Споделена история от Други

Няколко въпроса за социализма в България
Здравейте,

Много съм млад, за да помня нещо от социализма, но съм забелязал, че като се заговори за него, всеки си има някаква своя версия за нещата, като попиташ за нещо от живота тогава, може да получиш коренно различни отговори от хора, които са на едни години. Сигурно и тук ще стане така, а и не знам колко от пишещите във форума имат съзнателни спомени отпреди 1989 год., но ми иска да попитам 2-3 неща:

1. Каква е била в действителност ситуацията с религиозните празници - Коледа и Великден? Знам, че официално не са се празнували и не се е говорело за тях, но по Коледа хората са колели прасе, а на Великден са боядисвали яйца, и това се е знаело. Само че около църквите е имало хора от БКП, които наблюдават и записват имената на тези, които ходят, след това са им създавали проблеми в работата, така ли беше? И всъщност църквите отворени ли бяха постоянно? Манастирите доколкото знам са се посещавали от туристи целогодишно и там не е имало проблеми. Чудя се и друго - ако за Великден не се е говорело официално, как хората са знаели на коя дата е, нали датата е различна всяка година, може би са следели църковния календар? И изобщо "Коледа" и "Великден" забранени ли бяха да се споменават в преса и телевизия, примерно можело ли е да се спомене в новините, че в Западна Европа празнуват Коледа? В училище учителите позволяваха ли си да говорят на тези теми? И нещо друго - 3-ти март не е бил официален празник, но отбелязваше ли се изобщо по някакъв начин?

2. Знам, че доходите на хората са били горе-долу еднакви, но все пак хората с висше образование - лекари, учители, инженери, химици, не вземаха ли малко по-високи заплати от да кажем един шофьор на камион или служител в Чистота? Абсолютно всяка частна инициатива ли беше забранена, примерно можеш ли ако си гледаш плодове и зеленчуци в двора, да излезеш да ги продаваш на пазара? А таксита само в големите градове ли имаше и как се регулираха от държавата?

3. За излизането в чужбина - всеки ли можеше да пътува до СССР без проблеми? А в другите държави от соц-блока Полша, Унгария, Чехословакия? Знам, че българи са работили в Арабския свят, как ставаше това, и след това държавата взимаше ли им по-голямата част от заработените там пари?

Засега тези въпроси, и без това са много, който отговори ще съм благодарен, интересно ми е дали ще има тотално противоположни мнения.

Коментари

51-100 от 163

57.   Вярно, заплатите не се различаваха много, но въпреки, че частна инициатива нямаше, доста пари се въртяха на черно. Предполагам, че повечето писали са от София, където валута рядко са виждали, но покрай морето хората от сделки с чужденци успяваха да вземат доста валута. Вече да закупиш нещо с тази валута си беше трудно нещо, понеже усетят ли те, гориш.
Вярно, че липсваха доста стоки, но пък тези от първа необбдофимост беха налице, бяха много евтини и бяха качество, за което сега хората могат само да сънуват. 6-7 годишен като бях и ходих до магазина за хляб, винаги ми даваха пари за два хляба, защото хлябът беше толкова вкусен, че изяждах единия по пътя, а понякога и втория. За сирене, сладка и т. н. да не говорим. Кисело мляко...
Оплакваха се тези, които бяха излизали и бяха виждали нещо повече. Простотия си имаше, но в сравнение със сегашната си беше много малко. Хората бяха по-задружни, отнасяха се с по-голямо уважение помежду си и т. н.

58.   мога само едно нещо да добавя, гледайте филма "Матрицата" на който му хареса еднаквите хора живеещи в матрицата е готов за комунизма и може да търси начин да емигрира в северна корея

59.   Към автора:- Изпълни съвета на №1, а той е:-"Подлагай на съмнение всичко, включително това, което аз ти пиша -)". Нищо вярно не е написал, смятай, че е точно обратно. Обикновеният човек, който съвестно си живееше, гледаше си семейството, ходеше си спокойно на почивка, успяваше да си направи без проблем къща/не луксозна, но уютна/, не би имал право да се оплаче от живота си. На №1, бабата вземала 40 лв заплата!? А защо бабата не е казала, че един хляб/истински, макар и типов, но много вкусен/, струваше 15 стотинки. Колко струва сега един хляб, при минимална заплата 340 лв? Пропорционално, съотношението е еднакво, но тогавашното спокойствие и сигурност, сега само е мечта. Тогава имаше страх от тогавашната милиция, и никой не смееше да прави нарушения, а сега е свободия, защото няма държава. Сега има живот само за мутрите с пари, за крадливи държавници и служители в "правовата" ни система.

60.   1970 г пред пьрво офицерско звание сьм. атеист сьм. брат ми умира. попьт беше поканен в кьщи заради родителите ми и то не на затьмнени прозорци. с избягал в америка пьрви братовчед през 1954 г изкретах до пенсия. задавах си много вьпроси като комунист защо като сме над 80% с партиен билет в общноста не бяхме много като комуна както си я мислях? защо ли??

61.   Нашите са забравяли колела, дрехи, книги и дори храна, и пак си ги намират на същото място. Това лято забравих едно пликче с баници на столче в аптеката, връщам се след 15 минути няма нищичко. И Пхенян е много спокойна, развита и приятна столица, аз не гледам пропагандите на
National Geographic. На съседите щерката е разказвала за впечатленията си от там. Явно са достатъчно развити, че да решат проблемите с натоварени трафици и малоумно паркирани автомобили по тротоарите. Тук няма място от паркирани коли, а на улицата хич да не слезеш. Имат служебен транспорт. Тук всеки е шофьор, всеки задоволява капризите на жената и гаджето си. Аз нали приказвам с приятел и му слушам глупостите " Ама трябва да изкарам книжка, защото как ще си имам семейство" Защо му е да създава семейство с материална жена. Тука всеки е като невиждал. Университетите са препълнени с хора които си нямат идея защо са там, а иначе има и много умни младежи, отказват се и отиват продавачи и работници. Буржоазни лигочи учат тука по нашите университети, в Северна Корея ще се вредят в университет, ама някой друг живот. Там ще бачкат за икономиката и ще минат за интелектуалци тогава, когато си минат и изпита. Много изостанала страна е България. Ние трябва да гледаме точно от източните държави, защото ние сме малки и капитализма тук се концентрира в големите градове, а това няма как да доведе до нещо положително за икономиката и развитието като цяло. Щатите са друга работа, те си имат ресурси, туризъм, забележителности и ще бъдат добре и без капитализъм, тук е друго. Не може да се редим в А група без бутонки. Нито сме за Ес, нито за НАТО, нито за нищо от западна посока. Хората напускат България и търсят спокойствие и сигурност, ще останат само цигани и лоши хора тук. Само социализъм ще спаси България. Слабостите му не се видяха за толкова много години, а тук 23 години бяха достатъчни да предизвикат суицидни мисли у хората, да се нападат възрастни хора по селата, където преди 50 години беше пълно с хора и никой не би се осмелил да прави бандички. В малки селца е имало целогодишно над 20 и повече души, а сега се броят на пръстите на едната ръка. Няма как да има капитализъм и демокрация. Социализма е за правата на човека и преобладаващите работници, не за няколко хиляди богаташа. Няма правосъдие в буржоазния ред. Работниците са мотора на икономиката, заслужават да живеят достойно.

63.   Малко встрани от нещата, коментирани дотук, но на мен като млад човек, неживял по онова време, ми е интересно: как беше уреден тогава въпросът с противозачатъчните и предпазните средства? В аптеките продаваха ли се свободно презервативи, ако да, какъв беше режимът на продажба - трябваше ли да се представи личен документ, удостоверяващ навършен определен брой години? Внос от Западна Европа ли бяха или социалистически? А продаваха ли се тестове за бременност? Знам, че животът тогава е бил много по-различен, но не съм и толкова наивен да си мисля, че хората не са правели секс преди брак, със сигурност е имало начини за предпазване, било с медикаменти или с народна медицина.

64.   До №63 Имаше противозачатъчни /антибебе/, но жените ги беше срам да отидат да си купят и в повечето случай такива хапчета бяха вземани само по предписание на гинеколог за хормонално лечение. Чак през 80-те вече имаше повече жени приемащи антибебе целенасочено. Презервативи имаше бол кой колкото иска може да си купи, като деца на по 12-15 играехме на балони с тях, като да си на 12 и да купиш презерватив от аптеката си беше изява на смелост /може аптекарката да е позната на родителите ти и да те каже/. http://www.lentata.com/page_1190.html
Тестовете за бременност за домашни условия са измислени през 1970г, докато дойдат до българската жена като информация и свикване с тях е минало около 15-20г.
За свободния секс може да се говори по десетилетия и % от жените в населението. Няма как някой да ти каже нещо важещо за целия период на соца.
Съответно през 50-те 90% от жените са се омъжвали девствени. Докато през 80-те само около 30%. думичката „секс„ не можеш да я чуеш от съвременниците на комунизма - „онова нещо„, „мръсно нещо„, „да правим онова„, „цуни-гуни„. Дори за проститутките до 1990-95 е било срамно да признаят вербално дали правят орална любов.
Виж законите, чак през 1975 е излязъл първия закон за проституцията Чл. 329. от НК. важещ и до днес. С развиването на туризма и търговските отношения се е развила и проституцията.
Колкото до начините за предпазване те са още от древността, тънките черва на животни са се ползвали като презервативи още преди хилядолетия.

65.   n63, говори за София или за голям град. В малките градове и селата нямахме достъп до тези неща, а дори да питаш имаш страх, че аптекарката ще те разнесе. Кондомите внос, а нашата страна нямаше валута. Единствената „контрацепция“ е било аборта, включително нелегалните - да не те разнесат, но и защото имаше ограничения за омъжените жени - аборт не се позволяваше, ако имаш само едно дете или никакво и затова тогава хората всички са имали по точно две деца. Познавам иначе хора с по 19 аборта и много момичета са осакатени от това нещо навремето. Днес говорим за демография, но истината е, че раждаемостта пада от 1975 г. насам, защото е имало действиетлно свръхраждаемост и комунистите с програма са я ограничили, което не е лошо по принцип, но методът е бил аборт.
Не е вярно, че жените са се женили девствени, но са се женили набързо, защото не е било например възможно да отидеш на хотел или тем подобни, ако не се ожениш, а е имало и по-високи данъци за неженените, а в големите градове млади семейства са ги записвали за панелно жилище, което малцина са получили реално, но е било надежда някаква.
Ако младо момиче роди детето се взимаше насилствено в дом Майка и дете. Жената винаги беше виновна за такива прояви и има разкази на жени, които и до ден днешен не могат да си намерят детето.
До ден днешен сме след Русия номер 2 по абортите в света.
Не се говореше за секс, но секс се правише и то дори по-разкрепостено от сега, защото това ни беше забавлението и като всички са се оженили на 20 г. да не мислите, че секс е нямало? В моя град имаше 3000 войничета стационирани, само гледайте какъво беше тук да минеш по улицата и чак до края на 90 -те години беше така, а момичета имаше, които губеха девствеността си на 12 г., защото млади хора - лъжат ги.
Всеки се женеше „девствен“ за пед хората и всеки „чакаше“ войниче, но се случваше още учителите в училище да минават ученичките - неща, които се знаеха и не се говореше. Не се говореше от страх. Говоренето беше забранено, не сексът. Днес всичко се знае, навремето живеехме, криейки се, но беше по-интересно.
Имаше и тогава „мутреси“ - жени, които спяха с големци и си уреждаха цялото семейство, но беше за сметка на държавата. Така се получаваше лесна работа и дори водеха много жени на работа като миньорки, а никога не бяха стъпвали в мината и днес са млади и щастливи пенсионерки. Моят град се сдоби през 80-те с нов център, широки улици и подлези, защото една мацка от него беше любовница на третия човек в държавата.
На моята улица има поне 2 къщи на женени и тогава жени, които им бяха подараени от любовниците им- големци.
В 90-те същите тези хора раздаваха земята. Същите жени се сдобиха с чудесни парцели в туристическа местност, които продадоха по-късно за милиони. Имаше и незаконни деца, разбира се, но тъй като се женеше на 20 г. от удобство, тези деца се водиха на съпруга, който си знаеше винаги за забежките на жена си и сам се облагодетелстваше - я началник на цех, я материал за къщата, я кола...

