Споделена история от Други

Няколко въпроса за социализма в България
Здравейте,

Много съм млад, за да помня нещо от социализма, но съм забелязал, че като се заговори за него, всеки си има някаква своя версия за нещата, като попиташ за нещо от живота тогава, може да получиш коренно различни отговори от хора, които са на едни години. Сигурно и тук ще стане така, а и не знам колко от пишещите във форума имат съзнателни спомени отпреди 1989 год., но ми иска да попитам 2-3 неща:

1. Каква е била в действителност ситуацията с религиозните празници - Коледа и Великден? Знам, че официално не са се празнували и не се е говорело за тях, но по Коледа хората са колели прасе, а на Великден са боядисвали яйца, и това се е знаело. Само че около църквите е имало хора от БКП, които наблюдават и записват имената на тези, които ходят, след това са им създавали проблеми в работата, така ли беше? И всъщност църквите отворени ли бяха постоянно? Манастирите доколкото знам са се посещавали от туристи целогодишно и там не е имало проблеми. Чудя се и друго - ако за Великден не се е говорело официално, как хората са знаели на коя дата е, нали датата е различна всяка година, може би са следели църковния календар? И изобщо "Коледа" и "Великден" забранени ли бяха да се споменават в преса и телевизия, примерно можело ли е да се спомене в новините, че в Западна Европа празнуват Коледа? В училище учителите позволяваха ли си да говорят на тези теми? И нещо друго - 3-ти март не е бил официален празник, но отбелязваше ли се изобщо по някакъв начин?

2. Знам, че доходите на хората са били горе-долу еднакви, но все пак хората с висше образование - лекари, учители, инженери, химици, не вземаха ли малко по-високи заплати от да кажем един шофьор на камион или служител в Чистота? Абсолютно всяка частна инициатива ли беше забранена, примерно можеш ли ако си гледаш плодове и зеленчуци в двора, да излезеш да ги продаваш на пазара? А таксита само в големите градове ли имаше и как се регулираха от държавата?

3. За излизането в чужбина - всеки ли можеше да пътува до СССР без проблеми? А в другите държави от соц-блока Полша, Унгария, Чехословакия? Знам, че българи са работили в Арабския свят, как ставаше това, и след това държавата взимаше ли им по-голямата част от заработените там пари?

Засега тези въпроси, и без това са много, който отговори ще съм благодарен, интересно ми е дали ще има тотално противоположни мнения.

Коментари

151-163 от 163

175.   173, по времето, когато тук малка част караха "нови" Лади, в нормалните страни хората караха наистина нови нормални автомобили. Тая "нова" Лада между другото е лиценз на Фиат някъде от зората на 60-те години. Колко е била нова всеки сам може да прецени. Да не говорим, че беше пълен боклук, както и почти всичко, произвеждано през соц-а. Колкото до почивките на море и планина, достатъчно е да покараш малко по магистралата през почивните дни или да опиташ да резервираш хотел, за да прецениш колко хора могат да си ги позволят. Панелките пък е просто смешно да се коментират. Тези жилища отдавна са с най-ниските възможни цени и всички бягат от тях при най-малката възможност.

