Споделена история от Други

Наследствена пенсия през лятото?
Тази година завърших първи курс и получавах наследствена пенсия, но не съм запознат с това дали през лятото се получава... или е само през семестрите? Четох в Интернет и се срещат различни мнения. В един форум момиче беше споделила, че получава И през лятото, в друг сайт четох, че през лятото нямало преводи.

През Юли ми преведоха за Юни, макар, че целият юни месец бяхме в сесия.

Коментари

1.   Би трябвало да я получаваш през цялата година, докато навършиш 25 г., ако още си в обучение.

2.   Здравей, когато си си давал уверението за това, че си студент, би трябвало да е посочена и ликвидационната сесия през септември. Ако я има посочена, би трябвало и през лятото да си я получиш, ако не, сигурно ще те накарат да занесеш ново уверение, за да си я получиш.

3.   Плащат се, знам от моя колежка.

4.   Не съм запознат но, аз да те попитам нещо, предполагам, че получаваш наследствена пенсия от починал родител. Аз също получавах докато бях в гимназията, включително летните месеци, тази година завърших и последната ми пенсия беше за Май и то за половината месец. Сега съм приет в университет и се предполага, че от октомври месец пенсията ми трябва да се продължи, при теб как беше? Искат ли някакви доходи от заплатата на другия родител или просто документ, че продължаваш да учиш?
Иначе би трябвало и през летните месеци да получаваш пенсия, защото се водиш за ученик в дадения университет.

5.   От Автора

Благодаря ви за ценната информация приятели!

Да, пенсията ми е за починал родител. И между другото имам изпити, които не съм взел и ми останаха за септември.

Номер 4 - Аз завърших преди 3 години и за съжаление не си спомням за пенсията от училище.

Но ако си приет в университет редовна форма на обучение трябва да вземеш уверение от университета ти, което струва стотинки мисля, или най-много 2лв, качваш се при инспекторката ти, тя го попълва, подпечатва го с печата на университета и го отнасяш в НОИ, на портала питаш къде точно да отнесеш уверението и ще те упътят къде да си чакаш реда. Ако си открил банкова сметка отиди до банката и поискай лист с IBAN (номера на сметката) и заедно с уверението ги даваш в НОИ и така ще ти превеждат пенсията по сметката, което е супер удобно, защото няма чакания с пенсионери по опашки всеки месец. А ако нямаш сметка си открий. Можеш да го направиш във всяка банка безплатно и за 5 работни дни ти я правят :). Работата не е трудна.

Относно това кога ти тръгва пенсията зависи от семестъра. Аз съм в ПУ и първият ни учебен ден за семестъра е 1 октомври. Пенсията ми дойде на 7 октомври. Зависи и родителя ти какъв стаж има. Чувал съм, че някой взимат над 200лв. Моята е 118лв.

Надявам се, че съм бил полезен. Ако има нещо питайте. Нека си помагаме взаимно :)