Споделена история от Други

Децата на 21 век
Не искам да насаждам моят начин на мислене, всеки има право на собствено мнение. Искам само са споделя моите размисли за днешните деца. Аз съм на 16 но все още се определям като дете, пък и не бързам да пораствам. Но въпросът тук е друг. Попаднах ня тема тук за децата индиго, някои ги подкрепят други не. Но според мен това не е нормално, хубаво е че са умни това е горост за родителите. Но те не се развиват според възрастта си което е в техен минус. Защото ако едно дете на 6-7 години възприема информация двойна колкото него то 24 години мозъчните му клетки ще са толкова малко, че няма да може да мисли защото се получава едно претоварване. Но темата не е това просто реших да уточня. Днешните деца според мен са презадоволени което до някъде им вреди. Също така родителите им се стремят да ги възпитат но пронякога прекаляват в желанието си като изискват прекалено много от тях. Те не ги оставят да видят какво всъщност могат те. Изнежват ги още от малки а когато порастнат нямат тикаква енегричност в телата си. Пускайте ги навън когато е топло да играят да се веселят, да тичат. Да падат да стават, дори да се нараняват, да апват това което обичат и тн. Защото по този начин те се каляват и свикват а и се забавляват. А сега какво затормозяват ги още с една дума едва проодили с пазни психологически тестове, някои на азбука, цифри, дори на език ги учат. Защо го правите те са деца сега им е живота оставете ги да лудуват. Това не е израз на лошо възпитание и на простащина, селяндурство както някои си мислят напротив това е нещо което е нормално. Ако новият закон влезе в сила децата да започнат учебните си занятие от 6 години ще бъде пагубно за тях. Какво детство ще запомнят те. Тези които нямат време за детето си и са зангажирани да нека ходят но да е по избор а не да задължат цяла България. Почти всички велики учени, професори хората променили света за започнали живота си като обикновенни деца. Радвали са се на живота и са тичали и играели по цял ден, затова са могли след това да създадат велики идеи.
Благодаря на тези които прочетохте коментара ми макар да е с голям обем. А тези които не успяха да стигнат до края моля да не ме нападат че им е било скучно.

Коментари

2.   "Попаднах ня тема тук за децата индиго" - попаднала си на дезинформация. И защо не коментираш под темата, ами пишеш нова тема?

3.   Поздравления за уникалният правопис, дете индиго.

4.   Абсолютно. Не сме съгласни с твърденията, но понеже нямаме аргументи против, естествено, зачекваме темата за правописа. Заключете ги децата денонощно в училище да стоят, че да станат хора... Пардон, сива маса, която безропотно да работи и да плаща данъци!

5.   То училището е сбъркано като концепция. Преподават се 80% ненужни неща. Според мен трябва да се преподават само български, основи на математиката и основи на психологията. Всичко останало да е по избор на детето, като да се остави възможност да не избере нищо.

6.   До колкото разбрах от написаното. Ти искаш децата да не посещават училище от 6г възраст, защото на 7г според теб е по-правилно и така не изпускат своето детство.
Първо имаш грешно определения и представа за детство, но ти е простено заради възрастта ти.
Реално детството е времето, в което човек се учи да бъде възрастен. Детството не се ограничава само в игри и лудории. Детето започва да учи още като се роди и това съвсем не му пречи да има детство. Посещаването на училище не само няма да ограничи 6 годишните, ами и ще им даде право на повече самостоятелно време за избор, какво точно и кога да го правят. Ако децата на 6 са в детска градина те там ще са задължени да слушат учителката от 7ч до 18ч всеки ден, без право на лудории, ако са на училище ще са свободни след обед да вземат решение кога да напишат домчашното и кога да прават лудории.
Ако образованието за теб е пречка на детството, детските градини, също са образование. Децата там също учат по програма създадена от министерство на образованието.
Да лудориите също са вид начин да научиш нещо, но от собствен опит. При наличие в днешно време на такава огромна информация, защо да се париш от огъня, когато има хора да се занимават с това да те научат кое е опасно и горещо.