177.   Виж 175 не казвам че ладите и панелките са първокачествени неща, а че соца ги е дал, когато хората и това са нямали, днес демокрацията какво даде на обикновения народ? Само обещания "ще ги стигнем".
Днес обикновения народ може ли да си позволи нов автомобил? Днес обикновения народ може ли да си помисли за почивка на хотел? А магистралите няма какво да хвалиш те хората пари за годишна винетка нямат.
При липса на жилище в града и панелката е добро решение. Но да ми кажеш че нова лада не е по добро от 30 годишен опел през 90-те!? !!? !
Хората в нормалните страни може да са карали автомобили но не е възможно да сравняваш в момента гладните българи с хора от "нормални страни" и не са виновни самите българи за това. Наслушаха се българите на обещания че ще стигнат американци и европейци, че ще станат един ден равни, но от където и да го гледаме ние сме страна която е била колония на османска империя, а страните с които ни сравняваш са си натрупали богатствата от колониите си по Африка и Азия. Лесно е когато имаш Индия за колония или точиш диамантите от Африка, тогава е лесно да направиш така че населението на твоята страна да има високи доходи, да си купува автомобили.
Българите колкото и да ги плюеш са постигнали всичко с труд, не са крали природните богатства на други държави чрез насилие и измама и никога в България не е ползван робски труд в полза на българи. Гордея се че България никога не е налагала в робство друга държава нито българското население е купувало роби да му работят, а само със собствен труд е постигнало това което има, малко е, но е постигнато с честна пот на челото. 7-8 милиона население са построили за 30-тина години 3500 язовира, построили са Вец-ове ТЕЦ-ове АЕЦ прокарали са електричество до всяко малко селце в държавата. Да не говорим че онези пътища които през последните 20 години правителствата не успяват да закърпят дупките всичко е построено през соца. Това с мързел не става без висококачествени машини с кирка и лопата българите през соца са го построили. Толкова много са построили че вече 27 години правителствата се опитват да си го поделят и все още не са успели, все още си личи че някога в тази държава се е строяло здравата.
Хората в "нормалните страни" нито са по умни, нито са по работливи от българите, просто са по нагли и крадливи. Питай Африканците как европейци им откраднаха диамантите, питай индииците как англия ги тормозеше и крадеше.

178.   Хора не залитайте толкова много по социализма. Ще ви разкажа случка от моят род (ние сме от Северозападна България). Моят пра-пра дядо е бил един от организаторите на Септемврийското въстание и е водел чета и даже едва не го убиват. След 9-ти Септември всички хора в селото го питат: "Това ли е комунизма който ни обещаваше". Той умира дълбоко разочарован от новият строй през 1957

180.   Напълно съм съгласен с №177, защото това е цялата истина. За 45 години социализъм, България извърши чудото, наречено догонващо развите. Все още носейки белезите от пет вековното турско робство, от изостанала селска страна, с предимно аграрно-занаятчийска иконмика, тя се нареди в ранглистата на ООН сред 30те най-развити държави в света! Преди 9ти Септември 1944 година, Българи беше на пред-последно място в Европа по икономическо развитие - на последно беше Албания. Най-важното което се случи в България по времето на социализма, беше индустриализацията. Промишлеността се превърна в гръбнака на нашата икономика, като 90% от промишлената ни продукция се изнасяше в над 120 страни. През 1988 година, България зае трето място в света след "Кларк" САЩ и "Тойота" Япония по роизводство и износ на електро и мотокари и пето място за електротелфери. Тръгвайки почти от нищото, у нас започна производството на трактори, автобуси, тролейбуси, товарни камиони, електродвигатели, силови трансформатори, промишлени роботи, асансьори, кабели, електронни компоненти, хладилници, перални машини, телевизори, стереоуредби и много други. Фактът че те още се използват, е доказателство за доброто им качество. Пропагандата на неолибералите поучва, че социалистическата икономика на България е била фалирала, е една дебела, опашата лъжа. За периода 1979 - 1988 год., САЩ увелчва техния БВП(брутния си вътрешен продукт и жизнен стандарт) със 182%, Япония с 275%, Германия със 158%, Франция със 157%, а България с 234%. По отношение на номиналния брутен вътрешен продукт на глава от населението в 1988година, България заема 25то място в света. През 2010г. България е на 89то място в света, а през 2012 е вече на 92ро място в света и проджаваме да западаме. Така че това което българският народ постигна с ума и трудолюбието си през социализма, никак не е малко и беше един огромен скок напред.
Както вече казах, за 45 години социализъм, България извърши чудото, наречено догонващо развитие и със 6те си атомни реактора, на страната ни и предстоеше да се превърне в енергиен лидер в югоизточна Европа, а вие сте се хванали за някакви си панелки, Лади и други подобни глупости.

