба ми е подкупила стражарите го спасява. ) На мястото където са убити другите арестувани комунисти от селото ни има паметник. Та защо ти пиша това - пиша ти го поради две причини. Първата причина е защото беше казала, че преди 9-ти Септември едва ли не не е имало никакви репресии срещу комунистите и всичко това е било измислица. Е не е така. И втората причина е за да разбереш, че за възхода на комунизма има вина българската държава и богатите с начина си на управление в периода преди 9-ти Септември. Пра-пра дядо ми е участвал в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, човек раняван и проливал кръвта си за България докато разни страхливи мишки и спекуланти (казано на днешен език "бизнесмени") са се криели в София и са трупали пари докато доблестните български мъже са отивали на фронта. И след това същата тази държава за която е воювал иска да го убие защото е станал комунист и е искал да се бори за една по-справедливо общество. Виждаш ли българската държава е виновна за това с глада и мизерията които са били в онези години, с кланетата и репресиите и двете национална катастрофи.

Та често пишеш за репресии и Белене и т. н. Запитала ли си се за мотива заради който са изпратени хората в Белене. Със сигурност никой не е арестуван туко така защото си е пиел кафето на улицата. И сега ще напиша няколко възможни причини поради които би попаднал човек в Белене и който са достатачен мотив всяка една държава да осъди човек на затвор независимо дали е демократична или тоталирна.

1 Там са отивали хората които са клали и убивали комунисти в периода 1923-1925 и 1941-1944. Съгласи се не може да да колиш и да убиваш и да си мислиш, че ще ти се размине безнаказано когато тези които си клал и убивал дойдат на власт. (военнопрестъпници по днешните стандарти)

2 Хора участници в антикомунистическата съпротива които са воювали срещу новата власт (по днешните стандарти терористи)

3 Хора които са шпионирали в полза на чужди държави

4 Криминални престъпници.

Няколко думи за краха на комунизма. Комунизма се срути, но заради причини съвсем различни от тези които ти смяташ.

1 Първата причина е ирационалната икономическа политика на Леонид Брежнев (за справка Уикипедията статията за перестройката там си е обяснено много добре). Виждаш ли заради грешките на един човек, а не заради цялата система.

2 Заради аварията в Чернобил и земетресението в Армения през 1988 което допълнително влошава икономическата ситуация понеже държавата е принудена да отделя огромни средства за възстановяване от тези две бедствия.

3 Надпреварата във въоражаването и съветско-афганистанската война (съгласи се за тази война също са отделени огромни средства) а и е факт, че точно през 80-те начело на Сащ беше Роналд Рейгън който поведе агресивна настъпателна политика срещу държавите от съветският блок.

121.   Също така ще добавя , че демокрацията се отразява крайно зле на българската нация. Ти често казваш , че хората родени след 1995 ще оправят нещата в България. Истината е , че когато тези хора поемат властта тогава сигурно държавата ще се разпадне защото това са най-неграмотните , нискоинтелигентни и неморални хора които са се раждали в България. Всъщност страната все още се крепи на хората родени и получили образование по времето на социализма. Но за да не съм голословен.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/kolko-gramotni-sa-balgarskite-uchenitsi.html

България е първа по неграмотност в ЕС
Това показва класация на безумията в образователната и научната сфера, създадена след проучване на екип от Центъра за демографска политика (ЦДП)

България е първа по неграмотност в ЕС, според ЕК 41% от учениците ни не са напълно грамотни. Това показва класация на безумията в образователната и научната сфера, създадена след проучване на екип от Центъра за демографска политика (ЦДП), с ръководител проф. Петър Иванов.

За 2012 г. по грамотност (Literacy) сме на 53-то място в света, далеч пред нас по грамотност са Киргизстан, Тринидад и Тобаго, Туркменистан, Тонга и др. Според доклад на ЕК по Конвергентната програма за 2012-2015 г. процентът на хората с трудности при четене у нас е най-високият в ЕС.

Неграмотните българки граждани, по данни на ЦДП, вече са между 50-60%. По официални данни 41% от лицата до 16 години са неграмотни (за сравнение, във Финландия този процент е 8,1%). Социалното министерство посочва, че близо 70% от хората без работа у нас са напълно неграмотни.

Българският език е чужд за голяма част от българските ученици. По данни на МОНМ вече над половината от учениците в 1-3 клас нямат за майчин език българския език. Те имат проблеми при усвояването му.

Интелигентността на нацията (National IQ Scores) също намалява. Българите дълги години гордо заемаха челни места по този критерий, а сега в списъка от 113 страни по интелигентност ние сме едва на 47-мо място, далеч след Монголия, Молдова, Казахстан и др. Един от причините за този факт е състоянието на образователната ни система. У нас отличниците в училище са 2,8%, докато във Финландия са 14,5%, т.е. близо пет пъти повече.

Цели 38% от българчетата не завършват започнатото си образование, много въобще не са учили. Близо една трета от учениците, задължени по закон да се образоват, не ходят на училище Тези дни РИО на МОНМ в Русе обяви, че от 29 000 ученици само около 20 000 посещават училище. Подобна, а някъде много по-драматична, е картината в почти всички региони на България.

Много от ученичките между 5 и 7 клас, чиито родители продължават да получават детски и други бонуси за тях като малолетни, се оттеглят от училище и стават майки, а много момчета се отдават на всякакви други занимания, включително и престъпни, но не и на учене.

В България са налице огромни увеличаващи се разлики в образователната практика и в резултатите от нея между училищата в големите градове и малките селища, между училищата в София и училищата в провинцията като цяло.

Съществени разлики има в резултатността на обучението при различните социални слоеве: за съжаление, по-добрите резултати са при ученици от богати семейства, докато децата на бедните се учат значително по-зле. Обучението в елитните държавни училища със специален прием за деца на богаташи и управляващи, издържани от бюджета, е много по-добро в сравнение с училищата за по-бедни.

Следователно, у нас не може да се говори за равен старт, равни права и равни възможности в образованието, което е безумие в страна от ЕС. Училището са отказа от възпитателните си функции.

Висшето образование както в държавните, така и особено в частните висши училища, се базира единствено на принципа за търсене на максимална финансова изгода и максимална печалба, което не кореспондира с академичните изисквания на съвременното модерно образование. По тази причина голям процент от "обучаващите се” студенти в нашите университети са турци.

Те получават платена диплома в някои случаи без даже да знаят български език. Липсват всякакви връзки на университетите с бизнеса, произвеждат се масово ненужни специалисти, в България голямо процент от дипломираните през последните години магистри са по право, мениджмънт, маркетинг и др., при положение, че наситеността с такива кадри отдавна е много над потребностите на обществото.

В университетите има ненужни факултети, които обслужват само интересите на застарелите преподаватели, посочват още от ЦДП.

В България отдавна функционира цяла индустрия за фалшиви дипломи. Офертата "Продавам дипломи” според Google се среща 69 800 пъти (на 01.02.2013 г.) През 2010 г. това число беше по-малко – 55 400 пъти (13.05.2010 г.).

Самите портали за продажби на фалшиви дипломи са от най-посещаваните. Гарантира се използването на истинските печати на висшите училища и вкарването на "дипломирания” клиент в регистрите на МОНМ. Ако имаме предвид, че сделките по продажба на фалшиви дипломи не се извършват само електронен път, то нещата са още по-драматични.

По данни на ЦДП през последните 20 години между 350 000 – 400 000 български граждани и голям брой чужденци са придобили фалшиви дипломи за образование и фалшиви документи за квалификация.

Според ЦДП пълно безумие е задължението родителите да предоставят деца на 4 години в детски заведения (държавни и частни) за обучение, без да имат правото да преценяват и да вземат решение в рамките на семейството. По безумен начин не е искано становище на здравните институции в България, не е отчетено състоянието на детските заведения, тяхната локация по българските селища и т.н.

Както е известно, висшето образование в редица европейски страни е безплатно. Държавите, в които обученията за бакалавър и магистър са безплатни, са Австрия, Дания, Финландия, Норвегия и Швеция. В Кипър, Малта, Гърция и Шотландия се плаща само за магистърските програми.

В по-голямата част от Германия висшето образование също е безплатно. Безумие е в най-бедния регион в ЕС, в най-бързо намаляващата по население в света държава и в най-напусканата от младите си поданици страна студентските такси, даже и в държавните университети, издържани от бюджета и печелещи значителни суми от турските си студенти, непрекъснато и рязко да се увеличават, като последното увеличение е със средно 8% в СУ, по 9% в други университети и т.н.

Този факт очевидно не съответства на демографските реалии и на тенденциите в страната за обезлюдяване и за емигриране на младите хора. Няма реакция и на щедро финансираните програми на страни от ЕС за привличане на образовани наши младежи в тези страни, смятат от ЦДП.

http://inews.bg/България-е-първа-по-неграмотност-в-ЕС_l.a_i.258181.html

Да щях да забравя масовата употреба на наркотици от младите поколения и насилието

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/masova-upotreba-na-narkotici-vav-vrachansko.html

http://www.bnews.bg/article-68213

http://vbox7.com/play:f090a4af3d

122.   121
"Всъщност страната все още се крепи на хората родени и получили образование по времето на социализма. Но за да не съм голословен....
България е първа по неграмотност в ЕС
Това показва класация на безумията в образователната и научната сфера, създадена след проучване на екип от Центъра за демографска политика (ЦДП)"
„Безумие е в най-бедния регион в ЕС, в най-бързо намаляващата по население в света държава и в най-напусканата от младите си поданици страна студентските такси“

Ами дойдохме си на думата!
Точно това ми е мнението и на мен - постигнахте „много“ и да не забравяме кои бяха учителите на „неграмотните“, кои гради социализъм и кой прави Преходи, дори „демокрацията“ е ваше отроче!!!
Абсолютно съм съгласна - оставихте ни най-бедната, най-опоцканата от всички посткомунистически страни в целия свят, защото сте толкова „кадърни“
Кой е виновен за неграмотността на българските граждани? Цар Борис ли?
Дори безплатно образование не можахте да ни осигурите, затова отидохме да учим при „антиреволюционерите“, при лошите на Запад, които ни дадоха безплатно образование и ни образоваха! Аз на немски и английски не правя правописни грешки например, но съм напълно неграмотна на български език, защото такива ми бяха и учителите! Напълно съм съгласна - произведохте неграмотно общество!!!