Децата не са затормозени, ти така си мислиш. Дадено дете на 2-3 годишна възраст така или иначе е добре за неговото развитие, да научи нещо наизуст, изборът е на обкражаващите възрастни, какво точно ще го научат, за неговото развитие е без значение, дали ще рецитира стихотворение на японски, българската азбука, имената на цифрите или някой дълга псувня. За него това едно и също, защото детето на 2-3г има нужда, да бъде укоражавано, че правилно изказва заучен текст, така учи принципът на декламирането на текст, съдържанието на текста е без знечение, то не отдава този смисъл на тескста както възрастен човек, не мисли и въобще не разбира съдържанието на текста. За развитието на детето е важно да вижда аплодиращи възрастни, весели действия породени от положените детски усилия и да чува думите браво многократно. Един вид детето репетира говора си начина си на изказ, скоро се е научило да говори с изречения по големи от 1-2 думи и декламирането на текст му дава кураж, че се справя правилно в същото време тренира "гласовите си струни" и паметта.

7.   Системата трябва да бъде подобрена, трябва да има по-голяма доза на креативност. Аз самата като си спомня училище, и ако си направя една равносметка доколко ми е помогнало за университета и това, което уча в момента.... честно казано, само частните уроци са ме подготвили за специалността ми, тъй като нямахме такъв предмет в училище. И английският, който учех в частна школа, защото в училище правехме по 1 упражнение за 40 минути. Май само математика научих от гимназията, тъй като имахме 10 часа седмично. А преди гимназия, научила съм се да пиша, чета и другото са само сухи факти, които не ми служат особено.
Според мен училището трябва да се фокусира не толкова върху самият материал, а върху това как човек да развива своите качества. Ще конкретизирам. Много от учениците не умеят да презентират, нямат лидерски качества. В конкурентния свят днес, това е умение, което трябва да се научи, ако човек иска да е успешен. Не умеят да отсяват коя информация им е важна и коя не. Ако имат да презентират нещо, те не знаят как да го направят забавно, не мислят за зрителя, а имат самоцел само да се свърши по-бързо и да си получат 6-тицата. Това всичкото е ограничено мислене.
Не умеят да работят в екип. Погрешно смятат, че групови задачи означава по-малко работа. Не, означава по-голяма отговорност и повече работа. Всеки индивид трябва да се стреми да е максимално продуктивен, така че тази групова работа всъщност да има смисъл. И механизъм, който ще подсигури да има такъв смисъл, е оценяване между самите ученици, участвали в груповата задача. Така те ще се чувстват длъжни да работят, защото няма един да върши всичко, пък другите да си клатят краката. Защото накрая ще се знае кой е работил, и кой не и всеки ще си получи оценката спрямо труда, който е вложил. Работа в екип е подходяща за проекти с проучване. Например по биология, география, история, така има реално шанс да се научат на повече неща, защото накрая материалът произведен от 5 човека ще е повече, отколкото произведен само от един. И какво ще се научи - брой от умения : как се търси и отсява информация, как се презентира, как се прави графичен дизайн (ако представянето е например под формата на плакат с факти, графики, рисунки и тн) и още много други неща.
И да, може би друга промяна, в по-горните класове вече да имат право на избор какво да учат, в зависимост от това с какво искат да се занимават. Може толкова неща да се направят за образованието, но няма как да бъдат направени от хора, които са израстнали във времето на комунизма, пък и във време на промени. Всички подобрения ще дойдат от хората на новото време, които са с неопетнено съзнание. Аз самата едва ли бих мислила тези неща, ако не бях на 20. Ако бях от поколението на моите родители, и аз щях да мисля като тях. Но пък защо учениците не предложат и те нещо към преподавателите си?