Споделена история от Други

Измама ли е безплатното саниране?
Здравейте, понеже сега е наболяла темата за безплатното саниране е редно да се изяснят някои важни моменти. Не искам да правя изводи, това всеки за себе си ще направи. Аз ще цитирам фактите, които съм прочел до сега.

Интересно, но има има изискване. За да се направи безплатно саниране, трябва да се направи сдружение от живущите в блока. Каква е разликата? Когато има сдружение апартаментите вече не са частна собственост. Всеки подписал участва в сдружението с апартамента си.

В конституцията е записано, че частната собственост е неприкосновена. С този акт на сдружение се заобикаля конституцията. Вече апартамента не е частна собственост и нещата минават по други закони.
Например различни сметки, които не се плащат от някои от хората в блока ще се трупат на сдружението и така всички ще носят отговорност. Хората ще трябва да се гонят един друг за плащането на сметките. Сдружението като всяка фирма съответно може да бъде фалирано и апартаментите иззети.

Когато се регистрира сдружение се подава заявление до общината и се сключва договор с кмета на общината. С този договор се предоставя мандат на кмета да извършва всякакви действия за осигуряване на средства от името на сдружението. Това означава че кмета може да изтегли заеми от банки от името на сдружението и да се разпорежда с парите. Участниците в сдружението трябва да връщат задълженията, които кмета би могъл да направи по своя преценка. И още нещо, практически никой не може да излиза от сдружението до изтичане на гаранционният срок - чл.30 от ЗУЕС.

Коментари

51-100 от 142

55.   №48, погледна ли от коя дата е този вестник? Това беше предният вариант, когато собствениците трябваше да плащат процент от цената за саниране. Този им вариант се провали, защото хората нямаха пари за това. След това измислиха това зарибяване( с чисто политически цели), правителството отпусна 1 милиард от парите които взеха като заем. Мисля, че се водят безсмислени спорове, ще поживеем и ще видим какво ще стане. Нищо няма да остане скрито, но да не стане късно, след това хората да се чудят как да се спасяват. Затова са недоверчиви, парен каша духа. Виждате какво става с монополистите, няма спасение.

56.   №50 мобилният оператор не ме представлява пред банка! Не оперира с банкови сметки на мое име.

"На Запад въпросните дружества на етажната собственост събират понякога по 1000 евро"
Българина госпожо е човекът на света който влага в жилището си най-голям процент от доходите си. Работата е там обаче, че доходите му са толкова ниски, че едвам слага хляб на масата си. 49, 3% от населението на България живее под прага на бедността. И пак, въпреки това, виж колко апартаменти са с нова дограма и топлоизолация. Точно този беден народ е вложил средствата си в дома си. Да в различно време, кой когато е имал възможност, но е вложено и си личи.
Като погледнеш 1000 евра са средно 2/3 минимална заплата за Западна Европа. В България 2/3 са 200лв
Е Българите дават понякога 200лв за такива ремонти, които споменаваш. Българина не е по назад от европееца в даването, българина е по назад във вземането на заплати.

"Никой иначе няма да даде кредит на такова дружество, защото то няма с какво да го обезпечи - имотът не преминава в собственост на дружеството!!! "

Това горното е ЛЪЖА! Сдружаваш се като собственик, а не като филанкишия! Ти като собственик когато се сдружиш в обща фирма с друг собственик си е като сливане на две корпорации собствеността им става обща, командва този, който изберат за управител, имотите в сдружението им са общи.

"Съсобствениците ти могат да решат"
Едно е съсобственик да реши, друго е общината да предпише в срок. Съсобственикът знае финансовото положение да съседа си, има съжаление към съседката самотна майка с две деца, и най-вероятно няма да я съди, има съжаление към съседа инвалид на инвалидна пенсия, ще чака дори с години. А общински служител съжаление няма!

Къде е разликата в това дали става въпрос за сградата или оградата? Ти какво право имаш да даваш мнение за цвета на някой чужда сграда? Харесва им на хората така шаренко или в момента нямат пари за боя, на теб като минувач какъв ти е проблема? Ти утре и цвета на морето може да не харесаш, ми то не е цялото синьо, има нюанси на места зелени, на места дори кафяви, да го боядисаме розово, какво ще кажеш?

57.   Номер 56, що за глупости?
Ти утре дори ЕООД можеш да си направиш, да не минава личното ти жилище като собственик на фирмата ти?

Аз поне отделих време, четох цялата информация, Закона - направете го и вие или замълчете. Никой не ви кара да участвате. Стойте си в панелката докато ви падне върху главата и чакайте да се оправи от само себе си.

Българинът действително влага много в имотите си, но с просто око се вижда, че има едно огромно изключение - собствениците на панелни жилища. Цели квартали се гетизират вече и нормален човек не иска да живее там. Има панелки и панелки. Не е тайна, че има за комунистическия елит по-хубави панелки - кв. Изток в София, Чайка във Варна - ЕЛИТНИ панелни квартали. След 2 години отидете и се разходете до там, на 100% тези хора ще са си оправили апартаментите с държавни парички, защото пари при пари отиват, който има ще му се даде...

Мен ме засяга до толкова, до колкото тази програма ще вземе пари от данакоплатеца и все едни и същи ще се облажат, но явно това е справедливо - всекиму според способностите. Яд ме е на глупаците, които са като овцете, блеят, блеят и после ОЛЕ мале хората си оправиха сградите, ние пак в блока на ужасите...

58.   №54 Със сдружението ще напарвиш такъв договор, но общинарите като влязат да правят предписания?
Прочети пак общинарите ще предпишат смяна на асансьора. Ще те задължат.

Колкото до "бедния собственик" България го е доказала 50% бедно население под прага на бедността и 95% собственици.

Ако идеята за живот на село ти харесва ти иди. На бедните собственици им харесва в града, защото там е единственото място където могат да работят за мизерната си заплата от 500лв. Къде в България, кое село, може да осигури над 100 работни места за по над 500лв, за да си запазят стандарта на живот тея хора? Става въпрос за над два милиона народ Бедни собственици на панелни жилища. Къде в селата два милиона работни места?
Точно така не бъркам 750 000 панелни жилища с по 1-2 собственика и семействата им, около 2 милиона работни места.
Да предположим че семейството ни има апартамент и го продам купувам къща на село и какво без заплатата от 500лв. Ми аз съм прост, беден човек, малко ми е акъла, да уча висше, ставам само за лепене на плочки /плочкаджия/, ама и баща ми слага ламинат и той идва с мен, щото панелката била обща. Кажи село в което има работа за двама бараби плочкаджии, ламинатаджии и съпругите им продавачки в магазин.
В града има хляб за такива бараби, 500лв ама заплатка, в село какво?

Дали е въпросът, не кога. Докато си собственик, без фирма-сдружение, нямат право да ти бутат дома. Не гледай блока в Ямбол дето го бутнаха, там го бутна собственикът му-общината. Дори да стане един ден така да изглежда блок в център на град, пак нямат право да го бутат, те не са собственици. Всеки собственик има право да си има съборетина, ако иска ще я срути, тя си е негова по конституция.

59.   н. 58, когато общината ти правила предписания пак ВИЕ ще решите ще ги изпълнявате или не - като не ги изпълните, няма да ви санират БЕЗПЛАТНО енергийно жилището - голяма работа.
Теб обаче май най-много те е страх от съсобствениците ти, явно имате някакви проблеми и те е страх да не ти искат С ПРАВО пари за общите части?

Карайте го като до сега - на мен лично не ми е проблем, но не си прав, че нямат право да ви бутат сградата - в момента, в който вашата сграда става опасна, тя ще бъде дори насилствено изпразнена и съборана.
Това се случва в момента с разрушените сгради в центровете на големите градове - после общината дори те съди за разходите по събарянето.
В Англия така са съборили ВСИЧКИ панелки още през 70-те години - почва се от един срутил се блок в Лондон, заровил стотици хора и ....със закон забраняват панелното строителство и сгради и ги разрушават. Това се случва в демокрация - ти бъркаш демокрацията с пълно безвластие и анархия и частната собсвеност и инетерес точно в демокрацията отстъпват на обществения - твоят ЛИЧЕН интерес свършва там, където застрашаваш интереса на съседите си.
Сдружение или не - това няма отношение. В тази държава си има закони - ОБЩЕСТВЕНИЯТ интерес е над личния, интересите на мнозинството над тези на мнозинството.
И днес има процедури да ви съборят блока и то за ваша сметка :) Всяко нещо с времето си...