Ние сме вашите наследници, ВАША ОТГОВОРНОСТ, вие сте ни възпитавали, обучавали, тази държава вие до ден днешен я управлявате.
Ние какво ще сторим е още в бъдещето!!! ОТГОВОРНОСТТА НИ Е НЕ КЪМ ВАС, А КЪН НАШИТЕ ДЕЦА И ВНУЦИ!

И комунизмът, и кредитите, и Преходът, и „демокрацията“ са ваши решения, ние сме вашите деца - каквото сте ни научили, това е - каквото сте ни оставили - това е.
ПРОВАЛИХТЕ СЕ, признайте си го, че се провалихте.

Мен ще ме съдят 2050 г. МОИТЕ деца и внуци. Вие нямате право изобщо да коментирате младите, защото сме вашите продукти и това, което оставяте на света - неграмотни наркомани - това е вашето „постижение“.
Ние нямаме отговорност към вас, а към НАШИТЕ деца и внуци, когато вие ще гниете отдавна.

Сега е ВАШЕТО време и е било вашето време- сега НЕ Е НАШЕТО време и няма какво да се въртите и бягате от отговорност - не ние в пелените сме ви съсипали „цветущата“ система - вие сте си съсипали каквото е имало (или нямало), вие управлявате сега, вие ще управлявате в следващите 5-10 г. - огледайте се навън - това са продуктите на вашата „чудесна“ работа - мръсотия навсякъде, наркомани, улични животни, МИЗЕРИЯ, неграмотни млади хора, дългове, мръсотии, нищета, циганска престъпност - това, другари, вие ни оставихте и това е нашето наслество. МееРСИ!

НИЕ, младите, ИМАМЕ право да съдим, защото сме преките потърпевши от вашите действия.
Вие НЯМАТЕ право да съдите нас, защото само се надявате взимате, защото дори пенсионен фонд не сте си направили и се надявайте да не сме толкова неграмотни, защото като се пенсионирате, от нас сте на 100% зависими, надявайте се сами да не сте прави, защото ще гладувате, така както оставяте в момента вашите майки и бащи със 100 лв. пенсия. - СРАМОТА.
Пълен провал - оставихте на децата си пълен провал, изгонихте ни из държавите, плащате на вашите родители 100 лв. пенсия и дори минималната заплата е отвратително ниска, защото вие носите обществото на такова ниско ниво!
Възмутена съм от наследството си, от държавата, която ни оставихте и съм отвратена от беззаконието, бедността, мизерията, в която ни родихте, защото дори в семейното планиране не ви бива, вдигате непрекъснато цените на ток, хляб, без да ни давате минимална заплата - не ви е срам!

В какво изобщо ви бива, така и не разбрах. Какво дадохте на света, на нас-младите вашето поколение, което днес носило обществото? НИЩО - абсолютно НИЩИЧКО - мутри, ДС - агенти на всеки ъгъл, стреляници, КРЕДИТИ, мръсотия, болести, МИЗЕРИЯ, КОРУПЦИЯ, БЕДНОСТ - мерсИ за „наследството“.
Възпитахте ни да сме неграмотни, да сме наркомани, отнехте ни правото на безплатно образование, набутахте ни с кредити - ужас, ужас, ужас, докато западните държави оставиха на децата си инфраструктура, безплатно образование, ограмотиха ги, няма престъпност...дори се самозапалваме в България, защото ни е толкова тежко наследството, докато на Запад не строиха комунизъм, нямаха Преход хората и сега ни привличат с безплатно образование, дават 5000 евро МИНИМАЛНА заплата, храната е без пари, ток без пари на Запад, бензънът е за 1 лв, държавата ти плаща всичко - вие изобщо не можете да се мерите с тях - хората са оставили на деца и внуци огромно богатство и дори им дължите пари, които ги искат от нас!!!
Погледнете се в огледалото - това са виновниците за сегашното положение на страната. Вижте в семейния албум ние, децата ви, какви парченца месо сме били през цялото това време - гледали сте ни на пелени и козе мляко, докато на Запад децата са лочили тлъста кърма и са се напикавали в миришещи на цветя Памперси. Ние сме се напикавали в мръсните памучни пелени, другари, вие докато сте взимали решения и сте управлявали!!! Ние сме вашият продукт, не обратното!

Оставихте ни една купа с лайна, после се чудите, че плодовете миришат!

123.   Абе ако е било толкова хубаво през комунизма, защо властимащите толкова са се вардили, та са си назчавали хиляди агенти, не са пускали хората в чужбина и т.н.? Сакън някой да не прогледне и да осъзнае в какъв свят живее. Поради същата причина на границата между С. и Ю. Корея има хиляди войници, стрелящи на месо, само и само никой да не избяга в Ю. Корея. Ако беше токова хубаво всички от Ю. Корея да се бяха изсипали на север.

Защо мислите, че малка държава като С. Корея има една от най-големите армии? Защото иначе не се гаси туй, що не гасне. Трябва хората да се държат със сила в такъв строй, иначе всички да се бяха разбягали като плъхове, напускащи потъващ кораб. Няма бивша коминустическа страна, от която да не са избягали значителен брой хора. Ако беше толкова хубаво, нямаше да е така. Не че няма и такива демократични, но те са много по-малко, а при бившите комунистически е масово.

Вие въздишащите по миналото комунисти може да ми слагате единички, колкото си искате, но това е морално остаряла система, ако не беше така нямаше да се срине от само себе си и до ден днешен щяхме да си благоденстваме, защото никой не бяга от хубавото, нали? Това не е строй, това е утопия и някои продължават да си вярват, че тогава е било по-хубаво. Дори и да е било в някои аспекти, това няма как да продължи дълго, защото философията е сбъркана.

Предполагам сте чували за онзи експеримент със студентите и професора. Студентите твърдяли, че е възможно всики да са равни, както в комуинизма. Той казал "ОК, от тук нататък пиша на всички средноаритметично". След първия изпит сумирал оценките и писал на всеки 5. Отличниците възруптали, че са учили за 6, а калпазаните се радвали, че изкарали висока оценка без учене. На следващия изпит отличниците го ударили през просото и казали, че няма смисъл да учат, след като не могат да изкарат 6 така или иначе. Калпазаните се отпуснали още повече, понеже минава номера. Имали 4. На следващия 3, на последния всички били скъсани и като за капак се обвинявали, карали се и настналал пълен хаос.

Е, как да стане, бе дами и господа? Как отличниците да учат/работят и за нехранимайковците? Как да имат стимул? А нехранимайковците как да се вземат в ръце, като свикнат някой да им върши работата?

124.   От 122

Забравих да ви дам оценка - Другари, пиша ви СЛАБ 2!

ПЪЛЕН ПРОВАЛ, НЕКАДЪРНИЦИ - нито комунизъм, нито социализъм, нито демокрация успяхте да построите, за икономика да не говорим.
Взехте една Европейска държава 1944 г., с университети на европейско ниво, с ЖП-система, изградена от австрийски инжинери, СЪС ЗЛАТНО ОБЕЗПЕЧЕН ЛЕВ, с ИНТЕЛИГЕНЦИЯ, ред, християнски ценности и култура, уважение сред другите народи и изплюхте клоаката, в която сме принудени да живеем днес.

ПРОВАЛ!

125.   Очевидно някой прокомунистически настроен си слага единички на всички, които не харесват комунизма, по дефолт, както и петички на коминустите. Пак по дефолт, без да се вникне в коментара и без да се аргументира. Това пак си е типична черта на комунизма. Няма аргументи, няма разбиране и вникване, а директно се санкционира без доводи. Ей, така, само защото не го кефи.

126.   Не ще те съдя поради две причини - първо защото съм роден 1993 година и второ защото имам глава на раменете и мога сам да преценя кое е правилно и кое не, вместо да вярвам сляпо на глупостите които пишеш.

"Ами дойдохме си на думата!
Точно това ми е мнението и на мен - постигнахте „много“ и да не забравяме кои бяха учителите на „неграмотните“

Неграмотността и престъпното поведение и другите неща сред подрастващите започнаха да се проявяват от 2006 година насам вследствие на възприемане на американският обществен и "културен" модел. Виждаш ли децата се раждат като бял лист хартия и след това започват да правят това което виждат по телевизионният екран. А родителите им са твърде заети за да работят и да изкарат пари за прехраната на семейството и децата сляпо копират поведенческият модел който им се показва без да им се обяснява кое е правилно и кое не (а всички знаем какво се дава по американските филми особено когато сюжетът в тях включва ученици или студенти - насилие, алкохол, наркотици, нисък морал, лицемерие и т. н. ) И втората причина е, че сега няма контрол и наказания и за това съответно обществото ни се разпада. Та по темата за образованието

От Освобождението до 1950 г. висше образование са получили 40 хиляди българи.
• През периода 1950-1989 г. завършилите ВУЗ са над 450 хиляди души, от тях две-трети са в материалната сфера. 35 хиляди са машинните и електроинженерите, а в 1950 г. са били по-малко от 700 души. В 1988 г., освен БАН, имахме 30 висши учебни заведения, 656 научноизследователски, проектантски институти и бази за развитие, 31 хиляди научни работници. Разходите за научна дейност, без средствата за образованието, бяха 3, 2 % от националния доход. Даже при тези добри цифри България бе на 32-ро място в света по разходи за наука. Това показва огромните усилия, които държавите полагат от втората половина на 20-ти век за научното, техническото и технологичното си развитие.

Между другото смени това "НИЕ" с "АЗ" защото говориш в първо лице единствено число. Младите хора не са те упълномощавали да съдиш и да говориш от тяхна име. АЗ НЕ СЪМ ТЕ УПЪЛНОМОЩАВАЛ да говориш и да съдиш от мое име. Правиш го сама и нарочно говориш в множествено число за да придадеш допълнителна тежест на манипулативните си думи. И честно казано не разбирам какво се опитваш да постигнеш - от сумати време седиш в този сайт и оплюваш комунизма и приказваш приказки от 1001 нощ и болшинството от хората не приемат твоят начин на мислене и въпреки това не се отказваш. И трябва да знаеш, че колкото и да си седиш и да пишеш няма да можеш да накараш хората да мислят по начина по който ти искаш да мислят. Всъщност освен да демонстрираш наглостта си и психологическите си проблеми който очевидно са породени от тежката ти семейна биография друго не постигаш.