183.   Разликата между социализма и "демокрацията" се чувства най-осезателно на улицата. Ако сега излезеш и се поразкараш по улиците, ще видиш много бездомни клошари, просяци и хора които се ровят в кошовете за буклук. Хората забързани, загрижени и намръщени. Дори и да успеят да извадят някакво изкривено подобие на усмивка, само ще видите, колко много от тях имат лоши неоправени зъби, защото зъболечението при "демокрацията" е много скъпо и не всеки може да си го позволи. При социализма стоматологията, както и цялото здравеопазване беше безплатно, както бяха и много други социални придобивки. Тогава беше абсурд да видиш в България бездомници, просяци и цялата тази мизерия която сега те удря в очите на всяка крачка. Тогава народа работеше, защото имаше осигурено достатъчно работа за всеки и да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо. Всъщност само трябва да погледнете снимките от онова време и в тях ще видите спокойни усмихнати и безгрижни хора. Това обяснява всичко!

184.   177, днес обикновеният народ може да си помисли за много повече неща отколкото по времето на социализЪма. Направи си справка за средните работни заплати тогава и сега, и за цените на новите автомобили. Ще ти дам жокер, в момента е много по-лесно да си купиш нова кола. Да не говорим, че си я взимаш веднага и няма нищо общо с руските недоразумения. По същият начин стои и въпросът с почивките. Условията са просто несравними с мизерията през соц-а. Колкото до панелките, социализмът нищо не е дал на хората, защото те си ги изплащаха с години, както днес се плаща ипотека. Разликата е, че днес имаш избор и можеш да живееш, където си поискаш и в каквото си поискаш, докато през онова време те затваряха в някой мизерен блок в краен квартал, около който всичко беше в кал и мръсотия. България е далеч от останалите европейски страни точно, защото и в момента се управлява от деца и внуци на комунисти. Разходете се малко до Чехия, Полша, Словакия, Словения и вижте сами за какво става въпрос.
180, изобщо не е вярно, че България преди 1944г. е на предпоследно място в Европа по икономическо развитие. Напротив, на едно от челните места е! Социалистическата икономика бълваше боклуци и стоките се купуваха, просто защото хората нямаха избор. Затова всички Лади и Москвичи изчезнаха скоропостижно след 1989г. и останаха да ги карат само пенсионери. Затова и всички бързо си изхвърляха всичката руска и българска техника и я замениха със западна. По онова време върхът беше телевизор "Електрон" или "Велико Търново" с ЦЕЛИ 8 програми. Изработката им беше толкова калпава, че се разваляха буквално през няколко месеца, а за няколко години свършваше и кинескопа, който беше познайте какъв ( да, точно така - руски ). Някои бяха с "Toshiba" и това беше единственото хубаво нещо в тях. Дори и най-калпавите капиталистически аналози на въпросните обаче, имаха дистанционно и поддържаха по 100 канал, и най-важното работеха по 20-30 години, някои повече, без да видят майстор. Никой да не се чуди после, защо социализмът е фалирал. Той, ако беше толкова силен и хубав, щеше да си стои и до сега.

