Споделена история от Други

Измама ли е безплатното саниране?
Здравейте, понеже сега е наболяла темата за безплатното саниране е редно да се изяснят някои важни моменти. Не искам да правя изводи, това всеки за себе си ще направи. Аз ще цитирам фактите, които съм прочел до сега.

Интересно, но има има изискване. За да се направи безплатно саниране, трябва да се направи сдружение от живущите в блока. Каква е разликата? Когато има сдружение апартаментите вече не са частна собственост. Всеки подписал участва в сдружението с апартамента си.

В конституцията е записано, че частната собственост е неприкосновена. С този акт на сдружение се заобикаля конституцията. Вече апартамента не е частна собственост и нещата минават по други закони.
Например различни сметки, които не се плащат от някои от хората в блока ще се трупат на сдружението и така всички ще носят отговорност. Хората ще трябва да се гонят един друг за плащането на сметките. Сдружението като всяка фирма съответно може да бъде фалирано и апартаментите иззети.

Когато се регистрира сдружение се подава заявление до общината и се сключва договор с кмета на общината. С този договор се предоставя мандат на кмета да извършва всякакви действия за осигуряване на средства от името на сдружението. Това означава че кмета може да изтегли заеми от банки от името на сдружението и да се разпорежда с парите. Участниците в сдружението трябва да връщат задълженията, които кмета би могъл да направи по своя преценка. И още нещо, практически никой не може да излиза от сдружението до изтичане на гаранционният срок - чл.30 от ЗУЕС.

Коментари

101-142 от 142

105.   104, по принцип и аз съм на твоето мнение, но няма общо с темата - тук става дума за енергийно саниране на ЗДРАВИ сгради.
За останалите знаеш, какво ще се случи - трябва да падне един блок, да затрупа народа и чак тогава ще има някаква политическа воля, а и легитимност държавата да почне да ги събаря тези сгради. Случило се е в Лондон с един от първите панелни блокове като някаква бабка е готвила на терасата и е гръмнала бутилката газ - целият блок после, но тогава са строяли по друг начин панелките - затова днешните имат шахтата като носеща конструкция, не външните стени (конструкция Балон), а във Великобритания още през 70-те е забранено панелното строителство.
Като техник имаш право, логиката ти е правилна, но нали се сещаш, че ако лекар каже на жената, че ще ? махне и двете гърди без още да се е резвил рака, то тя няма да иска - ако ? ги махнеш при огромни бучки - няма да се съпротивлява.
Има и още един въпрос - пишеш да се построявали нови сгради. Кой да ги строи?
Продавано е на хората само правото за ползване, не самата земя - като им бутнат сградата, земята става общинска/държавна.
Много хора дават за пример ГДР-блоковете как били санирани. И действително в Берлин са посанирали повечето блокове, но те са строили и по селата, и по малките градове като престижни проекти и тези блокове ги събарят като правят следното - ако става дума за общински жилища, просто чакат да измрат/отидат в старчески дом наемателите и не дават отново жилищата под наем - после се събаря. Виждала съм големи блокове-пусти с 1-2 светлинки на последните живущи.
Ако става дума за собствени жилища (като при нас), те купуват масово жилищата на пазарни цени от собствениците, а тези, които не искат да продават принудително настаняват в ЕДИН от блоковете от целия комплекс в същото жилище (това поне няма да е сложно :))))
Обезщетяват ги за разходите по преместване и тем подобни и така наскоро гледах репортаж от един огромен саниран блок само със старци, а всичко наоколо - тревичка.
Целият комплекс бутнат с две думи.
При нас може да се направи нещо подобно, защото е социално най-приемливо и няма да се чака да пада блок и да убива народа, но става дума за много пари, а ние ги нямаме и ще чакаме май трагедията както винаги.

106.   Няма как колкото и да е лошо едно СОБСТВЕНО жилище някой принудително да те изкара НЕВЯРВАМ. Просто няма как да докажат, че сградата е опасна, ако не бъдат допуснати до нея, да я обследват. Констатация чрез външен оглед може да се направи само на външна мазилка.
Може и това да е една от целите на сдружението-фирма. Когато фирма е собственик тогава може да забранят ползването на сградата, и да наложат измазване-пребоядисване.
Стигнахте гледам до извода, че собствениците трябва след майсторите да правят вътрешен ремонт, дори заварките да са здрави те ще разрушат мазилки за да видят!
Стигнахте и до извода за целта на Лилето, така или иначе ще има не съгласни, поне ще има готови сдружения-фирми.

105 Не си разбрала какво включва програмата, става въпрос и за конструктивно обследване.
От енергийно саниране повечето апартаменти нямат нужда те са си залепили фибран. Защо като имат външна санировка и нови под 8г прозорци да се съгласяват на сдружения-фирми на държавни санирания, защо?