60.   Ето, четете и вижте тук, кой санира и дали става дума за прости хора
http://www.varna.utre.bg/2015/02/04/298301-purvite_podadeni_dokumenti_za_sanirane_ot_blok_na_bul_vladislav

Който не е от Варна - този блок е в абсолютния център и там апартамент под 100 хил. евро НЯМА. Не, че се продават - там живеят всевъзможни „бивши“ комунисти и величия - интелектуалци, образовани хора. Ще си лъснат блока с държавни пари.
Тези хора са будали?
Тези хора ви пишат в червената преса лъжите, но сами ще си цоцнат и ще си оправят личните имоти за сметка на данакоплатеца. Овцете ще си блеят и ще кешат.

61.   57 Ако си направя ЕООД, то ще вляза в него не като собственик на жилище а като капиталист с капитал. Обаче ако си направя ЕТ ще вляза в него като собственик.

Нали аз ти дадох от къде да четеш, това че ти не се замисляш като четеш е друг въпрос. Мислиш ли че не съм го чел преди да ти го дам като доказателство?
Кой панелен квартал се е гетизирал Люлин и Младост - София, или Меден рудник и Изгрев - Бургас, или Тракия и Въстанически - Пловдив?

Не знам какво имаш предвид под нормален човек, ама в тези квартали живеят нормални хора.

Налага се народа да разбере, че при дясно правителство няма "всекиму според способностите". При дясно правителство се дава само на богати, бедният без кой знае какви способности само се взема от него. За да се даде трябва да се вземе от някъде и от къде ще е това от бедния съсед.

Тяхното стана подобно като онова политическо изказване в едно село. "Ще ви направим училище! Ама ние деца нямаме! Деца ще ви направим!
Обаче днешното звучи така "Ще ви направим БЕЗПЛАТНО саниране! Ама ние пари нямаме за ремонти след вас! Пари на кредит ще ви уредим!

Като не те засяга санирането защо въобще коментираш темата? Защо уж чете документация, защо отдели два дни от живота си по темата? Защо не оставиш глупаците сами да си правят сметката дали да правят сдружение или не? Защо искаш да спасяваш овцете българи. Остави ги като падне блока им върху тях ще останете само вие умните в България. Хем няма да им плащате дългове за саниране, хем ще измрат и се отърваваш!
Човек който не го интересува саниррането и се ядосва че ще плаща дългове би бил против даването на пари които ти ще изплащаш? Ти защо си ЗА раздаването на пари?

62.   61, просто не участвайте в програмата и няма да ви вземе държавата апартамента :)
След точно 1,5 г. ще видим резултатите...
Колкото до Меден рудник и КО. - само реклама, няма да се разберат и няма да участват или отделни блокове ще участват - истината е, че хората ала Чайка, Изток, Центъра ще си оправят блоковете, а останалите един ден ще се съборят.
Ако има такъв залог, веднага залагам 1000 лв. и ще спечеля - над 70% от санираните жилища ще са в добрите и дори елитните квартали.

Благодаря ти ако не участвате вашия огромен блок от 200 апартамента, защото се надявам като данакоплатец да не се усвоят тези пари и имам малката надеждица да отидат за образование, здравеопазване и така нататък... но надали.

Правителството за мен не е дясно. Ако беше дясно, нямаше да валят чужди пари, но алтернативата е видяхме 2014 г. , а и преди това видяхме какво е „ляво“правителство - Станишкта, Олигарски, Местански, Боленчо и компания - не, благодаря - този филм сме го гледали.
По-добре пожарникар да ме управлява и да си гледам Дебеланката как клъцка лентички :) Поне ми е спокойно и са умерени в краденето.
Но дясно правителнство у нас сме нямали...

63.   59 За да направи предписания общината вече ще сте подписали договор за саниране и саниране ще има, но ще има и разходи по около 5-6 000 на апартамент, които ще трябва да платят собствениците и цялото упражнение няма да е БЕЗПЛАТНО.

Нямам страх, дори е възможно да не съм собственик на панелка, точно като теб. Има уловка в договорите за БЕЗПЛАТНО санирване и това е темата.

Няма как да бъде насилствено изпразнена сградата. Ти чувала ли си някой да го изваждат насилствено от собствеността му, досега, че била опасна? Това са измислени теории от такива хора с цел заплаха на собствениците на панелки.
Те циганите от незаконните кочини не изкарват пък българи-собственици от панелки как си го представяш?

Не можах да разбера логиката тук "интересите на мнозинството над тези на мнозинството. " или не е важно че няма логика!

Дай да видим къде са процедурите да съборят който и да е блок собственост на отделни собственици?

64.   №60, улучи бинго. Точно това е играта. Това го показаха и в София, още преди месец. Тогава показаха блок в центъра на София, който е одобрен и ще се санира, а е строен преди 10 години и е почти саниран, дограмата е нова, но сега ще го освежат с ново саниране. Наистина това е целта на агитациите, фукариите настрана, тарикатите ще си направят луксозни блокчетата, и то с чужди пари. Където са текли пари, пак там ще текат. Пари при пари отиват, не при фукарии. Тази сграда в центъра на София не беше панелка, явно мътни игри се играят. Мижай да те лъжа, те това е!

65.   63 - не обещават безплатно САНИРАНЕ, а безплатно ЕНЕРГИЙНО саниране - има ги много добре специфицирани нещата, които ще правят.
Колкото до оценката - дори първо да сте подписали договора, то вие е сте длъжни да правите предписанията - просто, ако не ги направите, няма да ви се санира безплатно енергийно.
С две думи - нищо не губите. Какво ще ви сторят - ще дойде кметът да ви се кара ли?
Пука им - ще санират друг блок и можете да хвърлите договора в коша за боклук заедно със сдружението.

НОМЕР 64 - ами аз още в първите си коментари БЕЗ да съм чела документацията си писах за какво е - ЛОГИКА му е майката, не да си овца в живота. Не ми трябва да чета Сега, Атака ТВ и Дума, за да знам, за какво става дума, но нали разбираш - другите хора, които също разбират за какво става дума имат панелки ще си ги излъскат.
Затова и пиша тук - надеждата ми е някоя и друга овца да се събуди и да се възползва от системата, ако не можем да я променим. Програмата е вече факт, няма връщане назад - вземете позитивите, защото други ще го сторят.

66.   Не съм от Варна и не знам какви хора живеят, но
Първо не вярвам ако са умни интелектуалци както казваш да са се съгласили и е възможно това да е само заблуждаваща платена реклама във вестник.
Второ ако е истина те нито са умни нито са интелектуалци.

Трето ако са богати както казваш то кой знае каква заплаха за тях няма, че няма да им излезе безплатно за тях не е проблем.

67.   60 сега успях да отворя линка за Варна. та този блок е нов и саниран, какво ще му правят една боя от вън на два входа общо 10 баки боя. и ще се потупат в гърдите санирахме, ха! И паспорт си има сградата и всичко! За да им се издаде паспорт значи вътре в общите части и по конструкцията всичко им е наред.

68.   66 - отиди във Варна и ще видиш, че там и в самия център има панелки, ама нямат нищо общо с панелките във Владиславово - кой живеел там? Ами няма да е майка ми или твоята - живеят от голямото добро утро хората. Платена публикация? Няма смисъл - след година ще отидеш и ще видиш, че на Владислав Варненчик, големите булеварди ще са си лъснали панеклките, Чайките също ще лъснат - говоря за панелки МАСИВНИ, хубаво правени за „наши хора“. Тези пишат в “Сега“ да четат овцете и сами първи припкат в общината като има нещо авантичка. Същите са на 100% дядките и бабките в кв. Изток в София - дори от НТВ не случайно там намериха в цяла София единствените санирани ЦЕЛИ блокове.
И забележете - това са домове за над 100 хил. евро, има и за над 150 хил. евро ПАНЕЛКИ - отговарят на условията!!! ама нямат нищо общо с вашите панелки, които се разпадат на основните си части винаги са поддържани, защото там живеят интелектуалци-комунисти от доброто утро, правени са по друг начин и са поддържани. На 100% ще им излезне безплатно - не четеш ли, нашите дори вече си имат технически паспорти и само това чакат. За лочене са първи и човек само си е виновен, ако има възможност и гледа от страни.
И във Владиславово, и в Меден рудник ще оправят 1-2 блока, но с 300 зора някакви собственици да убедат - просто за реклама ще ги оправят, но масово собствениците, коиото и без това ги е грижа за имотите, винаги са имали и ЩЕ ИМАТ, ще се възползват.
Няма какво да спорим тук - само си гледайте сейра и наблюдавайте къде ще изникнат скелетата на пролет.