Няколко думи и към другите потребители на сайта - държавата с това темпо на развитие върви към катастрофа. Кога и как не мога да кажа защото не съм пророк. Съвета ми е да не слушате такива "апологети" на демокрацията по две причини:

1 Първо защото за да защитава човек сегашното положение трябва да е заможен и съответно когато настъпи катастрофата да имат възможността да си вдигне чуковете и да емигрира от България и да остави обикновенните хора да страдат.

2 Второ защото такива хора като 1/96/97 гледат на вас като на работен персонал - като на хора които трябва да работят за тях, за да могат те да печелят и от време на време да ви подхвърлят по някой по-тлъст кокал за да сте доволни и да продължавате да работите.

П. с. това беше и последният ми коментар защото изписах всичко каквото имах да изпиша. Само ще добавя нали знаеш как се казва на човек който се стреми да адаптира околната среда спрямо собствените си виждания.

120/121

127.   125, що за неща пишеш... А антикомунистите като слагат петички и единички да не би да се аргументират? Звездичките не са санкция, а кратък начин да изразиш съпричастност/или одобрение/ или не към изказаното мнение. Санкция е когато не ти се допусне мнението до публикация.

128.   127, прочети още веднъж кментарите и ще видиш аргументи. Ако не тиоттърват, естествено няма да ги видш. Това си е във ваш стил - има човек, има проблем, няма човек, няма проблем.

Вижте какво сте завещали на децата си и на родителите си. По-добър аргумент здраве му кажи. Вижте колко българи сте пръснали по света.

На вашата съвест лежат милиони убити и репресирани в т.ч. и интелигнецията (вкл. Георги Марков) - атентата в Св. Неделя, възродителния процес, избитите противници на властта.

Режимът ви неслучайно се срина под собствената си тежест, защото е утопия. Това не е режим, това е диктатура. На света няма държава с оцелял коминузъм, без да е налице насилие. Вие в мир не можете да управлявате.

А колкото до единичките слагате, защото фактите са си факти, не можете да ги оборите и истината ви боли. Но вие дори нямате доблестта да се изправите пред децата си и да им се извините и да си признаете, че сте пълни профани.

Но този отгоре вижда всичко, ще си платите за всичките убийства, репресии и далавери за милиарди.

129.   Номер 123, защо мислиш, че тук пишат само комунисти с промити мозъци? И преди си имаше интелигентни и трезво мислещи хора, и сега има хора, които само лепят етикети и пишат клишета за неща, които само са чували. Всички знаем, че комунизмът е утопия и такова нещо в България не е имало. Темата трябваше да бъде за плюсовете и минусите на двете системи, а не коя е по добра. На практика всичко се измести на принципа " Да, ама вие защо биете негрите". Примерът със Северна Корея не е уместен-контрааргумент Югославия имаше отворени граници, а не се обезлюди. Другият пример със студентите също не е правилен- в България имаше градация на заплатите. Най големи бяха в енергетиката, металургията, хим. промишленост, електрониката и т. н. В самите предприятия също диференциация според професия, разряд, трудовстаж и т. н. Квалифициран работник можеше да получи по- голяма заплата от някои шефове. Съотношение среден персонал/ директор около едно към две, едно към три. Държавният глава получаваше 2500лева а министрите около 1500. Както виждаш няма различен труд равни заплати, просто системата не позволяваше голямо социално разслоение. Повтарям: не определям кой строй е по добър. Опитвам се да обясня носталгията на някои хора( не само т. н. комунисти) към миналото, а не само към собствената си младост, което постоянно се натрапва от някои коментиращи. Хората имаха усещането за по-голяма социална справедливост, а че имаше политически ограничения, имаше ги. Ама чак пък като Северна Корея не беше.

130.   В началото на българския преход през 1990 г. средното българско семейство има вероятно не повече от 5000 лв спестявания /липсват точни данни/. Валутният пазар вече е свободен, доларът е станал моментално десет лева. Тоест, средното четиричленно семейство разполага с 500 щатски долара, по 125 на човек за 45 години социализъм! След шест години управление на БСП и ДПС, и една на СДС, през злощастната зима на Виденов /1997г. / курсът на долара е литнал до към 1990 лв. Спестяванията на средното българско семейство, ако са имали глупостта да ги държат в банка /както повечето българи са го направили/ са само... 2. 50 долара! Къде са другите 497. 50 долара се пита в задачата? !

Средната заплата по времето на „златния“ живковски социализъм през 80-те години е била 240 лв. По черния курс един долар за три лева това прави 80 долара. Но и те не са реални – българите не могат свободно да обменят кой колкото иска левове и да купуват западни стоки. Средната заплата днес 2014г. е 770 лв, според официалната статистика, тоест, около 340 евро или 570 долара. Някои заклети живковисти ще възразят, че с тогавашната заплата е могло да се купят над 1000 типови хляба по 22 ст., а днес само 800 евентуално! Да, така е, но и барел петрол от две преводни рубли плащахме тогава на Русия с пет кила домати, бутилка „Гъмза“ и чифт гуменки!!!

Въпреки това хитри леви демагози продължават упорито да експлоатират митовете за нелошото управление на комунистите, за „успехите“ на живковския социализъм и да ги припомнят на възрастните поколения. За успехи от този период може да се говори единствено на фона на неуспешния преход после. Преход в руслото на олигархическия социализъм, довел до установяването на псевдо пазарен капитализъм. Средствата за производство се прехвърлят на шепа хора, печалбите от националната икономика се оттичат в техните бизнес сметки – гражданите живеят с мизерни доходи.

А защо изобщо имаше социализъм на планетата? Беше ли той неизбежен вариант за развитие на една част от човечеството?

131.   128-още един модерен партиен секретар...

132.   131, партийна принадлежност нямам. Нито пък съм демократ по убеждения. Просто има факти от миналото на България, с които не мога да се примиря. Защото граничат с глупостта.

133.   "но и барел петрол от две преводни рубли плащахме тогава на Русия с пет кила домати, бутилка „Гъмза“ и чифт гуменки!!! "
От къде го измисли пък това с точната бройка гуменки, гъмза и домати?

Ех ако днес можехме да си продадем пет кила домати, чифт гуменки и бутилка гъмза за два грама 24 каратово злато!? !?
Сметнато в български лева днес /цените са на едро/ 5кг домати 5лв, бутилка Гъмза 6лв, чифт гуменки 10лв общо 21лв, днес 2гр 24 каратово злато злато около 145, 30лв /1 преводна рубла е равна на 1 грам 24к злато/

Това соц правителство е било много умно да направи такъв договор за стока за около 20лв, да вземаме стока за 150лв. Ти четеш ли какво си написал? за или против соца си не се разбира. Тази информация положителна или отрицателна е според теб?
За успехите на соца може да се говори както на фона на неуспешния преход, така и на фона на мизерията преди соца.

134.   128, борбата за свобода тероризъм ли е? Тогава и големите борци за свободата на България също са терористи, защото не са играли по свирката на турското правителство.
И сега имаме ли интелигенция в България? Не знаех, че колаците са интелигенция.

135.   Нормална човешка реакция е да се връщаме назад в спомените и да се сещаме за хубави моменти с приятели и семейство, за определени аспекти от живота от миналото. Естествено, че не всичко преди 1989 год. е било лошо - незабравимите български филми и песни от онзи период, усещането за някаква финансова сигурност, дружбата между "социалистическите" народи - къмпинзите, където българи, чехи, поляци, руснаци са почивали и са се веселяли заедно, любовните подвизи на българските мъже с чужденки по Черноморието и така нататък - всички тези неща днес карат днешните българи на 50-60 години да се усмихват и да тъгуват по отминалите години.

Това обаче е едно, а съвсем друго е да се твърди, че при социализма всичко е било идеално и само някакви зли "фашисти" и западни агенти са се опитвали да разрушат земния рай на българите. Имам чувството, че днес най-ревностните защитници на времето преди 1989 год. надминават дори хората, които по онова време са били отговорни на официално ниво за пропагандата.

Аз нямам съзнателни спомени от социализма. Много хора се дразнят, когато някой млад човек коментира тази тема - младите, видите ли, не знаели, били манипулирани и прочие. А аз ви питам, вас, родените през 40-те, 50-те години на 20-ти век - имате ли реални спомени от Царство България? Как с такава убеденост твърдите, че тогава е било по-лошо, след като не сте преживели нищо от периода? Знанията ви за времето отпреди 1944 год. се градят на това, което сте чели и гледали, а то в по-голямата си част е било едностранчива пропаганда - "добрите" партизани освобождават България от "лошите" фашисти и царисти, "добрите" бедни селяни и работници срещу "лошите" фабриканти и богаташи. Тоест, ако следваме тази ваша логика, и ние, родените в края на 80-те години и след това, нямаме право да говорим за социализма, то и вие нямате право да говорите за времето преди 9-ти, не е ли логично?

Дразни ме не носталгията по социализма, а това, че подменяте историята - като номер 120, който се опитва да прокара тезата, че преживелите репресии след 9-ти септември един вид са си го заслужили, което аз лично не мога да приема, това е мислене тип "Северна Корея". "Заслужил" ли си е джазовият музикант Александър Николов (Сашо Сладура) да бъде изпратен в Белене, където умира през 1961 год. защото е разказвал вицове за властта? Певицата Леа Иванова впрочем също е прекарала известно време в лагер - Ножарово. Атанас Буров, който дори е против съюза на България с Германия, също е репресиран и умира в затвора през 1954 год, защото и след установяването на социализма е имал смелостта да говори открито и да се противопоставя на режима. Вярно - в по-късни години лагери вече няма, но това не променя факта, че след 9-ти септември 1944 год. са били убити и репресирани образовани и интелигентни българи, които е имало какво да дадат на България, и в никакъв случай не са били престъпници. Малко се знае и за хора като Илия Минев, който също е репресиран по време на социализма, и е впрочем основател на Независимото дружество за правата на човека.

