150гр всяка вечер?
Здравейте.От 1 месец започнах да си пия всяка вечер по около 150гр ракия със салатка и започна да ми харесва.Чудя се има ли проблем след като не пия много пък и 90% от българите го правят?Ако пиеш умерено има ли проблем?Никога не съм злоупотребявал безпаметно.Как мислите?

Коментари

1.   Умерено пиене е една-две бири веднъж - два пъти на седмица. 150 грама твърд алкохол всяка вечер не е умерено пиене, по-скоро клони към битов алкохолизъм.
Доста преувеличено е това с 90-те процента от българите, но дори да беше така, не е хубаво да се успокояваш с тази мисъл. Моят съвет е да ограничиш пиенето до два пъти в седмицата - например петък и събота вечер. Всеки има нужда да разпусне от време на време, но когато това "разпускане" ти стане навик и не можеш без него, тогава го наричаме алкохолизъм.
Иначе и аз обожавам ракия, но избягвам да пия, освен в компания/по повод, защото без едно може, ама с едно не може. Като ми се отвори глътка и пия, докато не ми се доповръща. Ти може би не си така и си знаеш мярката, но все пак 150 грама всяка вечер са много.

2.   Ти си помисли... Това е 1 литър на седмица. Мисля, че може да намалиш количеството...

3.   За някои хора не е проблем, за други е голям бич - всичко звиси от човека.
Аз започнах с по 1 бира на ден, минах на вино, докарах до твоето положение, а сега и 500 мл. концентрат не ми стигат - спирай се докато е време, а ако не можеш се приготви за последствията!
Не отричам ползата от 50 мл. всяка вечер, всичко нагоре е в графа алкохолизъм - казва ти го алкохолик, който не се е спиртосал до такава степен, че да не съзнава, че се самоунищожава.

4.   Бяха ми подарили едни чаши за концентрат от Германия.
до 30мл.бе за дами
40мл. за господа
50мл. за моряци
60 мл за свине
150 мл. са извън класацията. Научката казва не повече от 60 мл. два пъти седмично може без проблемно да обработят черния дроб и бъбреците.
Мозъчните клетки мрат и от 30 мл.
Вашето здраве си е ваша отговорност

5.   150 не е умерено според мен. Според лекари всичко над 50 грама вече вреди.

6.   Е, те и 90 % от българите са ограничени като коне с капаци , но това не означава , че трябва да си като тях.

7.   Ами за мен да пиеш всяка вечер и то силен концентрат в такова количество си отива на алкохолизъм.
150 гр ракия никак не е умерено пиене, баш си е сериозно количество.
И не, не сте 90 % пиещите, вече търсиш оправдания и клишета, толкова бързо ли се пристрасти или по принцип си такъв?
В моето обкръжение никой не пие повече от 2-3 бири или чаша вино и то понякога.

8.   150 мл са напълно достатъчни, за да те алкохолизират, ако приемаш редовно. траябва ти година-година и половина, ако тялото ти е с нормално телосложение и си мидицински здрав

9.   Мисля, че си поел по пътя на алкохолика. Имах няколко роднини, които си заминаха на около 40 заради пукницата. Не че искам да те плаша - не те познавам, за да почувствам загриженост - просто роднински факти. Единствената ми грижа е, че си част от обществото, и твоето състояние влияе на околните - може да направиш някоя поразия и да (по)страдат невинни хора.

Неотдавна търсих информация за влиянието на алкохола върху чревната флора и фауна, че ми беше интересно дали това има някаква връзка с познатите ми със стомашни проблеми. Останах с впечатлението, че няма сериозни проучвания в тази насока. Освен за количеството, имаше мнения, че от голямо значение е какъв е алкохолът. Не е едно и също дали ще пиеш вино или концентрати, като ракията, при едно и също общо количество на приетия спирт. Аз не пия защото не ме кефи вкусът, а и не ми се струва мъжко доброволно човек да се лишава от съзнанието си. Това е показване на слабост и безотговорност към околните. Ендорфини могат да се произвеждат и от по-безопасни неща, а даже и с мисъл. Освен това не знам каква е статистиката, но моите впечатления са, че повечето престъпления и злополуки са заради влияние на алкохол. Отделно пък страданията на близките на пияндурниците, които живеят в постоянен страх, унижения и проблеми.