186.   №184, за това че България през 1944 година не е била на предпоследно място си прав. По това време, единствените европейски държави, пред които царска България е имала минимално предимство са Румъния, Югославия и Албания. Сравнението на България с другите европейски страни тогава, показва значително изоставане по БВП на човек, достигащо 3 - 4 пъти. Капиталистческа България, преди социалистическата революция, без съмнение е била една от най-бедните и изостанали страни в Европа. Над 80% от населението, тогава се е препитавало с примитивно земеделие. На 25 Януари 1939 година в Народното събрание на царство Блгария, министъра на земеделието Иван Багрянов заявява; "Имах случай да го кажа и друг път, ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕ... Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от нашия народ и неговия нещастен добитък."
А ето как описва в изказване пред Народното събрание на 12 Март 1940 година жизненото равнище на народа в България през 1939 г. един от тези депутати, подкрепящи режима, Серафим Георгиев; "Това показва, че картината на българската мизерия е страшна... Мога да ви прочета данни... че 19,5% от селските семейства живеят в тухлени, а 61% в кирпичени къщи; селското жилище се състои обикновнно от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви. Нямат кладенци 57% от домакинствата; Нямат клозети 17,4% от тях. Нямат кревати 20% от домакинствата, а останалите 80% имат средно по два кревата за шест души; Нямат маса 28,5% от домакинствата, а 36% нямат стол. Нямат печка 28 от домакиствата. Нямат юрган 36% от тях. Нямат дюшеци 46,5% , а 34% нямат никаква постеля. Домашните съдове и прибори се държат на открито, понеже 53% от домакинствата нямат нито един шкаф. Ето това са покъртителните условия за закъснелоста на българския живот."
Очевидно че на тази свинска мизерия №184 казва развитие.
Революцията през 9ти Септември 1944г. постави началото не само на прехода към социализъм, но и на индустриализацията и модернизацията на страната ни. Сравнението с другите европейски страни, показва че България през периода на социализма, не само значитлно е съкратила своето изоставане от най-развитите страни, но и безспорно е изпреварила някои от другите държави които преди са биле пред нас. През социализма, нашата страна не само не е изоставала, но се е и развивала с изпреварващи темпове и това се признава от всчки и на Изток, и на Запад. Ако социалистическата ни икономика "бълвше само буклуци", то те нямше да се изнасят в над 120 държави в света, включително и западните. ТОВА Е ФАКТ! Тогава по стандарт на живота беше след СССР, ГДРи Чехословакия, но ПРЕДИ Полша, Унгария, Югославия, Румъния, Куба и Албания.
След 1989г. капитализма отново беше реставриран в България и "демокрацията" само за 27 г. успя да унищожи 91% от индустрията ни и по този начин създаде масова безработица, като това принуди над 2 милиона българи да се изселят от сраната ни. Не разбирам, как някой може да твърди, че живота сега е по добър отколкото през социализма, след като само трбва да се огледте наоколо и ще видите само всеобща мизерия; просяци, бездомни клошари, хора ровещи се в буклучийските кошове, много голяма престъпност, проституиращи жени - от деца до пенсионерки, които го правят само за да не стоят гладни, много възрастни хора през зимата умират от студ, защото не мгат да си позволят отопление, деца умират от СПИН и наркотици и хора се самозапалват от безисходица и отчаяние! Тази свинска мизерия я нямаше през социализма!
Неолибералите казват че сега хората в България са свободни. Свободни за какво? "Трудно ми е да си представя, как може да бъде "лична свобода" у безработния, който ходи гладен и не намира оценка за труда си. Истинска свобода има само там, където е унищожена експлоатацията, където няма угнетяване на едни хора от други, където няма безработица и нищета, където човек не се притеснява за това, че утре може да загуби работата си, жилището си, хляба си. Само в такова общество е възможна истинска, а не книжна, лична и всякаква друга свобода. Ето това е важното в живота, а не телевизор с 300 програми чрез кото ще ти промиват мозъка и ще ти набиват в главата звездна култура, цигнски сериали, пошла ориенталска музика наречена чалга и да те учат на простащина!

187.   186, ето ти един линк с данни, от където лесно можеш да сметнеш ръстът на БВП на глава от населението. www.ggdc.net/maddison/historical_statistics/horizontal-file_02-2010.xls
За десет години ( 1930-1939 ) България постига ръст от 24.77%. За същият период пред нас са само 3 страни ( Финландия, Германия и Швеция ) и то при положение, че сравнението е само с най-развитите страни. БВП е все още сравнително малък, но ръстът е впечатляващ.
След това взимаме периода 1980-1989 ( "силната" соц. икономика ). България е твърдо на последното място с едва 2.85%. За сравнение следващият най-нисък ръст е този на Швейцария, който обаче е недостижимите 11.48%. Има-няма 4 пъти повече! Дори и да приемем, че сме достигнали някакви чутовни върхове и затова вече ръстът ни е толкова слаб, поглеждаме абсолютните цифри. Опаа, изненада - последно място. Така е било и през 1939г., но тогава сме имали прекрасен ръст. Единствените държави, които са след нас през 1989г. са опустошените от комунизма по това време Полша и Румъния, и Югославия. Чехословакия и Унгария са пред нас, както по абсолютни стойности, така и по растеж ( повече от 3 пъти по-голям от нашият ).
Тоя износ в над 120 страни е само в приказките. Дай да видим някакви данни за него. Те и руснаците си изнасяха Лади-те на запад, но в някакви бутикови бройки.
И накрая пак да попитам, щом социализмът беше толкова силен, как така рухна изведнъж? Защо не рухна запада? Защо хората от запад можеха да си пътуват свободно по света, а тези от изток - не? Така де, кой бяга от "хубавото".