Като ще говорим за убитите преди 9-ти септември 1944 год. сред които също има много интелектуалци като поета Гео Милев например, защо да не говорим и за убитите и репресираните след 1944 год? На нас просто ни липсва обективен поглед към историята ни и докато не се опитаме да погледнем разумно и без излишна идеализация или сатанизиране на определени периоди от нея, ще ни бъде трудно да продължим напред като народ.

136.   Много хубав коментар, номер 135 и най-вече отново ни връщаш към темата и засягаш нещо, което от много години не ми дава мира - мисълта, къде щяхме да сме като държава, икономика и общество, ако сме нямали комунизъм.
Това не ми дава мира. Обиколих Източна и Западна Германия, защото това е уникален случай да сравниш чисто нагледно двете системи и поне някакъв малък отговор да намеря за терзанието си. 25 г. след падането на Стената и над 3 000 милярда евро (!!! ) вкарани в ГДР, ако щете ми вярвате - разлики има и се виждат с просто око!
Ние говорим за България, ще кажете, но ето - отидете с колата си до Гърция, единствената некомунистическа страна в района ни, членка днес на ЕС и ще видим пак огромни разлики, въпреки че българите като манталитет са много по-работливи хора и по-образовани, но ФАКТ - минаваш границата и виждаш разликите и колко все още страда страната ни от това минало.
Никога няма да знаем къде щяхме да сме днес без комунизъм.
Някога за българите се е говорело като за прусяците на Балканите, като за Швейцария на Балканите, а днес... днес сме тоалетната на Европа... и то турска.
Защо да се сърдим, когато е вярно.
Къде щяхме да сме, ако интелигенцията не беше унищожена по всевъзможни начини? Къде щяхме да сме ако индустриалците, банкерите, едрите земеделци бяха осавени да развиват бизнеса си, вместо да свършат живота си в Белене?
Дори спасените евреи напускат страната, а това са били много добри лекари, професори, свръхобразовани и компетентни финансисти, златари, търговци, адвокати.
Същност най-големият грях на комунистите е, че изтребват или изгонват горните 10 % от обществото ни, за да завземат най-долните 10% властта.
Не се променя нищо в разпределянето на властта - пак едни имат власт и блага, а други нямат, но качеството на горните 10% вече е съвсем друго - вижте само Малък Тошко за какво става въпрос. Представете си това чучело да ви управлява - ако бяхме още социализъм съвсем реално това щеше да стане (вижте Северна Корея! ).
Как да просперира подобна държава и с подобни управници.
И после същите направиха и т. н. Преход, за да стане и по-лошо от лошото и хората да се отвратят от демокрацията и свободния пазар. Не ги виня дори, че са корумпирани - излапали са няколко милярда, голяма работа - виня ги в пълна некомпетентност, пълно безхаберие и глупост.
Това е най-големият им грях, заради който ще ги осъди Историята един ден, когато умрат и не я пишат те - ГЛУПОСТТА ИМ

137.   Специално до №135 съгласявам се с доста неща написани от теб, но трябва да преразгледаш правата на тези, които обсъждат политическите строеве. Младите които си позволяват да говорят за соца, данните им са от разкази на случайни единици хора- родители, които нямат цялостен поглед над нещата и разказват случки от собствената си камбанария, съответно за да защитят постъпките си украсяват /лъжат/, затова това са измислени факти без доказателства, нито в закони, нито в писмени форми приети от цялото общество като истински.
Пример: измисля си някой че е родил дете защото кома му бил забранил да абортира, казва това на дъщеря си и тя го твърди тук, обаче никой не може да цитира закон, член, алинея в които има такава забрана. Казваш на този, който твърди забранен аборт, да ти цитира закона който го забранил, тя ти отговаря "комунистически закони не ми се четат", тоест не мога да намеря фактически закон за да го потвърдя, такъв липсва, но "една жена каза" че било вярно.
Данните на тези които коментират царство България са документирани факти от законите на царството /писмени данни от документи/ и знанията приети като истина от цялото българско общество описани в разказите на писателите Алеко Константинов, Елин Пелин-Андрешко, Димитър Димов-Тютюн и т.н.

№136 Проблемът ти е, че разделяш народа на държавата на най-горни и НАЙ-ДОЛНИ. Когато говорим за човешки права или правилен политически строй те са равни за всички и не бива да има горни или долни хора.
Ако осъзнаваш какво ти говоря, да говоря ти за това, че бедняка има същите права, като богаташа и правилния строй трябва да пази правата им. Горния като богат и образован, долния като беден и ниско образован включително на поколенията на същите. Горните не могат да съществуват без долните както и обратното, докато не го осъзнаем няма да се оправим.

Едно отклонение за да обясня:
Архитекта ме може да строй мостове без човека с чука, както и човека с чука не може да строй здрав мост без архитекта. Трябва да се вземе под внимание и факта че при строежа на мост е нужен 1бр архитект и 100бр човеци с чукове.

Проблемът на обсъжданите строеве, соц и царство е в това, че са давали повече или по малко права на "горния" или "долния" човек.
Царство България е подпомагало "горния" човек, съответно "долните" хора и децата им са станали, хем по "долни", хем повече като бройка, хем все повече тъпкани.
Комунизма от своя страна е обърнал това на 180 градуса, и е дал повече възможности и уважил правата на "долния", като е подрязал крилцата на "горния" и му ограничил правата, защото горния за 50-60 годинки царство е станал прекалено "горен", високомерен, тъпчещ "долния" и т.н.
За 45години комунизъм положението на горния и долния се приравнили, пак неправилно. Разликата в заплатата на високообразован и чистач била доста малка, затова и паднал социалистическия строй, по работливите искали пая който им се полага и са били прави.

Преди да коментираме, че "долните" станали първи през кома, трябва да се запитаме защо въобще са скочили, защо са били недоволни, нима не им е било не достатъчно количеството хляб отрязан от ръката на "горните"?
Какво му трябва на един "долен" човек, за да е щастлив? Нима той иска незаслужено количество хляб? Не, разбира се, чистачката не иска палат и порше, тя иска да има скромен дом, семейство, дете, което да може да си позволи да образова поне средно образование. Когато обаче това право й бива отнето, нейното пораснало, ниско образовано, поради немотия, дете, става партизанин и с оръжие сваля правителства.
Дори българската чистачка не иска равна на европейската заплата на чистачка, тя иска поне да може да даде на детето си пари за училищен обяд, поне да успее да му купи учебници за 10 клас, поне да има да му даде 2лв за сладкарница. През социализма тя е имала това право, имала е достатъчно заплата да посрещне нуждите си, ако щеш да плати градския транспорт на цялото си семейство, съответно до работа, до училище и т.н. Но пък правото на образования било ограничено, колкото и да се труди колкото и да учи, той не може да взема равностойни на труда му блага.
В царство България "долният" човек е стигнал до такава бедност, че да ражда деца за да ги кара на по 10г да работят за да има хляб на масата. Заплатата му е била равна или по малка от пенсията на възрастен.
В соца работният, работил хем в завода, хем на черно, за да постигне повече и не му е давано право да има голяма собственост нямал право да има повече от две жилища, нямал право да има повече собствена земя, нямал право да си внесе кола от Америка, дори да има парите.
Ако разгледаме въпроса защо има доволни и недоволни от соца и царството, е това е защото те са извадки от различните прослойки. Доволните от соца са по малко креативни и през другите строеве им се потъпкват правата. Недоволните от соца се имат или са креативни и мислят че можели да постигнат повече натрупано имане, но не смятат че като по образовани и по умни трябва задължително да пазят правата на "долните".

НО за в бъдеще Българският горен-архитект или мениджър трябва да осъзнае, че за да има права да си вземе полагаемото за труда си е длъжен да пази правата на долния човек с чука, да отдели честно парче от цената на моста, както за себе си така и за всеки от онези с чуковете. Днес европейският мениджър, в централна Европа, печели добре, но дава на долния си работник поне 1500 евра месечно, достатъчно за да може той да има скромен дом, храна на масата си и дори почивка на българското черноморие. Българският мениджър днес още не е осъзнал как и защо да направи това.

138.   Номер 135 извинявай, но вече 25 години се говори за убитите след 9-ти Септември и се повтарят едни и същи мантри и клишета, че едва ли не всички убити след 9-ти Септември са били някакви светци и интелектуалци и те така лошите комунисти са ги убили без повод защото са им пречели на властта. Защо не поговориме за хора като Кочо Стоянов който дори нямаше смелост да си понесе последствията, а се самоуби. Защо не поговориме за капитан Цвятко Николов или генерал Вълков например? Тези хора напълно са си заслужили съдбата. Очевидно промиването на мозъците доста добре си е свършило работата, но не на 100% защото все още има хора които не се хващат на тези мантри и пропагандна история. Говориш за това, че на историята не трябва да се гледа едностранно, но самият ти повтаряш демократичните мантри които имам чувството, че са писани от едно и също място и сега хората просто правят copy/paste.

139.   И още №136 За да докажеш тезата си трябва да сравниш малък Тошко с някой друг наследник на друг различен строй, например Симеончо, обаче не можеш, защото нямаш видео запис на Симеончо на 40г как се е държал в сравнимо шоу. Не знаеш и целите на Тошко, защо го прави това /и аз не ги знам/. Не можеш и да прецениш че той го прави, защото няма какво да губи, а може би иска да покаже че е обикновен човек, всичко което му се е полагало при раждането му, му е било отнето насилствено. На 6г възраст губи майка си в неизяснени все още обстоятелства. Когато е бил на 16г неговото семейство не стига, че им се отнема властта ами и години наред бива сочено с пръст като престъпно. Дядо му дал 35г от живота си да управлява добре или зле държавата, по скоро добре щом държавата все още съществува, бива затворен, обвинен в какво ли не, оплют от нацията си. Защо не се поставиш на мястото на малък Тошко преди да го погнеш?
И къде слагаш него в днешното управление? Той какъв се явява в последните 25години президент ли министър ли?
Според мен той е просто един изстрадал човек не знаещ на кого да се сърди за неправдите в живота си. Родил се цар, останал невръстен без майка, като тийн загубил и царската титла. Паднал доста от високо, честно да си кажа не му завиждам, по скоро му правя евалла, аз нямаше да издържа психически.