67 - БЛОКЪТ НЕ Е НОВ И НЕ Е САНИРАН! това е стар блок от кома, но правен кадърно и поддържан, но нито има изолация, нито има нова дограма - там червените бабки да не мислите, че ще ви дадат да си остъклите тераската и да си боядисате апартамента син?
Отиваш във Варна, хващаш големите централни квартали и пълно с такива сгради - има и в по-лошо състояние, но са точно за програмата - нямат конструктивни проблеми и още през 90-те хората там масово си оправиха покривите и дори някой боядисват чат-пат фасадите, имат си събрания и събират пари, а Чайките са ми любимите - това са панелки! Там направо отиват и санират - стоят си като новички...строени са качествено, но и са поддържани качествено.
100% се обзалагам, че тези „глупаци“ вече са поддали цялата документация в Общината!!! Изобщо не трябва да мисля 2 пъти - ако сега скоча, ще видя бабките с прическите, с шапките им по коридорите

69.   62, мислиш ли, че един залепен пласт студопор ще спаси панелката от срутване? Тези панелки са но доизживяване, фасадата ще маскират, но как ще маскират крепежа им. Да не ти говоря в какво състояние са вече заварките на панелите. Оня ден, при ураганният вятър, покривен панел е увиснал над балкона, даваха го по телевизията. Има ли смисъл да се нариват пари в декори, които утре сами ще изпадат? Такова чудо само в България става. Ще каже някой виж Германия. Да, но строено в Германия, не в България. Сега падат от вятъра, недай Боже да стане земетръс. Но няма страшно, те ще са укрепени със студопор.

70.   65 ако не изпълнят предписанията ще има глоби. Какво ще стане ако предпишат асансьора не става за ползване трябва нов? Това няма общо със санирането, но чрез санирането им даваш достъп със документи да предпишат, че асансьора не става. Даваш право и на кмета да тегли кредит от името на сдружението за нов асансьор.

71.   Каква глоба, номер 70? Глоба към кого? Към съдружието - ами ще го затворите. Глоба за асансьора ли? Що за глупости -ще ви предпишат да си оправите свръзването между панелите, конструктивни проблеми и ЧАК ТОГАВА ще санират. Ако решите, че не можете да си позволите предписания ремонт - закривате дружеството и си бършите задника с договора и готово. Е, може би те е страх, че твоите съсобственици ще решат да си оправят блока и ще те набутат с твоята част от разходите - тук страхът е напълно основателен! Разбира се, че ако решат другите да си оправят общите ви части ще кешиш, но си има методи и сега да те принудят да плащаш такива неща...общината иначе нищо не може да ви задължи. Глоби? Смях? Какви глоби, те данъците не могат да си съберат, глоби за асансьри ли?

Общината умира да ходи да ви гледа асансьорите и с вас ще се занимава - тя има пари да харчи, да усвоява... сърби я и я боли вие дали ще си оправяте панелката - има стотици още на опашката, трябва да се възлагат поръчки на опрделени фирми - вашите левчета са дребни за банички.

72.   Ще гледаме сейр не на пролет а след две три години, нали знаеш пилетата се броят на есен. на пролет и да ги броят файда няма. Ще гледаме сейр когато започне да има неизплатени кредити, когато започне да дават по тв съдия изпълнители.

Имаме опит даваха по тв реклами на ипотечни кредити 2007 след 5г започнаха да дават по тв съдия изпълнители, и ревящи кредитоползватели които и след продажба на жилището продължаваха да имат дългове към банките.

73.   Къде съм писала, че мисля, че фасадата ще спаси срутващите се панелки? Но виж, ако си оправите другите проблеми или панеклата е добре направена и поддържана - ето ти подарък, защото и изолацията, и прозорците трябва и без това да се правят.

Номер 70 - не даваш право на кмета да тегли кредити от твое име, що за глупости, но СДРУЖЕНИЕТО може да реши да прави такива неща, но това е теория - на практика то няма собственост и никой кредит не може да му даде.
То за панелка по принцип кредит никой не дава, но както и да е...

Ще поживеем и ще видим, но по Европейските програми никой не пропищя за кредити, а там действитлено хората взиаха, защото не беше без пари.
Просто ви плашат, за да си лочнат пак тези, които имат. Пари при пари отиват

Чао от мен - нещата са ми ясни - хора като вас (наплашените) няма да санирате, но интелектуалците и образованите ще си лъснат и без това хубавите блокчета и ще има клъцканици по телевизията и големи усмивки. Ще направят в Меден рудник с добрия им кмет няколко бройки за показване, ще извият хорото, клъц-клъц....

74.   71 пак говориш неподготвена затваряне на сдружение не може чети казах ЗУЕС чл 30. И по догоро нямаш право да се откажеш след започната процедура, кой ще плати на описвачите?

Спри да ме правиш соственик на панелка. А и никой не го е страх да плати ако има парите. Разбира се че всеки иска новичко, но тези договори са набутващи собственика.

Включиш ли се в сдружение-фирма със съсед, ВЕЧЕ НЕ СИ СОБСТВЕНИК на жилището, то е собственост на фирмата.

75.   73 на баба ти хвърчилото. Направи ти сдружение-фирма с твоите съседи и подпиши договор за доверие на вашия кмет. Подпиши договор доворие на мен и да видиш дали не дават кредити. дай си само за 1час личната карта и ще видиш дали не дават кредити без имот. А и сдружението е "сдружение на собствениците", тоест то има имоти.
Сещаш ли се че няма как да има сдружение на банкерите без те да са собственици на банки.
Собствениците трябва да откажат да направят това, не да отказват саниране. Като имат пари ще си санират сами, нека министерството да се размърда да осигури работни места на по европейски заплати, хората са българи веднага ще вложат в жилищата си.

Страдаш от склероза иди се прегледай пак говориш никой кредит не давал за панелка като вчера по горе тук уж ти стигна до извода че над 10 банки дават кредити за покупка на панелка. Ако кажеш ще прочета всичко на ново и ще ти цитирам къде ти се съгласи че ДАВАТ КРЕДИТИ. мойте пари бг не помниш ли?

76.   И след хорото и клъц-клъц, после ще станем свидетели и на хлъц-хлъц!

77.   Била съм неподготвена, но вие не можете да различите фирма (ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО) от сдружение по закона за етажната собственост :)
Кой ще плати за описвачи, за асансьори, за акото на уличните кучета...търсите косъм в супата, докато другарите отново лочат най-сладкото.
Ще дойде Фандъкова да ви проверява асансьорите, ще минава 10 процедури по банките да вземе кредит, после ще ви съди, за да си вземе парите...:) от дружество, което вие можете да закрието когато ви е кеф.
Няма договор, другари, който да ви за
дължи вас и вашите съседи да поддържате сдружението

„Страдаш от склероза иди се прегледай пак говориш никой кредит не давал за панелка като вчера по горе тук уж ти стигна до извода че над 10 банки дават кредити за покупка на панелка. “

Е къде туй съм писала? Отидете и сами търсете кредит за панелка дори със собствено участие и никой няма да ви даде :) Дори за апартаментите в центъра от панел ще е доста трудничко да вземете ипотека, а за апартамент в Меден рудник ще видите кредит на кукуво лято. Пробвайте - това е така от поне 2 - 3 години.

Но както и да е - за съжаление ще се случи точно това, което предвидих в първите коментари - пак ще се облагодетелстват определени хитри хора. Същите навремето са били достатачно хитри да се сдобият с прекрасно направени панелки в центъра , сега първи си поддават документите. Интересното е, че нашите бабки имат вече и тенически паспорти БРАВО! Пчелички са. С просто око ще видим скоро скелетата, майсторите ...това са 1 МИЛЯРД, хора, ще се видят.

„Като имат пари ще си санират сами, нека министерството да се размърда да осигури работни места на по европейски заплати, хората са българи веднага ще вложат в жилищата си. „

Ами направо да импортираме Ципрас ха-ха, ти сериозно ли вярваш, че е работа на министерство ХУ да ти дава работа на европейска заплата?
Откъде пари??? Заемче? Хубаво, ако намериш някой да метне 300 - 350 милярда, веднага съм навита!!! Първа пускам сиртакито и почвам държавна работа!!! Ние тук едни 500 000 евра не можем да разделим :))))...плашат тези пари, стават повод за не знам си какви дискусии - това на Ципрас са му само лихвите на месец за заемите, с които държавата му е налочена. Говори с младите гърци какво смятат за сиртакито на кредит.

