Покупка на Имот - 2019
Здравейте,

Имам нужда от съвет.

Имам желанието тази година да закупя жилище, но нямам събран нито лев за тази цел.
Запознах се с условията в повечето банки.
Наясно съм, че ми трябват 10% капаро от стойността на имота, който харесам + нот.такси + комисионна на брокер и т.н общо ги смятам към 35 000лв по груби сметки.

Идеята ми е първо да си намеря имот, който е готов за нанасяне т.е изцяло обзаведен за да не се налага да наливам никакви пари в него.Държа единствено да е ново стройтелство и да не е по-малко от 60кв ЧП.
Мисля да изтегля ипотечен в размер на 140 000лв + потребителски с който да си дофинансирам останалите 20-25% от тази сума.На 28 съм и съм сам с добър дългосрочен доход (3000лв нето).В банката в която ми превеждат заплатата ми предлагат за срок от 30г за ипотечния 555лв вноска на месец + още 550лв на месец за потребителския за срок от 10г.

Моля, някой ако може да ми даде съвет къде евентуално може да изникнат усложнения защото не съм се занимавал до сега с подобни неща и има ли смисъл да го правя или да продължавам да си живея на квартира 10-та поредна година .. просто да пръскам едни пари на вятъра всеки месец.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Ти си знаеш, но аз лично не бих си купил имот точно в момента. Цените не си заслужават. На твое място бих изчакал 2-3-5 години, тъкмо да събера още парички и да не тегля поне потребителския.

Защото нали знаеш, че лихвения ти процент е обвързан с Юрибор, а той е отрицателен, т.е. след няколко години лихвата ще ти стане двойна и тройна. Ако сега вноските ти са 1000 лв, след няколко години може да станат 2 бона, че и повече и то заради апартамент, който вече дори няма да има същата стойност.

Как ти се струва да купиш апартамен за 170 бона, а след няколко години да плащаш за него 3 бона на месец, при положение че цената му вече е 100 бона? Че ти ще го изплатиш 10 пъти този апартамент.

А ако не можеш да смогваш с вноски или останеш без работа известно време, става още по-забавно. Тогава ще ти вземат имота, само че той няма да може да покрие и половината дълг, защото ще е паднала цената, т.е. ти ще продължаваш да дължиш половината, а няма да имаш имот. Тогава ще плащаш и наем, и заем, и имот няма да имаш. Отделно ще ти нататрузят и една камара съдебни разходи, защоо ЧСИ-тата такива ги режат през кръста с няколко хилядарки. Като за капак ще влезеш в черните списъци и доооста години няма да ти отпуснат нищо. А ти и с този потребителски съвсем ще се закопаеш. Поне за първоначалните разходи си спести - това си е руска рулетка.

Но все пак ти си знаеш.

2.   Риска е да си загубиш работата и на третия месец да те изхвърлят от жилището, другия риск който е много вероятен при приминаването в Евро нашата икономика да рухне или да има девалвация за запълване на бюджета който няма да засегне богатите защото при тях всичко е във валута в офшорни зони. Другия риск е да се разболееш нещо. Със сигурност ще имаш много нерви. Подготви се за десетките такси и постоянно променящи се такива и все нагоре никога надолу. Също приеми че банката едностранно може да променя условията в договора. Схемата е вземаш и четеш договора вкъщи и преправяш графата с неустойки и изхвърляне в твоя полза и после в банката се молиш да не забележат подмяната и някой ден ако нещо стане им го начукваш в съда, да вървят да обесняват и доказват че си променил нещо което няма как да стане ако имаш стабилен адвокат. Банката е приятел когато грее слънце, а когато настъпи мрак става голям враг. За парите които си готов да изхарчиш аз бих си взел къща, поне земя моя ще имам, а не една кутийка с 50 кв. м. земя собственост

3.   А защо нямате никакви заделени пари при този доход? Ако не плащате наем и живеете с родштили си, реално поне 2000 лв. може да заделите.

4.   Какво работиш ако не е тайна?

5.   Виж в сайта "моите пари" и други ипотечни кредити. Желателно е да не са плаващ/ обвързан лихвен процент (има такива). Аз лично си закупих и изплатих жилището, направих му ремонт, купих си кола, все с ипотеки и потребителски заеми. Голямото тичане е в началото (взимаш си отпуск за 3 дни), после ежегодно освен някоя застраховка живот, няма какво друго да правиш. Накрая се вдига ипотеката в съда, не е кой знае колко сложно.

