Споделена история от Други

Как да стимулирам сина си да учи?
Здравейте!
Синът ми е в 2 клас. Не иска да учи уроците и пише домашните си. По четене вече има две двойки - по БЕЛ същата работа. От началото на годината до сега има общо 5 двойки - на тестовете и за това, че редовно ходи без домашни. Стой на бюрото и не пише, а се занимава със странични дейности. Опитах и с добро, и с наказания, но уви, става по-лошо. В класа повечето ученици са като него, че и по-зле. Половината си развалиха успеха. Много съм разтревожена и не знам какво да правя. Говорих с учителката, с логопеда в училището, с психоложката - но до там. Ще съм Ви благодарна ако ми дадете някакви съвети или идеи. Направо съм в паника и съм зациклила...

Коментари

1.   Голяма част от децата са хиперактивни, това е състояние, при което те просто не могат да се концентрират в едно занятие, мисълта им блуждае и т. н., може би трябва на там да насочите усилията си?

2.   моят син е в 3 клас и през ум не му минава да не си пише домашните, напротив - приетснява се и се ядосва, ако забрави някой път. просто знае, че това са му задълженията и трябва да ги свърши, за да може да играе после. а от това, че целият клас бил така, съм направо изумена - при нас е обратното. не казвам, че има само 6-ци, намират се и 5-ци, но прави всичко възможно да гони максимума. а че е разсеян и не съвсем концентриран, е ясно, много деца са така.
защо не помислиш за преместване в друго училище, проучи в кое се държи на обучението. иначе щом отсега има 2-ки, какво може да се очаква занапред?

3.   Кой ти е учил във втори клас? ! Целехме се с чанти, играехме на кеч, ритахме топка, псувахме се, биехме се, но последното, за което сме мислили като деца е да учим...
Гимназията е важна, началното училище само за таблицата и азбуката.
Вече от 2ри клас и езици учат. :D

4.   Намалете сладкото(вафли, сладкиши, шоколади, бисквити и подобни). Сериозно говоря. Сладкото е една от основните прични за хиперактивност при децата.

5.   Чакай малко в началото на втори клас са си развалили успеха? Успехът и м е бил добър в първи клас така ли.
Вдигаш ръце от 8 годишен а кат остане на 15 какво правиш?

6.   До колкото си спомням с моите деца в тази възраст не беше много по- различно. Трябваше да им вися над главите докато учат и си пишат домашните.

7.   Моят съвет е да намерите много умно дете и да го запознаете със сина Ви. Може да се повлияе от добрият пример, но нека детето да демонстрира, че има добри познания и Вие, както и Ваши приятели проявете нужното отношение към умното дете. Хвалете го много. Може би синът Ви ще се повлияе от добрият пример и ще иска и той да е образован.
*Silver*moon*

8.   №7 Ако теб те запозная с професор дали е възможно и ти да станеш образован и умен?
Авторке приемете детето си такова каквото е, особенно щом учителката, психоложката и логопеда в училището, смятат че детето си е такова и няма начин да му се повлияе.

9.   Много е трудно да си родител във всяко едно отношение. И аз имам дъщеря, която всячески се опитвам да стимулирам. Опитвам много начини. Не знам защо, но първо пробвах да й внуша, че ученето е нейно задължение. Не се получи. Пробвах да го представя като игра - не се получи. Пробвах да я стимулирам с "бабиния" метод, т. е. : "Който си научи уроците, отива да играе". Това задълбочи проблема. Пробвах да й говоря колко силна ученичка съм била, колко е важно да учи, как нейният живот е нейна отговорност и право да го отгледа като цвете или да го погуби. Нищо. Оставих я за кратко, защото просто не знаех какво да правя. "Забърка" се с отличници и стана чудото. Самата среда я накара да дерзае, да се доказва, да покаже, че може. Може би проблемът е в слабата среда. Няма стимул детето, защото така или иначе никой не изпъква като силен, можещ и т. н. Може би ако смените класа, резултатите няма да се забавят. Пожелавам и за вас и за себе си децата ни да осъзнаят нуждата от това да учат. Само тогава могат да се стимулират. Нищо друго не помага.

10.   Напълно съгласна с №9. Ако виждате, че детето има потенциал, който не използва, проблемът е в средата. Сменяйте с по-силен клас, а впоследствие с добро училище, доколкото има такива. Дъщеря ми е умно хлапе, определено с възможности. До 7-ми клас беше подобна картинка - двойки е нямала, освен една-две по математика, която й е слаб предмет, но и по другите предмети не си даваше зор. Класът беше най-слабият от всички, с отвратителна дисциплина. Сега е в ново училище, след положени конкурсни изпити и нещата определено са различни.

11.   Спри да контактуваш с него, като му кажеш че докато не изпълни задълженията си ти няма да му говориш, няма да му купуваш и др. докато не заслужи вниманието ти. Кажи му, че това е наказание и не го оставяй да си прави каквото си иска. Контрола е в тебе - ти казваш правилата, не той.
Ще му обясниш че ВСИЧКИ ХОРА НА ТОЗИ СВЯТ ИМАТ ЗАДЪЛЖЕНИЯ!
Твоето е да го възпитаваш, неговото да те слуша и изпълнява.
Пиши пак.

12.   Обещай му, че ако изкара ше му дадеш да ти пипа циците! Според Фройд, човекът се управлява от два мощни инстинкта единият е либидото, другият алчността. Ако не стане по първия начин ще трябва да се бръкнеш