107.   Може-може, н. 106 - при наводненията не изкарваха ли принудително с фадромите хората от СОБСТВЕНИТЕ им жилища? Често дори се случва например след пожар, свлачище, но е било при малки жилища и не е било от интерес за драскачите.
Има си и сега процедури как отдел технически да ти влезне в сградата и след пускане в експлоатация...малко да видят, че се е понаклонила например или някаква ръждица...или падне сграда от същия тип в твоя комплекс...козирка се наклонила - ще намерят начин, ако искат.

Колкото за мазилчиците - не се притеснявай, явно нямаш опит в ремонтите - това не е „ремонт“ - ще мацнеш 2-3 квадрата, не се разбива ЦЯЛАТА мазилка, а само на места, а материалите, коиото после ти трябват струват левчета. Мазилка можеш да направиш и с информация по интернет. Една хубава боя отгоре - „голям“ ремонт. Не се притеснявай тук. В новите сгради дори не правят мазилки, а слагат един Кнауф и заспива, хем вътре са го изолирали хората.
Няма и да бутат блокове, ако намерят нередности, защото държавата няма къде да ви настани, тук спокойно. Поне следващите 10 г. ще си живеете без проблем, а после и без това ще минат с голямата метла да бутат и няма занчение вие дали искате или не - обществен интерес, опасна сграда - изселване и дори за бутането ще ви представят сметката - така се прави и днес с частни къщи да кажем. Обаче, ако са инвестирали вече веднъж във вашия блок, едва ли вас точно ще съборят.
Аз си чета с интерес в моя град кои блокове ще санират - все в Одесос, в хубави квартали, а във Владиславово няма нито една молбица - сещаш се, че след 10 г. ще кажат - ами защо не сте си санирали блоковете, сега е непоправима щетата, сами сте си виновни и тези квартали ще ги сравнят със земята. Амин!

За останалото си решавате хората от блока. Аз лично не съм видяла цял изолиран блок с нови прозорци, но ако живееш в такъв блок и без това не отговаряте на условията на програмата. Съберете си пари за една боя и сте готови. Хубаво е, че има хора като вас да си са санирали блоковете без държавни пари.

108.   105, това е най малкият проблем за хората:-"Продавано е на хората само правото за ползване, не самата земя - като им бутнат сградата, земята става общинска/държавна. " Площа която ще се наложи да си заплати всеки собственик е нищожна. Като разпределиш площа под блока, на всички собственици на апартаменти, няма да се получи голяма сума. Така земята ще стане собствена на живущите и могат да си правят каквото си решат.

109.   Разбира се, че е измама . Какво друго може да бъде !? Излагацията с КТБ какво е ??

110.   108 - първо трябва да реши общината/държавата да им я продаде тази земя, второ - да съберат пари - трето да си вземат позволително за строеж, проектче... да строят.
Тези хора НИКОГА не са строили, не са събирали дори пари истински за панелките, а някога държавата ги е докарала, за да работят в Кремиковци да кажем и са имали късмет да се доберат до панелка. Те не могат да съберат 100 лв. да си оправят асансьора, 500 лв за покрив, а ще строят? Има и блокове, които 5 лв. за осветление и чистачка на входа не могат да съберат...
Сега пък не могат да се съберат за едно глупаво сдружение и ги е страх да пуснат хора от общината, да им разбили 5 квадрата мазилка, че не могат да я оправят :)
Тези хора ще строят???
Нека бъдем малко реалисти.

111.   Прво това е държавен заем, които ще се връща. Второ тук няма пари от евро фондове за енергина ефективност, там парите одавна са раздадени на наши хора за разни ВИ та ирам други но не по този
долен начин както парите за санирането. Няма нищо безплатно!!!

112.   "Когато има сдружение апартаментите вече не са частна собственост. "

Това е абсолютна простотия. Апартаментите по никакъв начин не участват в сдружението за управление на общите части. Ама нали простия ни народ обича да слуша освен чалга и светила като Сидеров, Лилов и какви ли не изроди и конспиратори, вместо да използва елементарната си логика, ще си седим като цигани още с десетилетия докато ни затрупат панелите.

