Наднормени килограми, набирания и отслабване
Привет,

Мъж съм на 31 години. Висок съм 186см и тежа 108 килограма, лятото, когато карам повече колело и скачам на въже падам до 98-100 килограма. Тренирам вкъщи и на лостове. Гледам да тренирам поне два три пъти седнично, като разделям упражненията така: ден1: Набирания на широк хват от долу до брадичката първите две серии правя 6 повторения после още 4 серии по 4 повторения(общо 6 серии), после набирания на успоредката, като краката са на земята и се набирам докато рамената ми почти опрат успоредката, така 4х10, после 4х12 гребане с 16 килограма дъмбел, напади 4х20, клекове 4х20 и надигания за прасец 4х20. Ден 2: кофички 4х10, диамантени лицеви опори 4х10, обикновени лицеви опори(на дръжки) 4х10 Флайс с 10 кг дъмбели 4х10. Ден 3: Набирания с тесен подхват 2х6, 2х5 и 2х4- общо 6 серии, 4х8 серии вдинане на 16 кг дъмбел от седнало положение(лакът подпраян на вътрешната част на бедрото), 4х10 стандартно бицепс сгъване с дъмбели 10кг от стоеж и 4х10 чуково сгъване за бицепс с дъмбели 10кг. Ден 4: 4х10 лицеви опори за рамо-ръцете са максимално близо до стъпалата, задника е максимално високо и при сгъване в земята се опира челото, раменна преса с 10 кг дъмбели 4х10, повдигане на 6кг дъмбели пред тялото(с изпънати лакти) 4х10, вертикално издърпване на 10кг дъмбели(хеликоптер) 4х10 и разтваряне на 6 кг дъмбели в страни 4х10. Ден5: Лицеви опори за трицепс(лактите докосват земята)4х10, 4х10 полукофички на пейка, 4х10 кик бек с 6кг дъмбели, Френско разгъване с два дъмбела по 10кг, 4х10 повдигане на краката от вис, 4х30 руско извиване за корем и 4х12 стандартни коремни преси.
Огромен проблем ми е диетата. Много ми е трудно да спазвам хранителен режим и на практика си ям всичко. Позволявам си и да пия по 100-150 грама алкохол вечер. Винаги когато започна да се ограничавам, накрая имунната ми ситема отслабва и се разболявам.
Реално, целта ми е да покача силата и главно да стигна 10+ набирания в серия и ако е писано и силово набиране. Най-вероятно трябва драстично да намаля килограмите за да го постигна, но не постигам успех за сега.
Дайте съвет, според вас тези упражнения добре ли са и ако не, какво да променя?
Както казах, тренирам около 3 пъти седмично и редувам упражненията. Лятото скачам на въже и карам колело(тогава свалям около 8 кг но повече не мога).

Коментари

1.   Бате, упражненията ти ми звучат доста добре, въпреки че не съм специалист и не разбирам чак толкова. Важното е да се напъваш в разумни граници, в смисъл да стигаш хем до отказ на мускулите, хем да си довършиш всички серии и повторенията от дадено упражнение докрай, без да се зориш към края им. Това водело до по-голяма хипертрофия, така съм чел, но си мисля че го знаеш това.

Любопитно ми е какъв ти е % подкожни мазнини. Калкулатори в нета има много, но ето един примерен: https://fitnesstime.eu/kalkulator-podkozhni-maznini/

Но за едно нещо мога да ти заявя с абсолютна сигурност, не само защото съм го чел навсякъде, но и защото съм го установил от личен опит. Забрави за алкохола! Ако искаш да постигаш максимални физически резултати, просто го спри. Веднъж седмично може, но не и всеки ден. Повярвай ми, изтърпи няколко дни без него и ще сам ще забележиш как ще можеш да изтискваш повече от себе си. От една страна, сънят ти ще е много по-здрав. И покрай този сън, тялото и мускулите ще се възстановяват по-пълноценно, зареждайки те с повече енергия за следващия ден.

2.   Алкохол150гр по7ккал=1050ккал
1050:4ккал=260гр захар приета от алкохол всяка вечер.
Как очаквате да отслабните при условие,че приемате вечер през времето на най-ниска обмяна на веществата 1/2 от дневния прием енергия само от алкохол.
Понеже алкохола не се съхранява в човешкия организъм, с преиема му веднага започва да се разгражда от черния дроб. Докато това трае, а това може да са часове, белтъчната храна приета с вечеята, не се обработва. Вследствие на това се увеличава рязко броя на условно патогенните и патогенните микроорганизми в червата, което води до проблем в имунната система, защото техните метаболити са алергизиращи имунната система. Вие се самоотравяте.
Докато не решите този проблем, трудно ще постигнете успех с желаното от вас.
Желая ви успех!
М 1964