Колкото до компетентността на днешните управляващи може да отвориш нова тема, да ни обясниш, като компетентна, как трябва да се управлява държавата, пък ако те харесаме може и да те изберем ти да си следващия премиер. Така да наричаш някого некомпетентен безхаберен или глупак без да имаш ти решението на проблемите не говори за кой знае какъв капацитет. Признавам че днешното управление има фрапиращи и много бройни грешки, но не мога да нарека някого глупак, само защото не може да реши задача, чието решение нямам и аз. Народа ги е избрал и мисля че само заради това трябва да ги уважаваме, от там нататък може, ако знаем как, да им помогнем да решат задачата или да заемем мястото им, все пак само след няколко годинки мястото пак ще е вакантно.

140.   „Защо не се поставиш на мястото на малък Тошко преди да го погнеш? “

Ще ме разплачете! „Горкичкият“.... що не се постави той на мястото на зрителя, който не иска да вижда махалките му? Добре, че не гледам ТВ и си спестявам подобни простотии...

Каквото и да говорим, ясно е вече, че посоката е на Запад - МЛАДИТЕ хора искаме да живеем свободно, да се развиваме, да пътуваме свободно, да трупаме капитал дори, да си купуваме стоки каквито искаме и тем подобни - КОМ-а никога няма да се върне, слава Богу. Днес имаме възможности и за частна инициатива,
На мен не ми вреди да се занимавам и чета за него, защото съм си 100% напасната в настоящето, успявам да си осъществя целите, мечтите ТУК И СЕГА - ПРОБЛЕМ НЯМАМ, освен че си губя може би времето.
Проблеми имат обече РЕАЛНО много хора като вас, който тъжите и носталгясвате по старото време, живеете по стария си начин и чакате държавата та държавата, ходите под строй да избирате БСП и пак стоите разочаровани... и в затворен кръг, докато навън хората пазаруват в МОЛ-чета, купуват си апартаменти, хубави коли...жал ми е за вас, защото моят свят си ме устройва, а вашият е минало-забравимо и всеки изкривен спомен ще си отиде с вас, докато фактите и документите ще останат да говорят и пишат Историята.
Това е положението....но не оплаквайте хора като Тошко, те винаги са си оправяли животчето ...ако ще с цената на личното си достойство...

141.   Най-лошото, което направи комунизма е, че погуби милиони невинни хора. Тук не става въпрос само за България, а изобщо по света. Второ, комунизмът насади у хората разбирането, че нищо не зависи от тях ( тогава наистина така си беше ) и всичко ти се дава или не от държавата ( партията ). Ти просто стоиш и чакаш, ако стане-супер, ако не-еми това е положението. И сега голяма част от хората стоят и чакат нещо да се промени, без те нищо да правят. Чакат някой да им намери работа, ама без да си търсят, чакат да им се вдигнат заплатите, чакат да стане по-чисто по улиците, чакат да се въведе ред в страната и т.н. С чакане обаче не става, като искаш по-добра работа, хващаш се и търсиш. Като искаш ред, самият ти го спазваш и сигнализираш за нередности, като искаш заплата, говориш с шефа си, ако не ти отърва, оглеждаш се за по-добра оферта и т.н. Навън е пълно с млади хора, които стоят без работа или работят за жълти стотинки, но в същото време никога не са прочели и една обява.

142.   Разбира се 140 и аз си спестих махалките и Биг брадера доста отдавна. Само ти обясних, че от това което знаем за живота на човека, можем да преценим за нормално изявлението му по тв.

Колкото до бъдещето вие се учете от миналото, питайте се защо бедните са станали партизани? И мислете, ако като работодатели с частна инициатива продължавате да плащате мизерни заплати на "долния" човек, е ли възможно неговите деца пак да станат партизани и да нападнат алчните инициатори и историята да се повтори. Ели възможно да се вдигнат бедните младежи и да искат да им се спазват правата, права на честен труд, записани в нашата конституция, труд с честно заплащане, права на здравеопазване, права на образование и т. н. И не забравяте хората с чуковете са 100бр, а архитектът 1.
Колкото до мен не се притеснявай, аз живея където и както си искам. Не съм работодател, и собствен завод нямам, имам си среден апартамент, като повечето българи, дори и да се върне историята, мен партизани няма да ме нападнат. Ще нападнат такива като теб, които имате капитал, хубави коли и стоки и т. н. Не казвам че ще се върне кома, а че ако продължава така, бедният народ ще му писне и ще скочи с чуковете и тоягите. Защото си купувате хубави коли от неговият труд и му давате мизерни заплати, запазвайки алчно, прекалено голяма част от доходите на общия ви труд за себе си.

143.   от номер 135:

номер 137, коментарът Ви е много смислен и си струва да се прочете от всички в дискусията, харесва ми, че посочвате и хубавото, и лошото в двете системи. Аз съм напълно "за" правата на работника, за това да получава достойно заплащане и не по-малко важното, достойно отношение! В Царство България със сигурност е имало несправедливости в този аспект, след това пък при социалистическия режим има несправедливости към хората с образование и по-висока квалификация.

Номер 120, казвате да сме поговорели за Кочо Стоянов или за капитан Цвятко Николов - ами да поговорим! Аз това съм и написал в коментара си - че трябва да се говори и за едните, и за другите, проблемът е, че Вие правите внушения, че всички осъдени и репресирани след 9-ти са били "престъпници, терористи, шпиони". Затова и посочих конкретни примери с хора, които не спадат към никоя от тези групи, но са умрели в лагери или в затвора. Не казвам в никакъв случай, че всички убити след 9-ти септември са били "светци и интелектуалци", но Вие отивате в другата крайност и по този начин поругавате паметта на хора, които не са го заслужили, освен това пренаписвате историята, което за мен е неправилно. Нека не представяме осъдените и репресираните след 9-ти като една аморфна, безлична маса от хора - това са отделни личности, и не е коректно всички да се слагат под общ знаменател. Преди 9-ти е имало както индустриалци, експлоатирали работниците, така и много прогресивни, модерно мислещи българи, които са милеели за страната си и са я градили, правели са дарения и не влизат в шаблона за "лошите чорбаджии", налаган дълги години. Пропаганда наистина е имало винаги, с тази разлика, че след 1989 година човек поне има достъп до различни гледни точки, и с четене и проучване би могъл да си състави собствено мнение, което преди 1989 година силно се съмнявам да е било възможно.

А ето какво пише Сергей Станишев - бивш лидер на БСП - наследницата на БКП, в книгата си "Защото сме социалисти":

"Какво е липсвало на онзи социализъм, за да се откажем от него? Само едно нещо. Свободата. Защото всички тези социално желани и приемливи придобивки бяха постигнати за сметка на свободата и с насилие. Ние гузно мълчим за лагерите и политическите затвори в първите години след Девети, за репресиите, за насилствената колективизация и национализация и прочее. Всичко това не е измислица, макар и не в уродливите и преувеличени краски и мащаби, в които го представят днешните „демократи”.

източник:

http://www. bsp. bg/bg/pages/za-nas/zashtoto-sme-socialisti/45-godini-stigat

144.   Цитати от 142

Колкото до бъдещето вие се учете от миналото, питайте се защо бедните са станали партизани? И мислете, ако като работодатели с частна инициатива продължавате да плащате мизерни заплати на "долния" човек, е ли възможно неговите деца пак да станат партизани и да нападнат алчните инициатори и историята да се повтори.

Партизани действително е имало, защото тогава комунизмът е била модерна и нова идеология, но 3/4 от „партизаните“ са станали такива след 9. 09. 1944 г. - това са хората, които винаги са със силните на деня и просто са видели накъде духа вятъра. Така както сега най-големите демократи се оказаха агенти на ДС- това са внуците и децата на същите плюнки, които са се облажили покрай 5-те истински партизани у нас. По документи иначе бг. партизаните са били няколко стотици души, а изведнъж половината държава партизани били, пенсии, апартаменти и привилегии.
Ако са били истински партизани, защо са искали тези привилегии, нали са за равенство и братство?
Това обаче не може да се повтори, защото комунизмът се провали като идеология и не може да мобилизира масите вече поне у нас. Не питай старило, а патило.

„Не съм работодател, и собствен завод нямам, имам си среден апартамент, като повечето българи, дори и да се върне историята, мен партизани няма да ме нападнат. Ще нападнат такива като теб, които имате капитал, хубави коли и стоки и т. н. “

Ще нападнат ли? Що за глупости? Семейството на баба ми са били много богати но са се спасили и дори чифлика са си запазили или поне земята пред къщата им от поне 4-5 декара „градинка“- просто са имали братовчедка-партизанка и ги е предупредила, а после им е помогнала да се разминат много меко и леко и дори успяват да заколят хиляди овце и да ги продадат на черния пазар преди да дойде ТКЗС-то и да иска....то нямало какво да искат - една крава и един вол. И след комунизма и дори след изселване успяват да са най-заможните (доколкото е имало заможни хора изобщо), защото вместо да им извадят очите, им изписват веждите - пращат ги да са миньори, а тогава миньорът е взимал най-добрите пари и сега баба ми взима своята си пенсия и тази на мъжа си - над 400 лв., докато масово в селото, хората работили в ТКЗС-то за 2 лв. на ден сега и минимална пенсия взимат и за капак се случи така, че предприемчивостта на дедите ни се наследи и младите си натрупахме капитал...дори мъжът ми има идея като хоби да купим цялата земя на селото и да се занимаваме със специални и доходоносни земеделски култури. Интересното е, че някога двамата ми прадядовци са имали общо към 700 декара земя, а днес можем да купим ако решим цялата земя на цялото село, защото всичко се продава за 30 ст. на кв.м. Някога земята в нашия край е била най-скъпата, купувала се е в злато и със златен лев - днес се продава за 30 ст. днешно левче - с годишния си доход можем да купим ЦЯЛАТА земя на селото, а дедите ми са имали нужда от столетие за някакви смешни 700 декара. Практически чисто теоретично хората като нас дори станаха по-богати. В 21 век сме и със земя не може да се живее, разбира се, но качествата си остават и капиталът се връща при капиталиста и хората със способности, бяга съответно от хората без.

