Споделена история от Други

Работа на деца
Живея в малък град, предимно населен заради учениците. Забелязах в няколко заведения, че работят деца. Деца години предимно 15, без да имат документи за разрешение от родители. Не знам дали е хубаво това, но аз съм длъжна да сигнализирам, няма как такива деца да работят в нощните заведения. Ще питате от къде знам, ами от моята дъщеря която е на 19 и ми разказва, какви се наемат за да не се плаща осигуровка. Ще съм благодарна ако някой ми каже къде да дам сигнал и наистина да ми обърнат внимание, защото е неизрядно всичко, а аз съм точен човек.

Коментари

1.   Сигнализирайте в закрила на детето, те ще се занимават по-нататък. Бъдете обаче сигурна, че става дума за лица под 16 г., за да не се изложите в последствие. Не сигнализирайте точно за заведението, където работи дъщеря Ви или синализирайте, но анонимно, за да не застрашите работата ?. Имайте предвид, че е възможно да има подкупени държавни служители в Данъжните, които иначе би следвало да проверяват. Затова ви съветвам да се обърнете към закрила на детето.

2.   Авторке ти от къде знаеш точната възраст на децата? От къде знаеш дали нямат разрешение от родители? Как провери осигуровките им?
Като ти прочетох темата, първото което ми дойде наум е че дъщеря ти на 19г не може да си намери работа и търси оправдание в наетите по-млади работници. Без да знаете точната възраст и документи на лицата не трябва да обвинявате.
Аз лично не виждам нищо лошо 16-17 годишните младежи да се трудят, било то и като сервитьори и бармани. И не мисля, че имате кой зае колко нощни заведения в "малкия ученически град".
Ако вече става въпрос за деца под 15, да сигализилай, но бъди сигурна, че нямат възраст и документ от родител. По предположения, или заради завист, че младите имат лятна работа, не виждам кой ще ви обърне внимание.

3.   Щом са тръгнали да работят на 15год. значи има причина и то само една - липса на финанси. Какви сте вие, че да им отнемате възможността да печелят някой лев, щом имат нужда, като сигнализирате на и без това този заспал орган? !
Нали ви е ясно, че дори и да сигнализирате, те ще тръгнат да проституират (момичетата), за да си набавят пари, щом нямат, пък и то срамна работа няма. (Нямам намерение да лъжа, с цел да ме харесат. )
Не виждам нищо нередно в това, даже е хубаво, че работят още от сега.
Ж14

4.   Що за точност е вашата, госпожо? Децата се чудят как да помогнат на семействата си, та дори и само на себе си, и да си изкарат нещичко в този тежък живот, вие сте тръгнали да им отнемате хляба! Ваша работа ли е кой къде и що работи? Я да ви дам координати-аз съм на мноого години, ама работя без трудов договор по причини, които не ви засягат. Тичайте бързо в ГИТ!
Децата искат да се подпомогнат финансово! А ТД няма как да получат на тия години, дори да искат да им го дадат шефовете. Не са отишли в заведенията насила или под конвой. А може родителите им да одобряват. Така от рано ще се научат на труд и че нищо не идва даром.
Аман от хора, тръгнали да оправят света, без той да е поискал това. Ами помогнете реално на тези деца-купете им едно безалкохолно, дрешка, каквото ще да е, вместо да ги топите! Направете РЕАЛНО добро, а не бъдете толкова "точна"...

6.   Чувствате се "длъжна" да сигнализирате!!!
А не се ли чувствате длъжна да попитате някое от тези деца, дали му е приятно да работи на тези години и каква е причината да го прави?
Надявам се, да ви е ясно ЗАЩО!!!
Няма що, много сте точна.