Чао от мен, не ми се занимава вече - едно си баба знае, едно си бае. Яд ме е на люде като вас, но после не се сърдете като други ще са си оправили панелките. Все се изживявате като жетви на системата, имате веднъж възможност да получите нещо и вие на гърба на данакоплатеца и - Ц–Ц–Ц.
Пак ще омажат вечните лами, все едни и същи лочат и толоз - обикновените хора сами са си виновни този път, че вярват повече на Атака ТВ и пропагандата, вместо сами да се информират. Червените бабки вече са подготвили големите папки и кръжът из коридорите...след месец ще им опънат и скелетата и до лятото ще са забравили и дори ще са закрили дружеството, но лятото парите вече ще са излочени, търсете косъм в супата, ама скоро само космите ще останат.

78.   77 Точно така изказваш се не подготвена по тема която не разбираш, не те засяга пряко и до колкото се разбра и не те и интересува. Целта ти беше да се дъвчеш с хората, които ги интересува, обаче те се оказаха подготвени по темата, чели и разучили документите.
Нека другарите да лочат, то най -сладкото е едно от скъпите ястия и чак като им дойде масрафът тогава ще се усетят.

Фъндъкова лично надали ще иде в софийски блок, но ще прати експерти, които срещу заплащане ще прегледат всички миши дупки. Проектантите са добри художници ще изрисуват проекти без вградени тераси, и айде събаряйте това, което сте достроили /вградени тераси/.

Направи ми пълномощно да ти купя на твое име панелки в Меден Рудник с кредити от банки да видиш! 100% осребряват покупката. Панелките имат живот над 100 години.
Не отричам че ще видим скелета лятото, казвам че след 3-5 годинки ще видим репортажи със съдия изпълнители и плачещи бивши собственици.

Мисля че има министерство на Труда, което взема заплати на наш гръб и тези хора са сложени там да работят по въпроса. По конституция българинът има право на труд, той е и европеец, заслужава да има работни места и европейски заплати. Какво според теб работи министерството на труда?

Ципрас или не както говорихме гръцката касиерка в кауфланд взема над 800 евра, а българската едвам връзва 500лв за същата работа.

Може да те е яд на хора, които се интересуват и търсят инфо по въпроса? Но мен не ме е яд че през 2007 не взех ипотечен заем, подлъган от примамливи кредити, не взех и ипотечен заем и в швейцарски франкове и пак не ме е яд.
Предложих ти аз да ти дам същото нещо при същите условия, но не се съгласяваш, искаш собствениците на панелки да се съгласят, за по прости ли ги имаш?
Лятото бабките ще са закрили дружеството, ама уточни кое лято, лятото на 2022г може и да успеят, ама до тогава какъв ще го ядът...
Косъмът в супата не го търсим тя супата е от косми!

79.   разправят, че за безплатното саниране държавен заем щял да се тегли, па после трябвало и да се връща...
милен цветков някакви такива ги бръщолевеше с някакви чичаци по тв-то

80.   Вижте това май предсказах за асансьорите, дано греша за другото
http://flagman.bg/article/75338

81.   н 79 е абсолютно прав - ще връщаме заема с лихвите, но като държава, не отделните собственици, които са спечелили от програмата.
Номер 80 - това, че са леш асансьорите няма общо с програмата, но не разбирам и какво толкова ги е страх собствениците на панелни жилища да влезнат БЕЗПЛАТНО експерти вътре и да им кажат какво е за правене. Всеки, който е строил нов дом знае, че има контрол и дори е благодарен, когато експертите от Общината му дойдат на обекта и му дадат съвети, защото това е все пак трето, четвърто мнение.
Според мен някои собственици на панелки си знаят, че жилищата им са опасни и застрашават обществото. Правилата трябва да важат обаче за всеки. Програмата ще мине и замине, но е добре да минат навсякъде експерти - не само по панелките - да дадат предписания и предложения, да се съборят опасните сгради (в момента старите и рушащите се НЕпанелки) и изобщо да се поразчисти страната от руини и опасни сгради, за да не падат те върху хората. Има и по-ценни неща от частната собственост - човешкото здраве и живот, живота на околните и вашия.
Програмата за мен е популизъм, раздаване на средства, субсидия и няма начин да бъде успешна за обществото като цяло, най-много за отделните блокове и фирми, които ще спечелят, но заемите ще връщаме всички. Програмата обаче е повод да обърнем взор към тези сгради, които сме свикнали да не поглеждаме и дори да живеем в такива - възможно по-бързо да си влезнем в уютния апартамент, в илюзията за нещо сигурно и стабилно. Излезте навън - погледнете в какво превръщат тези сгради градската ни среда. Аз лично такова нещо съм виждала само в Кайро и то в гетата. Никъде, дори в другите посткомунистически държави, няма такава грозота, а скоро ще започнат и да падат. Трябва да се предприеме нещо, защото прблемите не се решават по принципа на Щрауса - заравяш си главата в пясъка и чакаш...

82.   "71. Каква глоба, номер 70? Глоба към кого? Към съдружието - ами ще го затворите. Глоба за асансьора ли? Що за глупости -ще ви предпишат да си оправите свръзването между панелите, конструктивни проблеми и ЧАК ТОГАВА ще санират. Ако решите, че не можете да си позволите предписания ремонт - закривате дружеството и си бършите задника с договора и готово. Е, може би те е страх, че твоите съсобственици ще решат да си оправят блока и ще те набутат с твоята част от разходите - тук страхът е напълно основателен! Разбира се, че ако решат другите да си оправят общите ви части ще кешиш, но си има методи и сега да те принудят да плащаш такива неща... общината иначе нищо не може да ви задължи. Глоби? Смях? "

71, що за глупости пишете, ще предпишели ремонт на връзките!? Имате ли си представа от панелно строителство? Знаете ли къде са тези връзки(заварки)? Знаете ли как могат да се проверят? За да стигнат до тях, трябва да се изтърбуши апартамента. Друг метод е с ренгенови лъчи, но не виждам как това ще стане при блоковете. Скоро тези блокове сами ще се демонтират, вече започнаха да падат панели. Кой ще е този, който ще си сложи подписа и ще каже, ДА, тези заварки са здрави? Кой ще гарантира, че при земетръс панелите няма да изпадат, след като вече и без трусове сами падат? Вярно е, че докато бяха нови, този вид строителство гарантираше устойчивост на 7 степен земетръс, дори асансьорната шахта, се нарича противоземетръсна шайба, и целият блок виси на тази шайба. На целият блок панелите могат да изпадат, като есенни листа, но асансьорната шахта няма да мръдне. Толкова желязо и бетон има в нея, че може за противоатомен бункер да мине. Затова комисиите си избират здрави( а в София и непанелни) блокове, за да си вържат гащите. Направиха го да бъде безплатно, за да затворят устата на хората. После ще кажат, ние предлагахме без пари, но хората не си подадоха документите. А тези фукарии в полусрутените блокове, няма да ги одобрят, защото никой няма да рискува да си сложи подписа, защото утре може да отговаря за това. Така ще стане, че пари при пари ще отидат, а учителите пак ще викат по площадите, недоволни от заплатите си. Нашата работа е " на гол тумбак-пищови". Тези панелки вече трябва да се сриват, и на тяхното място да се построи нещо добро. Нищо не е вечно, даже и планетата земя.

83.   82 Съгласявам се, че нищо не е вечно и съм на мнение, че щом е така, твоето жилище първо трябва да се срути, тогава да срутят чуждите домове. точно по причина че никой не може да гарантира че твоят дом няма да се срути при земетръс.
Спрете да спасявате "овцете" оставете ги да ги затрупа блока им на вас какво ви дреме!? !?
До 81 не ги е страх собствениците от безплатни майстори, колко пъти да ти го повтарям, ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ДОГОВОРИ СА В УЩЪРБ НА СОБСТВЕНИЦИТЕ!
Сиренцето, което раздават БЕЗПЛАТНО е в КАПАН за мишки!

Проблемите на всеки блок са проблеми на собствениците му и ти нямаш парва, нито да ги констатираш нит ода ги решаваш. Щом овцете са решили да се зариват в руйни от бетон оставете ги да го правят, ЩОМ ТАК СИ МИСЛИТЕ.
той който е заинтересован е достатъчно да прочете №7, вие какво се интересувате?