66.   №65 може и да поспорим, дали аз помня лично преживяното или ти знаеш повече от разкази на лъжещи те познати, Дай доказателства на твърденията си аз дадох линк за цех №104 създаден през 1987и трудно продавал продукцията си заради прелелия пазар на презервативи в България. Цитатът от статията „Трудно се пробива на зает пазар” може да ти подскаже колко е бил зает пазара от такава стока.
Ако смяташ за голям град, град с големината на Шумен!? !? можеш да твърдиш че е нямало достъп, имало е достъп но в селата е нямало търсене. Кондомите си ги купувахме още като деца, както казах на по 12-15 години за СТОТИНКИ от местните аптеки и после падаше голям смях и игра на балони с тях.
Забранените аборти №65 са в твоята глава покажи ми закон или наредба, като доказателство за забранени аборт.
За третия абзац, съгласявам се че не е било възможно да идеш на хотел с дама с която имате различни фамилии и да наемете обща стая, но като клиент на хотел си имал право на гости в стаята по този начин е съществувала и проституцията. И като говоря проституция, говоря не за мутреси и любовници, а за такава каквато би я разбрал всеки, тоест всяка вечер с различен /обикновено чужденец/ за кеш пари, а дамите изпълняващи професията не са били омъжени. След закона от 1975 като ги хванат ги осъждали на пробация, но нямало много осъдени тъй като и магистратите са възползвали от услугата.
Ергенският данък е бил нормално нещо както сега в Германия има такъв или поне нещо подобно.
Като погледнем и броя панелки в България няма как да ти повярва някой, че взелите панелни жилища са били малцина?
Никой на никого насила не е вземал детето, неомъжените майки са били убеждавани почти доброзорно и са подписвали саморъчно отказ от отрочетата си, но има и такива които не са поддали на убежденията и са си вземали децата.
Сега пак си прочети коментара и помисли логично ли е да говориш за 12г курвички през соца? Не отричам че може някъде да е имало 1-2 бройки, но това поглед над положението в страната ли е? Или ти коментираш изключенията?
Интересно №65 на каква възраст си, че коментираш толкова усилено сексуалния живот през соца? Бас правя че нямаш 31г и в края на соца си била на не повече от 5г. Всичко което тръбиш е от скалъпени от роднини и познати разкази за това, че те не били успели в еди си кое, защото имало забрани за аборти и забрани за споменаване на секса.
А всъщност във всяко училище през 80-те имаше уроци по сексуално образование и специални учители обясняваха как окосмяването при момичетата е в вид на триъгълник, а при момчетата на шестоъгълник, какво е и как се слага презерватив, менструацията и т. н. Беше в шести клас. Спомням си някои момчета, чули недоразбрали, питаха момичета след такъв час днес е първи /като дата от месеца/ би трябвало днес да ти е дошло, момичетата първо гледаха учудващо после се смееха на висок глас.
Кажи също колко много жени само са се водили на работа, като миньорки, а не са влизали в мина или пак говориш за 1-2 броя изключения. Жените с подаръци къщи колко бяха? Незаконно ли е дете с наличен баща, който няма против да си го гледа? За мен няма незаконно дете има дете с баща неизвестен, между другото имах такъв съученик през соца, нито го бяха взели при раждането, нито пък майката имаше известни "подаръци", просто в акта му за раждане пишеше "баща неизвестен" и за твое учудване той беше от село и пътуваше и бяха много бедни.

67.   н. 66 - то да четем Законите на един диктаторски режим е глупаво... Кондоми може иначе да е имало в Шумен, защото е смесен район с много турци, а там са искали много да намалят раждаемостта и са успяли хората - при турците днес раждаемостта е маргинално по-висока от при българите, а през 70-те е била над 3, 5 деца на жена.
В моя град нямаше кондоми свободно. Първият ми приятел беше 10 г. повъзрастен от мен и ми е разказвал, че с връзки си намирал като младеж кондоми чрез някаква мед. сестра-позната, която пък познавала аптекарка и под тезгяха се продавали. Може би ти имаш спомени от края на режима, 90-те години също сме си играли с кондоми и момчетата ни замерваха с такива, пълни с вода, но майка ми до ден днешен не е виждала кондом.
За абортите знам от майка си и нейните приятелки както и от учителките ни, които са ни говорили в час на класния за тези неща и сме имали и поканени жени да разказват за отнемането на децата им. През 90-те години имаше голяма свобода и интерес да се говори за тези неща. Идва една жена-лекар, която ни води час по „сексология“ и ни обясни елементарните неща от живота, но като говорехме за абортите и нежеланите бременности отвори тази тема за отнетите деца на ученички и за принудителни аборти - пращат момичето на другия край на страната и дори са ги връзвали, а бебетата, ако са българчета са били много търсени и са си ги разпределяли сред номенклатурата.
За забраната на аборти при омъжените с едно или без деца знам от майка си, защото ми призна, че се е пробвала да ме абортира, но не ? дали - пускала е всякакви прошения и дори връзки търсела, но не станало. Правило се е иначе нелегално аборти и в петия месец, а до ден днешен културата на аборта е дълбоко залегнала в нашето общество, за съжаление, и много жени предпочитат да абортират многократно, вместо да ползват предпазни средства.

На информацията обаче от този режим не бива да вярваме. Например са прикривали много стриктно броят на починалите при катастрофи (ДВОЙНО на днешния!), не са се регистрирали престъпления, за да не влизат в статистиката, а педофилство е нямало официално (ха-ха), гей хора също е нямало, изнасилвания е нямало...убийства е нямало, а аз самата чух убийство като 5-годишна - стреляха се военни в една нелегална кръчма, а ние си играхме на детската площадка - не е нужно да казвам, че такова убийство е нямало официално, а бащата на моята най-добра приятелка беше убит, но също са им казали, че нямало такова убийство (застрелян човекът). Мои учителки също бяха вдовици, защото по моя край имаше много военни и много оръжия, но официално всички са умрели от „старческа болест“ (ха-ха) и да не говорим колко момичета са изнасилени от военните...
Разликата е, че сега всичко четем в ПиК и подобните медии - едно бебе да се пореже, те пишат, а тогава нищо не се е знаело Днес дори се измислят подобни сензации - чела съм новини, които на другия ден са ги търкали и в Блиц, и в ПИК.

68.   Хахах, като чете човек някои от коментарите, ще рече, че оня строй е бил направо процъфтяващ. Всеки спокойно може да прецени за какво е ставало въпрос, като съпостави творенията през онова време, с тези на нормалния свят. Вземете битова техника, автомобили, електроника и каквото още се сетите, с изключение на военната индустрия. Ако е било толкова хубаво нямаше границите да са затворени и оградени с тел, по която тече ток. Всички искаха да избягат на Запад, никой не искаше обаче да дойде на Изток. Да сте чули немец от Западна Германия да се е преселил в Източна???

69.   Моля лица, които не са живели през обсъждания период или са били деца, да не пишат глупости. Също така моля останалите да се въздържат от крайни политически пристрастни мнения и в двете посоки. Като начало искам искам да уточня, че социализмът, както и т. н. западна демокрация, не са нещо статично, а са се променяли през годините. А сега по темата: 1. Презервативи и други контрацептиви имаше. Цял завод ги произвеждаше- завод "Латекс" гр. Бяла. А това, че хората бяха консервативни и малко ги ползваха е друг въпрос. 2. Пълна глупост, че говоренето за секс било забранено. В училищата имаше беседи по полова култура. Имаше книги на същата тема и т. н. 3. Друга глупост, че на т. н. самотни майки им отнемали децата и номенклатурата ги разпределяли помежду си. Те сами ги оставяха в детските домове заради консервативното обществено мнение. 4. Трета глупост, че държавата ограничила раждаемостта и всички имали точно по две деца. Напротив държавата стимулираше отглеждането на деца по много начини- детски ясли, детски градини, детски кухни, детски лагери на символични цени. Забравих за Детмаг, където и някои по дребни възрастни купуваха дрехи и обувки на ниски цени. 4. Наистина имаше периоди, когато абортите бяха забранени освен по необходимост, но това го има и сега в много държави. И накрая към номер 65: Абе моме, как става тая работа с 19–те аборта? Много жени и след няколко се увреждат а някои даже след първия.

70.   От №66 до №69 Благодаря за подкрепата всичко което казваш така беше.
Единственото което може да се вярва на №65 е за наличието на дама с 19 аборта, има и такива циганки, не се увреждат и хващат, необяснимо, но факт. Като гледам май всичко направено небрежно от лекарите е качествено, като вземат да се стараят увреждат момичето.
До №67 през пръсти ли четеш? Казах град с големината на Шумен не гр Шумен. Колкото до гр Шумен първо се информирай после казвай че всички шуменци са турци. В Шумен през 2011г на 80 000 население турците са 10 000, второ през соца Шумен е с 20 000 население с не повече от 300 турци. но какво да споря с човек които просто си лае.
Имало било двойно повече починали при катастрофи при наличието на 90 пъти по малко на брой автомобили по пътищата, ха ха. Чели си ти официалната статистика на 5г възраст че знаеш кое е влязло и кое не в статистиката. Вярно по вестници и телевизия не се тръбеше, но дали сега е по добре нормалните отрудени хора да знаят, че в долно-нанагорнище някой наръгал жена си, от ревност, и че някой напил се, въоръжен стрелял в кръчмата на Долно Уйно.
Да обвиняваш соца заради липсата на Интернет издания е най-голямата глупост защото през 1980г никъде е нямало нет издания, по проста причина наречена еволюция и нови технологии не зависещи от държавния строй на която и да е държава. Това все едно да недоволстваш, че пра пра дядо ти през 1902г нямал електрическа самобръсначка и да обвиниш монархическия строй за което!? !?