ИЗВОД - никога не може да има справедливо разпределяне на благата, защото който тръгне да ги разпределя, ще ги разпредели справедливо само за своите си хора.
Всекиму според възможностите и качествата. Капитализмът не е справедлив, но и комумунизмът не беше. За разлика от комунизмът обаче, капиталът е безпристрастен - всеки има възможност да го придобие и множи, а не зависи от това кой е дядо ти и баща ти и кой с колко жестокости и убийства какво е заграбил.
Капиталът не познава и граници, той е мобилен - ако дойдат комунисти на власт, капиталът си отива и си търси по-добро местенце- така се е случило и след 44-та у нас и който е бил умен си е изнесал активите навреме (евреите например, банкери доста са се спасили и много интелектуалци също, а повечето станали „партизани“). Такива като моите роднини са били закрепостени със земи, но днес не е така - днес сме член от огромно икономическо пространство и парите не се държат в земи и недвижими имоти у нас.
Достатачно е например БСП и ДПС да дойдат на власт и с просто око се вижда как капиталите изтичат буквално от страната, спират всякакви инвестиции и точно работната класа го обира. И в страни като Боливия това се случи в последно време, а сега дори от Гърция бяга едрият капитал - историята се повтаря за глупаците.

На теория може и да искат работниците високи заплати, защото човешките нужди нямат граници, но на практика има само три начина да се повишат заплатите

1. ДА СЕ ПОВИШИ ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА - у нас производителността на труда е най-ниската в ЕС и съответно заплатите са най-ниски. Работодателят не може да напечата пари, за да ви ги даде, той ТРЯБВА да печели от дейността си или си източва капитала и затваря фирмата, което се случи масово в последно време и какво спечелиха работниците от това? Никой няма, но работникът има по-малко.
2. ТЪРСЕНЕТО ДА Е ПО-ГОЛЯМО ОТ ПРЕДЛАГАНЕТО - това се случва и в момента при висококвалифицираниете и специализирани професии и заплати там се достигат дестеторни на средната
3. КОГАТО ГОРНИТЕ ДВА ФАКТОРА СА НА ЛИЦЕ - тогава и само тогава могат работниците да създадат НЕЗАВИСИМИ синдикати и да искат повече пари, защото имат позиции да го сторят. Ако работната заплата не е подплатена с производителност се стига до феномена „деиндустрилизация“ и пак работникът остава с пръст в устата, докато капиталистът е изнесал капитала си там, където има условия да работи. Типичен пример е Великобритания, която е имала много силни синдикати, които вдигат всички работници в машиностроенето, в тежката промишленост на национални стачки през 80-те.
Резултат - правителството и индустриалците решават да закрият ВСИЧКО - така умира индустрията във Великобритания и днес 2/3 от БВП се реализира с финансови и други услуги и масово обществото деградира и потъва в алкохолизъм, а в Лондон си живят финансистите като за последно - на капиталистът му дреме с какво ще си множи парите, но сега 1/3 от населението изкарва целия БВП и подхвърля на останалите социални помощи да се опиват у дома с евтин алкохол, а работни места за простите работници няма - да за българи има, защото ние работим на нищожни заплати, които и са оправдани за нискоквалифицираната работа, но простите англичани си деградират у дома, те са и забравили да работят. Това им донесоха синдикатите - периферията се разпада, пристанищата по реките са превърнати в луксозни жилища с хубав изглед, а бедните продължават да си беднеят.
В Германия няма силни синдикати - там има най-силната индустрия в света, заплатите са добри, но производителността ги покрива 3 до 5 пъти - имат най-добрата производитслност В СВЕТА и произвежаха до скоро повече от 1 милярд китайци. Немските работници обаче не са получавали увеличения на заплатите от близо 10 - 13 г. и дори да има някаква малка стачка, то е все в предприятия с огроми печалби. Затова са добре, а гърците не са. Там решиха да се набутат с кредити по комунистически, да надуят държавния апарат до най-големия в света (имат и днес повече държавни служители от САЩ), да дадат пенсии на хора с 5 г. стаж на 55 години и на 115 годишни хора.

На теория е хубав комунизмът, човечен, но това е утопия. На практика е идиологията, причинила смъртта на повече хора и от националсоциализма - от глад само ако сметнем колко хора са измрели в Китай по времето на Мао, в СССР по времето на Сталин - мильони!!!

145.   Знаете ли какво е най-гротескното, комунизмът на теория е бил строят на селяните (земеделците) и рабониците, но най-много е ударил точно тези две групи.
Земеделците първо ги удря, защото Сталин, за да нахрани градовете масово ограбва селата и обрича тези хора на гладна смърт зимата, само защото 100 човека от едно селце не могат да го застрашат с бунт. Същото прави и Мао.
Tук http://necrometrics.com/20c5m.htm ще намерите статистики за жертвите на големите световни събития като ПСВ, ВСВ, Сталинизъм, Октомврийска революция и тем подобни.
Само Маоизмът от 1949 до 1975 г. взима над 40 мил. жертви. Сталинизмът 1924-1953 г. взима 20 мил. жертви като горните НЕ ВКЛЮЧВАТ умрелите от глад, от болести и така нататък, Октомврийската революция дава 9 мил. жертви...

Това прави над 69 мил. жерви само по демонстрации, затвори и политически борби без жертвите от страни като в България - само Русия и Китай да вземем.
За сравнение ВСИЧКИ жертви на ВСВ са 66 мил. души - включително от бомби, от глад и епидемии.

Всичко е подкрепено с научни данни.

Чисто икономически не само селото е ограбено, но и работникът, защото на Запад обикновенното работническо семейство с един работещ (мъжът) още през 50-те успява да си купи по един автомобил и да си позволи една семейна почивка в чужбина на година, през 80-те и 90-те вече масово хората имат по два автомобила и до днес масово един работещ може да издържа цяло семейство с две деца (жените традиционно не работят или са на половин работен ден), да си позволят по два-три автомобила и до четири!!! почивки в чужбина на година, имат в Австрия дори към 40 дни отпуск, 15 дни национални и религиозни празници и работната седмица е от 35 до максимум 38 часа, безработицата е 4% - БЕЗ КОМУНИЗЪМ И СОЦИАЛИЗЪМ, как е положението у нас С 45 Г. КОМУНИЗЪМ 25 Г. КОМУНИСТИЧЕСКО УПРАВЛЕНИЕ - огледайте се навън и си вижте вашия начин на живот и права като работник - дори да махнем работната заплата като фактор, австрийският служител има много повече привилегии от вас, макар че трудовото ни законодателство е от 50-те и 60-те години и писано от комунистите и на хартия имаме огромни синдикати, а те имат няколко дребни синдикати и никога няма да чуете, че там има стачка.
У нас работят двама човека на семейство, нали такава е идиологията - половете сме равни, мъжете по-равни (цялата домакинска работа и гледането на децата си остава женска работа), но какво се получава - до ден днешен с двама работещи в семейство и с 3,5 % безработица в София (ПЪЛНА ЗЕТОСТ) над половината българи живеят под прага на бедност.
Не е ли ограбен работникът?
Капиталиста ли ограбиха или просто взеха от едени и се облагодетстваха, ставайки най-големите капиталисти?
Ограбиха наивниците, глупаците, които дори са си жертвали живота за да се доберат определени хора до власт и богатства.
Няма разлика - комунизъм, национал-социализъм, християнство, а днес ислямизъм - това са само идеологии, които са използвали умните хора, за да ръководят овчата тълпа в желана от тях посока.
Чакайте иначе да стане възстание, стойте си в апартаментчето и се пържете в завистта си, но не можете така да промените каквото и да е било и просто сте поредните жертви на умните хора, които ви залъгват с кухи обещания.
Само наивният може да вярва на идиологиите горе, умните хора или ги използват в своя полза, или си гледат живота, трупат капитал и богатство и уреждат 10 поколения напред, независимо от строя.
Аз горе писах за това как семейството на дядо ми от бащина страна е било унищожено, но не писах за семейството на баба ми от бащина страна, което вместо да плюе срещу вятъра има информация от първо лице (истинска партизанка) какво се готви в държавата и успява винаги да се спаси - крият се в нощта, когато идват да ги колят (давали са кредити на селяните и онези са искали да ги очистят), продават всички животни седмица преди да се реши, че ще се правят ТКЗС-та, всичките пари си държат в златни лири, крият житото си дни преди да дойде новата власт да взима, за да храни София и имат храна, докато цялото село гладува, а после са едни от първите, които получават правото да гледат животни и обработват земя на частни начала, а тогава цените за биволско мляко и качествено месо, сирене са били огромни, защото е имало дефицити, а е имало търсене и на тези деликатеси сред „бедните“ партизани - изкарват си масово бележки, че са сакати и болни, за да не работят в ТКЗС-то за 2 лв., а с частно стопанство успяват ако не богато, то да живеят достойно....дори бабите ми и прабабите от страната, чиито мъже са лежали по затворите успяват доста добре да се справят - едната прави бояджийниница с внесени контрабанда цветове, а другата прави единствената бозаджийница в селото, изучават си децата в града, докато селянчетата бачкат цяла година в ТКЗС-то, за да гладуват и студуват зимата, а и дори изселените успяват да се намърдат като миньори и живеят доста по-добре от глупаците, които бачкат в ТКЗС-то без пари. Жените в моето семейство с мъже по затворите успяват да осигурят по-добър стандарт на живот от другите в селото, защото дори през кома е имало черен пазар и малки възможности за частна инициатива (гледайте Баш Майстора). Най-бедно същност са живели наивниците, които са чакали на държавата и вярвали безусловно на комунистите. Те са го обрали и в най-добрия случай имат по една смотана панелка със срок на годност от 50 г., докато хората от моето семейство, които не са били толкова глупави да се пробват да правят опозиционни партии и днес живеят много добре, и в комунизма са живяли много добре, благодарение на личните си качества и разчитането на собствените сили.
Е, нямаме панелки, но за сметка на това сме си построили масивни и големи къщи, няма от какво да се оплачем, имаме и цели кооперации да дадем под наем, не ми трябват панелките.
Масово глупаците са били ограбвани и издоявани у нас многократно, една от тях е майка ми, която спестявала в ДСК, за да имат Пеевски-Меевски и хората като тях -хамелеоните, които от червени стават бързо сини, жълти, зелени, бембяни - според интереса.
Ей това са вашите врагове - хората, които ви лъжат и на който чакате да ви задоволят потребностите и да вдигнат революции за вас, а иначе ежедневно грабят от 1944 г. насам от глупаците - не от хората като мен - от вас грабят и не се усещате.

