Споделена история от Други

Страхувам се да отида в София
Другият месец ми предстои да отида до София за едно интервю. Но не знам въобще как ще се оправя. Нямам познати в големият град, нито знам как ще намеря точната сграда за интервюто. Най-много се опасявам от това, че в столицата се случват много инциденти от всякакви хора, посредством физическа сила. Страхувам се докато се разхождам, или докато ходя от до гарата
(ще пътувам или с влак или с автобус), да не ме спрят някоя група хора или сам човек и да ме нападне, с цел кражба или просто ей така. Момче на 20 г. съм от провинцията и съм малко по-мургавичък и... не знам как ще се справя.

Хоря, моля, помогнете. Очаквам съвети от хора, живеещи или които са били в София да споделят мнение по въпроса. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Ако не беше толкова трагично, щеше да е смешно. Виж, много филми гледаш! Вероятността в София да ти се случи нещо е толкова колкото в твоето градче. Трябва да внимаваш само повечко с автоммобилите, да не минаваш на червено и на забранени за това места (по средата на четирилентов път например). Най-добре хвани такси до мястото, където ще е интервюто ти като пред АВТОГАРАТА има легални таксита, но пред ЖП-гарата често имаше преди поне копърки (сега не знам как е, но на Автогарата спрелите винаги са ОК - истинските).
Друго лошо няма как да ти се случи - казвам ти го като момиче, което на 18 г. отиде в София само и се оправи доста добре. Два пъти съм се качвала на копърки в началото като нито веднъж не платих, а просто се обадих на полицията. Никога нищо лошо не ми се е случило, не съм била ограбвана или нападана, а излизам вечер и сама съм се прибирала. Мъжът ми се предвижва със скутер (нещо като мотопед) и забравил своята чанта с всички документи, пари, два iPhone на скутера сутринта и 4 часа по-късно си били там без да му липсва нищо. Веднъж в Зоологическата градина си правихме снимки, аз оставих чантата си настрани, за да не пречи и съм я забравила -два телефона вътре, портмоне и така нататък - беше оставена от други посетители на касата - не ми липсваше нищо.
В София живеят хора, не чудовища или хванати от гората. Сам ще се учудиш, че сме доста по-цивилизовани от твоите съселяни, по-учтиви, по-приятни и усмихнати хора и освен това никой не те гледа теб специално и не се интересува от теб. Първите дни ще ти е трудно да свикнеш с движението, но като цяло бързо ще се приспособиш ако действително те вземат на работа и заживееш там и после няма да искаш да се връщаш никога в твоето село или градче и то не само заради високия стандарт на живот, но и заради атмосферата, възможностите в София. Да си чул някой да се е върнал?
Стига чети разни пропагандни писания по интернет - София е дори доста спокоен град и има дори страшно заспали и еснафски места, където е като в градче. В Провинцията, където всяка втора къща пустее по-скоро могат да те оберат цигански банди - при нас за 5 мин. патрулката е пред вратата ти.
Успех на интервюто и не се страхувай от глупости!
.... все пак в крайна сметка който го е страх от мечки да не ходи в гората... :)
И внимавай с ескалаторите - не хапят, но трябва да слезнеш по някое време - ако не успееш - споко, ще те изплюе долу без особени последици, но не се дръж като абориген и се качи на ескалатора мирно и без драми, че какви ли не случаи има. Ще ти се наложи да ползваш и асансьор - спокойно, безопасни са, освен ако не решиш сам да бъженикаш по тях като някои от по-възрастните ни съграждани по панелните блокове. И аз в такъв блок не обичам да ползвам асансьора, но в обществените сгради проблеми няма.

2.   Така е, не идвай. Ще те убият 300 пъти подред преди и на гарата да си стъпил.

3.   Хаха, и аз като ученик си мислех, че столицата е нещо кой знае какво. Сега уча в чужбина и в София се чувствам все едно съм си на село. :D

5.   Ще ти кажа какво, аз съм на 24, за първи път като дойдох в столицата видях негър не знаех, че съществуват толкова черни хора на планетата Земя. Постепенно свикнах и гледам да не ги заглеждам за да не се чувстват различни. Мисълта ми е, че ти леко мъргавичък значи си минаваш за бял у столицата. Въобще това не го мисли, горе вдигната глава, наперен и това е, като не знаеш нещо ще питаш, с питане и до Цариград се стига. Успех, приятел!