6.   #1, #2 Благодаря за съветите проблема е, че не ми се чака да стана на 32-33г а относно доход и сигурност нямам притеснения да кажем, че съм си опекал нещата и съм вързан за дълги години за компанията в която работя.Рискове винаги има, но ако тръгна да разсъждавам така.. последните 10 г съм по квартира и по-груби сметки съм хвърлил едни 70 бона за наеми от, които няма никакъв смисъл именно защото все ме е шубе да предприема тази крачка.

#3 Под наем живея сам родители нямам и както се досещате дохода не винаги ми е бил такъв и поради различни причини не успях да спестя нищо.

#4 Ръководя екип в ИТ сферата.

7.   Най-големите проблеми, за които аз знам са:

- "Плаващи" лихви - т.е. взимаш си кредит на 3% лихва, но след година и половина, тя става 5%, после става 7-8 и повече. От примерно 300 лева вноски, ставата на 400-500 и повече.

- Високи разходи по обслужване на кредита. Уж лихвата ти е 3-4%, а има още 2-3% "разходи", който също така се начисляват към общия кредит и лихвата се отнася и за тях. Плащаш по 5000 лева на година, защото някой нещастник е ударил два пъти клавиша на компютъра, а някаква автоматизирана сисема, писана преди 30 години.

- Високи такси, при подписване - Даваш 20 000 лева предплата, теглиш 120 000 лева, но изведнъж ти се начисляват 10 000 лева всяккви таксички, който, ако ги слушаш, са много правилни и разумни, а истината е, че просто са те хванали и те цедят яко.

А колкото до пестенето - ни мисля, че ще станеш на 33, доакто събереш малко повече пари. Този потребителски кредит, както го описваш, ще удари 66 000 лева за целия период. Ако можеш да преглътнеш наема за една година и да спестиш първоначалната вноските, ще си спестиш доста повече. Поне аз бих направил така.

8.   И знай, че много хора са се подхлъзнали по "Искам всичко и сега".
Имам доста приятеи, които станах инженери из ТЕЦ-овете на по 25-6 години и къде с роднини, къде с познати, закачиха по 3000 лева заплати. А какво стана лсед това - банките ги "нападнаха". Накараха повечето да навземат какви ли не малоумни кредити. Единия, взе стабилен бонус покрай коледа и БАМ - Нова Е класа, 1200 лева вноска, а после се превърна в 2000 лева вноски и нашия ходеше с виснала човчица и след 4 месеца го върна ... с почти 20 000 лева загуба.

9.   Егаси цените станаха тези апартаменти! Та то ще е по-евтино да си купиш апартамент в чужбина! Иначе и аз като теб се чудих и ме беше малко шубе. Твой набор съм със горе-доло същия доход, бях 4 години на квартира и нашите ме подбутнаха да се ориентирам към жилище! Разликата при мен е, че живея в провинцията и апартамента го взех за 80К тристаен 76 квадрата /ново строителство обзаведен и готов за живеене/ от банката теглих ипотечен протебителски за 15 години. Млади сме все още и рискове винаги ще има, но мисля, че е правилно да се ризкува за такава инвестиция! Желая ти успех!

10.   По-добре отложи покупката и събери колкото можеш повече пари. Гледай кредита да е в размер, който можеш да изплатиш за минимален период от време 5, максимум 10 години. Не мисля, че чак толкова лош сценарий да скочи вноската двойно и тройно е възможен. Дори вноската да не нараства обаче, за 30 години ще трябва да платиш пари колкото за още половин апартамент по лихвата. За другите рискове описани в коментар 1 съм съгласен.

11.   А като теглиш кредит и плащаш лихви вместо наем? Не са ли пак пари на вятъра? Наемът е далеч по-приемлив вариант в период на надценен пазар с поне едни 30-40%.

Сега конкретно. Направих си труда да посмятам.
Ипотечния ти го дават при добра първоначална лихва от 2,53%. Потребителския (35000 лева за 10 години при вноска 550) обаче идва на 14,31%. Общо в първия месец ще плащаш 712 лева лихви от обща вноска 1105 лева. И това е минимумът. Лихвите ще вървят нагоре. А ако загубиш работата си? Или дойде криза? Оставаш на улицата, без имот, потънал в дългове. Ти 30 години имаш ли представа какъв период са?

