Споделена история от Други

Моля, помогнете ми...дълбока депресия
Здравйте!
Винаги съм била амбициозна и силна личност, не ми е липсвало самочувствие, не съм се спирала пред проблеми (а може би съдбата ми ги е спестила...мисля си сега). Била съм енергична и винаги крачка пред другите, което е било основен стимул да вървя напред. До този момент животът ми се е развивал по най-добрият за мен начин. Семейството ми е било до мен.
От вече половин година съм без работа и всичко в мен ми се обърна наопаки. Не мога да се храня добре.. Не мога да спя. Едвам ставам сутрин. По цял ден съм ленива, чувствам немощ и умора и мечтая да седна, да си легна, да спя. Когато спя сънувам кошмари. Моментът на събуждането е отвратителен - има няколко секунди, в които още не си се опомнил и се чувствам добре. След това цялата действителност се стоварва върху мен. Постоянно ми е свит стомаха. Имам проблем с взимането на решения, с поемането на отговорност. Имам чувството, че на никой не му пука за мен. Чувствам се безполезна и непотребна. Загубих контакти, приятели. Страх ме е и от най-малката несгода. Никакъв стимул за справяне с трудности, дори и най-малките битови проблеми ме смазват. Губя самочувстиве, способност да се изразявам, да общувам пълноценно. Имам чувството че всичко правя бавно, мудно и несръчно. Страх ме е от отказ или неудобрение от хората. Вече нищо не ми е интересно. Не ми се излиза. Никакво хоби не ме стимулира. Още не пия:) Тъпча се с Лексотан и Деанксид, но не забелязвам да ми помагат. Ходх известно време при една психоложка, но тя не успя да ми помогне. Моля, помогнете ми. Не зная какво да правя.

Коментари

1.   За депресията: Вземи съзнателно категорично решение, че ще излезеш от депресията на всяка цена. Трябва да го искаш и да го решиш съзнателно, от това зависи. Веднъж взето, това решение ще залегне в мозъка и ще работи, ще се появява когато е нужно. Ясно ми е какво е състоянието, че те е страх, че ти е мъчно и тежко, че не можеш да поемаш отговорност и нищо не ти се прави: преживяла съм всичко това, и не за месеци, а за години. Тук ти казвам как аз се оправих, вярвам, че ще помогне и на теб.
Така, след като си взела решението, спри да мислиш за това колко си зле. Изобщо нищо не мисли, и си върши задълженията. Когато го няма импулса и нещата са отишли на криво, е нужно усилие на волята. Приложи малко воля, и съзнателно наблюдавай мисленето си, да не мислиш лошо. Примерно: ставам сутринта, ще си направя кафе, чудесно. После ще отида да напазарувам, колко прекрасно... Ако трябва да отидеш някъде да свършиш нещо, и не ти се ходи...не мисли за това как не ти се ходи. Ставаш и го правиш, отиваш. Пусни една положителна мисъл пред себе си: ще свърша работата бързо и лесно...... и т.н. Енергията следва мисълта, а мисълта поражда чувството. Затова внимавай какво и как мислиш, мисли съзнателно в положителна посока. Ако например трябва да отидеш на зъболекар и хич не ти се ходи, като си кажеш: обичам зъболекарите и много ми се ходи...това ще окаже влияние, дори и да не го чувстваш така. Търси си работа, но не като удавник за сламка, не с нагласата за липса и нужда. Ако отидеш с такава нагласа, отсреща ще го забележат, и няма да е добре. Пак казвам, важно е съзнателно да насочваш мисълта си.
Не чакай да дойде някой да те извади от състоянието. Трябва да осъзнаеш, че ти и само ти си тази, от която това зависи: само от тебе зависи, а не от други хора и външни фактори. И ти искаш и можеш да го промениш.
Също, физическа активност: гледай да вършиш някаква физическа работа, ходи сред природата повече.

2.   Не се колебай да се консултираш с психиатър, това което пиеш едва ли ще ти помогне. Знай, че всичко зависи главно от теб. Не знам на колко си години, но надежда има винаги. Повярвай в това! Не се измъчвай, лекувай се, ще се оправиш, от опит ти го казвам. Успех!

3.   Спри хапчетата! Имаш ли баба на село или някакво място, на което можеш да отидеш далеч от родния град? Ако имаш, стягай багажа и веднага там! Ако пък нямаш - насила се запиши на спорт или ходи да тичаш. Не се затваряй. Просто си промени навиците и всичко ще си дойде на мястото!