146.   №144 След като твърдиш за бройка на партизаните и за 3/4 повече след 9. 09. 1944г, дай източник, документ в който да прочетем и ние за бройката, кога и с колко са се увеличили ИЛИ ТОВА ПАК СА САМО ТВОЙ ФАНТАЗИИ? Не отричам че има и късно включили се "слънчогледи", но чак пък 3/4, посмали малко.
Пак повтарям не твърдя, че ще се върне комунизма, а че ще скочат бедните и онеправданите с тояги и чукове!

Не знам колко баби имаш ама май станаха повече от приетото, едната крадяла от стола храна, другата била миньорка /от теб знаем че жените миньорки били курви/, третата била богата и т. н. Плюс това никой през соца не е взимал селски къщи и дворове. Всеки който е имал 4-5 декара селски двор си е останал с него и без братовчедка "войничка" на партията. И 300лв не е голяма пенсия, всеки нормален пенсионер които е бил работник в завод взима 300лв пенсия. Миньорска е пенсия над 700лв.

Купете земята на селото, на 5 села земята купете! Важно е обаче да се замислите дали няма да се промени нещо в законите, дали няма някой ден премиер да стане някой бивш беден и да сложи ограничение на имущество, дали бедните няма да скочат с тоягите. Важно е да се замислите от къде имате такива суми за закупуване на толкова земя, дали тези суми не са отрязък от заплатата на бедните работещи за вас, дали не сте си причислили прекомерно голяма печалба на труда, дали не сте ги придобили нечестно спрямо народа.

Твоите теории са добри, но на практика българският обикновен работник, работи точно толкова колкото европееца.
Например:
1 Производителността на труда: В България работникът на бензиностанция работи точно толкова колкото европейския такъв, но собственикът на бензиностанцията в България прибира по голяма част от спечеленото за себе си и плаща на българския бензинджия само 1/8 от полагащото му се! Колко повече производителност искаш от бензинджията не разбирам? Учителката в българско училище учи точно такава бройка деца да пишат, каквато бройка учи и евро учителката, а взема 10 пъти по ниска заплата, колко повече производителност искаш от учителката не разбирам? Касиерката в български кауфланд обслужва точно толкова клиенти, колкото обслужва и немската касиерка в кауфланд, а взема 8 пъти по ниска заплата, колко повече производителност искаш от касиерката не разбирам?
2. ТЪРСЕНЕТО ДА Е ПО-ГОЛЯМО ОТ ПРЕДЛАГАНЕТО- тук предполагам имаш предвид размера на безработицата и че има много безработни които чакат да се освободи място. Но по документи в България безработицата не е чак толкова голяма за 2014 тя е 11%, за сравнение в германия за 2014 тя е 6, 5%, тоест разлика по малко от два пъти.
Значи и този фактор би трябвало да не влияе чак толкова много на заплатите. Този фактор да намали заплатите 2-2, 5 пъти, но над 8 пъти си е доста повече.

деиндустриАлизация е правилната дума. Та за нея в Англия не виждам висока безработица заради нея, не виждам също и деградирало и пропаднало население извън Лондон. Заплатите извън Лондон не са като българските!? !? Ниско образованите /среднисти/ англичани извън столицата живеят нормално.

Проблемът в днешния капитализъм на България е че "капиталистът" няма капитал взема кредит за да направи завод, да закупи машини, и очаква работникът за минимално количество време, да му изплати и строителството на завода, и новите машини, и кеш капитал да натрупа, и джипът, и къщата, и редовните почивки по незнайни дестинации, и охолният живот на "капиталиста" да се платят от работника.
Пояснение българският капиталист ми е в кавички, защото капиталист на кредит не е капиталист, а обикновен човек с идея.
Разликата е там че обикновеният човек с идея в Европа е задължен да плаща на работника достатъчно и да си прави сметката с остатъка, машини ли да изплаща, кредит ли да плаща, за себе си ли да отдели, дори не си помисля за собствена къща и джип на кредит или почивка на Бора Бора докато няма изчисление от къде ще вземе парите.
Капиталистът в Европа има първоначален кеш влага ги в идея, дава на работника си достатъчно и е готов за чака достатъчно дълго време, и да рискува за възвръщане на вложенията си, в зависимост от идеята за производство.
Например има кеш купува земя, има идея да отглежда ягоди и знае къде може да ги продава, съобразява се с количеството си земя, заплатите на работниците, цената на семената, на пестицидите, цената на машините, застраховката на продукцията и т. н. съобразява се и с цената на която ще може да продаде ягодите за колко време ще се изплати инвестицията му чак тогава рискува. Съответно плаща на работниците си достатъчно, а рискът дали ще продаде ягодите си е за негова сметка не за сметка на работника му. Той работника защото е беден и ниско образован, затова не му се рискува да произвежда сам ягоди.
Българският капиталист трябва да разбере че производител е не той а работника му, той е само вложител в негова си идея и рискът е изцяло за негова сметка, а щом си наел производител трябва да му плащаш достатъчно.
Трябва да е наясно, че ако наеме циганка без образование, да му сее 5 декара домати, трябва да й плати часовете труд, а количеството часове труд зависят от това той какви машини й е предоставил, да се сложи една минимална ставка за час труд около 6-8лв, равна на минимално количество посети корени около 100бр и работодателят да си прави сметката дали той да не се надупи, и да си сее сам доматите на ръка, ако му се виждат много 6-8лв на 100 корена домати. Ако реши да си закупи техника съответно и броя корени ще се увеличат на час труд, да си наеме човек с основно да кара трактора, но ще му плаща по 10-14лв на час и т. н.

148.   145 то комунизмът уреди живота на моето семейство ;) както съм си го обяснил в коментар 120 докато тебе като те гледам вече 2. 5 години пишеш в този форум и моля те не ми пробутвай тезата, че си загрижена за "овцете" като нас. Просто изпитваш подсъзнателен панически страх, че комунизмът ще се върне и ще ти вземе всичко или просто не можеш да се примириш с мисълта, че дядовците ти са били репресирани и тази мисъл подсъзнателно те изяжда и те побърква. Не се безпокой за живота на "овцете" както ти ги наричаш то е ясно и ти каква си - искаш да се набуташ във властта за да си бетонираш парите и сега се стремиш да накараш колкото се може повече хора да мислят по начина по който ти искаш. И определено не си правиш услуга като се държиш все едно си сляпа и глуха и не взимаш под внимание фактите и аргументите които отсрещната страна ти изнася, а яростно фанатично плисваш една вълна от цифри и общи приказки.

149.   Напълно подкрепям №148
145 не знам как комунизма обрича земеделците и работниците на глад, само знам, че им дава шанс да работят за повече и достатъчно за живот пари, също и децата им да учат в университети и да работят в градове и раздал над 750 000 апартамента на новите граждани. Да панелки ама покрив, да не е лукс ама нещо, не е като да спи в кошарата с овцете, както щеше да бъде, ако не бе дошъл комунизма.
Защо за бога ни занимаваш с Сталинизъм и Маомизъм, говорим за България! Нямам нужда да знам наизуст цялата световна история с подробности.
По нататък пък сравняваш 50-те, 70-те и 80-те години на запад с днешна България? Знаем че днес българите са по зле от западняците преди десетилетия, каква връзка има това с комунизма? Те и западняците са били зле в началото на 20век това има ли връзка с техния капитализъм сега? Или това че те са били зле в края на 19 век има връзка с нашето турско иго?

Че идваш от измамна, крадлива, лихварска и мафиотска рода всички го разбрахме, досега не видях да написа някой твой роднина да е живял честно и почтено, все откраднали, излъгали, измамили, подслушали, крили въртели контрабанда и т. н. Каква ли си ти, като знаем вече от какво семе си?

151.   Хахах, тук чак се следят кой, от колко време пише във форума. Комунизмът бил раздал покрив на хората-смях!!! Родителите ми живеят в кооперация, която е изплащана повече от 20 години!!! Само, че с едно леко уточнение-с доходите на 2 семейства, това на баба и дядо ( Бог да ги прости ) и родителите ми. Нещо май пропускам момента с "даденото от комунизма". Друг голям мит е как през комунизма имало ред и законност и циганите работели и мирували. На 32 години съм и периода 88-89-та година бях предучилищна и съответно първи клас. Понеже през якия комунизъм не можеше да се запишеш, в което училище искаш, а в което те ти кажат, на мен се падна "честта" да уча в училище пълно с цигани. Всичко си беше абсолютно както сега, не им пукаше от никой и нищо ( то никой и нищо не им правеше, за да им пука ). В двора се събираше цялата циганска махала и си дерибействаха както си искат. Стотинки за училище-забрави, още на входа ни преджобваха абсолютно редовно. Редовно ядяхме шамари, юмруци и т. н., просто защото на някой така му беше кефнало. Чак след промените, когато бях 3-ти клас разярени родители и близки започнаха да идват и просто да раздават справедливост с як бой. Естествено, няколко години след 90-та там останаха само цигани, защото вече можеше да учиш, където поискаш.

157.   145, а кога ще ни напишеш нещо вярно? И още нещо, защо не си отговорила адекватно на предишните коментари с факти, а измисляш такива? ;)

158.   Знаете ли какво? Родена съм две години преди 1989. Нищо не помня, освен че сигурно 90-та ми се ядеше заквасена сметана и бананова каша, а нямаше. После и много други неща нямаше. Видях и "борците", и наркоманите, и инфлациите, и мизерията на панелките, и вечно недоволните. Израснах с приказки за "комунизма" за лека нощ, едва ли не. И са ме били разни деца - идиотчета на работници в Люлин, и наркотици са ми предлагали, и са ме ограбвали, и съм висяла цяла нощ пред компютъра. Приятели нямах, нито детска площадка - играех на полето на край София - при кравите и овцете, пред блока при плъховете...Никъде не ме пускаха да излизам сама до голяма, водеха ме на училище до трети клас. Всички ме мразеха, защото баща ми ходеше "На Запад" и ми носеше играчки и десерти. Това ми беше детството. Нямаше игри, нямаше спокойствие, нямаше филии с лютеница, нямаше пакости, нямаше "Сънчо", нямаше "Кореком", нито ултракачествени продукти, нямаше равенство, нямаше братство, нямаше я Партията. Знаете ли какво? Не съжалявам нито за миг, защото се научих да оцелявам, да отбирам това което е правилно за мен, сама да търся пътя си. Аз съм дете на моето време, на прехода, на "демокрацията". Не се пропих, не се наркоманизирах, не избягах "На Запад" да мия чинии, не върша престъпления, не слушам чалга. Аз съм си АЗ, нещо което моето време ми е позволило да бъда ако поискам!