60 квадрата жилище можеш да наемеш и за по-малко от 700 лева и си оставаш Flexible. Същото време пестиш за първоначална вноска и чакаш да се пукне балона.

Разумен би бил ипотечен кредит при следните условия:
Обща сума 175.000 лева. Собствени средства - 30%. Кредит 122500. При същата лихва вноска 1156 лева за период от 10 години. Усещаш ли разликата? И пак не препоръчвам - в момента пазарът е тотално балонизиран. А и ново строителство, обзаведено, 60 квадрата ч.п (поне едни 75 кв.м. зп) къде ще намериш? Най-вероятно в някой краен квартал, лошокачествено строителство, лошо изложение, първи етаж... С една дума ще теглиш кредит, за да кушиш един боклук, който не струва и половината.

Това, което пишеш, е лудост! Потребителски на безбожна лихва за 10 години, ужас...

12.   Автора:

ОТКАЗАХ се прави сте особено след мненията на #10 И 11

Ще стисна зъби още година, две ще събера една солидна сума и дано балона се спука до тогава!

Благодаря за съветите на всички.

13.   3 хиляди за бг са добре но иначе като погледнеме това са си едни 1500 евро,една чистачка в германия ги изкарва.Моя съвет е щом си решил да теглиш е да се ориентираш за закупване на къща до 80-100 бона ще имаш 2 етажа добре обзаведени гараж и даже и пари за хубава кола.Сега с тоя апартамент нещата ги виждам 30 години роб,а и не казваш за кой град ако е софия ще набуташ сума ти пари за една кутийка надценената в момента петорно,но ти си знаеш

14.   Ти си луд бе да купуваш апартамент в тъпата София!?

16.   Аз съм 2 и от опита ми ще ти препоръчвам да стиснеш гащите да се преместиш на по евтин наем за период от точно две години и разликата плюс спестеното ще е първоначална вноска и доста по нисък кредит. В момента пазара е много надценен и предстои срив. Забрави заведенията, разходите по префърцунени жени и лъскави нещица и ще успееш. Живей винаги поне 30% под възможностите и инвестирай само в злато, това е вечния актив.

17.   Аз не разбирам такива като 3 реално ли са бавни някакви, правят ли се просто. Авторът си е написал още в темета си, че от 10 години живее на квартира.

Номер3 е редно да се извини!

18.   Послушай №1 и изчакакай още 2-3 години, за да поскъпнат жилищата с още 15-20%. При ръст на доходите и цените жилищата няма да поевтинеят.

19.   Ха-ха, вързан бил за компанията и мисли да тегли кредит за 30 години. Пич твоята компания не е вързана за нито един клиент и трябва непрекъснато да намира нови проекти, а това зависи от общата икономическа ситуация, конкуренцията и резултатите от последните проекти. Ако нещо от тия фактори тръгне във ваш ущърб, компанията ти може да изчезне за нула време. Сметни колко човека сте на каква заплата и колко пари са нужни за да изкарате една година на празен ход.

20.   Разбира се КУПИ! Даже се чудя как не може да направите една елемнтарна сметка. Всеки месец ще внасяш 550 лв. по ипотечния кредит, нали? А така. Квартирата ти не е ли и тя 550 лв. на месец? 30 г. ако седиш на квартира с по 550 на месец след 30 г. излизаш от нея както си влязъл. След 30 г. изплащане по 550 на ипотечен поне ще си имаш жилището. Елементарна сметка

21.   18, от 1

ти се ебаваш, ама знаеш ли колко е Юрибора в момента? -0,4%, подчертавам минус. Как мислиш, ще пада ли още много?

Нормалните му нива са 2-5%. Айде сега направи една проста сметка като си върне нормалните нива след няколко години колко ще скочат вноските на тия, дето сега се нагушиха с кредити. От 2,5-3,5%, като ти скочи на 5-9% добре ли е?

Нали знаете как работи принципа на пирамидата. Първите печелят, последните плащат сметката.

