Споделена история от Други

Как да преодолея притеснението?
Здравейте!

Много ще съм ви благодарна модератори да публикувате историята ми!
След месец ми предстои устен изпит, трябва да представя един проект пред жури от 4ма, да изляза пред тях и да говоря. Трима са учители от училището, в което уча, а четвъртия е управител на фирма. Направила съм си проекта, но съм притеснителна и срамежлива по природа и ме е страх, че като изляза отпред ще се спека, гласа ми ще започне да трепери и нищо няма да направя. Освен това имам и проблем с изчервяването - ставам като домат и се ококорвам грозно, ръцете ми треперят и се потят и точно това не мога да скрия. Мислех за успокоителни, но много ме е страх да не привикна към тях, никога до сега не съм пила, защото не съм имала чак такава причина за да употребявам и психотропни... дори мислех и за алкохол да пийна малко, но мисля, че това съвсем ще ми замъгли съзнанието и хич нищо няма да направя, да се напуша и то може да има същия ефект. Не пия и не пуша по принцип, спортувам редовно, но наистина се притеснявам за този изпит... постоянно си мисля, че ще се изложа и най- много изчервяването ме притеснява, само него не мога да владея, а усетя ли, че се изчервявам, почва да ми трепери гласа, да ми се потят ръцете и си мисля "Ето на, изложих се"...

Моля ви, някой, ако има някаква идея как мога да преодолея притеснението си, ще съм му безкрайно благодарна!

Коментари

1.   По принцип има хомеопатични средства за сценична треска. Те се изписват от лекар-хомеопат.

Иначе актьорите използват различни дихателни техники за релаксация. На английски има много писано. Провери breathing exercises, relaxation, public speaking. Успех!!!

2.   Аз съм напълно същата. Не се притеснявай от учителите те са там за да видят какво си направила. Изпии успокоителното преди да отидеш там, а кпгато влезнеш си представяй че няма никой сякаш си сама с 4 стени. При мен помага.
П. П Дано съм ти помогнала. Няма да се пристрастиш към успокоителните. :)

3.   Пиене, пушене - забрави
Няма от какво да се плашиш, но задължително отиди при психолог, за да решите проблема, преди да наближи конкурса(не помня какво беше).
Иначе:
*Спри да мисли какво ще приказваш, преди да се случи някакво събитие
*Концентрирай се в позитивните нещо, които си правила
*Кажи си това, което мислиш - изтръгни срамежливостта.
Успех

4.   Здравей,

Сценичната треска се случва на всеки, дори на опитни оратори с десетки години опит. Притеснението намалява с практиката. Моя съвет към теб е да се упражниш пред приятели поне няколко пъти, а защо не и пред учители, ако те са съгласни. Даже помоли някой да те снима и след това да видиш дали има нужда от корекции. Не знам колко време ще е презентацията ти, но си подготви писмено резюме, по което да се водиш, ако забравиш до къде си. Не бързай, говори бавно, прави паузи, за да помислиш какво ще кажеш. Пий вода. Помага също и да мислиш не за това как изглеждаш, а какво е посланието, което искаш да предадеш на тези хора. Гледай в youtube ted talks например, първо, за да видиш, че дори супер добрите презентатори също се притесняват и второ за да видиш добри примери.

Успех :)

5.   Няколко пъти ми се е налагало да говоря пред публика и всеки път паниката е огромна, за това прилагам следната техника, избирам си един човек и си представям, че говоря само на него! И без това учтивата форма е на Вие, така, че няма как да се разбере дали говориш на 20 човека или на 1. Та и ти направи същото, влез, избери си най-симпатичният от 4-мата и се опитай да си представиш, че говориш само на него! Освен това колкото си по-добре подготвена, толкова по-добре! Трябва да си знаеш нещата почти наизуст, за да не запънеш в даден момент и да стане конфузно. За това помоли няколко приятели или роднини да изиграят ролята на журито и се упражнявай да говориш пред тях. Ще се справиш! Успех!

6.   Благодаря за съветите !

7.   И аз съм така, и съм 2ри курс в университета! На мен ми помага следното: просто си стоя вкъщи и си го репетирам много пъти със увереност и си представям как говоря пред хората, и после като изляза пред тях ми е по леко :) Упсех