3.   Аз започнах да се набирам като хората, чак когато свалих до 87-85кг. Най-тежък съм бил 115кг преди доста години, дълго време съм бил 90-100кг а от година съм между 77-80кг.
Като човек, който спортува отдавна и е хвърлил общо около 30кг,ще ти кажа, че хранителният режим е над всичко.
Тренирай, поти се, бъхти се, но ако си в калориен излишък, ядеш боклук храна и пиеш, не очаквай да свалиш много.
Не ми се пише с подробности, заради това ще те помоля да си направиш собствено проучване.
Виж какво значи калориен излишък/оптимум/дефицит.
Общо взето трябва да си на калориен дефицит за да сваляш килограми.
Можеш да си избереш НВД- Ниско въглехидратна диета. Намаляш въглехидратите, увеличаваш белтъчините и полезните мазнини.
Прочети и за Фастинга/ Цикличното хранене. На мен този режим в съчетание с калорийният дефицит и НВДто много ми помогна.
Също така се опитай да махнеш алкохола. В него има много калории и захари. А и като цяло той увеличава естрогена- женският хормон.
Опитай се да прогресираш в тренировките. Увеличи интензивноста и обема. Не видях да тренираш краката. Едни клекове с дъмбелите няма да ти навредят. Краката са най-голямата мускулна група. Тренирайки ги, ще гориш повечко калории.
Аз на твое място бих тренирал цяло тяло през ден.
Например: Клек/Набирания/Лицеви и така 5-6 кръга. Тренировката ще е доста по-натоварваща, отколкото да правя само набирания или само лицеви.
Опитай се да увеличиш тежеста. Ако дъмбелите са с винт, купи си още дискове, аз тренирам и с пудовки. Много хора подценяват свободните тежести, но те са топ инструмент в изгарянето на мазнините.

4.   Трябва да намалиш въглехидратите ,за сметка на протеини и мазнини
Алкохолът се метаболизира като въглехидрат .
Пиенето на алкохол предполага стоене на маса , от там и повече хапване .
Мери обиколки , а не килограми .

5.   Най-важното, което ще ти кажа е да спреш да пиеш по 100-150 мл алкохол на ден. Друго нищо няма да ти казвам.

6.   2, няма как 150 гр ракия да имат 260 гр захар. От къде ще се вземат останалите 110 гр, че и 60% вода? 7 са ккал не на грам ракия, а на грам абс. алкохол. Даже не са и 7, а 5-6. Прочети в интернет, че 100 мл ракия имат 231 ккал. Ти 150 мл ракия ги изкара почти цял хляб калории.

8.   Всъщност ракията има 230к кал на 100гр, №2 се е объркал, но все пак 150мл ракия си е 345к кал. А кристалната захар е 4, 8 к кал на 1 гр.
Искал е да каже че 150мл ракия се явяват 72гр захар, което ще рече че с всеки 50гр ракия се приема калории колкото една препълнена супена лъжица захар, отделно от мезето.

9.   Не е добре за млад мъж като теб. Започни да вдигаш тежести, прави с тежко, колкото можеш по-тежко за макс, после работни серии по 6-8 повторения до отказ. И минимум 5 дни седмично, защото с два-три нищо няма да стане. Пий чротеин по 60 гр на ден минимум. Изключи от диетата тестени, захарни, газирани, ядки над 50 гр/ден. Фаствай 18/6 без изключение. Постави си цел 90 дни. След този период се огледай за пръв път. Ако видиш това, което искаш, знаеш вече как да продължиш. Ако нямаш воля, нищо няма да стане. И след още 10 г ще си с още 10 кг отгоре, с кръвно, начален диабет и тн. Ти решаеаш!

10.   От2 до 4. 6 и 8, Благодаря ви за доуточненията!
Сметката е наистина за 100% алкохол и при 40 градусово питие/40% алкохол/ вашите изчисления са верни.
Наистина енергийно 150 мл ракия, водка се равняват на около 70 грама захар и съответно към 300Ккал.
Но всичко останало е коректно. Алкохола блокира метаболитните
протеино разграждащи ензими, докато бъде напълно разграден от черния дроб. Необработени протеините влошават имунитета. Алкохола дърпа към консумация на мазнини, които приемате вечер през времето на най-ниска обмяна на веществата. След 19 часа всичко прието, като храна се преврища в мазнини.
Още веднъж благодаря ви за доуточненията!
М 1964

11.   Правилно са ти казали, че алкохола спира изгарянето на мазнини. Яж си всичко, но нека е пълноценно. При мен правилото е, яко не разбирам съставките на опаковката, не го купувам. Същото важи и за храненето навън: ако е много евтино, верияно съста%D

13.   Пробвай с Tabata упражнения (Като впишеш в ютуба така, ще ти излязат. За диета и алкохола вече са ти обяснили, но и за тренировките определено имаш нужда от някой/нещо което да показва и контролира.
Tabata тренировките засичат време упражнения и почивка между тях. Ще научиш доста неща. Харесал си някой инструктор от всички които предлагат тези тренировки и все пак съветът ми е да започнем с упражненията за начинаещи, нищо че, си тренираш по принцип. За да влезеш в ритъм и хванеш конструирането на упражненията, както и времето за почивка между тях.