71.   За неграмотните, пропагандата съобщава, че по време на соца хората не са имали GPS (Global Positioning System), кабелна телевизия, интернет и GSM-телефони, като се разчита че неграмотните хора не знаят през кои години са навлезли изобретенията.

До 68

72.   Виж сега 71, прочети коментара ми бавно и се опитай да го осмислиш, ако не стане, опитай пак. Мисля, че никъде не съм говорил за GPS, интернет и GSM технологии, които между другото също са творение на Запада. Ако си живял през "цъфтящия" соц., значи би трябвало да помниш корекомите. Сети се каква техника имаше там и каква в обикновените магазини. Можеш да сравниш и автомобилите на двете системи от онова време. Хайде, опитай и пиши пак!

От 68

74.   До 68 - Темата не е кой строй е по - цъфтящ. Ако си мислиш, че си написал научен труд, че да ти го четем по някакъв специален начин, дълбоко се лъжеш. Твоята работа:едно баба знае, едно приказва навсякъде. Не съм 71.

75.   74, отговорът ми беше насочен към онези, които представят т. нар. соц., като някакъв прекрасен строй, а в действителност е точно обратното. Ако не си съгласен, представи някакви доводи, а не приказки за "пред блока".

От 68

76.   Социализма не е добър строй/надявам се да спиш спокойно сега... /-живях при него. Живея и при сегашното/хаос и рай за мошеници/. Но ти затвърждаваш, че си далеко от сериозните мнения-темата не е кой е по по най/очевидно любимата ти/ и затова за пред блока са твоите писания. Защото лошотата на социализма, не прави автоматично капитализма добър строй-нашенската му интерпретация потвърждава това. Отваряй си тема и се кефи там колкото искаш.
От 74.

77.   До №75 Соца е просто един начин на управление на държавата ни в миналото, наша история, дори и да не ти е приятно. Както всичко друго на света всяко управление си има плюсове и минуси.
За всеки човек от народа е имало плюсове и минуси, и всеки може да каже "това беше добре, но онова беше лошо" както можеш да кажеш и за сегашния строй и за монархическия и дори за строя на кан Крум например.
Ти и хора като теб се опитвате да лъжете младежта, че всичко в соца е било лошо, а криете и замаскирате плюсовете от тях. Следователно се намират и хора, които казват и плюсовете на соца.
От там техният коментар, откъснат от конспекта, изглежда че соца е бил перфектен, а вашият коментар описва соца като пълен негатив, като нещо по лошо от ада. И все едно вие героите сте преминали едва ли не през ада, да стигнете до 1989г, което не е вярно.
Най вярно е да се каже на младежта истината, както всяко управление соца си имаше и хубави и лоши страни. Седни и опиши на младежта всички минуси и всички плюсове и ще видиш че плюсовете са били повече затова си успял да оцелееш, защото ако в едно управление минусите са повече народът измира от глад и немотия, населението намалява, гладът е огромен. Разбира се като всеки строй когато минусите започнат да надвишават 45% народът се вдига и сваля строя, затова се случи и преврата през 1989г
Затова и днес се намират хора да кажат, че соца е бил по добре, защото днешното управление на държавата, през последните 25г, населението намалява и минусите са около 45-49% и народа негодува. За четвърт век изгубихме 1/4 от населението и то май по умната и образована част.

78.   Ето малко примери за Езика на онова време - всичко беше забранено - джаз, рок, Мадона дори и най-забранено беше да говориш, да мислиш самостоятелно и да вземаш самостоятелни решения. ...сръбската музика беше също забранена, наред с най-различни абсурди...тоалетната хартия не беше забранена, но пак я нямаше :)

Скъпи орденоносци и прочие съкафезници, ние знаем, че държите на трудовия си морал дори и по празници, но все пак да напомним - сплотени като юмрук давайте отпор на джаза! Не забравяйте, другари - и другарки де - който днес слуша джаз, утре ще се опияни с кока-кола, а вдругиден ще предаде рОдината и производствената тайна на капиталистката сволоч. На пост, ударници! Бдете и в извънработно време!

Другари кулокранисти и кулокранистки, отпочна сА новата партийна учебна година, която изисква от вас не само да преизпълните всичките петилетки в съкратени срокове, но и съвестно да повишавате своята партийна съзнателност, както повелява моралният кодекс на Цоциалистическия човек и патрулите на неродната милиция. Вашето партийно поръчение - задължително за безпартийни другаре - е до идущия понеделник да прочетете и усвоите живота на нашия вожд и учител. Който не изпълни поръчението ще понесе най-строго наказание!

Другари и, таковата, товарищки! Днес ще ви представим някои постоянни временни трудности, от които единствено класовия враг може да се възмути. Защото, товарищи, ние не признаваме някакви си дребни битови подробности из частния живот на несъзнателни лица, вероятно от буржоазно-кулашки произход, а градим затвор за живота! Както е казал поета... е, оня де, кво му беше името? Не, бе, не тоя с ватенката... другия.

Но да се веселим, другаре звеноводи! На път за отечественофронтовското събрание се отбийте в който пожелаете магазин на Балкантон и там от многообразието изберете подходяща родна музика за качествено уплътняване на семейната вечер. ЦК ви пожелава духовно извисяване!

Днес можем да се смеем на подобни глупости, но тогава си е било сериозно. Брат е предавал брата на ДС, жената е предавала мъжа си. Съд и присъда е нямало, отговорността не е била лична, а семейна - гори цялото семейство, 4000 души са изселени само от София, защото били буршоа.

Това беше хубаво време за мързеливите, за така или иначе немислещите, за които беше удобно някой да им казва какво да правят, но за интелектуалците, за хората с идеи и предприемачески дух беше смъртоносен. Стигаше само да те набедат в нещо, за да изгори цялото ти семейство. Лични вражди завършваха с Белене.
Днес всеки може да говори и да живее както си реши. Благата се разпределят според способностите и качествата, а тогава според партийната принадлежност.
Мизерствахме и нямаше стоки от първа необходимост и всички бяхме равни - в нямането. Само номенклатурата имаше всичко и до ден днешен управлява страната ни и все пак всеки има малко шансше да постигне нещо, а тогава нямахме нищо

79.   http://biblio.bg/Роден-в-социализма/Емо-Макаров/100-01-44821-44821?type=1

81.   Н омер 77 поздравявам те за смисленото и балансирано мнение. Само за 1989 год. не съм съвсем съгласен. Хората така се бяха нагодили към системата, че ако не беше Горбачов още щяхме да си живеем в соц системата. Номер 78 не знам по кое време си живял, но доста глупости си написал. То, че ги имаше, имаше ги, ама чак пък толкоз... Социализмът от 45 год. няма нищо общо със социализма от 85 год. Същото се отнася и за т. н. западна демокрация. Двете системи са се развивали през годините, като тенденцията беше постепенното им сливане според теорията за конвергенцията, ако си я чел. Иоще нещо-много хора бъркат капитализъм с демокрация. Испания, Гърция и Турция бяха капитаталистически държави, а имаха диктатури. В България след 70 г. режимът значително "омекна", а след 80 си беше "свободия". Това ДС, Белене, "брат брата предава" са призраци от миналото и то доста преувеличени. Моят активен живот започна след 73, 74 год и съвсем не се оплаквам. Работа колкото искаш, пари достатъчно, заведенията препълнени-малко не достигаха, но пък хората се сближаваха повече. Всяко предприятие имаше почивна станция на море или планина, моето и на двете. Екскурзии от предприятието всяка година, обмяна на опит и т. н. На 2-3 год. ходех на екскурзии в чужбина включително в кап. страни, но и през ум не ми е минавало да оставам там. Имах голяма коса, слушах Дийп пърпл, Юрая хийп, слушах западни станции, разказвах вицове и не съм лежал в Белене и не са ме викали в милицията. Така, че ако си работил и живял нормално и не си се занимавал с политика никой не те закачаше. А тези, които не им харесваше и искаха смяна на властта да бяха станали партизани като комунистите преди 9-ти септ. 44 год. Не твърдя, че нямаше простотии и проблеми, ама чак като Северна Корея не беше. Имаше не достиг на някои стоки, нямаше политическа свобода, но животът беше по спокоен. Сега имаме политическа свобода, магазините пълни а всеки втори ходи на психолог и психиатриите пълни...

82.   н 81 - всяка дискусия е безсмислена - ако беше толкова добър живота през комунизма, нямаше да се строят Берлински стени и нямаше да се стреля на месо по нашата граница НА ИЗХОДА, а щяха гърците да ни налегнат, за да живеят при нас в благоденствие :)))), от Западен Берлини щяха да нападат Източен да живеят там, не да стрелят на месо горкичките хора, които изкат да избягат от „хубавото“
Точно през 80-те години половината ми семейство е изтребено без съд и присъда, защото дядо ми искал селяните да имат право сами да си обработват земята, подавал е прошения, молби в разни институции, искал е на село да имат право хората за да задоволяват нуждите си, вместо да обработвст насилствено взетата им земя за 2 лв. на ден в полза на държавата, а самите те да мизерстват.
Кажи на чичо ми, колко мек бил режима, на дядо ми, на хората, закопани в оловни ковчези без съд и присъда - влизаш в затвора и умираш от „сърдечен удър“ на 25 г.

Може в София например да е имало по-нормален начин на живот, но е нямало свободно движение на хора и в Провинцията и селата е било страшно. Родена съм през 1983 г. - имало е режим на тока и на водата в моя град, спряли са парното и хората са си накупили печки, но са нямали дърва и въглища, а нелегално са ходили в гората да секат. Майка ми, когато е забременяла с мен си е направила сметката, че няма начин да гледа второ дете вече без ток и вода (населеното ни място е на високо, без ток няма помпи за водоснабдяването). Та отива майка ми да поддава молба за аборт, но Партията не дава - омъжена жена само с едно дете няма право на аборт. Майка ми бременна събира цяла зима дърва покрай реката а се грее семейството. Раждам се в тази мизерия, но майка ми няма кърма заради възпаление. Баща ми търси Хумана с връзки и всякакви начини - НЯМА. В рамките на две седмици губя 1 кг. живо тегло. Хранили са ме с кисело мляко и мед, макар че медта за такова бебе е опасна - може да пречини менингит. Спасява ме това, че баща ми отишъл доста далеч - в Пловдив и се разревал в някаква аптека, където му дали хумана зад тезгяха Буквално се е разплакал. Така обиколил доста аптеки и успял да събуди някакво съжалени и да получи заделена за познати храна. Разбира се, платил е не в левове, а с осигурени от приятели долари и дори със злато. Така баща ми ми е спасил живота. Да, за София и Пловдив може да е имало, но за нас нямаше. Имаше и кози до средата на 90те дори, които хората гледаха в ГРАДА в градините си, за да хранят бебета, кърмачки имаше като всичко се плащаше на частно - това си го спомням, защото реално до 1994-та нищо не се промени, после дори стана още по-зле, защото Жан Виденов реши да увеличава пенсиите и социалните помощи двойно - беше обещал човекът - пусна пресата за пари и за 1 месец на живо гледаш как се сбъдва най-голямият ужас за една икономика и населението почва да измира от замръзване и глад. Това са същите хора - спомням си и зурлата на Луканов, и зурлата на Първанов, и Станишев си спомням - не свърши режимът през 89-та., но тогава се самопречупи.
Режъмът на вода и ток остана до 1991 г., а на водата дори до 1994 г., защото техниката беше се счупила от изключвания и включвания и нямаше пари за нова. За нас беше нормално да носим вода за пиене и миене от гората, имаше първобитни перални с речна вода.
Майка ми е полусирак и гледам малкото нейни снимки - със скъсани обувки, закърпени дрехи. Нямала е пари за кино, баба ми е работила на две работи, едната е било в стол, за да взима остатаци и да си храни децата. Пенсия или помощи не е взимала, макар че мъжът ? е умрял в уранова мина - за НРБ!
В моя край има доста умрели заради тази мина от рак на щитовидната жлеза, а като малки ни даваха таблетки с йод, защото камионите с урановата руда минавали през самия град без дори да са покрити до средата на 80-те години е това - човешкият живот няма никаква стойност в този режим.