113.   112, смяташ ли, че едно козметично гримиране, ще направи панелките по здрави? "ще си седим като цигани още с десетилетия докато ни затрупат панелите. " Смяташ ли, че точно най скапаните(които най се нуждаят) панелки, ще бъдат включени за саниране? Обследване ще се направи, не за да се заздравят( не съм срещал някъде, че ще се подсилват заварките, т.е.,ще се ремонтират връзките), а само ще се прецени дали са годни за саниране блоковете. Ако се установи, че панелките са с повредени връзки между панелите, никой няма да се хване да ги ремонтира. На такива няма да им се издаде паспорт за годност и ще отпаднат от програмата. Но докато се стигне до този момент, общината ще изразходи средства, които или ще се включат към санирането, ако панелката отговаря за саниране, но ако е негодна, живущите,т.е., сдружението трябва да плати на общината разходите по обследване на панелката им(така го обясниха), която се е оказала негодна за саниране. Виждате как са оплетени нещата. Как да рискуват собствениците на скапаните панелки( те най се нуждаят от ремонт,а собствениците им обикновенно са бедни, щом живеят в такива морги)? Как да постъпят, как да рискуват? Ако не се съгласят да ги обследват, отпадат от програмата, ако се съгласят рискуват, че само ще си разбият апартаментите, а паспорт няма да им издадат и трябва да плащат за обследването, защото гробницата им е неспасяема и няма да я санират. Не е лесно бедняка да рискува, защото, освен, че ще одпаднат от саниране, ще трябва да плащат за обследването и отделно трябва да се бръкнат и да си възстановят и апартаментите. Те ти тогава безплатно!? Преди време много шум се вдигна за тези паспорти, но нищо не стана тогава. Сега да не е нещо замислено, по безплатен за общините начин, да си проверят жилищното застрояване на територията си!? Не е много читава работа, ще видим какво ще стане, сега само гадаем.

114.   Много ми хареса идеята за санирането на панелките, но нали в България е пълно с измамници от най-ниско до най-високо ниво, много хора гледат на това с недоверие. Това идва от необходимостта да се учреди сдружение. В една точка пишеше "Сдружението отговаря с имуществото си за задълженията си". За какви задължения става дума тук, нека някой да обясни. Депутатката от Атака правилно каза, не е необходимо да има сдружение, а да се ползва решението на общото събрание. Необходимостта от сдружение намирисва на гнило и кой го изисква това, от ЕС или някой, който иска да повтори сценария с КТБ, само че в друг вариант. Но ако не се направи нещо с тези блокове, България ще заприлича след 10-тина години като след война- с грозни, олющени, изкъртени сгради.

116.   до 112
Регистрира се сдружение на собствениците (СС).
В чл. 1. 4. от "Споразумение за създаване на сдружение на собствениците" е записано:
"Сдружението отговаря за задълженията си с имуществото си. "
Това стига ли, като обяснение?

117.   А каква е тази част, в която е описано, че след саниране на блока нямаш право да даваш апартамента си под наем, или ако го продадеш преди да е изтекъл договора за санирането, ще заплащаш целия ремонт? Това не го разбирам... Моля за съдействие.
" Из „Методическите указания”:
„При наличие на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност, както и в случаите на отдаване под наем или извършване на дейност от търговци и/или лица със свободни професии, собствениците на тези обекти ще се третират като получатели на минимална помощ (de minimis) съгласно Закона за държавните помощи. ". Това беше едно от странните неща, които не разбирам.

118.   Номер 17 - цитирания текст не означава, че нямаш право да даваш имота си под наем, а се отнася само за апартаментите с офис или кантора вътре помещенията, които са магазинчета да кажем - просто се посочва как фирмите или хората със свободна практика да осчетоводят държавната помощ, така че да не плащат високи данъци. Същност много добър текст.
Това изобщо не значи, че нямаш право да ползваш имота си и не се онтася за частните хора както и за хората, които дават имотите си под наем на частни лица или фирми, а само ако собствениците на имота са фирми, хора на свободна практика с офис в апартамента, търговски обекти...
С две думи - не те засяга текстът

Сигурно обаче нямаш право да продаваш апартамента и да го отдаваш на нови наематели по време на самия ремонт 3-4 месеца, защото общината не иска да се занимава с нови собственици/с нови наематели и да си има проблеми. Не те засяга, ако не искаш да продадеш имота си в следващата 1-1.5 г.

119.   Номер 117, имаш право да дадеш апартамента си под наем на фирми или частни лица при положение, че го ползват за живеене, а не за стопанска дейност, тъй като програмата се отнася за жилищни имоти. Ако ти развиваш такава дейност, попадаш под друг параграф и ще се наложи да доплащаш. Квартирантите можеш да сменяш по всяко време, тъй като сдружението се прави само от собственици. Апартамента също можеш да продадеш по всяко време, тъй като новият собственик го получава с всички активи и пасиви т. е. и със съгласието за саниране.