4.   състоянието ми започва да става все по-зле и по-зле непрекъснато плача и не намирам дори в хубавите неща нещо добро, карам се с всички понякога дори да няма причина, страх ме е че приятелят ми ще ме остави защото го натоварвам с постоянните си сълзи и скандали, моля дайте ми съвет :)

5.   Здравей!
Минавал съм през изключително тежка депресия, с която не успях да се преборя само с воля и сила на духа и бих ти дал следните съвети:
- консултирай се с психиатър
- евентуално започни да пиеш Ремотив, но не съм сигурен дали е редно, преди да си говорила със специалист
- не се изолирай от приятелите си, ако имаш възможност - даже пробвай да си намери нови (а защо не и нещо повече)
- намери си нещо за правене - без значение какво (ти по-добре си знаеш какво те увлича). Ако трябва, дори се насили да го правиш, но го прави.
Желая ти успех и стискам палци всичко да се оправи.

6.   Това е напреднала средна степен на депресия, тежката, дълбоката, баш истинската депресия е тотален отказ от всякакво друго правене освен елементарните физиологични дейности ядене, изхождане, спане и то правени със зор, мъка и тотална апатия, безразличие, неотзивчивост към каквото и да е идващо от вън или отвътре като образи, усещания, дразнения.

7.   Абсолютно съгласна съм с Номер 1 !!!!!!!!!!!!!!
Това е лечението ! Хубаво обърни внимание на мислите си ! След една негативна мисъл идват безброй други ! И ти вярваш на всички тях.Не позволявай ума ти да те занимава само с отрицателни мисли и да му стане навик! Колкото и да ти е трудо казвай си по нещо позитивно! Казвай си пред огледалото като се гледаш в очите Аз съм силна или аз съм добре или каквото ти прецениш за добре.Повтаряй постоянно положителни мисли и ще видиш как ще почувстваш промяна! Не се предавай ! Най-лошото е да се оставиш и да кажеш ,че неможеш да се справиш.Всичко зависи от теб !!!!!!!!!!!!!! Аз съм минала пред много тежка депресия имала съм и мисли за самоубийство така че знам какво ще ти помогне.Ти самата ,силата е вътре в теб,не е търси другаде !!!!!!!!!!!!!!!

10.   Здравейте.... никога не съм си мислела, че ще стигна да пиша и да искам помощ в подобен форум но ето, че живота ме постави и мен в изключително трудна ситуация. На 41 години съм, амбициозна(бях) живота ми минаваше по пътищата живеех извън България и преди 5 месеца една сутрин след безсънна нощ станах и всичко ми беше все тая. Живеех в Германия, осигурена с работа училище прекрасен човек до себе си и всичко което човек може да има за да се чувства добре. последваха още безсънни нощи и събиране на багаж и завръщане в България. Не можех да повчрвам че всико това ми се случва и незнаех какво става с мен. Винаги съм била суетна и подредена вена, докато не стигнах до там че не исках дори да вляза в банята да се изкъпя. Установиха ми депресия, сега пия Естецил и ксанакс от един месец насам но започнах да се чувствам още по подтисната не излизам никъде и изобщо освен черни мисли друго нямам в главата си. Съжалявам ако мислите ми не са подредени и имам правописни грешки но треперя от притеснение. Моля ви ако някой има който с воля, спорт работа и позитивизъм е успял да излезе от това състояние, да ми помогне да ми даде надежда да ми вдъхне кураж, не желая да съм на антидепресанти и да ходя като зомбирана(вече се чувствам така)... Моля ви добри хора помогнете ми.... С уважение... бъдете здрави....

11.   до 10:

С воля, спорт, позитивизъм и работа съм излизал от това състояние. Спортът най-много ми помогна да не мисля за глупости - освен това бягането вдига ендорфините, които ни карат да се чувстваме добре. Друг вариант е да потърсиш психологически истинската причина да се чувстваш така - депресията не идва ей така. Тя обикновено идва, когато човек прави нещата насила. Ако си живяла определен тип живот насила, вероятно от там е депресията.

14.   Здравей. Прав е 11. Спорта помага много, когато не се чувстваш добре психически... затормозена, потисната, депресирана. Започни да спортуваш някакъв вид спорт. След физическото натоварване ще се почувстваш много по-добре психически и емоционално. Това го казвам от личен опит. И аз в момента минавам през труден период. В личен план нещата не вървят по нормалния начин и това отключва депресията. По-чувствителните хора изпадат в такова положение. Темерутите, повярвай ми няма да изпитат това гадно състоятие. То е характерно за мислищите, културни и добри хора. На лошите не им пука за никого и нищо. Ако спорта не ти помогне, иди на лекар. Знам какво е да не ти се прави нищо. Да имаш сърцебиене, да се събуждаш в 3 през нощта и после да не можеш да мигнеш до сутринта. Да те връхлитат мрачни мисли, да не ти се говори с никой, да избягваш контакти и тн. Желая ти успех. Пиши как се чувстваш с течение на времето.