Вие си имате вашата младост, хубави спомени може би, но ако ние - израстналите в свобода, сега трябваше да живеем така, нямаше да можем.
Ние сме напълно свободни и не го осъзнаваме. Аз днес мога да отида да живея в Хелзинки, в Лондон, в Париж, ако не ми хареса да намина през Рим и да уча във Виена - СБОБОДА. Преди за това се е умирало. В София не можеш да отидеш, а на границата до нас са умрели стотици източно германци и българи.

За мен това е режим, в който само овцете са били щастливи. Имало е сигурност за послушните и тези, които не са задавали въпроси. За интелектуалците, мислещите, предприемчивите е имало коршум. Средно няма - няма 80-те години, няма 70-те години. Нека не забравяме и Възродителния процес. Баща ми тогава са го викнали в запаса и е трябвало да осквернява турски гробища. Той е отказал- карцер, наказания, тормоз. Другарите му са слушали и не само гробищата са осквернили (НАРУШАВАЙКИ ОСНОВНИ ЧОВЕШКИ ПРИНЦИПИ ОТ ДРЕВНОСТТА , ОТ ВРЕМЕТО НА ТРОЯ ДА НЕ НАРУШАВАШ МИРА НА МЪРТВИТЕ), цели села са изселили, тормозили, били.
Много мек режим, няма що.
То мека диктатура не може да съществува по определение.

Още от самото начало иначе е станало ясно, колко щастливи са хората под този режим

83.   „“Ето една държава, чиито поданици са толкова щастливи, че се налага да им забраняват да напускат границите й под страх от най-сурови наказания; чиито дипломати и агенти, когато отиват на чуждестранни мисии, често трябва да оставят съпругите и децата си у дома, за да се осигури евентуалното им завръщане. ” /Чърчил за Русия, 1919 г. /

Не искам да ви взимам добрите спомени, но не можете да ми вземете моите, защото моят живот като го сравня с този на родителите ми е като мечта и филм - обиколих света, учих в чужбина, говоря без страх, отворих си и бизнес, говоря свободно на четири езика и се чувствам гражданин на света - дори САЩ обиколих ей така, на шега, а за такова нещо моите родители е щяло някога да получат коршум в главите. Днес ги водя често и им показвам различни европейски столици - гледат хората като гръмнати това, което за нас е нормално. Те в София като отидат гледат като гръмнати, във Виена два дни не можеха да си спомнят малкото име. Срамота - толкова са пътували през Комунизма, цял живот са искали да отидат да живеят в голям град, но им е било отказвано - жителство, другари, връзки???

Не, мерси - не си сменям времето с вашето, не сменям свободата с овчата сигурност и зависимост и някой друг да ми казва как да живея и да ми подхвърля корици хлебец в замяна, докато аз мога сама да зи изработя и меда, и маслото.

Майка ми наскоро въздъхна - Ех, да се бях родила 30 г. по-късно... да, поне обувки щеше да има, не да яде на 35 г. за пръв път банани и портокали и да се качи в собствен автомобил за пръв път на 40 г., а аз още на 18 г. да имам книжка и на 20 и кола. Просто нямам думи колко сте ограбени като възможности, преживявания и свобода живялите по онова време. СЛАВА НА БОГУ, ЧЕ СЪМ СЕ РОДИЛА ТОЧНО НАВРЕМЕ
Не отричам - имате някакви спомени от лагери и колективи, това е била младостта ви, хубави спомени, но не са заради режима. Днес ние живеем във всяко едно отношение по-добре, освен в това, че действително няма сигурност и всеки трябва да се грижи сам за себе си, но пък и възможности има много и никой не те спира да си пробваш късмета, където искаш.

84.   Хубаво, кажете истината за "соц-а", ама дайте факти. Нека видим положителните му страни. Аз лично не се сещам за нещо положително. Освен това, никъде не съм казал, че сегашното управление на България ми харесва. Сравнено с преди обаче, предпочитам сега.
77, аз не съм герой и не съм страдал, но определено хиляди хора са изпитали нечовешки мъки по онова време. 78 го е написал много точно и това си е самата истина. Колкото до почивките през "соц-а"-мерси! Мръсотия, общи бани и тоалетни и всякаква мизерия. Не, че нямаше и хубави места, ама бяха малко. Сега ходя, където ми е кеф и имам всички удобства.
77, много ясно, че ще загубим по-умната част от населението. Хората само чакаха да отворят границите. Нали се сещаш, че ако през комунизма бяха пуснали свободен режим, тук нямаше да остане почти никой.
И последно, всеки може сам да прецени какво значи комунизъм, като погледне Източна и Западна Германия. Една страна и народ, и в същото време толкова голяма пропаст в развитието им за има-няма 40 години. Самите германци казват, че онзи строй е повредил сънародниците им. Капитализмът също изобщо не е добър строй, но на сегашният етап на развитие на човечеството е най-приложим.

85.   абе, я вижте фактите... ъ-ъ-ъ... от "малката Швейцария" на Балканите, се превърнахме в последната дупка на кавала в Европа.

86.   Честно не мога да повярвам че познах че коментаторът с №65 е бил на 5г през 1989г.
"Бас правя че нямаш 31г и в края на соца си била на не повече от 5г. "
Доказателство: "Родена съм през 1983 г. "

Иска ми се да разбия това изречение на данни и факти:
" - имало е режим на тока и на водата в моя град, спряли са парното и хората са си накупили печки, но са нямали дърва и въглища, а нелегално са ходили в гората да секат. "
Имало е режим на тока, обаче преди това соца е докарал ток до вашия дом, по време на соца са прокарани всички тези жици и кабели с високо напрежение до почти всяка точка на страната и соца е построил аец вец тец и др.
Имало е режим на вода- обаче преди това соца докара водата до вас, или само 25-30г преди тази случка баба ти е ходила с менци и е прала до реката и е имала проблем с режима на природата.
спряли са парното- а преди соца родителите и баба ти не знаели, че въобще е възможно да има парно!
"нелегално са ходили в гората да секат"- роднините ви ги е влечало брането/краденето/ или това което сега влече циганите.
Ние по същото време 198 -И... , имахме нафтени печки и купувахме нафта, живеехме в собствена къща където не е имало държавно парно.
Да добавя, че тока, водата, парното, нафтата, горивата са били на символични цени, в жълти стотинки, така че всеки да ползва в количества колкото си иска и да може да си го позволи с минимална заплата.

89.   До 83 - съжалявам, но не можеш да ме спечелиш за своето мнение. Ток така или иначе щяхме да имаме - на Запад хората да не би да са били без ток? Смешното и жалкото е, че телефон нямахме до 1992 г. и до края на 90-те непрекъснато спираха тока при всеки проблем и навсякъде имахме готови свещи да си светим.
Да не говорим за жиците и кабелите на соца - построихме си наскоро къща и трябваше да си прокараме сами кабелите, защото много „високо“ беше напрежението, защото до ден днешен се докарва само едно нарежение от 7-15 kw, а само за климатика имаме нужда от 35 kW. Съседите ни страдат от години. Трафопост ни построи днешното Енерго само 1 година след като бяхме внесли молбата си и сега, представете си, можеш не само да готвиш, но и бойлер да пуснеш, и прахосмукачка, и илиматик - целия квартал имаме до 70 kW. без проблем. При родителите ми обаче е още така, че не можеш да готвиш, да пуснеш прахосмукачка и бойлер едновременно. Там няма ново строителство и няма млади хора да пускат молби и да се занимават.
В чужбина купихме къща от 60-те години - там напрежението, което са имали хората през 60-те години е 300 кW, защото само за осветлението е трябвало толкова. Сега сменихме всичко с LED и не ни трябват тези параметри, разбира се, но кабелите са огромни, които стигат до къщата ни и токът е супер, докато у нас още не можем да наваксаме и не става тук дума за нова технология - тук сме добре, интернетът е по-добър от на Запад да кажем, става дума точно за инфраструктурата, която комунистите били изградили - пълна порнография, пълен ужас.
Да не говорим, че на Запад хората от много отдавна ползват евтин газ, всяка къща си е газифицирана, докато у нас си зависим от въглища, дърва и ток.
Мои близък роднина работи и до ден днешен в Енергото и ми е разказвал как са ставали нещата - от 100 служители работят 10 реално, другите са по партийна линия, за да точат заплатки, а най-отгоре ДС хора да следят.
Порнография са им и улиците на комунистите, и „магистралите“, и мостовете, и всичко - ЖП–линиите са ги правили през Царско време и е било много по-трудно да се направят от една магистрала София-Варна. Един пожарникар успя да построи повече магистрали от тези за 60 години -срам бе, срам!
Причиствателни станции? Всичко във водоемите!
Тръби - ЛЕШ. Дори вода нямат 20% от българите, канализация да не говорим, а от 2000 до 2008 г. са се пострили ДВОЙНО повече жилища НЕПАНЕЛКИ от 45 г. комунизъм.

И днес квакат, че не сме били яли асфалт. На тях не инфраструктурата им е била приоритет, а да ви заробят и зомбират да стоите мирнички и да си налягате парцалките, докато те обикалят света на ваша сметка, всичките им деца са учили в чужбина и днес ни управляват.
Само вижте Автобиографиите им - учили в САЩ, в Швейцария, в Париж... защо майка ти не учи в Париж, а?

Може да съм била малка, но майка ми и баща ми са си изкарали младостта през кома, освен това промените станаха постепенно и си спомням доста неща - например как нямах четка за зъби и как с връзки ми намери майка една, която се ползва 3 години. Имах обаче една поставка за четки за зъби - празна. Имаше и паста за зъби, но четки не се намираха. Тоалетна хартия също не познавах, дребни неща за бита нямаше (капачки за буркани, метли, юргани, спално бельо, хавлии и тем подобни).