120.   От 116 до 117
номер 118 се е помъчил да ти обясни, но и той не е доразбрал какво те притеснява. Давайки жилището си под наем законово, ти по този начин печелиш доходи и трябва, да попълниш декларация, че доходите от наема ти, не надвишават 200 000лв за три години, за да влезеш в графата (de minimis), така че това да не те притеснява.
Иначе имаш право да даваш под наем и да продаваш, когато си искаш, но купувачът наследява мястото ти в сдружението на собствениците, както и частта ти от дълга на самото сдружение, ако сдружението има дълг. Уловката е там, че ако сдружението е много задлъжняло никой няма да иска да купи жилището ти срещу пари, а ще се наложи дори да има жилища за 1лв срещу това новия собственик да поеме дълга, като приватизиранията на фабрики, ако се сещаш.
Ако се питаш от къде ще дойде дългът на сдружението, ами засега има няколко отворени направления за дълг на сдружение на собствениците, а сдружението трябва да съществува поне 5-10г до тогава ще измислят нови начини за задлъжняване, вие само направете сдружение и ще опитате вкуса.
Първото и най-дребно задлъжнение за което се сещам е: общинска глоба на сдружението, че има боклук зад/пред блока ви или глоба за непочистен сняг на тротоара пред/зад блока ви.
Ще имате товар на сдружението си за предписани ремонти в общите части които не са включени в енергиината ефективност. Например предписан от обследващите ремонт на ВИК тръби мръсна и чиста канализация, нова козирка на входовете и др нямате кеш в сметката на сдружението за такива цели, кмета като довереник на вашето сдружение взема банков заем от ваше име, прави ви ВИК тръбите и козирката, вие плащате заема ако не искате след пет години да ви приватизират блока за 200лв. Заради главница и натрупани лихви, банката дала ви кредит чрез общината, ще осъди сдружението и ще разпродаде жилищата чрез съдия изпълнител, за да си върне дълга. това разбира се е най-лошия вариант ако всички в блока сте бедни собственици нямащи възможност да си платите кредита, но това може да се случи на всеки по отделно. Сдружението може да каже Иван, Пешо, Драго си плащаха вноските ето документи, сумата останала от кредита и лихвите са заради липсващи вноски от Сашо, той не е плащал и банката притиска само Сашо. А банка с беден Сашо знае как да се оправя.

121.   Благодаря за отговорите. До колкото разбрах с две думи, не е удачно това сдружение ако си със съседи, които нехаят за блока.. Ще им сърбаш тяхната попара и ще се мъчиш да се оправяш с проблемите породени от недоброжелателните съседи.

122.   121, че ти и без това им сърбаш попарата на съседите :), а и опак съседи едва ли ще се съберат за сдружение. Ако са ти такива съседите - не си губи времето, все ще има някой да не се подпише. ТО и това ще е главната причина хорта по вече заформящите се гета да не си оправят блоковете - дори да има 30% нормални хора в тези блокове, мнозинството ги тормози и няма начин тези 70% асоциални да се съберат в каквото и да е сдружение на каквато и да е тема.
Ако обаче имаш 2-3-ма опък съседи, дори да не си платят за тръби и глупости - пак си заслужава, защото тежестта се разпределя върху нормалните люде и това ще е единственият начин да удължите като цяло експолатацията на своята сграда.

123.   122 Може опък съседи да попаднат в сдружение сключено от "готините" искащи безплатно саниране съседи. Сдружение се прави от 67% от собствениците. Нали се сещате че богатите съседи на "безплатно" подаяние не чакат и хич няма да се редят на опашката. Той ако човек е богат и имащ няма да се сети да живее в панелка и да иска държавно безплатно!? !?
Разпределена тежест на живеещ в панелка хич не му харесва, защото и той не е достатъчно богат че да си позволи да плаща частта на бедните!
А ако има панелка в България чийто собственици са "нормални" по думите на №122, то те досега са си лъснали панелките и са поели тежестите на 2-3 опък собственици.
Работата е там че в 1 панелен блок от 200 семейства, картинката е такава, живеят средно 16 собственици-опък човеци, 30 собственици- възрастни с по 200лв пенсия, 5 социално слаби или безработни-собственици, 9 нормални семейства с общ доход над 2500лв и 140 семейства със общ семеен доход до 1200лв

Забележете колко на брой са "нормалните"- 9бр, и как те да поемат частта на 51 нямащи, ако 140 които имат доход 1200лв си поемат само своята част на изплащане?
Това е положението в централни блокове, крайните квартали е още по зле.

Сутринта давали репортаж за блок в столипиново, обаче съвсем тънко споменали че блока е от 64 апартамента 40 от които са на общината, а общината е богат собственик. Какво ще правят циганите собственици на 24 апартамента, когато задлъжнеят? Общината няма да им поеме разходите по наложителни ремонти, които не са свързани с програмата!? !? дори в него блок се случва общината да бъде довереник на себе си и по нейно желание да се случват ремонтите в общите части. Така циганите остават длъжници, живеещи не толкова дълго колкото си мислят, в красив блок.

