Споделена история от Други

Въпрос за собствен бизнес, отваряне на магазин?
Здравейте, искам да попитам, с приятеля ми имаме идея за собствен бизнес след време, защото сега все още нямаме нито капитал, нито съвсем ясна концепция, но аз имам няколко въпроса.
Значи, идеята е за магазинче дрехи втора употреба... ок, наем, помещение, стока, това е ясно... интересува ме
1. Задължително ли е ако започнеш собствен бизнес да регистрираш фирма? Доколкото знам е не особено скъпо да бъде регистрирана, но си е разправия... може ли човек да има бизнес без да има фирма и ако да, как става това, как се води самия бизнесмен... като едноличен тарговец, или...
2. Задължително ли е да наемаш хора?
3. ако да речем направиш фейсбук страница на дейността си с цел реклама, това облага ли се по някакъв начин с данъци?
4. Откъде се изкопува наедро подобно стока, в случая, дрехите втора ръка..
5. Възможно ли е само двамата да въртим този бизнес, поне на първо време докато можем да си позволим персонал?
6. Горе-долу какъв е размерът на данъците и къде се внасят те?
Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   1. Задължително е да се регистрира фирма например ДЗЗД
2. Не, може ти да си работиш в магазина и да се самоусигуряваш
3. Не.
4. Има много складове за дрехи втора употреба, продават се дрехите в чували.
5. Мисля, че е възможно, но най-добре е да си наемете счетоводител да ви върти документите.
6. Не мога да отговоря с точност

2.   Съветвам те като нямаш никакъв капитал и концепция да не започваш, но ако все пак си решен ти отговарям на конкретните въпроси.

1. Задължително ли е ако започнеш собствен бизнес да регистрираш фирма? Доколкото знам е не особено скъпо да бъде регистрирана, но си е разправия... може ли човек да има бизнес
Да, задължително е като най-подходяща правна форма за хора като теб е ЕООД. Не е скъпо изобщо да се отвори фирма ако сам го правиш. Отиди в Търговския регистър и искай списък на нужните документи - те са стандартни, изтеглят се от интернет, но може и в ТР да ги дават така - подписваш се и готово. Преди таксата беше мисля 30 лв. сега може и да няма. Искат ти учредителна сметка - 10 лв. струва сметката без месечни такси, 2 лв. слагаш вътре и после можеш да я закриеш. Общо до 50 лв най-много ще дадеш, един ден работа ако се организираш добре.

... без да има фирма и ако да, как става това, как се води самия бизнесмен... като едноличен тарговец, или... ь

Премахнаха едноличните търговци. Не можеш да имаш магазин без фирма. Можеш да работиш като самоосигуряващ се при свободна професия, но и те имат фирми.

2. Задължително ли е да наемаш хора?
НЕ, разбира се! Можеш да работиш и сам, но не можеш да ангажираш хора на черно. Задължително внасяш за себе си здравни осигуровки и 10% данък общ доход, но ти препоръчвам да се осигуряваш и социално, и пенсионно, за да ти върви и стаж.

3. ако да речем направиш фейсбук страница на дейността си с цел реклама, това облага ли се по някакъв начин с данъци?
Не!!! С данъци се облагат само твоите печалби, а ако имаш разходи по страници, телефон, наем - те ти намалят печалбата и не плащаш данъци за тези пари. Всички инвестиции, които правиш - касов апарат, закачалки дори, външна реклама се осчетоводяват като разход и ти намаляват даначната основа затова искай винаги фактури.

4. Откъде се изкопува наедро подобно стока, в случая, дрехите втора ръка..
Има складове на едро за дрехи Втора употреба в София, Пловдив, Варна, може и в други градове. Разделени са по качество и се плаща на килограм

5. Възможно ли е само двамата да въртим този бизнес, поне на първо време докато можем да си позволим персонал?
Да, разбира се.
6. Горе-долу какъв е размерът на данъците и къде се внасят те?
Данък печалба е 10%, но ти в началото няма да имаш печалба, а работната заплата, която си длъжен да си плащаш не е печалба, а личен доход - плащаш 10% данък общ доход до 25то число всеки месец. Ти първата година най-вероятно ще си на загуба. Говори със счетоводител как става това, но данък печалба се внася чак другата година и то след месец Април, когато става счетоводното приключване за миналата година. Тези пари обаче ти ТРЯБВА да не си ги похарчил.. Иначе ти трябва и счетоводно обслужване. Регистрирай се по ДДС, защото ще купуваш стоките с ДДС и ти се задържат тези пари за непродадената още стока. ДДС се плаща изцяло от клиента и ти е все едно. До 50 000 оборот не си длъжен да плащаш ДДС обаче. Има своите предимства..
Можеш да си откриеш фирмата и сам, но без счетоводител, касов апарат не можеш. Пазари се много и не плащай повече от 50 лв. месечно за счетоводно обслужване.
Трябва ти и печат за около 20 лв...
Банкова сметка ти трябва (разплащателна), от където си плащай наем, телефон на фирмата си направи, всички разходи плащай от там и съответно с картата си плащай и дрехите.

Към 2000-3000 лв. ти трябва начален капита в зависимост от качество и големина на магазинчето.
Питай хора с подобен бизнес за конкретни съвети.
Ако ти потръгне, просто назначи вторият човек (жена ти? ) или станете съдружници - плащай си чинно осигуровки, за да имате един ден право на пенсия, помощ при безработица (ако закриете), майчинство и изобщо.

Успех и споко - няма какво толкова да загубиш с това начинание.
Важно е обаче помещението да е подходящо - да има много голямо текучество например, да е светло и приветливо. Задължително монтирайте светло осветление, задължително да е подредено, дрехите да са изгладени и проветрени. Вече не миришат, но е хубаво да имате и ароматизатор, хубава музика в магазинчето, а на много места има и телевизор с музикален канал. Отношението и усмивката не забравяйте и не забравяйте, че хората искат да купуват хубава стока- не зареждайте само най-лошото качество, защото никога никой няма да ви влезне. Внимавайте с ценообразуването, защото трябва да покривате не само разходите, данъци, но и вашите заплати - за какво работите иначе. Пазарете се много при покупката на стока, непродаденото пускайте на по-ниски цени и зареждайте поне веднъж седмично.

3.   Защо, кажете ми, тези неща не се учат в училище? !?

5.   Защото каквато държавата, такова и училището!

6.   Напротив нещата се учат още в средното училище под предмета икономика.
Друг е въпросът, че се забравят.