159.   Млади човече, като чета по-горе написаното, има доста вярно, но има и доста преиначено. Относно празниците си се празнуваха, както са и написали повечето хора, и яйца се червяха и на коледа прасе се колеше и се събирахме и празнувахме, но наистина празнувахме и се усещаше духа на празника за разлика от сега това никога няма да го усетиш за съжаление. Не само тези празници се празнуваха, а и всички други, като някой вече не се празнуват като например 9-ти септември и 7 Ноември хубавото беше, че хората се събираха и бяха истински приятели, а не като сега имитатори, ти никога няма да усетиш този дух на приятелството когато се събирахме роднини и приятели и се черпихме за празниците, а сега нито роднини, нито приятели като приятели, а повечето случай лицемери пишещи се за приятели. В църква съм ходил много пъти, тоест водили са ме, а и после сам, но не съм вярвал толкова, а просто верен на максимата "Чула жабата, че коват коня и тя вдигнала крак", та и аз така. Никъде и никога не съм виждал да ме следи някой от ДС или милицията тогава, а и никога и никой нищо не ми е правил или казвал за това, че съм посещавал църкви и манастири, като правя уговорката, че това става 70-80-те години. Възможно, е както един от по-горните го е казал, че пред 50-60 години да е имало такива нещо, но аз лично не съм имал проблеми за това.
Относно частната инициатива, и тогава имаше доста хора, които работеха и си изкарваха пари на частно и никой не ги е гонил за нещо. А през 80-те години ишзлезе едно постановление, мисля, че беше 45-то постановление на Министерски съвет, с което се разцрешаваше да се работи на частно. Например да гледаш животни, тоест държавата ти даваше, примерно прасета и фуража за да ги гледаш, от теб се изцискваше само гледането и грижите за тях и след като направят определени килограми се предаваха на държавата, тоест тя си ги взимаше обратно като ти заплащаше труда, от това много хора забогатяха и то с много пари, имам един съсед, който гледаше пилета и имаше около 90 000 лева, или поне той така ни казваше, като имай предвид, че това за онези времена беше колосална сума пари, просто си милионер така да се каже, е възможно да ги е имал, тъй като след 1989-91 година си пролича, накупи доста къщи и завъртя бизнес със собствени средства. А заплатите си бяха достатъчни за да живее човек нормално и даже всички спестяваха, или поне според мен 90 % от хората. Безработица нямаше и всички бяха доволни, на море и на почивка се ходеше всяко лято и то за по 14 дни и повече имаше така наречените "Карти" от заводите където работиш откъдето ти ги даваха на много ниски цени, все едно сега да отидеш на море за 14 дни и да платиш сумата от 200-300 лева или нещо такова, не мога точно да ти го кажа, но да си изкарах перфектно без да се лишаваш от нищо.
Относно излизането извън граница, аз лично не съм излизал, за срамота, на знам, че във всички Соц. страни се ходеше свободно, дори и в западни страни се ходеше, например те изпращат от завода където работиш имам няколко познати, които тогава бяха в САЩ и Западна Германия, като втория и до ден днешен си остана там и си живее и работи. Други ходеха наистина в Либия, Ирак, Кувейт и си получаваха доста големи пари и то в долари, което за онова време си беше цяло богатство. Мога още много да ти говоря, но най добре е човек да го изпита иначе, който и каквото да ти говори ти ще придобиеш някаква представа, но никога няма да го разбереш. Знай едно, тогава нямаше такава престъпност, наркомани готови да те пребият или убият за дребни стотинки, такива показни убийства и изобщо такива неща както са сега. Имаше държава и защита на тази държава, а не като сега, който откъдето иска си влиза и си прави каквото иска. СССР ни даваше много, а не като сега САЩ и ЕС само да ни експлоатират за собствена изгода, но нищо не ни дават в замяна, а само забрани, това не правете онова правете така и т. н.

160.   Смешно е да се сравнява начина по който хората в България живееха по време на Социализма и начина по който оцеляват сега. Тогава живота беше много по-спокоен и сигурен.

161.   До всички плюещи по онова време. Яжте салам без месо, сирене без мляко, слушайте музика без смисъл, обещания без изпълнение, и търкайте билетчетата на Пеевски с надеждата да спечелите 2 лева за да си върнете поне парите за билетчето.
Аз копнея за времето, когато да не заключваш вратата след себе си беше нещо нормално, когато децата играеха по улиците и нямаше наркодилари на всеки ъгъл. Простотията, педерастията и порнографията не бяха рекламирани. Когато всеки дръзнал да мине държавната граница нелегално беше повалян моментално от граничаря, а последния получаваше награда за това.
Сега драги плюещи социализма, не ме убеждавайте мене че сега е дошло по-хубаво време, защото съм живял тогава, и не съм малоумен за да не мога да оценя това което изгубихме.

162.   Хаха, много сигурен беше живота наистина - отиваш за "кратка" справка в милицията и повече никой, нищо не чува за теб, дори и близките ти. Също толкова сигурно беше, че съседът, колегата, дори в някои случаи родният ти брат, пише доноси срещу теб. Сегашното общество е функция точно на същият този "хубав" социализъм, който отричаше Бога и съответно всякакви морални ценности. Познайте кога са израснали и са били възпитани родителите на днешните тинейджъри - точно така в зрелия социализъм. Да не забравяме и кражбите - краденето през социализма беше нещо напълно нормално, то дори не се разбираше и като кражба. Прост пример бяха чистачките на колите, които веднага се прибираха след всеки курс, а на тяхно място се слагаха нарязани пластмасови капачки, за да не се драска стъклото.

163.   162, то бива дребнавост, ама твоето е прекалено. Сега на фона на четирите милиарда от КТБ, стотиците, да не кажа хилядите разграбени заводи и ТКЗС по времето на приватизацията на Костов, на фона на унищожената ни армия, която нямаше аналог на запад по онова време, ти ми говориш за това как бай Пешо откраднал от цеха в който работи един лист ламарина или 4 винкела, или как са откраднали чистачките на твоята скромна кола? Ти НОРМАЛЕН ли си? Та ние имахме държава, с прекрасна икономика, пазещи се граници. Хората бяха спокойни за утрешния ден. Банките не взимаха на хората жилищата.
А ти ми говориш, че по онова време се е крало. Ама айде виж та млъкни и не се излагай. В сравнение със сега, социализЪма си беше един прекрасен за мене строй. A тоя в коментарите по нагоре дето беше казал че са вкарвали в милицията за без нищо, не е баш така. Мене защо не са ме вкарвали? Просто спазваш правилата и всичко е наред. А правила трябва да има. А не като сега беззаконие.

164.   161 - Аз пък си живея много по-добрее сега :)

166.   През социализма имаше сигурност и безопасност. Тогава никой човек в Бългрия не се страхуваше че може да си загуби работата и да остане бездомен, защото работа имаше осигурена за всеки - от училищната скамейка до пенсия. Всеки можеше да отиде на лекар и зъболекар защото бяха безплатни. През Социализма, както храната, така и почивките на море и планина, бяха много евтини и всеки можеше да си ги позволи. Хората тогава, може и да не бяха богати но никой не се лишаваше от нищо.

167.   Антибългарите живеят, българите съществуват. Преди 89та беше обратното. Далавери и престъпления след 89та, морал и труд преди нея, факт!

170.   За България социализма беше, също като италианския ренесанс за Европа - разцвет и надежда, след няколко века тъмнина, страдане и мизерия.

171.   След няколко века тъмнина, мизерия, и страдания, за България,
социализма беше, също както италианския ренесанс беше за
Европа - разцвет и нова светла надежда. Социализма беше като полъх от свеж въздух за дъжавата и народа ни. През него, с огромната помощ на Русия, България беше индустриализирана и икономически подпомогната. Заводите никнеха като гъби и създадени много работни места. Русия не само че предостави на България нови технологии, но и отвори пазара си за нас. До 9ти Септември 1944г., България беше на предпоследно място в Европа, на последно беше само Албания. През годините на социализма България достигна второ място в Европа по темпове на развитие. С идването на "демокрацията", производственните ни мощности бяха разпродадени на чужденци, които ги ограбиха, изнесоха машините, като в някои случаи, направо преместиха предприятията ни в други държави, като по този начин създадоха работни места там, а оставиха хората тук без работа. Трудът на милиони българи, които строиха и създаваха благата през социализма, беше ограбен и България беше доведена до просешка тояга.

172.   Хаха, 171, кои машини ви изнесоха? Тия, дето бяха по немски чертежи от преди войната ли? Нещо като Москвичите и Ладите, които бързо бяха заменени с 10-15 годишни Опели и Голфове, защото бяха много "хубави". Социализмът беше най-мизерният период от българската история във всяко едно отношение. Ако не бяха дошли червените овчари, сега Чехия и Полша щяха да ни завиждат!

173.   Виж 172 Много по голямо постижение е да смениш волската каруца с НОВА Лада от колкото когато няма от къде да си купиш Лада да си купиш 30 годишен Опел трета ръка.
Право казва 171 че през социализма заводите поникнаха като гъби в всяко населено място производства, икономиката на държавата за първите 30 години нараснала много. Ако се замислиш от 1944 до 1974 как комунизма е променил държавата и как само за 30 години е построил и раздал на 700 000 семейства жилища в града и дал възможност на народа да смени каруците с нови Лади да познае що е почивка на море или планина. Сега се огледай за последните 30 години какво е построено и направено в държавата. Хората още живеят в соц панелките, днес образованието по лошо, здравеопазването по лошо, спорта и културата хич ги няма, а много малка част от народа може да си позволи истинска почивка на хотел, повечето народ работи в чужбина плаща осигуровки там, подпомага чужди икономики с данъците си, защото любимата ти демокрация окраде държавата и няма заводи, няма достатъчно работни места за всички българи.

101-150 от 163