84.   Какви връзки ще проверяват - програмата е за енергийна ефективност и въобще не включва укрепване от този вид. Изолация отвън и дограми. Ама в най-добрия случай. Само че изолацията в Германия, и не само, е 15 см. Тук такава досега не съм видяла, въпреки че хората си я правят, както и аз направих такава, със собствени средства. За тази на Лилето не ми се мисли колко милиметра ще е и дали изобщо ще е фибран.

85.   83, интересувам се заради две причини - въпросният милярд е за сметна на ВСИЧКИ.
Второ специално панелките ме интересуват, защото ако паднат и затрупат някого... нали мога да съм вътре при приятелка/вън да си разхождам кучето?
В София преди години порутена сграда смачка две млади момичета. Представете си какво става, ако тръгне блок да пада БЕЗ земетресение... то земетресенията изобщо не ги броим, а и като паднат нали обществото ще плаща за лечения и цял живот за инвалидите. Интересува ме и от етична гледна точка - стига толкова трагедии у нас. Същото е като при наводненията - не ни интересуваха водоемите, докато не заляха селищата. До кога така? След дъжд качулка и всяка година по 5 национални траури, ревове и погребения!
Има така да се каже вечни домове - ако не ми вярваш, отиди в ХУ европейска столица и чети годините по фасадите. Нашата къща е на 60-70 г., а на село имаме и на 110 г., които предлагат много по-голям комфорт от панела, а панелното строителство все пак е модерна форма на строителство и не е било толкова грешно - има го и на Запад, но поддръжката ни куца МНОГО.
И да, интересува ме, защото като дойдат хора от чужбина, възможни чужди инвеститори и само погленат от таксито в София каква „бомба е паднала“ бягат хората.
Странно ми е, че същите тези собственици на панелни апартаменти, които нямат пари за ОБЩИЯ асансьор, имат пари вътре за нови мебели, телевизори, дори ремонти. Вътре като влезне човек в такова желище е супер, но 1 см. пред входната врата започва леша. Що за манталитет е това?
Братовчед ми от къща отиде да живее в такъв панел и изживява културен шок, човекът. Наследник е и не е дал и 1 лв. за имота и му е мил, иска нещо да се направи, но отвсякъде среща бойкот и ПРИСМИВАНЕ.

Който живее в къща знае, че покрив, фасада, ГРАДИНА, отводнение, всичко си е негова грижа, събира пари и си ги оправя. Ако си запусна аз къщата, съседите гледат на лошо. В повечето къщи ако влезнеш вътре не е кой знае какъв лукс, мебелите са стари, телевизорът-също, но покрив да тече няма и всяка пролет почват всякакви ремонти.

Имаше навремето и табелки „Образцов дом“, но такива за панелки не случайно няма и никога няма да има. Жалко е това, защото става дума за собственици, чиито жилища струват десетки, стотици пъти повече от къщичките на хората на село. Минете през някакво бг. селце - китна история, а хората са действително бедни. Минете през СОФИЯ и ще се отчаяте от живота, а пред същите тези саборетини коли за стотици хиляди!!!

Моето си е мое, общото е чуждо - още си го карате по комунистически и ще берете същите плодове, но ще го оберат и невинни хора - днес се трепете по собствените си асансьори, утре ще затрупате минувачите и децата на хората.

86.   84 Ще проверяват връзките между панелите, конструктивно обследване се нарича и представлява с лъч да изследват добре ли държат заварките панела. на лилето изолацията няма да е лоша "С" енергийна ефективност, лошо е че договора е в ущърб на собственика на всеки един апартамент.

85 все чао викаш и все пишеш ли пишеш нови коментари!!!

Като те е страх за не овчият ти животец покани приятелката си у вас, не ходи в панелки и не разхождай кучето си около панелки!
Който го е страх от мечки не ходи в гората! Нали си от Смолян би трябвало да знаеш поговорката?

А овцете дето не щат да подпишат такъв договор спри да ги мислиш, те нито с дълг ще те нагърбят, нито щом са овце загубата им няма да е трагедия.

Такива инвеститори дето пътуват с такси и зяпат през прозорците, по добре да бягат. Щом не може за си позволи луксозна лимозина, щом умът му не е зает със бъдеща сделка, а зяпа, по добре да бяга. Такъв е дошъл тука да търси да лапа не да инвестира кой знае какво.

Странно ти е че 24 български семейства нямат пари за нов асансьор ли? 1вход, 8 етажа, по 3 апартамента 24 апартамента, едни нов асянсьор провери сама колко струва и кажи как от 500лв заплати и 200лв пенсии да се отделят толкова пари за нов?
В твоя двор и къща не влизат познати и непознати да драскат по стените да пикаят дори. Мислиш ли че собственик в сградата ще се изпика в асансьора? Не разбира се ще пика там този който минава случайно. Дори входа да се заключва, винаги има услужлива баба която да пусне чужд човек във входа, достатъчно е той да каже че ще раздава нещо безплатно.

Въпросните табелки „Образцов дом“ ги закачаха и на входове, те са за външната обща врата. А като ти липсва времето "преди", иди в Северна Корея там Ким Чен Ир, ако не бъркам името, поддържа подобно благоденствие с образцови домове с китни селца.

87.   83, виждам, че си елементарно мислещ и не бих ти обърнал внимание, но коментираш по мои мисли, затова ти отговарям. -- "83. 82 Съгласявам се, че нищо не е вечно и съм на мнение, че щом е така, твоето жилище първо трябва да се срути, тогава да срутят чуждите домове. точно по причина че никой не може да гарантира че твоят дом няма да се срути при земетръс.
Спрете да спасявате "овцете" оставете ги да ги затрупа блока им на вас какво ви дреме!? !? "
Живея в къща, която е преживяла не едно земетресение. Къщата ми никого не застрашава и стабилно си стои на основите. За такава къща, само можеш да си мечнаеш. За къщата толкова.

На тебе не ти дреме за "овцете", но не виждаш ли, че и ти си един от тях. На мен пък ми пука за бедните хора, и не искам да ги цедят допълнително, защото ако гримираш една баба, тя няма да стане млада и здрава. Ето това искат да правят с това саниране, ще пръснат един милиард за глупости, само да си постигнат политическите измамни цели. Като залепят по един студопор, ще стане ли сградата по здрава? Тази заблуда няма да направи блока по здрав. Няма да те питам дали си видял( само преди седмица даваха увиснала панела над балкон), защото явно ти новини не гледаш, затова коментираш неподготвен. Като си заровиш главата в пясъка, задника лъсва още повече. Това ще стане и с ГЕРБ, ще им лъсне задника, както лъсна на ДПС и БСП. С чужда пита помен правят, но то си е за тяхна сметка, безславно ще отидат при БСП, ДПС, Атака други мижави партии, на забрава, защото и те си заравяха главите, а задниците им лъснаха, голи и оплескани.

88.   Някой от хората писаха, че парите били от националния бюджет или че са от ЕС. Това е невярно. Парите ще бъдат осигурени чрез заем вероятно от световната банка. Заем с лихва, който трябва да се връща. Кое е безплатното след като има заеми с лихви, които трябва да се връщат? Заемът ще се връща от всички нас - данъкоплатците заедно с лихвите.

"Разходите за безплатното саниране, които са до 1 млрд. лв. ще бъдат разхвърляни във времето според възможностите на бюджета и ще се покриват 5-10 години. Това съобщи в рамките на парламентарния блиц контрол в бюджетната комисия в НС финансовият министър Владислав Горанов. Нужните средства ще се осигурят чрез заем, който Българската банка за развитие ще тегли с помощта на държавна гаранция."

Четете:
http://www.segabg.com/article.php?id=736532

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/01/30/2463408_parite_shte_doidat_ot_danukoplatcite/

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/01/30/2463281_koi_shte_plashta_za_bezplatnoto_sanirane/

Притеснително е и доколко качествено ще се санират сградите. Некачественото саниране води до голяма влажност в помещенията. Всички сме виждали влага и мухал или сме чували при санирани помещения и с подменена дограма. Мухълът може сериозно да увреди човешкото здраве. Вдишване на плесенните спори може да причини алергии. Нерядко гъбичните спори водят до поява и на астма. Плесенните гъби причиняват и опасни инфекции особено при хора с отслабена имунна система.