Стига ми го хвалете този комунизъм - моите родители са направо без образование, баща ми е имал официално забрана да учи висше като ВНУК на политически затворник, а баща ми е бил малък и нищо не е знаел, човекът. Майка ми пък е мизерствала като полусирак, макар че комунистите са пратили баща ? да работи в уранова мина без всякакви мерки за сигурност и дори работно облекло и така си е отишъл за 1 година човекът, а децата му ги е оставила Партията да ядат остатаци.
Нали е бил режим - социален, защо е нямало обезщетения и пенсии за загиналите миньори в урановите мини? Ами защото не са искали да си признаят, не са искали официално да са виновниците за тези хора и за цивилното население, страдащо до днеш от проблеми със щитовидната жлеза заради техните експерименти.

Аз успях да отида да уча в чужбина и какво установих - ами от 20 българи в моята специалност, 15 бяха внуци на разни комунета и само една се срамуваше от това - всички със стипендии „Кирил и Методий“ по 1000 ЕВРО на месец, отделно родителите им имаха пари доста и живяха на висок стандарт. Увиснаха съответно много бързо, защото нямаше начин да си купиш дипломата както бяха свикнали до сега.
Разказва ли са ми за родителите си -дипломати, професори у нас, хора от властта, за дядовците си - нямам думи - живот на висок стандарт, а ВСИЧКИ НЕ знаеха, че през 1997 г. е нямало хляб в страната. Напротив - за тях винаги всичко е имало и така са живяли, както на Запад най-богатите живеят- с прислуга, с шофьори, с привилегии за образование и здравеопазване, докато вие броите стотинките за Аспирин, а после дечицата им и дори внуците им ги пращат по елитните университети на Запад, за да ви управляват като Калинки един ден.
Не завършиха, но може би в България казват, че са завършили. Знаем за Калинка - тя на делото срещу нея носеше дрехи и аксесоари (без бижутата) за над 10 000 евро. Пълно е с подобни калинки с фалшиви дипломи. Имаше един заместник министър в предишното правителство на БСП, които ми беше на годините и беше уж учил при мен - викам си, не го познавам този и действително излезна, че не е завършил, а той си го и каза - бил няколко семестра там, ама на Автобиографията не пише това, нали. Този човек дори не си подаде оставка, журналистите не били разбрали правилно, завършил бил УНСС. Хайде, моля Ви се!

Ей това са комунистите - знаят само да лъжат, да крадат. Изобщо не се срамуват от бедността, до която са ни докарали като държава и нация. Нагло до ден днешен си живеят живота, а вие тук им леете сълзици какви лагери сте правили и как сте били живяли - ужас!

За мен през комунизма сте живяли повече от мизерно не само материално, но и духовно и всяка носталгия е излишна. Имайте носталгия по младостта си, но не и по тези ненормалници, защото са ви ограбили, ограбили са и децата ви и продължават да ви грабят.

90.   Момиче, съчуствам ти. Наистина са те ограбили комунистите и то не само духовно, а и умствено.

91.   Номер 86, пак се повтарям, като се чете нещо е добре първо да се помисли и после да се правят изводи. Номер 65 не е момичето от номер 82. Определено съм мъж, просто мненията ни съвпадат. Няма никакво значение на колко е била, може и да не е била родена по онова време. Това, обаче не й пречи да има мнение по въпроса. По тази логика нека закрием историята, като наука, понеже няма живи свидетели на по-далечното минало. Това дето го пишеш за "соц-а", че бил прокарал ток и вода на хората е от типа на "защо нямаше gsm-и и интернет преди". Точно вие, поддръжниците на онова време оревахте света колко тъпо било подобно изказване, което всъщност дори не беше казано. Същата тъпотия е да се говори, че "соц-а" бил прекарал ток и вода. Ами, нали светът се развива и върви напред. То остана през 80-те да няма ток и вода. Егати смешката, честно. Това също е яко "само 25-30г преди тази случка баба ти е ходила с менци и е прала до реката и е имала проблем с режима на природата". Ако вземем 1989 за база и се върнем 30 години назад, стигаме до 1959-разгара на "соц-а". Е, как може през този хубав соц. бабите да ходят с менци? !

92.   91, мерси - била съм на 7 г., не на 5 г., но както и да е.
Освен това не съм била родена по време на Османското робство, на ВСВ, на Балканските войни и по времето на Христос, но определено тези неща са се случили.

Странна случка ми се случи, която е показателна за хората, повредени от онова време. Пърувам в метрото и минава контрола - кой няма билетче? Някакъв човек на 50 г. от български произход, здрав човек в активна възраст. Искат му глоба от някъде 5 лв., което е доста малко дори и той почва да буйства и вика „Не ви ли е срам, през соц-а билетчето беше 6 ст. и всички дупчехме“, а кондуктурката реагира страшно добре „Господине, през социализма нямаше метро“

Та същото и с ответника тук. Вместо да тегли черта и да мисли рационално, си изсмуква „факти“ от въображението, за да оправдае носталгията към миналото и несправянето с настоящето.

93.   Пиша коментара, започвайки с уточнението, че съм твърде млад, за да имам спомени от социализма. Това не пречи обаче човек да коментира или да си прави определени изводи въз основа на прочетеното.
И аз съм на мнение, че за социализма не трябва да се говори едностранчиво, а да се посочват и хубавите, и лошите страни. Много хора обаче не искат това - едните, екзалтирани обясняват как всичко е било идеално, без никакви недостатъци, другите пък отричат да е имало и едно добро нещо.
Признавам определени хубави страни на онзи строй - на фона на това, което виждаме днес в България, може да ни се стори наистина привлекателно времето, когато хора не са ровели по кофите, а и не всичко е било толкова материално. Като цяло за мен обаче онзи строй е негативен, а последиците от него тежат още на България. Много е жалко, че на българите ни липсва историческа памет, включително и за хората, станали жертви на репресии по време на социализма, особено в първите години, хора, загубили домовете, земята, работата си, а някои дори живота си. Апологетите на социализма стигат до там, че заявяват - видите ли, те сигурно са си заслужили да ги репресират, без изобщо да погледнат конкретния случай. Знам, че и преди 9-ти септември 1944 год. е имало насилие и убити хора - примерно печално известната история на Шестте ястребинчета - но за тях поне се е говорело години наред по време на социализма - жертвите на същия този социализъм като че ли не получиха тази реабилитация. Колко от младите хора са чували за Народния съд и жертвите му, или пък за хора като Илия Минев - дългогодишен политически затворник, основал Независимото Дружество за Защита на Правата на Човека. За тези неща не се говори и рядко се коментират, а те също са част от социализма, не всичко се свежда до евтиното билетче за градски транспорт и почивните станции на морето - да не говорим, че доколкото знам, истинските хотели по морето са се използвали от чужденците, а не от българите, а доста от гостите са били туристи от Западна Европа. Чудя се това ли е победилият социализъм - гостите от "гнилия" Запад отмарят в хубавите хотели на българското Черноморие, а за българите остават не особено удобните и нови почивни станции? И още много други такива въпроси си задавам, но който е решил да защитава сляпо онова време, надали дори и ще се замисли над тези неща.

94.   Осъзнавате ли, че с тези ваши само лоши доводи и факти за соца обявявате мен за герой? Рождената ми дата е през 60-те, в тези описани от вас времена, по зле от война, днес все още съществувам, това ако не е геройство!!! Ти направо ме обяви за герой! разбирам че по този начин величаеш майка си и баща си, как те горките са оцелели в този соц. Но реално погледнато те без висшО, са успели да си закупят дом и да отгледат две деца. кой от сегашните твой съвременници /набори/ без висше може само със собствени сили и средства да направи това? Като си има предвид средната заплата за не висшисти 500лв или чисти 400лв? Не мислиш ли че управлението на дадена държава влияе над тези факти? И щом родителите ти са успели през соца, а днешните без висше не могат нито дом да купят, нито 2 деца да отгледат, значи днешното е по зле.

95.   До 93, личи си, че се интересуваш от темата, но примерът ти е грешен

„Знам, че и преди 9-ти септември 1944 год. е имало насилие и убити хора - примерно печално известната история на Шестте ястребинчета - но за тях поне се е говорело години наред по време на социализма“

Тези деца не е доказано дали изобщо съществуват и съдбата им е измислица с цел пропаганда, но действително е имало и преди 1944 несправедливости, но е било в условията на война. Водеха ни в детската градина да слагаме цветя на паметника на Наталия, някаква партизантка, а в 90-те тихомълком махнаха този паметник, което много ме натъжи - все пак за мен това беше геройня - просто такъв човек не съществувал! Нямало Наталия-партизантка, но имаше доста живи партизани из града, които колеха и бесеха до скоро, а последната кметица беше също такъв човек и изгони всички желаещи да инвестират с таксите си в полза на личния си джоб - социалистка жената, социалистка за себе си.

България след Освобождение се е борила за териториална цялост в две Балкански войни, две Световни, случвали са се преврати, убивани са министър-председатели и министри. Алеко Константинов е бил застрелян в колата на един министър, който се говори, че е бил негов любовник. Кой казва, че е било хубаво време? Друг е въпросът днес къде щяхме да сме, ако не е имало комунизъм у нас - в момента сме иначе пак там, в хаоса - рестартиране на системата, почваме от там, където е дошъл комунизма и сме си загубили едни 60 годинки в развитието си.
Отварям още една отбивка. През комунизма хомосексуалните хора са лежали в затвора, сред които е бил и великият Парцалев. Изнасилванията са се потулвали, включително тези на деца, защото „такива неща в комунизма няма“.
Говорих горе за потулените убийства на бащата на моя приятелка, на мъжа на моя учителка, на чута от мен стрелба в нелегална кръчма - всичко под килима, но най-страшно за мен е потулването на сексуалните престъпления, насилието срещу жени и обезценяването на човешкия живот по Съветски образец.
Човекът, неговото здраве и живот като личност и единица не са били важни. Имало е грижа за общественото здраве - напримерм масови имунизации, за да няма епидемии, мереха ни теглото като деца масово и не заради затлъстяване, а за да хванат навреме недохранените (в този „богат“ строи) и винаги поне 4-5 деца бяха недохранени и викаха техните родители в училище.... но животът на ОТДЕЛНИЯ ЧОВЕК нямаше значение.
Масово се случваха ужасни инциденти в мините със стотици жертви, които не само се потулваха, но и бяха предотвратими. Братът на баща ми е починал на 25 г. заедно с много свои колеги, затрупан в необезопасен участък в такава мина. Пратили ги там, защото скоро щели да идват хора от София, та да преизпълнили плана. Шефът му бил осъден и получил условна пръсъда и дори го възстановили на същата длъжност.
Сираците му получили смешно обезщетение.
Трудовите злопулуки бяха ежедневни - нямаше нито дрехи за работа, нито правила, нито средства.
Трагичното е, че моето семейство изобщо не е работило доброволно в тези мини, а е било изселено да работи там както с много хора от техния край, който е бил богат заради плодородната си земя и съответно апетитен за комунистите, а който е бил неудобен дори заради лични причини - враг на народа, антиреволюционер и смърт, затвор или изселване.

