Споделена история от Други

Все по-малко харесвам автомобилите
Първо държа да кажа, че имам книжка от 2006 година. Смятах, че харесвам колите, но като че ли вече не са ми интересни. Вече не чета автосписания и сайтове. Като дете харесвах куп модели, а сега излиза, че си падам по около 15-тина модела*. Излиза, че харесвам един малък процент от всички автомобили. Все са малки, градски хечбеци. Дори не се кефя на Ферарита и Поршета и не си мечтая за тях, защото вредят на околната среда и като мине някой батка с такова ми е напълно безразлично - нито му завиждам, нито му се дразня, дори не го регистрирам. Карам колата на баща ми, но рядко, защото се изнервям като търся място за паркиране, а и от нервното каране на другите. Искам да притежавам всеки модел от тези 13, които харесвам, но извън тях нищо не ми допада. Не следя новите модели, защото не ме грабват като визия.

Искам да попитам това нормално ли е за момче, защото като че ли у нас се смята, че трябва да харесваш всички коли и да си някакъв маняк, който си мечтае за дрифтове, докато познатите ми в чужбина честно казано не се интересуват толкова от колите и там масово си карат колелета, вървят пеша или използват обществен транспорт? Всъщност и у нас като че ли моето поколение все по-малко се интересува от колите, но донякъде колите все още са издигнати в култ. Оня денсе замислих, че ако в големите градове бяхме забранили колите въздуха нямаше да е по-чист, щеше да може да се върви по тротоарите и да има по-малко катастрофи. Та, харесвам и ще продължа да харесвам избронетие модели, някак си чисто естетически ми допадат като дизайн, но като цяло не съм някакъв авто фен. Дори смятам ако някога си купя лична кола да е автоматик, не се кефя на ръчкане и обичам да карам с нормална до бавна скорост, а не да бързам. Чудя се има ли и други като мен в България? Хора, които харесват няколко модела, но извън тях не харесват другите автомобили. Които не държат на всяка цена да карат бързо и да пилят гуми. Хора, които НЕ сънуват ферарита и поршета. Хора, на които им пука за екологията и шумовото замърсяване от колите. Които повече се интересуват от таблети и телефони от колкото от колите и не следят новите модели автомобили, които излизат?

*BMW 1 серия, новата А класа, Ауди А1, Киа Сийд, първата Тойота Аурис, Рено Клио III, Пунто (Гранде и Ево), последната Киа Рио, Ситроен С2, новия Ситроен С3, Форд B-max, Пежо 208, Субару Импреза и Хюндай i20.

Знам, че историята ми прилича на онази с книжката, но не е точно същата, затова ще помоля модератор да я публикува! Благодаря!

Коментари

1.   Разбира се че е нормално! Пра-дядо ти само с автомобили е хвърчал насам-натам. Въобще - всяко достижение на цивилизацията си има и обратна страна, а и някаква цена, която всички трябва да платим.

Моята мания сега са електромобилите - страхотна икономичност и екологичност, съчетана с добър дизайн и невероятни силови показатели! Изключително лесни за поддръжка. Единствени недостатъци - висока цена (засега... ) и малко разстояние, което изминават с едно зареждане. Но за градско са се утрпали.

А докато събирам пари за такъв - си карам велосипеда! :) Полезно е за здравето.

2.   При мене е същото - от малък се чудех какво толкова повечето ми приятели се кефят на колите. Еди коя си била яка, пък другата била тъпа.. Абе нормални ли сте? Нали и двете вършат 99% една и съща работа. Едната може би малко по-добре се представя по баирите на магистралата - голям праз!

3.   Ами... какво да ти кажа. Аз съм хетеросексуален мъж на 22 години, който изобщо не си пада по коли и ненавижда футбола. Също така съм българин (за жалост). Нямам намерения някога да притежавам кола.

4.   Все по-грозни стават колите. Новите Айго/108/C1 и C4 Cactus са отвратителни, но всичко е въпрос на вкус. На друг може да му харесват. Но на мен не и затова вече не следя авто новините и бъдещите модели.

5.   Welcome to the club. :)

6.   Естествено, че е нормално да НЕ се интересуваш от автомобили. Дори се учудвам на въпроса ти. Аз, например, като бях студент в първи курс, баща ми ми купи кола за 17 000 дойче марки /това беше 2000 година/. Аз, обаче, изобщо не поисках да я карам, така реших. Имам кнежка, но от 2001 година не съм карал изобщо. И си ми е много добре. Не ми се занимава с коли.

7.   Generation X се дефинират през колата, Generation Y вече не сте така... и по-добре, по-екологично е.