Авторът

89.   Авторе и №87
Не става въпрос за единия сиропор, те 95% от апартаментите в блоковете са си сложили стиропор/фибран. Ще сложат стиропор там където няма.
Ползата за собствениците ще е тази че ще обследват и поправят КОНСТРУКЦИЯТА НА СГРАДИТЕ. Ще направят паспорти на сградите и гаранция за по дълъг живот.
Ползата за градовете, кат ообщини е че ще е ще боядисат блоковете в един цвят /всеки блок в цял ръст един цвят/, отделно ще направят нови данъчни оценки- по-високи, ще обезопасят всички асансьори или ще ги спрат от движение и ще задължат собствениците да си купят нов асансьор, всеки блок ще бъде 1 фирма, с която по лесно се контактува,
например мръсно в градинката пред блока-глоба на фирмата
Сега няма кой да глобят за боклуци пред висок блок, няма как да обвинят всеки отделен собственик в блока, всяка глоба на отделен собственик може да се оспори в съд, няма доказателство кой е хвърлил боклук, тогава ще имат 1 фирма и нея могат да я задължават, доказателство е боклук пред собствеността на фирмата, а сдружилите се в фирмата да се оправят, кой ще плаща глоба, кой ще плаща на чистач около блока, кой ще се кара на хвърлящи боклук съседи. по този начин и ще скарат съседите в блоковете, до боища ще се стига.

90.   Допълнение към 89
Полза за общините също ще е че ще направят блоковете по еднакви уж по красиви като съборят застроените наляво и надясно тераси, може да оставят някой остъкления, но това ще е по проект, да изглежда красиво. Знаеш за застроените незаконно тераси как един застроил лявата друг дясната тераса.

91.   Бойко се държи за главата
Правителството на премиера Борисов и ГЕРБ като водещата партия в коалицията незабавно да спрат програмата за безплатно саниране на жилищата!

Очевидно покрай тая безумна кампания против санирането заслужаваме точно това.

Социалистите, точно социалистите, които винаги са пищяли държавата да преразпределя повече и да се грижи за бедните и социално слабите, да се обявят против санирането с държавни средства, което ще доведе до икономии на отопление, ще повиши цената на собствеността и ще оставя пари директно в джоба на хората, е отвъд представите за нормално мислене.

Според тях това дори е опасно! Това е поредният мръсен план за заробването на стотици хиляди гласоподаватели и превръщането им в покорни крепостни слуги на ГЕРБ, които вече не поединично, а на цели сдружения и по списък ще гласуват под строй на следващите избори.

Очевидно партийната партизанщина се е превърнала в партийна олигофрения.

А покрай тях някакви беловласи истерясали националисти, дето им бяха коалиционни партньори, очевидно си представят санирането като дупки от снаряди по фасадите на сградите като в Донецк. Или искат да бъде такова.

Дори Ретроградният Меркурий прогресира и излезе от Шести дом и вече не е ретрограден, но очевидно платените предизборни тролове са мутирали в чудовища. Копипействат коктейл от крими, фентъзи и хоръри. Разкритият „заговор на Световната банка и МВФ” да лишат от собственост българските граждани, като ги обвържат с безплатното саниране, засенчва дори романите на Дан Браун, Том Кланси и Фредерик Форсайт, взети заедно..

И не само санирането трябва да спре Борисов.

Стига с тоя Шенген! Обърнете се на изток, да мирясат путинофилите. В Евразийския съюз ще ни приемат преди още да сме подали молбата. Пуснете безвизов режим с Русия и договорете за нашите безработни работа в Коми. Или някъде там, в Сибир. На връщане може да си докарат по една Лада с катализатор.

И край на магистралите! Повече никакво строителство. Вземете парите от ЕС и ги раздайте за хляб. Защото асфалтът не се яде. После пратете фактурите на Брюксел. Ако се опъват – покажете им СИРИЗА. Раздавайте, а ЕС да опрощава. И никакво плащане на фирмите. Като са будали – да строят. Следващият кабинет да му мисли.

И Фандъкова отсега да опразва кабинета. Хич да не се кандидатира за още един мандат. София стана най-хубавият град, уми си лицето от кочината, в която я остави Софиянски, но пък сме имали провал с детските градини. Какъв завод за боклука бе, всичко, което идва от Брюксел е боклук…И няма начин да няма далавера…Тролеите били с климатик, много важно, и със старите ни беше добре.
А метрото? Какво метро…от татово време се строи, колко правителства го правиха, за да може сега Бойко да се фука…

Откажете се и от закона за частните училища! Лев да не сте дали! Никаква промяна! Всички в държавни училища, пълна уравниловка, „нула нумер, равно с кожата!” Частнине да си възпитават буржоазните синчета на богаташчетата, а неграмотността ще расте, манифактурата ще си върви, а бизнесът все ще пъшка, че за нищо не стават и едно СВ не могат да напишат. Къде по-добре си беше в държавните училища с частните уроци.

За какво ви е тоя таралеж в гащите с Банско? Никакъв втори лифт. Да си висят по опашките, чунким там ходят богатите, така им се пада. Как така ще имаме световен курорт, къде се е чуло и видяло. Я да внимавате, че ей го къде е Орлов мост, ей ги и еколозите. Не са рекли, не са ви свалили. Ама туризмът носел 14% от БВП…много важно. Ама в Австрия имало 400 курорта, пък ние 4…Абе знаем ги ние австрийците, нали до Клагенфурт стигнахме през 45-та…

Пенсионна реформа ли? Че как смеете да мислите за след 20 години. Замразявате и вноски, и възраст, да са доволни от контингента на столетницата. За тях е важно сега да е добре за пенсионерите, младите не се интересуват от тях, нито те се интересуват от младите. Ама след време с тая демография пенсиите ще паднат под 100 лева…

Нищо, тогава пак ще викаме: „Давайте коледни и великденски надбавки, щото сме с най-ниските пенсии в Европа, а вие сте виновни.

И още утре – влаковете по всички линии, до всяко село. И старите възстановете. Пълни – празни – няма значение. Ако трябва ще спират между гарите и на стоп ще качват пътници. Пътува си примерно мотриската и качва бригадата роми, дето се опитват да задигнат релсите. Без билет, разбира се, да не ви обвинят в малтретиране на малцинствата. Или още по-важно, може Мая Манолова да се качи да се повози до Мездра…

А да питам и друго – за какво ви е тая административна реформа? Я си оставете кадрите на ДПС по места, може и да ви потрябват. Така и така са решили, че сте в коалиция с ДПС, отърваване няма. Както се казва – като са ви накиснали веднъж – по-мокри няма да станете. Поне да изкярите нещо.

Изобщо, не си Буда, Бойко, будала си…С това саниране тръгна да се грижиш за електората, който БСП си мислят, че е техен – стотиците хиляди в соцпанелките с мрачните входове, зейналите фуги, олющените фасади и 20-годишната война за цената на парното. Спри санирането, обясни на избирателите, че така иска червената върхушка, която заради властта и депутатските си места е готова да им вземе дори безплатното, и да видиш как на „Позитано” 20 тухла върху тухла няма да остане.

Gendo

92.   Още по темата
Павлова: Тече кампания срещу безплатното саниране
Преди 5 дни
Обсъжда се възможност старите асансьори да се подменят при санирането
Безвъзмездното саниране на жилища започва през 2015 г.
Данъкът и такса смет за жилищата, обновени по Националната програма за енергийна ефективност, ще поскъпнат средно с 2 до 5 лв.
Това съобщи днес в Пловдив министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Вчера е направен експеримент с данъчен софтуер, за да се изчисли как ще се променят данъчните ставки на санираните имоти.
Проиграни са примери с имоти от 80 кв. м. в идеалния център на София и Благоевград, с направени възможно най-луксозни подобрения по програмата. Изчисленията показват, че данъкът на годишна база ще се увеличи средно с 1, 61 лв., а такса смет – с 1 – 1, 20 лв., обясни министър Павлова.
Поскъпването почти няма да се усети, тъй като тези, за които жилището е първо по ред, ползват 50% намаление на ставката, посочи кметът на Пловдив Иван Тотев.
Хората ще получат и допълнително облекчение, ако платят налозите с отстъпка в началото на годината.
Министър Павлова подчерта, че след санирането, собствениците трябва да подадат допълнителни декларации в службите за местни данъци и такси, за да обявят направените подобрения. На тази база ще бъде променена и данъчната оценка на имотите. Ако по време на действие на програмата жилището бъде продадено, купувачът трябва да декларира съгласие имотът да бъде саниран.
Лиляна Павлова отчете много голям интерес към програмата за саниране.
Тя обясни още, че ако се направи ремонт на покрива, антените върху тях ще се преместват за сметка на мобилните оператори, чиято собственост са, а същото се отнася и за рекламните пана..
Министър Павлова припомни, че по програмата ще бъдат санирани жилища, строени до 1999 г., тъй като след тази дата за изграждането на жилищни сгради е използван друг способ. Тя допълни, че след 2016 г. санирането по програмата няма да бъде на 100% безвъзмездно.