Който се интересува - вижте в Държавния архив произволно дело срещу „антиреволюционери“, които били убивали партизани из селата.
В книгата „Бъларите и комунизма“ има такива примери как хора са били осъждани на смърт само със свидетелски показания от типа

„Видях как Иван уби на 30. 02. 1942 г. десет души от моето село“
И действително - несъществуващи дати, не се казва нито кои са хората, нито кое е селото и често дори в несъществуващи села и имената на сводетелите грешни.

Много хора се обявяват за партизани дори да не са били!
Имало е няколко идеалисти, но основната маса са били просто хора, жадни за власт и блага.
И постигат целите си - уреждат си наследниците и до ден днешен, а за жертвите им сме забравили, защото всички сме малко или много техни жертви.

96.   До 94 - за мен ти не си герой, за заблуден и ограбен човек - жертва. Млад човек си, но си тяхна жертва и си бил достатачно възрастен, за да те удари яко демокрацията в лицето, да те обърка окончателно. Практически ти си соленоводна риба, която са пуснали в сладката вода и после се чудим, защо не може да плува.
Жал ме е за хора като теб, защото вие понесохте и платихте най-високата цена за социализма, без да сте имали нищо положително, платихте заемите, без да сте се възползвали и отнесохте и най-гадния Преход на 90-те, докато ние, децата на 80-те тогава си изкарахме чудесно в свободията, израстнахме свободни хора, свободни да мислим най-малкото и днес започваме малко по малко да въвеждаме правила.
Много интресно е, че толкова се хвалите с реда през комунизма, но точно хората от този период не сте в състояние да спазвате елементарни правила като например да не пресичате на червено или пред движещи се трамваи :) Свикнали сте като овцете непрекъснато да имате куче да ви пази, а ако кучето го няма, да си правите каквото решите.
Какво ви става, бе хора, млади и активни, но не могат да изчакат 2 мин. на светофара. Най-страшни са старите баби, коиот изскачат на късмет между колите.
У нас дете да сте чули смачкано от кола? Много рядко, но баба с дете - изключително често. Виждала съм как бабите дърпат децата си на червено. И не говоря само за тези правила - правилата от всякакъв род са ви чужди, включително да плащате такси и данъци за колите си, да регистрирате същите, да се грижите за документи по имотите си и тем подобни. Ако има някаква дупчица да се скътаете, нямате скруполи и дори от частните предприятия крадете дори дреболии, просто от навик.
Млади хора такива не познавам. За нас реда днес е нормален - през ум не ни минава да минаваме на червено или да крадем кламери и тоалетна хартия от офиса, но точно едни поколения има, които днес са между 40 и 60 г., които са ни шаран, ни щука - хем си изкараха 2/3 от живота през демокрацията, хем малцина от тях се научиха да плуват в съвременните условия и множеството просто още чакат нещо да се случи и някак си „държавата“ да реши проблемите им, а ако не го стори - да е виновната.
На младите не ни идва и през ум подобно нещо като плавни са тези преходи- има и хора на 30, които не могат да плуват, защото са повредени от майки и баби, но има и на 40-60 г. много успяли и активни люде.

97.   Колкото до родителите ми - те не са си купили имоти по време на социализма, а живеят при дядо ми и баба ми, които е построил дома си през 60-те с подръчни материали и дори с крадени от държавни проекти материали, които той е закупувал от работниците там (масово така се е крало), а дървесината от гората нелегално са секли хората. Не е било като сега да отидеш и да има от пиле-мляко - строило се е с камък и с греди, с роднини и без позволително за строеж - хаос. Половината ни градче е с каменни къщи от този период, а и слава Богу, защото тухлите са били леш.
Парцелите са били или общински, или като при нашата къща почти подарени от „чорбаджията“. Да, тази дума е съществувала до тогава, когато все още е имало хора с много имоти в градчето ни. Семейството на майка ми е било бедно, от хората, които комунизмът уж е защитавал, но те ги гонят от селото им, защото след съставяне на ТКЗС-то е нямало вече поминък за тях, а заплатите са били нищожни. Тогава започва обезлюдяването на българското село, а днес наблюдаваме просто продължаване на този процес, но изкореняването на хората почва още от времето на нашите баби и дядовци.
За заплати говориш, за пари? Баба и дядо са нямали пари, ама никакви. Дядо е бил нов в града, нямали са адресна регистрация и някакви права и го разпределят да работи в уранова мина. Добри пари са давали също.
Дядо ми почива за 1 година от рак на белите дробове. Рудата е била не толкова наситена, но са нямали защитни дрехи, не са им давали Йод, не е имало маски да не дишат радиоактивните частици.
Баба ми построява сама къщата, но на практика стая по стая, работейки на 2 работи и молейки се на хора за материали, просейки, защото е имало уважение към нея като към вдовица с две малки деца.
От държавата не получава нито обезщетение, нито помощ. Храни децата си с остатъци от стола, в който нарочно работи заедно с други хора, за да си взимат от останалата храна, тайно е гледала заедно с други хора в гората крава за мляко и месо като се роди теле. Заедно със съседи отиват и си правят ниво в защитена местност, където сеят нелегално тютюн, които продават на черния пазар. Горският не им е пречил, защото сам е разработвал националния парк. В градинките в града ни се пасяха крави, спомням си го това като малка - всяко семейство имаше някакво животно зимнина в промишлени количества.

Майка ми си дава 20% от заплатата в продължение на 10 г. за лихвоточки. Преди няколко години някакво правителство ? изплати 100 лв. Баща ми много се ядоса, защото той като внук на народен враг никога не им е вярвал, а майка ми скришом си давала заплатката на тези, а знаете ли какво вика майка.
„Ами то нямаше и без това какво да си купиш“
И действително - половината жени в града ни ходиха с червени палта, половината с кафяви - имаше тези две палта и то съответно в определен период. Не можеш да си купиш червено и кафяво палто, защото всяко палто си го придобил с много връзки, чакане, а и цените са били сурови за такива луксове.
Москвича на баща ми беше построен 1992 г. и той се отказа от него, защото хората вече караха тогава западни коли, а документи бил пуснал в далечната 1978 г., а за Лада се е чакало и по-дълго.
Сега тези хора имат две коли, а баба ми взима някъде 200 лв. пенсийка, които не може да изхарчи, защото тя по нейни думи просто не може да се сети какво нямала - има ток, вода, парно, яде плодове на корем, месо...Понякога реве и вика „Никога не съм живяла толкова добре“ и дори спестява от тези пари, разбира се, защото родителите ми плащат сметките, но храна сама си купува, а лекарствата са ? безплатни. Баба ми ми е разказвала и за живота си преди ВСВ, за след ВСВ, за комунизма и от всички тези периоди сега живее материално погледнато най-добре, но е стара и болна затова е яд.

Майка ми и баща ми получават от комунизма само дълговете и „удоволствието“ да си гледат децата без ток, без парно, без Хумана и после да се чудят с какво да ни хранят през 90-те, докато внучките на комунистите си разкарват задниците из Швейцария или в някое наше топло дипломатическо представителство, където само с ДС-минало се влиза и до днес и дори портиерът е такъв.
И не са само родителите ми, а 80% от българите, които не са се добрали до така желаните панелки. До нас има иначе панелки и техните обитатели редовни крадат от тях въглища, дърва, за да се отопляват - веднъж свикнал да взимаш, трудно спираш, но днес крадат не от държавното, а от нас. Такъв е и манталитетът на тези хора. Слава Богу, децата им не са такива, но пенсионерите точно, които са останали там идват вечер и крадат от честно закупените въглища на родителите ми, сякаш малко са били ограбени.

Моят живот е най-добър като го сравнявам с последните две до три поколения преди мен като изключвам прадядовци и баби от бащина страна, които до края на 50-те години са били много богати земевладелци. Произвеждали са суровина за коприна, вино и са имали 1500 овце както и десетки ратаи, които разбира се, са мислили, че е несправедливо да работят за тях, а те да имат толкова много. Моето семейство е било без политически амбиции, а просто са трупали земя, живеейки скромно и така за 3 поколения след Освобождението успяват действитлено с много работа и пестеливост да натрупат капитал.
Техен роднина ги предупреждава и се скриват, когато партизаните избиват половината богати хора в селото. Спасяват се до средата-края на 50-те и до последно не си дават земята.
Най-жестоко обаче е било не това, че с бой ги карат да си дават „доброволно“ земята в ТКЗС, а това, че са дошли, убили са им бубите, забранило се всякакво производство на буржоазна комприна, изкоренили са им гроздовите насаждения (за буржоазията) и са посяли там жито, убили са овцете и са ги пратили в София да хранят гладните граждани. В нашата къща на село имаме тайници, в които са крили тогава хората жито от комунистите, така както преди са крили от турците.
Техният ратай става кмет на селото, а е безграмотен. След 1989 г. неговият полуграмотен син е председател на Поземлената комисия и с разни измами завзема половината земя на селото, а от страх хората не протестират - нали те са колили и бесили 45 г. Баба ми ги съди и си взе повечето земя, а после само каза „Да си я носят в гроба“ и излезна права - какво като имаха земя? Тези хора никога нищо не бяха направили и само с кражби и тормоз от 45 г. бяха постигнали нещо. Пропиха се и един по един измряха от алкохолизъм, а земята се върна в селото, защото не остана дори наследник - дори братовчедите им идваха в открадната им къща и се запиваха, падаха в дола и умираха.
Днес Северозападът е най-бедният край у нас, но не е причината в това, че са затворени заводите от комунизма, а причината е в това, че са унищожили комунистите поминъка на този край още преди това. От жито никога не можеш да изкараш толкова добавена стойност като от производството на вино например. Жените там са били горди и са имали свои доход, защото са произвеждали суровина за коприна, от много отдавна са били еманципирани и до днес са доста устати - взимат им поминъка и ги карат да работят за 2 лв. на ден в ТКЗС-то, чакайки да се приберат мъжете им от Белене, за да ги закопаят.
Това поколение обаче явно е било предприемчиво, защото прабабите от двете ми страни правят свои си бизнес, с който да платят образованието (средно) на децата си - едната си прави бозаджийница, другата си прави бояджийница - живяли са в две противоположни страни на държавата, но все са мислили хората какво да сторят. Годините са 70-те и успяват да се скрият и да избутат, но накрая ги разкриват и двете са били бити в полицията за нелегалните си занимания да правиш боза и да боядисваш на хората платното...
Моят прадядо е починал 1984 г. в Белене от „турбеколоза“. Тогава се е водило вече затвор, а той се е водил осъден, защото е подал молба със свои съселяни с искане да им отпуснат малко земя от тяхната си...“доброволно“ дадена в ТКЗС за да я обработват сами, за да живеят достойно.

Съсипаха целия край и изгониха народа, не само моето семейство - всички и не заради заводите, а много преди това. Заводите ги направиха, замърсиха най-плодородната земя и си ги затвориха, когато руснаците спряха да им подаряват ресурсите си, а замърсената земя я оставиха.