188.   №187, мога да ти напиша цялата истина, но едно че ще ми отнеме много време, и другото е, че с абсолютна гаранция мога да ти кажа, това няма в никакъв случай да бъде публикувано, поне в този сайт. Сигурен съм в това защото съм се пробвал. А иначе, тази тема може да е много дълга, но пък е интересна.

189.   До 187
Забравих да кажа, че информацията от Маддисън, на когото се уповаваш, не е вярна и това добре се знае от всеки който има познания по въпроса, защото е доказано. 178

190.   До 187
Тъй като за сpавнение на икономическото развитие на Бългаия при капитализма и социализма, ти напълно се уповаваш на писанията на Angus Maddison, тук ще ти дам някои факти.
Един от най-упорито рекламираните митове през периода на реставрацията на капитализма в България, беше митът за иконмическите успехи и процъфтяване на царска България през 30те години на 20 век. На тази тема могат да се прочетат или чуят такива невероятни небивалици, че е чудно как изобщо е възможно, някой да измисли или да повярва в подобни неща. Като най-висок връх в нашето развитие се сочи 1939г. и се твърди, че тогава България е била сред първите пет страни по икономическо разитие в Европа. След 1944г. обаче, социализмът бил довел страната до икономическо изоставане. Това абсурдно твърдение, влезе дори в декларация, приета от Народното събрание. Особено популярно е твърдението, че царска България изпреварвала по икономическо развитие в предвоенния период съседна Гърция.
Ето какво показва обаче достъпната днес научна информция за мястото на България по икономическо развитие сред останалите европейски страни.
Най-известният учен, който днес се занимава с изседване на историята на иконмическото развитие на Европа и света, е Ангус Мадисън. При това той е касически апологет на капитализма и целта на неговото изследване е именно да покаже превъзходсвото на капитализма над социализма. Затова неговите оценки за сциалистичска България, както и за другите социалистически страни, силно подцняват технте постижения, но що се отнася до периода на капитализма, не може да има съмнение, че той използва еднакъв подход и прави коректно сравниние между капиталистическите държави.
В изследването на Мадисън е направена оценка на брутния вътрешен продукт на човек от населението за цели региони и отделните страни в тях, за много дълъг исторически период (от 1 до 2008г. ). За да може да се напрви сравнение за толкова различни периоди от истоията и равнищата на цените в отделните страни, Мадсън използва в своето изседване еднакви условни монетарни единици (Геари-камис международни долари). Според изедванията на Мадисън, мястото на България сред останалите европейски страни през прочутата 1939г., когато е бил досигнат "върхът" в нашето икономическо развитие, БВП на човек от населението в България тогава е бил 1603 единици, докато например в съседна Гърция той е бил 2638 единици. При това за Гърция 1939г. не е най-успешната година през предвоенния период. Най-успешната за Гърция е 1937г., когато БВП е 2769 единици на човек, а в България през същата година е едва 1512 единици на чвек или близо два пъти по-малък.
Сравнението на България с другите европейски срани показва също значително изоставане по произведения БВП на човек, достигащо 3-4 пъти. Единствените европейски държави, пред които царска България е имала минимално предимство според Мадисън, са Румъния и Югославия, за Албания няма посочена оценка. С други думи, царска България, през 1939г. в най-добрия случай е била на четвърто място по бедност и изостаналост в Европа.