6.   Номер 1, аз пък имам една близка приятелка, която цял живот е била в София и разправя, че и коли задигали, наистина ставали кражби, но чак да те е страх да ходиш по пътищата, защото щели да те нападнат да те пребият.... и там живеят хора, не чудовища!

7.   Ми то си е страшно! Я трамвай ще те блъсне, я саксия с вековен фикус ще ти падне на главата, а защо не и цяла тераса...
Допълнително бродят всякакви изнасилвачи, касапи, наркодилъри, сводници...
Шубето е голям страх, да знаеш!

8.   Да ти имам проблема. Ей, човече, София е България, няма страшно, кой какво ти е казал, са си само приказки. Е, голям град, космополитен, трябва да се движиш уверено, за да не те вземат за баламурник. Оправям се прекрасно в тази градска среда, обичам тая София, тя ме прави анонимна, но пък ми дава самочувствието да бъда себе си, без да се съобразявам разни провинциални условности. Я по-ведро, приеми го като приключение и отивай на интервю, пък и дано те вземат на работа. да видиш колко е прекрасно в столицата.

9.   Аз такива цигани като тия в София не съм виждал. Не им пука от нищо и от никой. А ти се притесняваш, че някой ще ти каже нещо защото си мургав.

10.   То си е за страх. Аз няколко пъти съм ходил и все някой се опитва да ме излъже. Веднъж таксиджия от летището, веднъж някакъв ми искаше личната карта, представи се за шофьора на автобуса ми.

Винаги когато съм в София, долавям една негативно сиво тегаво влияние и също една надменност и изкуствена префърцуненст. А и говора им не мога да го трая. Абе типични шопи, бай Ганьовци.

11.   То за това родният ми град се напълни със селяни.

12.   Пак Тема - Провокация !

13.   Ха -Ха!!!
Имаше една песен - "София - джунгла" не се шегувам, някъв рап от преди 10 - 15 години :)
Иначе столицата си е гадничка де, ама ако трябва да се живее по дълго време.

16.   Авторе не се кичи със злато и скъпарски дрехи, не демонстрирай че имаш пари, не носи скъпи неща в задните си джобове и раница и предполагам че нищо няма да ти се случи.
Проучи от гарата какви превозни средства ще те закарат до твоята дестинация(научи и името на спирката където трябва да слезнеш) и ползвай градския транспорт. Таксиметровите шофьори могат да те "поразходят" из цяла софия за по-напреко и да ти смукнат парите, а градския транспорт е 1 лев за билет.
Имай предвид че задръстванията в софия са големи, така че таксито ще ти вземе парите, но няма да стигнеш по-бързо.
В трамвая или автобуса все някой ще ти каже къде да слезнеш за твоята спирка.

17.   Спокойно, де! Ние тук не ядем хора! Посред бял ден нищо няма да ти се случи, само си пази парите и документите, че сестрите от гетото са много сръчни. А иначе ако толкова те е страх, не се разхождай по тъмно, пак рискът е малък да имаш проблеми, ама можеш да объркаш улиците и не е приятно да се мотаеш по тъмното в тоя студ и да си търсиш хотела. А ако не си сигурен как да отидеш до мястото на интервюто можеш да им се обадиш по телефона и да питаш, да си въведеш адреса в джипиеса (ако имаш такъв) и в краен случай да хванеш такси (ако ще хващаш такси внимавай какво пише на предното стъкло, там трябва да са залепени цените. Нормалното е да е под левче на км, че да не те закара някой за 50-60 лева. За това гледай внимателно). Като свикнеш ще видиш, че София изобщо не е толкова страшна. Аз съм родена тук и никога не съм имала никакви неприятности, просто избягваш рисковите места особено вечер и никога няма да имаш никакви проблеми. А и спрямо огромни градове като Ню Йорк например тук си е направо супер спокойно! Въпрос просто на навик, но няма нужда предварително да се настройваш, че тук е страшно, че всеки втори е престъпник и т. н., защото не е вярно. И тук си живеят хора като навсякъде и тук има по-безопасни и по-опасни квартали и тук има всякакви хора, но ако не правиш глупости (примерно да идеш да се напиеш до безпаметност в някоя кръчма или да се заядеш с някой съмнителен посред нощ) гарантирам ти, че нищо, ама абсолютно нищо няма да ти се случи! Спокойно!