Комунистът оставя зад себе си само разруха, пустощ и нищета.
Където е стъпил е убил всякакви цветове и щастие, а днес се белеят само скелетите на ТКЗС-тата, пустеят отровените ниви, пустеят къщите, а язовирите преливат безстопанствени и заливат пустеещите къщи. Нищета, там където са пасли навремето овцете на смейството ми, където хората с желание са си купували нива след нива, където се е ляло най-хубавото вино и жените са правили коприна за Виена и са пили „шприц“ по австрийски образец, носили са европейски дрехи и обувки, строили са по виенски стил...

98.   96, в едно си прав-изкарахте си чудесно в СВОБОДИЯТА! Останалота са брътвежи... Никой не ти оспорва правото да говориш за нещо, което не си преживял, но културата на човека си личи и по това как ползва правата си. Я кажи, кражбата на кламер или на пари/укриването на данъци е кражба на пари/ е по-сериозно престъпление?

99.   Номер 98 „Я кажи, кражбата на кламер или на пари/укриването на данъци е кражба на пари/ е по-сериозно престъпление? “

В цял свят и двете неща са престъпления. На Запад за кражба на кламери най-малкото те уволняват, но и съдени хора има за такива неща заради принципа, а укриването на данъци е капиталово престъпление и си има и закони за това. В Германия бяха осъдили продавачка в супермаркет, че откраднала бележка за върнат амбалаж за 1, 50 евро, шефът на Байерн Мюнхен лежи в затовора, защото не е декларирал приходи от лихви, реализирани в Швейцария. Така е било и у нас преди 1944 г. - водили са се много стриктни списъци и за държавното имущество и нито в армията, нито в администрацията се е крало. Наричали са ни хората „прусяците на Балканите“ и „Швейцария на Балканите“. Особено интерсни документи има от Армията в Държавния Архив в София - отиди, отвори една книга преди 1944 и искай документи от след това - вторите няма да намериш, защото всичко се е разсипало, раздало между другари и унищожило, а в БДЖ до днес е така

У нас обаче законите и за едното, и за другото не се спазват, което е резултат от морала на комунизма - тогава нито данъци са се плащали (плащат ти държавни пари и ти им плащаш „данъци“ с държавни пари?), държавното е било ничие.
Трябват още 20 г., за да се промени манталитетът ни, защото който и да ни управлява, той не може да вкара мнозинството хора в затвора заради 10 лв. неплатени данъци или нерегистрирана в общината кола. Не може мнозинството изрядни хора да затвори мнозинството, макар и неизрядни.
Обикновеният българин е най-големият НЕданакоплатец, това е национален спорт и една нива за 1000 лв. да имаш, защо да плащаш 100 лв. данък като може и изобщо да не платиш? И за какво да вкарваш такива хорица в затвора? Парите и без това са по-добре при него от в корумпираната ни държавица.
В момента е добре да се инвестира, за да се раздвижи икономиката и да има работа за хората. В следващ период ще се качат пак заплатите, така както бяха се качили по време на бума в строителството, в по-следващ ще има и за по-добро образование, здравеопазване. В още по-следващ ще сме се променили като народ и когато по-голямата част от хората си плащат данъците, тогава можеш и да тръгнеш да преследваш останалите. Всичко зависи от народа, който е суверен на властта, всичко зависи от поведението на мнозинството - ДЕМОКРАЦИЯ и не аз и ти определяме тези процеси, а МНОЗИНСТВОТО българи, които не си плащат данъците и осигуровките.

100.   45 г. комунизъм значат 45 г. Преход. 24 г. сме минали. Остават още 21 годинки, което за мен е ОК, но ми е жал за хората, които са прекарали половината си живот в кома и сега се чудят в кой свят живеят. Ние израстнахме в свободията, за да установим, че ни трябва свобода, но робът никога не може да живее в свобода - той чака някой отгоре да му определи живота, в случая „държавата“.

През 90-те действително имаше свободия, но в добрия смисъл на думата поне за децата и младите хора. Например ние си направихме още в началното училище ученическо радио, по което се съобщаваха новини около училище и пускахме западна музика в междучасието, която учителите ни не понасяха. Учителите ни бяха всички от комунизма. 1/2 бяха биячите (с пръчки), 1/3 бяха пред пенсия и просто искаха да ни избутат и 1/3 бяха толкова объркани, че бяха меки като памук и практически ни станаха приятели, но не бяха нито възпитатели, нито ментори - свободия.
Не искаха да ни позволят радиото, но не намериха закон или правило, което го забраняваше, а като се замисля - бяха толкова повредени, че не се сетиха, че сами могат да напишат такова правило :). И така завладяхме радио точката на училището и кабинета на директора поне за междучасията.
Свикнаха с нас.
Вторият срок обаче се заключихме в кабинета на директора, където беше микрофонът за радиото и почнахме да съобщаваме за случаите на побои, за учителите с палки, за това кой учител какво иска, за да си вземеш контролното и цял ден четохме наручения на учители над ученици, за скъсани ушни миди при дърпане на уши, за това кой къде си държи пръчката за бой, за незаслужени двойки, за нечестни контролни, за нарушения от всякакъв вид - принудени родители да даряват пари, принудени деца да правят застраховки в ДЗИ, от които директорката прибираше половината. Извадиха ни с полиция.
Майка ми я викнаха и ? казаха, че ще ме изключили. Родителите ми са също от робите, които треперят от държавната власт. Аз си спя спокойно, майка ми реве. Аз си знам правата, тя чака да я удари неправдата.

Да, ама не - не само, че не ни изключиха, но и изгониха корумпираната директорка, предупредиха некоректните учители и вече нямаше бой и оценки срещу пари.
Така стояха нещата при нас от най-ранно детство, което не ни пречише да поемаме отговорности.
Вече в гимназията ходихме цяло лято да събираме и предаваме хартия, дренки, шипки, охлюви и гъби, за да съберем за другата година пари за три компютъра за училището, за да имаме час по информатика. Бяхме единственото училище в града ни с такъв час и сме стояли по 7 ученика на компютър, но учихме C , излезнахме компютърно ограмотени, което беше голяма рядкост тогава и след това нямахме проблеми и за работа, и за университет. Освен това всички можем да пишем с 10 пръстчета, което е страшно предимство да пишеш на лекции, да си работиш, да пишеш тук :) за 1 мин. огромни фермани, докато другите с два пръста търсят буквичките.

Сами боядисвахме оградите в училище, ремонтирали сме и стаи с материали от родителите, а за тоалетната си купувахме хартия и сапун и имахме отговорници, които носиха дневниците, но никой не е писал в тях нищо.
Събирахме пари за болни учители и за учебници за бедни деца и една зима карахме почти без парно при 15 градуса температура, защото директорката ни се помили и си каза - съжалявам, но няма пари от София за нафта. Вие решавате - отново в „дървена ваканция“ или искате да се учите и да стане хора. Избрахме ДОБРОВОЛНО второто. ДОБРОВОЛНО седяхме на студено и учихме в помещения, в които понякога се виждаше дъха ти. Само по физическо беше прекалено студено и сме стояли в залата.
Вие говорите често за разните му бригади, но това не означава, че ние сме работили по-малко. Повечето семейства през 90-те се самозадоволяваха с храна от село и всяка ваканция и събота и неделя сме били по нивите, а лятото пасеш овцете, правиш сирене и зимнина. Отделно писах какво сме правили за училището, но разликата между вас и нас е било, че ние ПЪРВО сме работили доброволно или за семейството си и ВТОРО сме брали плодовете на нашия труд и от малки имаме връзка в мозъка - труд - блага, действие - блага, мислене-блага, докато при вас благата са били за другите и за вас само принудителната работа, затова и работата ви е била толкова „качествена“.

Баща ми ми разказва как са слагали учениците камъни в чувалите с картофи, за да си изпълнят нормите на тези бригади, а най-хитрите дори в щайгите с домат отдолу слагат камъни.
Така е с безплатната и принудителна работа, докато моята работа за семейството, за училището, за фирмата е била винаги най-доброто, което съм могла да свърша. Представяте ли си да сложите в щайгата на майка си камъни и отгоре малко домат? Ами да откраднеш тебешир в училище, когато учителката ти е казала, че тя е купила с лични средства тебешира, а децата сме събирали пари за цветни тебешири? Нищо не изчезваше и напротив - купувахме си с лични пари дребни неща, за да ни е хубава класната стая - и цветя имаше по прозорците, и дъската винаги прясно боядисана, и винаги изчистена в междучасието. Кой ще открадне или съсипе такива неща като сам е поливал цветята, майка му ги е садила в саксиите?
Така и ценим държавното имущество от малки. Млад човек рядко ще видите да хвърля боклуци навън, по-скоро ги събираме при разни акции на БТВ или просто така - виждала съм млади хора да събират често боклуци или да се навеждат, да си вдигнат боклука, който случайно е паднал до коша.
Старите хора хвърлят където им падне - то по тяхно време е нямало и опаковки, не са свикнали да пазят.
Отидете в селата и ще немарите огромни нелегални сметища, защото там живеят предимно стари хора.
Да, трябват още 21 годинки, определено...
На колко ще съм тогава? Някъде на 50-тина. Ами чудесно - тогава ще поемем властта същите хора, които от малки сме израстнали свободно.
Ако се питате, кога ще се оправи страната ни, кога ще сме част от Европа и културно - след 21 години, а материално ще ги настигнем хората, когат нашето поколение и следващите управляваме поне 20 г. - т.е. след 40 годинки, което вие няма да го преживеете - ето затова сте прецакани отвсякъде.
Днес се замислете кой ни управлява? Ами вие - родените между 40 и 70-та година и рядко някое кметче по-младичко или министърче, но е бутафория. Масово властта все още е при робите и ще е във ваши ръце още 21 г., до тогава ще ни управлявате вие - хората, родени, възпитани, образовани, израстнали в комунизма.

Сърдите се на днешното време, на Прехода? Ами сърдете се на себе си, драги.
Ние не ви се сърдим. Вие сте така заети със себе си, че ни оставихте да растем в свободия, за да изградим един ден истинска свобода, демокрация, благоденствие, пазарна икономика и дори социална държава, в което вие се провалихте. Простено ви е - не сте виновни, жертви сте на комунизма, на хората преди вас.

101.   от 98 до 99-благодаря ти за отговора, потвърди подтекста на въпроса ми:кой е по-голям престъпник-старият, че е краднал кламер/не повече, защото е ял бой при комунизма и го е страх-това е твоя теза/, или младият, дето краде от неплащане на данъци и осигуровки/потвърдено от теб в 99, че е нормално засега/. Очевиден е отговорът, че младите, "разкрепостените", раслите в свободия, сте по-големите боклуци. Но иначе голям го вадите... Силно се надявам да доживееш тоя "още по-следващ период", за който говориш. И да слушаш отношението на децата и внуците си. Към вашето поколение...