124.   123 - за съжаление си прав. Иначе има по-малки блокове в добри квартали, центъра, малките градове - те ще се санират.
Баба ми е строила къщата си през 70-те с много усилия и лишения и малко по малко - стая по стая практически. Сещаш се, че нашата къща е поддържана до последното камъче и минимално нещо да се случи, се поправя.
Точно на горната улица са панелките - не много големи, строени горе-долу по същото време и баба ми още от самото начало е видяла кой ги строи - принудени турци и роми в строителни войски, затворници. Да оставим самият метод, че не е оптимален, но как искаш тези хора да работят съвествно? Майсторите за своята къща ги плащаш и контролираш всяко камъче, събираш роднини и давате всичко от себе си, а принудените хора, които бързо трябва да строят как искаме да са строяли?
След това апартаментите буквално се дават на хората от съседните села без пари, за да дойдат да работят в една голяма и доста мръсна фабрика. Какви чакаме да са тези хора? Срам ме е да го призная, но тези БЪЛГАРИ по произход до преди 13 г. нито ток плащаха, нито вода.
В последно време млади семейства си взеха там апартаменти и ме е жал за тях.
Като малка винаги съм искала да живея в такъв блок, защото имаше много деца и асансьор, но сега това са тъжни, сиви, порутени сгради на безнадежността - пълно е с пияници и безработни, пустеят половината жилища, козирките над входовете са паднали и със седмици стоят останките им, а никой не се сеща да ги махне...ще се радвам, ако поне по-малките блокове се санират, но надали.
Интересното е, че за същите тези години ние сме инвестирали в къщата си поне толкова, колкото при построяване на нова (фасади, прозорци, нов покрив, двор непрекъснато поддръжка, пристройка...), то съседите в панелните жилища не са си сменили дори прозорците, а най-голямата им инвестиция се състои в нескопосано сложен климатик и грозно остъклена тераса.
Жал ме е за нормалните люде, които живеят там

125.   124 Тук си права, но ти говориш за някакви изключения в малък град с много малко на брой панелки, аз ти говоря за София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Сливен.
Там има ужасно много на брой панел. Там хората живеещи в панел са точно това, което ти описах по горе в процентно съотношение, повечето дори са втори собственици и за взели апартаментите на цени от над 40-50 000 евра, още изплащат кредити. Повечето апартаменти са санирани-външно, повечето дограми са сменени с алуминии или ПВС. Като повече имам предвид всеки блок има 80-85% санировка и сменена дограма, шарена но нова. Доста от тях са си правили и ремонт на покривите.
Сметни сама че не е толкова скъпо един вход има 200кв/м покрив, ремонта на 200кв е не повече от 2500лв това е по 100лв средно на семейство. Говоря за стандартен блок 8 етажа по 3-4 апартамента. трудно обаче се събират по 100лв от съседи пенсионери и социално слаби или безработни.
В малките градове и безработицата е по голяма, рядко дори двама от семейството работят, какво да правят тези хора? Отгледани и живели само в град те живот на село не могат да си представят, а губейки имота си не могат и квартира да платят с доходите си.
Хора с българска пенсия как да си помислят да живеят на квартира? България не е Европа, социалните помощи в Европа поемат и квартирни разходи, в България бедния не може да се сравнява с европейския беден, в България той е длъжен да си осигури сам покрив. Ей затова само в България има бедни-собственици, затова в България има толкова незаконни ромски къщи, защото социалната система покрива много малко. По закон безработно българско семейство, без деца до 3г възраст в него, има право на 56лв на член от семейството социална помощ и то, ако работи 14дни по 4 часа метач на улиците. Не знам защо но ромите казват "получаваме кеш от тези 56лв само 40лв", може да им плащат здравните с тези изчезващи 16лв знам ли. Ама с 40лв как се живее на месец? Как се работи 14 дни за 40лв? Само те си знаят!

126.   125, често пътувам до Варна по работа. За съжаление не си съвсем прав. Повечето такива апартаменти са и без това под наем, никой не инвестира в тях. Има квартали, където е направо страшно- терасите ще паднат върху хората, но никой не го интересува.
Дори в малкият град е по-добре, защото имаше няколко вече програми и доста се посанираха, но за големите градове нямаше точно програми като тази за насърчаване на малките населени места.
Във Варна познавам чудесни хора, но всички са само под наем в такива панелки. Техните наемодатели не искат и 1 лв. да инвесират -80% от хората в панелките около ВИНС-а във Варна са наематели - отиди и виж „новата“ дограма. Повечето млади семейства гледат да си купят ново строителство малко встрани от центъра, вече цените са сходни.
Дори и някой да е санирал нещичко, защото няма у нас сдружения по Етажната собственост като задължение, всеки си е направил ремонта както му харесва и фасадите са осеяни с кръпки. Дори не могат да се съберат, за да хвърлят една боя, за саниране да не говорим

127.   126 кажи адрес на блоковете до ВИНС Варна, дето не били санирани да ги видя? Търсих около Винса, но само нови кооперации видях.

Вярвам че не разбираш, но е доста трудно да се съберат 200 семейства и едновременно да вземат решение, дори за цвета на боята, пък камо ли за цената й. Ти в България ли живееш, българи не си ли виждала? То няма как да има на едно място 200 българина с осъзнато еднакво мнение ти искаш 200 собственика и семействата им да вземат общо решение за цвета на блока си?