93.   Gendo Кое ще доведе до икономии за отопление, те 95% от апартаментите в блоковете са си сложили стиропор/фибран, икономиите за отопление, вече са направени от самите граждани. Колко ще се спести със слагането стиропор на 5-те% нямащи такъв?

Никой не казва че 100% Бойковото правителство е зле, той Бойко дори може да не знае какво пише в предлаганите договори за саниране. Зле са правителствата през последните 25 години българина вече е свикнал да бъде лъган, отдавна знае че всичко "безплатно" после го плаща с лихвите.
НО
Стройте магистрали, имайте пари за строеж и плащайте на БГ строителите мизерните 300евра нето заплата, често закъснявате със заплатите да свиква българина да бачка за десния робовладелец, без заплата или за мизерна такава.
Купувайте нови тролей, имайте пари за нови МПС, плащайте на ватмани и работници в градския транспорт още по мизерни заплати, нека бачкат за 1хляб дневно, щом не са станали робовладелци, нека бъдат по тъпкани от негърските роби преди 100тина години.
Точно така оставете влаковете, за да могат робите да си позволят да си платят евтино билетче, за да идват да работят. Те робите ако можеха да си позволят редовен автобусен билет нямаше да ревът за влакове.
Българи! в Европейския съюз сте от 2007, Европейци сте от 681, обаче заради правителства сини, зелени, червени, пембени сте на робски заплати! Девета година в евро съюза, до кога ще чакате правителствата да ви признаят за човеци, да ви защитят пред робовладелците, наречени работодатели, до кога ще чакате за европейски заплати. Докога учителя ще е на 200 евра заплата и няма да има пари за едни гащи, европейският учител в Европа работи за 3500 евра, вашите учители къде са в Европа ли или в европейския съюз и как го почувстваха те това че са европейски даскали? Докога докторът ще ви казва "ако искате по добро лечение заповядайте в частния ми кабинет" или "нямаме направление за специалисти", докога ще ви залъгват с ще ви дадем "безплатно" или на вересия, ако бяхте истински европейци в евросъюза щяхте да имате собствени пари за саниране! Български пенсионери докога ще гледате умиление храната в магазина, докога ще бройте стотинките дали стигат за лекарства, млади родители докога ще вземате банкови заеми за да купите учебни помагала и дрешки за училище на децата си, докога ще пазарите за вас и на децата си от втора употреба европейски дрехи, ДОКОГА няма да сте равноправни европейци, ДОКОГА?
Колкото за войната за парното всеки си е прав за себе си, плащай ти по 50-70лв месечна сметка само, защото тръби от топлофикация преминават през твоя имот. Без да се отопляваш на парно, отделно да си плащаш тока за климатика, който ползваш и най накрая да ти идва и сметка за топлофикация 70лв с българските заплати и пенсии. Ти Gendo нямай право на избор с какво да се отопляваш. Това ли е европейско да нямаш право на избор?

94.   До № 89 - ти смяташ ли, че с парите, които ще отпуснат, ще могат да се изпълнят всичките 1000 изисквания, за да се издаде технически паспорт на сградата? Тук ще има яко доплащане е познай кой ще доплаща. Влезеш ли в сдружението си задължен да изпълняваш въпросните предписания за да се издаде паспорта. И то в определен срок, а не някога си. Хората, живеещи в панелките, няма да има пари за това.

95.   Според мен, темата се изчерпа тук. Нека хората си четат, занимават си и си решават от блок в блок съсобствениците какво ще правят.
За мен това е една хубава идея, но несправедлива към останалите граждани, които си стопанисваме имотите и си правим/сме си направили ремонтите, а средствата са за сметка на всички данакоплатци, а освен това създава условия за корупция, защото се раздават парите от общината.
Най-правилно би било за мен тези пари да ги бяха внесли в Общинска банка, банка някаква за възстановяване и развитие и тем подобни и да се бяха отпускали на ВСИЧКИ граждани под формата на безлихвен кредит, гарантиран от държавата, или такъв с минимална лихва, защото А. Нищо безплатно не се цени и няма да се поддържа и Б. Парите щяха да се развъртят и от връщаните кредити ще могат да се подпомогнат други хора и така до безкрай - т.е. гражданите щяха да се възползват като цяло от парите МНОГОКРАТНО, а кредитополучателите щяха да имат интерес да изберат най-добрите оферти качество/цена и всеки знае, че частният човек най-добре си контролира харченето на парите.
Сдруженията пак можеше да са някаква форма за организация, за да се решат неща около вида на фасадата и тем подобни общи работи, но всеки собственик можеше еднолично да си носи своята тежест по кредита.
Същност ЕС-програмите бяха много добре направени като организации, но бяха непосилни за много граждани.
Моето лично мнение е, че панелните жилища са загубена кауза.
Нищо лично към собствениците на такива жилища, но такава е реалността и просто са измамили вас или родителите ви навремето, а в последствие никакъв държавен/общински контрол и предписания не са ви правени за поддръжката им, а сега когато всичко се е разсипало, ремонтът е технически невъзможен.
Не разбирам и защо намесихме асансьорите в темата, когато те не са свързани с енергийна ефективност. Когато не можете да си позволите да имате асансьори, идва държавния контрол, спира ги от движение и вървите пеша, но такъв у нас няма.
Кой е виновен? - 90% са виновни собствениците, които не си гледат имотите/имат илюзията, че са вечни и 10% е виновна държавата, а към собствениците, които си гледат и поддържат имотите държавата е мащеха, прибира само данъците и се заяжда за всяка дреболия, а после един голям....
Както винаги у нас - изрядният плаща за бакиите на неизрядния, честния за крадеца и безхаберника.
Вчера гледай по новините, че Мая Манолова направила МОЛ-ове за идеи на БСП -явно е тръгнала от сега да пазарува гласове - отидете там да се оплачете, ако не сте доволни от подарените пари, питайте ги къде отидоха заемите, които взеха миналата година и колко пари са дали за подслушване на протестиращи, командировки на полицай и спането им в 4. звездни хотели. Нека споделят още колко пари струва на държавата коалицията с ДПС и Атака, защото този милярд за вашите панелки можем да го преглътнем, но се губят едни 9 сладки милярдчета, които не знае никой къде са. Аз на червена пропаганда не вярвам и самият факт, че тези толкова тръбят покрай програмата би ми събудил интереса да се интересувам, ако имах подобно жилище, а който собственик се страхува от това общината да му види жилището за конструктивни проблеми, той явно има от какво да се страхува - масова проверка на ВСИЧКИ панелни и непанелни жилища и не само 2 колибки на цигани да се събарят, а цялото незаконно строителство и ВСИЧКИ опасни сгради.
Няма да пиша повече тук - всеки сам да си решава, свободна държава сме и никой никого не може да принуди да му подари ремонт държавата.
Успех и успешна седмица.

96.   №95 Не си ли ти същата дето хем иска хем, не иска. Възможно ли е да има човек, който хем е ЗА нещо, хем да е ПРОТИВ него?
Уж си ЗА санирането за да имало красиви сгради, да си си разхождала спокойно кучето без страх да не се срути някой блок отгоре ти и т. н.
В същото време си против че само на тях щели да дават и т. н.
Щом толкова много се интересуваш купи си панелка и кандидатствай, хем ще се възползваш от това, което ще изплащат всички данъкоплатци и ще си на "далавера", няма да си на минус като данъкоплатец.
Не само с намесата за асансьорите не си на ясно, не си наясно с цялата тема, въпреки това 50% от коментарите са твой.
Какъв е този въпрос "Кой е виновен? " при липса на проблем виновен не може за да има! Дава се предложение за договори, който иска да се съгласява, който е прочел договорите и има малко мозък няма да се съгласи. Не е доказано, че всички които ще получат тази "помощ" имат лоши сгради, не всяка панелка е лошо поддържана, защо твърдиш, че всички собственици в панелки са недобри стопани?
Спри да твърдиш че това е подарък и че е възможно някога държавата да прави подарък някому незаслужено. този подарък получаващите го ще го платят и то в няколко пъти по скъпо. Дори само ако започнат процедурата без да получат подаръка ще си го платят, само защото са направили сдружение-фирма.