Капиталистиеска България, преди социалистическата революция, без съмнение е била една от най-бедните и изостнали страни в Европа. Над 80% от населението тогава се е препитавало с примитивно земеделие и страната ни е изоставала от развитите страни с 50 - 100 години. Ако някой си мисли, че Мадисън е допуснал някаква грешка в оценката си за царска България, може да я сравни с оценката на хора, които би трябвало най-добре да познават какво е било действителното положение през 1939г. е на народните нипредставители. Без съмнение тяхната оценка за икономиеското развитие на България през 1939г. е много по-критична от тази на Мадисън. Не би могло да се очаква нищо друго в малка държава, подложена на безмилостна експлоатация от големите империалистически хищници(същото се повтаря и сега). По данни също на народен предствител, посочени в парламента, от 1885г. до 1935г. България е получила външни заеми на стойност 40 милиарда лева (тъй като се е освободила от турското робсво напълно банкрутирана от пет вековното ситематично ограбване) е изплатила 210 млиарда лева по съпоставими цени. Допълнително само печалбата която чуждия капитал и изнасял всяка година извън страната е била средно по 2 милиарда лева. Септемврийската революция през 1944г. постави начало не само прехода към социализъм, но и на индустриализация и модернизация на страната ни. Въпреки жалкото наследство, оствно от капитализма, успехите бяха наистина смайващи. Както вече споменах, изследването на Мадисън преднамерено занижава реалния икономически ръст през
социалистическия период на развитие на съответните държави. Напимер за България Мадисън посочва ръст на БВП, за първите 23 години на социаитическо строителство(през 1967г. ), от 4320 единици на човек, тргвайки от начално ниво 1309 ед/човек през 1944г. С други думи, според Мадисън икномическия ръст е бил само 2, 7 пъти към 1967г. в сравнение с най-успешната 1939г. на капитализма в царска България. Но това е според Мадсън, а официалните статистики за икономическото развитие на България показат много по-високи темпове на ръст на националния доход на чвек от населението.
Според годишниците на Националния статистичски институт този ръст е не 2, 7 на БВП, а 3, 6 пъти ръст на националния доход пре 1967г. Тези данни, без съмнение, са много по-близо до действителността поради редица причини. На първо място, инфлацията в годините на социализма беше изключително ниска в сравнение на периодите на капитализма, което свежа до минимум възможността за грешки в оценката на БВП от неотчетената инфлция. Дори да вземем без промяна силно занижените оценки на Мадисън за икономическото развитие на социалистическа България, те също показват намаляване на разликата с останалите европейски страни в годините на социализма. Например огромното изоставане от Гърция, според Мадисън, е сведен от 1, 65 пъти през 1939г. до практическо равенство(1, 15 пъти) пез 1967г. С други думи през този период нашата страна не само че не е изоставала, но се е и разввала с високи темпове.

192.   Без значение, какво някои хора приказват и как оплюват социализма, истината е че живота в Бълария по онова време беше не сто пъти, а хиляда пъти по добър от това рахитично подобие на демокрация, което върлува в момента тука. Факт е, че тогава, за разлика от сега, имаше сигурност, спокойствие, хората бяха щастливи и не се притесняваха за нищо. По онова време нямаше нито бедни, нито гладни, нито просяци, нито бездомници, нито пък че ако някой ако го заболеше зъб или се нуждаеше от каквато и да е медцинска помощ, нямаше да може да си го позволи, защото цялото здравеопазване беше напълно безплатно, включително и санаториумите. Хората не се притесняваха, че ако те, или децата им се разболееха и ако се наложеше да вземат болнични, можеше да си загубят работното си място. Мисълта за такова нещо тогава беше абсурд. Сега много хора не смеят, не да вземат болнични, но дори и да ползват годишна отпуска, от страх да не си загубят работата. Дръвниците могат да плюят по време оно, но фактите говорят сами за себе си и бързо им затварят разчекнатите усти.

193.   Разликата между тогава и днес е, че тогавашните връзкарчета направиха така че да има производство, а сегашните са обикновени консуматори и нищо не произвеждат.

151-163 от 163