128.   N 124 Моля, спри да даваш експертното си мнение за хора, които не познаваш и нямаш представа какъв е животът им! Всички разбрахме, че баба ти е строила къща едно време и, че я подържате. И моите баба и дядо са строили и ние също се грижим за имота си. Имаме и панелка, но НИКОЙ не я е подарил на родителите ми. Те са изкарали парите за нея с честен труд. Не знам, дали знаеш какво е честен труд, щом толкова ти се иска да съборят жилищата на толкова много хора, или не дай си Боже да ги натъпкат принудително в други панелки. Или, що пък не ги натикате в концлагери направо? ! Така и ти, и твоят Боко и многоуважаемата канцлер Меркел ще сте на върхът на екстаза...

129.   N 124 Моля, спри да даваш експертното си мнение за хора, които не познаваш и нямаш представа какъв е животът им! Всички разбрахме, че баба ти е строила къща едно време и, че я подържате. И моите баба и дядо са строили и ние също се грижим за имота си. Имаме и панелка, но НИКОЙ не я е подарил на родителите ми. Те са изкарали парите за нея с честен труд. Не знам, дали знаеш какво е честен труд, щом толкова ти се иска да съборят жилищата на толкова много хора, или не дай си Боже да ги натъпкат принудително в други панелки. Или, що пък не ги натикате в концлагери направо? ! Така и ти, и твоят политически гуру и многоуважаемата канцлер от Германия ще сте на върхът на екстаза...

130.   N 124 Моля, спри да даваш експертното си мнение за хора, които не познаваш и нямаш представа какъв е животът им! Всички разбрахме, че баба ти е строила къща едно време и, че я подържате. И моите баба и дядо са строили и ние също се грижим за имота си. Имаме и панелка, но НИКОЙ не я е подарил на родителите ми. Те са изкарали парите за нея с честен труд. Не знам, дали знаеш какво е честен труд, щом толкова ти се иска да съборят жилищата на толкова много хора, или не дай си Боже да ги натъпкат принудително в други панелки. Или , що пък не ги натикате в концлагери направо?! Така и ти, и твоят политически гуру и многоуважаемата канцлер от Германия ще сте на върхът на екстаза...

132.   Здравейте, не знам дали още четете темата, но реших да пиша тук, вместо да пускам нова. Имам апартамент в ЕПК блок, на 16 етажа, в София. Не харесвам Програмата за енергийна ефективност, концептуално е сбъркана и като изпълнение е много порочна и недомислена. Не така, мислят, съседите в блока, обаче. Повечето са на преклонна възраст, купували апартамента '65 година, заедно с вече покония ми баща, другите са по-млади, купили/наследили/наели апартаменти в последните години. Ходих на Учредителното събрание на СС, не станах член, няма и да стана, но сега ме преследват да подпиша декларация. И това преследване се превръща в тормоз, защото ме обвиняват, карат ме да се обяснявам, звънят ми адвокати да ми разясняват и да ме респектират, а аз просто няма начин да подпиша съгласие с нещо, което не знам какво е. Както и да е - винаги мога да ги пратя подяволите, но не това е въпроса ми. Аз упражнявам свободна професия, от адреса в този блок, т. е. извършвам стопанска дейност. Някаква адвокатка онзи ден ми обясняваше, че нямало било да плащам, защото ще ползвам автоматично de minimis помощта. И аз имам въпрос: /държа да кажа, че се скъсах да звъня в общината, в която живеят, за да питам, но НИКОЙ не вдига телефоните, звънях на деловодител, секретар, техн. изпълнител, главен юрисконсулт и НИКОЙ не вдига/, та питам вас. Ако не знаете, то поне, кажете дали логиката ми е правилна. Та значи, в документите пише, че ако имам стоп. дейност в СО, или плащам сама санирането на моята част, или ползвам помощ de minimis. Като за последната са упоменати някакви регламенти, условия, тавани и т. н. Аз съм интелигентен човек, но не ми става ясно съм ли или не съм в обхвата на този регламен за минимална помощ. Адвокатите, които ми звъняха да ме агитират, твърдяха, че съм. Аз, обаче смятам, че дори да попадам в обхвата и, тази помощ се отпуска на СС, защото то реално и официално получава "безвъзмездното" финансиране за саниране. Т. е., ако аз не съм част отсдружението, което е истинския бенефициент, то как може аз по линия на deminimis да получа компенсация за да си покрия санирането? Според мен не може. За да ползваш деминимис за саниране, трябва да си член на Сдружението. Как мислите, права ли съм или не? Знам, че най-компетентно може да ми отговори юрист-специалист по вещно право, но мисля, че е излишно да давам пари, при положение, че мога да чета и да мисля. Бих искала да чуя мнение. Благодаря!

133.   Измама ли е поведението на властимащите към населението ?!

134.   Най добре иди и се консултирай, и искай писмено обяснение на казуса си. Адвокатите с които си говорила никой от тях писмено не ти подписва това, което е казал, така че всеки може да каже всичко, ако има проблем иди доказвай после кой какво ти е казал по телефона.