Да се оправдаваш с другите е несериозно. Сега за 1 месец си на 150 грама, след 1 година ще си на 300, след 10 може и да не си жив или с разсипано здраве и живот. Прочети повече за влиянието на алкохола и различните видове алкохол от различни източници, че прочуванията може да са различни и становищата да се менят с времето, както се е случвало вече с други продукти. Трябва да се вземат предвид и "научните изследвания" с рекламна цел. Ако "учени" хвалят нещо, което се продава, вероятно ползите са предимно за продавачите. Подвеждащо е приписване на полезност, например намаляване риск от сърдечни пристъпи и деменция при редовна малка консумация на алкохол, но неглежиране на вредите. Каквото и да напиша, в живота нещата са навързани и при всеки положението е различно. Затова използвай си разума, докато все още го имаш, и виж как ще си подредиш живота, защото друг няма да го направи вместо теб.

10.   Според Световната здравна организация за умерено пиене се смята пиене на максимум 210 мл абсолютен алкохол седмично за мъже и 140 за жени и не повече от 4 дни седмично. Т.е. ако пиеш повече от 4 дни седмично и/или повече от 210/140 мл седмично вече не е умерено и това носи рискове от алкохолизъм.

Пояснявам, че абсолютен алкохол се смята чрез процента алкохол. Ако приемем, че ракията например е 40% (има и по-силни), то това се равнява на 525 гр ракия седмично.

В твоя случай пиенето ти е много и ако продължаваш е въпрос на време да станеш алкохолик, само че в началото няма да осъзнавш и точно в това се състои капана на алкохола. Когато пък осъзнаеш, щее късно. Имай предвид, че веднъж станеш ли алкохолик това е до гроб. Дори хероина има шанс да го откажеш, но не и алкохола. Баща ми е алкохолик и мога цяла книга да напиша колко е лошо да си алкохолик, не само за теб, а и за близките ти.

Според СЗО трябва да пиеш макс. 4 дни седмично най-много по 130 гр. Опичай си акъла на време, че след това количество и честота започваш да навлизаш в една спирала, от която няма изход. Алкохола не е шега работа и е по-добре да го осъзнаеш сега, а не после по трудния начин.

А идеята, че и другите пият, е най-големия капан.

11.   Дядо ми си пиеше 24/7 цял живот. Спря да пие и си умря човечеца.

12.   Много е, не си алкохолик, но намали до 50 гр но НЕ всяка вечер или само почивните ти дни по 150 като ти харесва. Ако не можеш да го намалиш, спри да пиеш

13.   Споделям ти личен опит - аз самият започнах да го правя преди време, с уиски. Започнах със 100-150 грама, в един момент стигнах до към 300, после се уплаших и пак свалих до 150. Изкарах така една година. И аз се притесних, че беше взело да ми харесва. Отделно от това и доста напълнях. И неусетно имаше негативни ефекти - задъхвах се, умарях се лесно, спеше ми се. Либидото ми падна. Изкарах така около година. И в един момент си казах "стига". Повече от два месеца не близвам сам. Пия само ако изляза на заведение или на купон. Може да е три пъти в седмицата, може веднъж в месеца, но сам не си наливам. И за два месеца усетих промяната - започнах да отслабвам, ерекцията м исе подобри, спя по-добре - много по-здрав съм. Редовното пиене е вредно и опасно. Няма да усетиш как, но ще ти афектира здравето, дори да не развиеш алкохолизъм. Спри се.

14.   Замисли се само как смърдиш на алкохолни изпарения на другия ден на работа, ни си мисли че не са те усетили
Не е нормално. Ограничи се само до уикендите

16.   Моите родители пият по 1-2 литра вино всеки ден,така че не е много.

17.   Автора: Благодаря на всички за мненията :)

18.   Номер 14/ Чак да смърди на алкохолни изпарения на другия ден на работа от 150 гр. концентрат.....не ти ли се вижда малко прекалено : )
Алкохолизмът е страшно нещо и изключително силна зависимост, не споря. Но има хора, дето цял живот си пийват по малко и не са станали алкохолици. То какво му остава на човек като се прибере от работа - да си пийне малко, да поразпусне. Че в България при тези заплати няма кой знае какъв набор от други възможни развлечения.