Умните купиха още 2009-2011, най-късно 2016. Сега вече купуват балъците, които изплащат печалбите на умните. Умните сега продават и си инкасират печалбите. А балъците ще се оправят с кредитите, като се спука балона.

Още 1-2-3 г. може би ще има ръст да оберат и последните балъци и после почва забавната част.

Трябва да си много наивен да си мислиш, че цените вечно ще растат с по 10-20% годишно и че това е нормално.

22.   Току-що влязох в имот.бг и се уплаших още повече. Един приличен обзаведен двустаен в приличен квартал струва 130-150 хил. евро. Те са вдигнали дори още повече цените от последната ми проверка. Това прави около 2500 евро/кв.м. Ако смятате, че това са нормални цени.

23.   20, само че той иска да тегли и потребителски освен ипотечен и ще плаща доста повече от 2 пъти по 550 лв. Да не говорим, че за 550 лв можеш да наемеш само гарсониера.

Аз по начало винаги съм ЗА покупка пред наем, но просто момента да го направиш не е най-подходящия.

24.   Номер 11 е прав. Знам от опит, че е кофти на квартира с години, но отдели си едни да речем 5 г. и си пести пари, докато се спука балона. Ти без много усилия можеш да спестяваш по 1500 лв. Ами ти за 5-6 г. ще спестиш 100 бона. Ако през това време се спука балона, ти можеш и без кредит да си купиш. Защо да поемаш такива необмислени рискове, та чак и с потребителски да се заробваш?

Отделно сега си на 28, утре ще срещнеш някоя жена, ще искате да се задомите. Тогава ще имаш съвсем други предпочитания, ще имаш предвид дете, нейното мнение, нейната работа и т.н. А все пак и тя ще получава някаква заплата, може и спестявания да има. Тогава ще ви е много по-лесно, а и ще имате други приоритети.

Как ти се струва?

Вариант 1 - амнайсе години плащаш по 1000 и кусур лева, може и 2, ако се вдигнат лихвите и трепериш да не останеш без работа, че всичко платено отива на вятъра

Вариант 2 - след 5-6 г. си спестил 100 бона и теглиш кредити на 1/3 от сегашните, а ако се е спукал балона може и без кредити.

Според мен по-добре 5-6 г. стисни зъби, отколкото да плащаш 20-30 и да трепериш.

25.   Темата пързалка ли е? По 3 бона изкарвал и нямал спестена и стотинка. Как така? На ротативки ли играеш или ходиш по проститутки?

26.   Хехе, номер 20 направо ме разби. Защо не го посъветва да си вземе и едно БМВ 5ца на лизинг? С 3 бона заплата може да си го позволи - 550 за ипотечния, 550 за потребителския и още една 1000ка за БМВто..Пак му остават едни 900 лева за живот...

Сега сериозно... За жалост хората с нулева финансова грамотност, какъвто е и 20, са типичните жертви на банките. И именно те допринесоха пазарът да се балонизира. После ронят крокодилски сълзи по разни жълти предавания - как злата банка им взела всичко, как държавата им е длъжна, как съдията изпълнител изгонил майка с дете на улицата...

27.   Много бързо забравихте какво стана само преди десетина години. Само на мен ли сегашната ситуация силно ми напомня за онези години преди срива? И тогава имаше много убедени, че имотите вечно ще поскъпват с такива темпове и после плакаха. Дори по новините даваха такива и обвиняваха банките, че останали на улицата с дългове. Ами кой ти е виновен, че си финансово неграмотен? Като взимаше пари от банката, защо не рева?

Предния път цените започнаха да се надуват 2003 г. и пак така скачаха сериозно. Балонът се спука 2008 г. и за около година цените паднаха с около 60%. Всички над 25 годишни помнят какви последици имаше.

А сега сметнете колко години са от 2003 до 2008 и колко от 2016 до 2021?

29.   Това е доста голямо заробване с този заем, да знаеш. До края на дните ти дето се вика. За 70 000 евро трудно ще намериш ново сторителство, че и обзаведен. Може би само в някой гаден квартал. Имай предвид, че по документи новите имоти ги пишат 100 кв и искат за всеки квадрат по 1000 евро, а реално жилището като измериш е не повече от 65кв., да речем. Така им плащам един бонус и пиеш студена вода. Затова хората търсят старо, примерно нещо след ремонт.