135.   Безплатно е само сиренцето в капана за мишки! Всеки знае защо е поставено там, каква е целта му и какъв е крайният резултат. Има и наивници сред хората. Но евтиното, после им излиза скъпо. Дано разумните са повече.

136.   1. Има две програми- по европейската 25/75% и национална(до 100%, с подчертано ДО) чрез БАНКАТА ЗА РАЗВИТИЕ. Правете разлика моля!
Всичко се плаща от бюджета по няколко канала и финансови фокуси на фин. министър, няма безплатно!!!
Нац. програма е така написана че има много капани и неясноти, препращания към др. закони и т. н.. и всеки може да попадне в един или друг и сдружението да плаща. Не случайно в програмата са написали до 100% финансиране(заемане), а не безвъзмездна помощ. Има огромна разлика. Всичко е направено да се откраднат едни пари, нали знайте българската политическа мафия трябва да фалира държавата и т. н. Всичко е далавера в Булгаристан....

138.   Не знам дали е за неграмотни или за образовани хора това саниране, но така е направено, че да се отзаже човек. Как е възможно ако някой не позволи достъп до жилището си, другите да плащат до момента извършения ремонт. И защо не се прави на секции. Почти във всеки вход има хора, които са в чужбина и трудно може да се осигури присъствието им. В съседна Румъния например не се изисква учредяване на сдружение. И какво значи, това, че ЗДРУЖЕНИЕТО ОТГОВАРЯ С ИМУЩЕСТВОТО СИ- ИСКАМ НЯКОЙ ДА МИ ОБЯСНИ. Пред кого и при какви обстоятелства ще се наложи да платя с имуществото си. Така е побългарено това хубаво начинание, че може би идеята е да се откажат много хора и да се усвоят парите от по-малки кооперации. Освен това, почти две трети от хората в блокотеве са си сменили дограмите, това означава че ще се похарчат по-малко пари. Дали няма да се актува като сменена, пък някой да се "облажи", вместо с тази сума да се смени някой двигател на асансьор. Всички асансьори вече са стари и имат нужда от тотален ремонт. Вчера влязох в един асансьор на колежка и вместо да се кача на осмия етаж, пропаднах в мазето. Има хора, които получават пенсия 200 лв. и им е много трудно да отделят средства за поддържане на такова съоръжение.
Нека тези, които са измислили процедурите за санирането да се ангажират с оформянето на документите в един блок и тогава със сигурност ще променян нещо.

139.   След като примерно съм станал член на това дружество на собствениците, по закона аз мога във всеки момент да се откажа (но може би след санирането) - иска се само молба и нотариално заверен подпис. А другите хора от блока да продължат да са членове на "сдружението на собствениците" - ако още продължава и не е закрито това сдружение.
Такъв е закона.

- ето линк към ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
важен е Раздел III.Сдружение на собствениците:
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

140.   Много интересна статия от разследващия журналист Григор Лилов. http://www.zadkulisite.com/post-1408

Създават се юридически сдружения, защото хората, които са членове на тези, отговарят пред банката, която финансира енергийната ефективност, с личните си имоти. Нямаш право да продаваш нито да даваш под наем, жилище в блок с извършена енергйна ефективност по тази програма, иначе трябва юридическото сдружение на собствениците да възстанови интегралната сума за съответното жилище.
Юридическото дружество на собствениците сключва договор с кмета, който го представлява и подписва от негово име договори с фирми подизпълнители за извършване на дейността. Във всеки един момент обаче, банката има право при най-малкото съмнение за "укриване на средства", неверни данни, фалишификация и прочие, да преустанови окончателно финансирането на проекта. В такъв случай, финансирането се изплаща стопроцентово от юридическото дружество на собствениците, който все пак гарантират за отпуснатия банков кредит със собствените си жилища.
Всичко това го пише, черно на бяло в официалния сет с документи, който можете да си дръпнете от сайта на МРРБ.
След като прочетеш тези неща, трябва да си луд да кандидатстваш по тази програма, където кмета ще се разпорежда с банков кредит, който ти ще гарантираш с твоя имот.

141.   Към 139: Не, не можеш да се откажеш когато си искаш. Сдружението се създава и не може да бъде разформировано по време на цялата програма и до приключването на гаранцията й т. е. 2020 г. Само след това можеш чрез молба да излезнеш от него ама до 2020, я камилата я камиларя!

142.   До 132: Аз съм горе-долу в същото положение като вас, само дето не ме преследват да се подписвам, защото ги е страх все още от мен. Във всеки случай, прочете статията на Григор Лилов - Обирът наречен Енергийна ефективност.
http://www.zadkulisite.com/post-1408

Човекът е много начетен и обяснява много ясно каква е схемата.
Направо ми се изправиха косите докато го четох. Всичко е с цитати от документите, които се теглят от сайта на МВВБ. Ще ви светне за какво е целият натиск на политиците да вкарат възможно най-много "балъци" в програмата.