97.   „Възможно ли е да има човек, който хем е ЗА нещо, хем да е ПРОТИВ него? “

Всяко нещо има добри и лоши страни - ПО ПРИНЦИП е така. Ако не мога да променя нещо, винаги гледам кое е доброто и да се направи най-доброто от една ситуация. За мен няма проблеми, а предизвикателства, но това не пречи да гледам критично на нещата. Освен това в ролята си на данакоплатец и избирател, имам право да критикувам решенията на избраните от мен хора, особено ако е за моя сметка (заем лихви).
Това е и разликата между днешните млади и будни хора и тези, които са търпяли робски и овче преди. Б.Б./Реформаторите/АБВ нямат уюта да разчитат на овчи сигурен електорат и да правят каквото си искат. Ще ги гледаме и следим до дупка.
Ако имах НАСЛЕДСТВО ИЛИ КАТО ПОДАРЪК панелка, определено лично бих се възползвала от програмата (е, ако съседите се навият), дори бих вложила пари в асансьор, глупости, защото като вече го имам това имущество, аз се чувствам длъжна да го поддържам, а и си заслужава, за да го използвам 20 г. повече да кажем

За другия въпрос
Панелка бих си купила само в центъра/хубавите квартали (Изток да кажем), където качеството и на панелката, и на съсобствениците е добро - интересувала съм се, но за жалост не си заслужава като инвестиция заради следните точки
- Трудна ще е продажбата после, защото повечето хора ще разчитат на кредит, а такъв за пенално жилище не се получава без много голям дял собствени средства
- Едно жилище ТРЯБВА да ти се изплаща ТЕОРЕТИЧНО от наеми за до 10 г. За съжаление предлагането е достатачно голямо, за да са предирчиви наемателите и да живеят в панелки само при много нисък наем, а цените са все още прекалено високи за този вид строителство и предлагането е ниско, защото хората живеят там до живот.
- ДНЕС имам алтарнатива да закупя направо от строител при хипер изгодни условия, защо да купувам панелно жилище и да се ядосвам цял живот?

98.   Номер 97, след като имаш такава алтАрнатива, защо си купи жилище в стара кооперация?

99.   Съжалявам, номер 98, че съм ударила грешната буквичка по клавиатурата. Не ме чети, моля те!
Кооперацията ни е от 90-те години и сме се събрали за основни ремонти на покриви, фасади, стълбища и дори на вътрешния двор. В момента гледам ново строителство и има доста добри предложения директно от строител. Панелките принадлежат на миналото, но ако вече имаш такава и не я поддържаш си е грехота. Сега обаче разбирам, защо тези сгради са в такова плачевни състояние - заради собствениците си!

100.   Моля запознатите, обяснете моля, как ще се проверява годността на панелката. Как ще й се прави техническият паспорт. Доколкото разбрах, от него ще се започне. Ако някой от тук пищищите знае, нека ни обясни. Как ще се проверяват тези "връзки" между панелите? Ще се разбиват ли стени, за да се видят връзките, или всичко ще става по документи? Моля пояснете, това е много важно да го знаем.

101.   №100 Обикновените хора не можем да ти кажем как ще го правят, все едно да ни питаш как ще те оперира хирургът? Но пък можем да четем вестници и мнения на уважавани архитекти Ето ти едно архитектско мнение от вестник Монитор:

Около месец трябва, за да бъде проверена конструкцията на стар панелен блок. Процедурата трябва да се направи, за да се оцени състоянието на постройката, и едва след това да се реши дали е удачно да се инвестира в обновяването му. Това каза доц. д-р инж. Йордан Милев от катедра „Масивни конструкции” в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

„Не бива да се слага изолация на сграда, за която не е сигурно дали няма дефекти в конструкцията”, добави той. „За панелките е най-важно да се проверят връзките между отделните им елементи”, добави експертът.

Според него технически е възможно заварките между отделните панели при необходимост да бъдат ремонтирани и така да се удължи животът на сградата. В България засега подобна операция не е правена. Опит за цялостно саниране на панелки имат в източните провинции на ФРГ. Милиарди марки бяха налети от немската хазна за обновяване на стотици хиляди блокове в бившата съветска окупационна зона след обединението на двете германски държави в началото на 90-те години.
По думите на доц. Милев хубаво е, че у нас проектите за панелките са типови и това ще ускори процеса по обследването им и ремонта.

Неудобство за живеещите

в панелките е, че за да се разбере какво е състоянието на връзките, трябва да се разкъртва по ъглите, и то не само отвън.

„Не може да се обобщава, че панелните сгради са проблемни”, каза още доцентът. „Това може да се установи само след обстойна проверка на конструкцията им”, подчерта той.

102.   №101, техническо лице съм и много добре ми е известно как трябва да се проверят връзките между панелите. Напълно ми е ясно, че без да се разкърти, няма как да се види заварката. Има метод с рентгенови лъчи, но това е сложен метод и едва ли ще е приложим в случая. Нарочно исках друг да го напише това което споделяте, като казаното от архитекта, защото по горе доста многознайковци спореха, за или против санирането са българите. Това исках да им обясня, няма смисъл да се хвърлят пари, за нещо полуразрушено. Още преди години бяха писали колко е живота на една панелка-50 години и още тогава препоръчваха да се вземат мерки, те да се подновяват, а не маскират с козметични фасади. Когато, след някое земетресение започнат да се сриват, кой ще поеме отговорност, или лесно ще си измият ръцете със земетресението, ако загинат хора. Какво се чудя, то у нас човешкият живот няма стойност. Убиват ни по пътищата, няма виновни, давят ни с язовири, няма наказани, та за паднали блакове ще му мислят, тях най лесно ще потулят-земетресението е виновно и готово. Знаете ли какво ще стане, не случайно Лилето намекна за това обследване. Първо ще искат технически паспорт за сградата, а за да го направят трябва достъп до заварките. За да достигнат до тях, трябва да къртят. Повечето блокове са с ремонтирани апартаменти. Кой ще се съгласи да си разбие апартамента(за да се видят заварките) и после да си го прави за своя сметка? Във всеки блок ще има поне един, който няма да се съгласи да му разбиват апартамента и ето ти отказ, блока няма да се санира. Това е добре дошло за Лилето. Такива хора им трябват. Но при това условие, блока(сдружението) трябва да заплати ако е започнало обследване. И какво ще се получи, паричките ще отидат в техни хора със здрави сгради(условието е не само панелки да се санират), които ще се санират с наши пари, които децата ни ще връщат след години.

103.   102, нещо не си разбрал/а - ще се проверяват ПРЕДИ да се правят фасадите връзките между панела. Който не се съгласи да му „къртят“ апартамента, няма да бъде саниран. Така ще се ремонтират само добрите панелки, а останалите както горе писах малко по малко ще бъдат чистени, а замазка малко и боя всеки може да си позволи постле да си оправи вътре. Ние сменяхме наскоро цялата инсталация, сваляхме 6 см. замазки по пода и по два пласта плочки по баните - постижимо е!
Лесно е да си ПРОТИВ, но ти какво решение предлагаш?

104.   103, питаш ме и ще ти споделя мнението си. Не убеждавам никого, само споделям виждане. В една панелка, най слабото място е сглобката на панелите. Асансьорната шахта е носещата част на целият вход. Тя е много здраво направена. Останалото са желязо-бетонни панели, заварени помежду си. Аз виждам два варианта за спасение. Единият е, панелите да се заварят наново(защото заварките са вече съмнителни, след толкова години натоварване), другият вариант е, събаряне на блока и построяването на нов, по съвременен. За първият вариант, трябва всички живущи да се съгласят да им се изтърбушат апартаментите и да се подновят заварките(ако планките го позволяват, защото ако е навлизала вода във фугата, те ще са силно корозирали. Иначе на бетона няма какво да му стане. Това ще е по евтиният вариант и тогава живущите ще имат подновени и стабилни жилища. При такъв ремонт, блоковете пак ще си издържат 6-7 степен по Рихтер, земетръс. Ако има много планки корозирали, по добре блока да се събори, защото и Господ не може да го укрепи. Тогава на неговото място се изгражда нов. Зависи от собствениците на блока. Ако искат да живеят спокойно, трябва да вземат мерки, после да не стане късно.

51-100 от 142