102.   101 - Извинявай, но младите как да крадем от данъци и осигуровки, когато още работим за вас (старите) и нямаме имущество да плащаме данъци? И закони, и властта е в ръцете не на 30-годишните, а в ръцете на над 50 годишните, които сте продукт на онова време, когато данъци е нямало, защото е нямало частно имущество.
За мен е нормално да си плащам данъците да кажем, осигуровките, но за вас това не е нормално. Аз като си купя имот го плащам по пазарна цена и си внасям данъците, защото банката го изкисква най-малкото от мен, докато вие, които имате да продавате гледате да е по ниска стойност, за да не се плащат данъци и масово не сте си регистрирали колите в общината :), младите не караме огромните джипки масово, а хората над 40-50 г. сте им фенове, но за данъци пари няма.

Думата „нормално“ идва от „норма“ и обратното - българите като народ определяме с поведението си кое е нормално и кое не е.
Не съм казала, че удобрявам такова поведение, но го разбирам.

„Очевиден е отговорът, че младите, "разкрепостените", раслите в свободия, сте по-големите боклуци.“

Моли се да не сме по-големи боклуци от вас, защото това би значило
- да вземем по-големи кредити от вас - вие сте ни заробили до внуци, ние трябва и правнуци да заробим с дългове и лихвите по тях
- да фалираме страната по-често от вас (над 4 пъти)
- да подарим на Русия и останалото златце в резерва
- да потулим атомна катастрофа, докато децата ни си играят мирно под радиоактивния облак
- да убием над 20 000 човека без съд и присъда
- да не оставим нито пенсионен фонд, нито други запаси за държавата и да плащаме 100 лв. пенсия на родителите си
- да оставим децата си без хляб както вие го сторихте 1997 г.
- да създадем групировки по-големи от Мултигруп и Висовете, ТИМ и тем подобни
-....
Нашето време още не е дошло. Ние сме икономически активни от 5 г., има един до двама кмета под 35 г. в държавата и няколко заместник-министърчета да вършат черната работа. Това е участието ни в голямото управление.
Вие управлявате в момента като продължение на започнатото от вашите предци след 1944 г. Ваш е комунизма, ваш е Преходът.
Колко сме разкрепостени е друг въпрос, но не бяхте ли вие хората номер 1 по абортите след Съюза, разбира се.
Големият морал, но със 70 хил. дечица в домовете, първи по бременности сред ученичките, докато днес само ромките раждат под 18 г., а аборти правят най-изпадналите женички, докато за вас това си е нещо нормално и има жени с по 19 аборта от вашето поколение. Големи моралисти, но на гол гъз. Краденето едно на страна.
Не сте ли вие хората с автоматите по границата да стреляте горкичките ГДР-ейци.
Не бяхте ли и вие в казармата сред хората, които рушахте турски гробища и бихте разни дядковци, защото не си сменяли имената?
Ако вие бяхте пуснали като Поляците Радио Свободна Европа поне да слушате, днес щяхме да сме на съвсем друг хал, но вие си разхождахте балоните и знаменцата по парадите за 1 май и празнувахте 9 септември.

Ами молете се да не сме по-лоши от вас, защото това значи да вземем една бомба и да взривим кочината, която ни оставихте.
Радвайте се, че сме останали някакви млади хора у нас, защото сме единствената ви надежда за достойни старини, докато без старите можем - превърнали са се в бреме, ходят под строи да избират БСП, реват за високи пенсии, а майките с деца няма и 15 лв. детски да взимат - паразитират на гърба на младите хора. Къде са ви големите пари? Къде ви е голямото богатство? Какво оставихте?

И не -ваш е не само комунизмът, ваш е и Преходът, защото ние сме били в детската градинка.

Дори радио точката, по която съобщавахме за боя и нарушенията в училище беше ваша :)
Научихме се от руините на вашите дела да строим.

Практически се научихме да садим цветя в лайната ви, а вие стоите отгоре и казвате, че дветята миришели на лайна? Ами нормално - каквото посееш, такова и ще жънеш.
Ние още не сме посяли, а берем вашите „плодове“ - торба с лайна, това е.
По-лоши няма как да сме...невъзможно е да рушиш повече от вас...строейки „комунизъм“ и Преход? Ха-смях в залата.

103.   102, ти очевидно си оная от другата тема, дето се прекланя пред контрольорката на билетчетата. Разбрахме се/мисля/, че това е надприказване а не надУМУВАНЕ. Продължаваш в същия стил и в двете места-като точката в училището ти/да не слушаш този с когото диалогизираш/. Започваш и да употребяваш клозетни думи. Но аз нямам намерение да споря с точка... Интересно, и двете/с точката/ сте от женски род:)))

104.   Интересно... Как става добавянето на текст към одобрено вече изказване? На 102 текста "По-лоши няма как да сме... невъзможно е да рушиш повече от вас... строейки „комунизъм“ и Преход? Ха-смях в залата. " го нямаше доскоро. Или модератора е автор на мнението? !

Модератор - повече от един модаратори сме. Имаме бутони за проверка на пунктуация и интервали, които натискаме и след първа публикация, ако колега е забравил. Понякога се измества текста.

105.   http://www.septemvri23.com/Images/1939-1968-1988-2013.jpg
Ето ви данни за социално-икономическото развитие на България през годините. истината е неудобна за антикомунистите, но фактите са факти.

106.   105, моля за информация за Източника, защото не успях да намеря това произведение и този учен в Гугъл, а не разбирам таблицата, нито има легенда за мерни единици (в бр., в лева, в долари, в рубли), както и няма обяснения и изводи - за 100 са взели две различни години и тем подобни. Странно както и по принцип малко смесване има на ябълки с круши, според мен. Защо за база са взели 1988 г., а не 2000 г. да кажем или 1990 г., което е прието?
Съвременен метод за благоденствието на един народ е БВП на глава от населението в долари или евро като за база никога не се взима година преди 1989 г. или направо взимат 2000 г.
Потребителската кошница иначе се е сменяла многократно и не знам в тази таблица коя са взели, може би от 1939 г., защото няма нито телевизори, нито компютри, нито таблети, нито електронни книги (каквито аз купувам в Amazon), нито коли, нито мебели...общо взето нищо не казва тази таблица, а пък потреблението на ел. енергия на единица население тряба да се смъква, защото се въвеждат нови технологии и машини, а днес моята LED крушка харчи 3,5 W, а на баба ми крушката е от 100 W, а и през комунизма имаме енергоемко производство, но пак казвам - това не са някакви фактори за мерене на благоденствието и националното богатство, а това, че 99,8% от населението имали ток в 21 век е похвално, но на Запад имат 100% от населението и не виждам какво постижение е.

Легитимен фактор, лесен за анализ е БВП на глава от населението и той се ползва от поне 50 г.
Тук иначе разбираема графика с GDP на глава от 1980 насам с източник Световната Банка
https://palexiev.files.wordpress.com/2013/05/d0b1d0b2d0bf1.jpg

107.   105, мислиш ли, че по време на комунизма е имало реална сатистика?

108.   107, дори да приемем, че е имало, то пак тази таблица нищо не казва и не включва съвременни услуги, храни, продукти, високите технологии, всички сектори с висока добавена стойност и така нататък - то ако днес взема да спретна една таблица на бр. мотики на глава от населението от 19 век и в 21 век ще мога да кажа, че днес има 0, 000008 мотики, а тогава са се падали по 2 мотики - т. е. населението е благоденствало през 19 век.
Може така какво ли не глупости да спретнем - бр. памперси на глава от населението и ще открием, че през социализма хорта са умирали, защото е нямало Памперси :).
Интересна ще е статистиката за бр. тоалетна хартия, защото такава нямаше.

Що за глупости!
Затова се взима и БВП на глава от населението като за база никога не се взима година от Комунизма или число като 1988 г., а се взима поне 1990 г., 2000 г., 1900 г. или друга кръгла година, освен ако не искаш да фризираш данните, но и статистиката е такава наука, че може действително да се спретнат всякакви чудесни неща, човек затова трябва да мисли аналитично, не да вярва на глупости

109.   106 не ме изненадва, че не разбираш тази таблица. Таблети не е имало по онова време, за да си ги поръчваш. С този коментар, можеш да впечатлиш малки деца и прости хора. Изобретенията навлизат доста късно. И няма значение ти какво можеш да си поръчаш от Amazon, важното е колко още могат да си поръчат. Аз лично нямам, а и познава доста хора да нямат пари за обувки. Таблицата се разбира много добре. Освен да си малък или да се правиш на глупав. няма изотчник тука, има факти. Като не ти е било арно преди, на мнозинство от хора им е било. И да те питам нещо! Деидеологизацията включваше ли самозапалване.

110.   „Освен да си малък или да се правиш на глупав. няма изотчник тука, има факти. “
Е, няма факти без източник, съжалявам. Това са измислени „факти“ и дори не можеш да кажиш мерната единица каква е - долари ли са, бр., кг.?
За какво става дума изобщо в таблицата - нито изводи има, пробвам се да мисля - вид пазарна кошница ще да е, но пък да сравняваш пазарната кошница межди 1939 г. и 2014 г. на база 1988 г. е меко казано странно, а и статистически грешно. Затова ми трябва оригиналния източни, за да прочета за методите на изследването и какво аджеба иска да каже автора.

Какво е „Деидеологизацията“ за теб?
И какво е „самозапалване“ - в пряк смисъл е метод за самоубийство, а в преносен може да значи всичко - да гориш от любов, страст, възбуда.
Последното изречение не виждам какъв смисъл има - хората са се самоубивали по всяко време и по всякакви начини, а като бях дете (преди 1989 г.) в моя квартал се самовзривиха двама човека барабар с апартаментите си, защото имаха хората достъп до взривове. Ние си играем на вън лятото до 12 ч. вечерта и БУМ, но през комунизма не можеше да има самоубийства, убийства, изнасилвания и кражби, нямаше и преса да каже, затова не знам за тогава, но в днешно време у нас самоубийствата са наполовина от в страните от бившето СССР - България 5-9.9 промила, в „гадния“ Запад са до 5 промила, в бившите СССР-републики - 10-15 промила (Източник СЗО).

113.   До 110 Аз лично таблицата я разбрах, има си мерни единици за всяка от стоките в тонове, кв. м., и т. н. изглежда човек трябва да прочете за да разбере? !?
Става дума за нарастване на заплати и количество производство през годините.
Автора на таблицата идва да ти каже, че например производнството на месо измерено в хил тона през 1939 е 202, през 1968 е 534, през 1988г е 912, а през 2013 в България са произведени само 336 хил тона месо.
Таблицата ти показва че всяко производство в българия през 2013 в сравнение с соца, с изключение на електричеството, е понижено до няколко пъти.

№109 май №110 иска да ти каже, че хората през соца са горели от любов страст и възбуда, сигурно и затова са имали толкова раждаемост:))))
Другото което е че същата родена през 1983 още преди 89г е играла навън до 12часа? На 5, 5г-6г е играла до полунощ!? !? Сигурно на 12г е осъмвала извън дома си? Да си над 10г и да играеш до 23-24ч на криеница-приемливо, но не мога да повярвам 5г дете да има сили и озъснаване да играе до24ч и да стане сутрин в 6 часа за детска градина!

51-100 от 163