146.   Като човек занимаващ се с това, ще го кажа само ВЕДНЪЖ, за да предпазя повечето. Безплатен обяд НЯМА. След като кандидатствате, като залог за заема си вписвате общите части, така ако пожелаете да продавате имота няма как да стане. Общината намира фирма, ремонта се прави с най некачествените матеряли, за да може да започне да се руши колкото се може по бързо. Фирмата правила ремонтаме файтон и след ремонта се обявява в несъстоятелност, по този начин възтановяването на щтетите по распадащата се зграда са за сметка на етажната собственост. Така не фирмата а вие носите отговорност за това, и ако не отремонтирате носите отговорност с залога за етажна собственност.

147.   Като човек занимаващ се с това, ще го кажа само ВЕДНЪЖ, за да предпазя повечето. Безплатен обяд НЯМА. След като кандидатствате, като залог за заема си вписвате общите части, така ако пожелаете да продавате имота няма как да стане. Общината намира фирма, ремонта се прави с най некачествените матеряли, за да може да започне да се руши колкото се може по бързо. Фирмата правила ремонтаме файтон и след ремонта се обявява в несъстоятелност, по този начин възтановяването на щтетите по распадащата се зграда са за сметка на етажната собственост. Така не фирмата а вие носите отговорност за това, и ако не отремонтирате носите отговорност с залога за етажна собственност.

148.   Като човек занимаващ се с това, ще го кажа само ВЕДНЪЖ, за да предпазя повечето. Безплатен обяд НЯМА. След като кандидатствате, като залог за заема си вписвате общите части, така ако пожелаете да продавате имота няма как да стане. Общината намира фирма, ремонта се прави с най некачествените матеряли, за да може да започне да се руши колкото се може по бързо. Фирмата правила ремонтаме файтон и след ремонта се обявява в несъстоятелност, по този начин възтановяването на щтетите по распадащата се зграда са за сметка на етажната собственост. Така не фирмата а вие носите отговорност за това, и ако не отремонтирате носите отговорност с залога за етажна собственност.

181.   Здравейте, аз съм г-н Жерар Sanchez, частен кредитор заем, който дава живот времеви възможности заеми. Имате ли нужда от спешен заем, за да изчисти дълговете си или имате нужда от капитал заем за подобряване на вашия бизнес? Били ли сте били отхвърлени от банки и други финансови агенции? Имате ли нужда от заем консолидация или ипотека? Не търсете повече, защото ние сме тук, за всички ваши финансови проблеми в миналото. Ние заем средства на физически лица, нуждаещи се от финансова помощ, които имат лоша кредитна или се нуждаят от пари, за да плащат сметките, да инвестират върху бизнеса в размер на 2%. Искам да използвам тази среда да ви информирам, че правят надеждни и бенефициент помощ и ще бъде готов да ви предложи заем. Така се свържете с нас днес по електронната поща на адрес: (gerardsanchezloan@gmail.com)

182.   Здравейте, аз съм г-н Жерар Sanchez, частен кредитор заем, който дава живот времеви възможности заеми. Имате ли нужда от спешен заем, за да изчисти дълговете си или имате нужда от капитал заем за подобряване на вашия бизнес? Били ли сте били отхвърлени от банки и други финансови агенции? Имате ли нужда от заем консолидация или ипотека? Не търсете повече, защото ние сме тук, за всички ваши финансови проблеми в миналото. Ние заем средства на физически лица, нуждаещи се от финансова помощ, които имат лоша кредитна или се нуждаят от пари, за да плащат сметките, да инвестират върху бизнеса в размер на 2%. Искам да използвам тази среда да ви информирам, че правят надеждни и бенефициент помощ и ще бъде готов да ви предложи заем. Така се свържете с нас днес по електронната поща на адрес: (gerardsanchezloan@gmail.com)

185.   прочетете тук и бъдете мишки ако искате , никой няма да ви спре .

http://www.zadkulisite.com/post-1408

192.   До 21 - По-голяма простотия не бях чела: ти не си част от фирма, но фирмата ще се разпорежда и с твоето имущество!
Ти като собственик не си част от сдружението на собствениците, но въпреки това то ще се разпорежда с твоя апартамент - това си е пълна глупост.
Цитат на 21 - "Това означава, че твоят апартамент ще бъде част от тази фирма, той ще влиза в общото имущество на фирмата. В този случай собствениците на 67 % от идеалните части ще могат да се разполагат с общата стойност на имуществото. На прост език- да речем, че от блока си основете фирма. В тази фирма влиза и твоят апартамент. Собствениците на 67 % от общата площ на всички апартаменти, взети заедно, образуват мнозинство и могат да се разпореждат и с твоя апартамент. А тази фирма, в която влиза апартаментът, е юридическо лице. С други думи, ако тя фалира, могат спокойно да вземат твоето жилище, защото то се включва в състава на общото фирмено имущество."

101-142 от 142