Избор на занаят
Здравейте, благодаря на тези, които ще си дадат мнението!

Липсват ли хора в занаятчийските професии?
В момента съм в IT сектора, на добра заплата за София.

Мислите ли, че е добре човек да се насочи към занаятчийска професия - ВиК или екеттро (може и друга да е) предвид това че много млади не сикат да работят тези професии и се образуват дупки, а работа има.

Това не са ли възможности?

Поздрави,

Коментари

1.   аз работя със средно образование и съм на 8часа и взимам 2700/3000лв.Разбира се имах обучение но това ми остава до живот както се казва но няма да навлизам в подробности.Просто искам да ти кажа че не само програмисти и хората от офис могат да вадят пари

2.   Разбира се и има много плюсове. Например:
1. Сам си определяш работното време
2. Можеш да работиш повече ако имаш нужда от пари
3. Има много търсене и работа
4. Не е нужно да живееш в София и да изплащаш скъпа ипотека

3.   "екеттро "? То не става вече дума за грамотност, а тотално не ви се разбира...

Иначе това, че липсват хора за определени професии, не значи автоматично, че има заплати и бъдеще в тях... За съжаление няма такова нещо като "свободна икономика" която се самобалансира и открива правилната цена на всичко. Икономиката винаги се манипулира. И го отнасят най-вече точно тия бачкаторски професии които звучат остарели, и никой не гледа натам. Нали затова се получи тоя проблем с логистиката, няма шофьори. Въпреки че тук е по-популярна професия защото се изкарват добри пари, на запад не е, и разчитат на чужди кадри. Подобна е ситуацията с учители - пенсионират се, младите са малко, не издържат на тормоза и напускат. Заплатите обаче са мизерни. Ще ги увеличат, и то с малко, като ножа опре до кокала...

Принципно икономиката работи на бумове. Някакъв нов отрасъл става много популярен, и юруш - там са парите и "инвестициите". Така че винаги е по-добре да си там. ИТ е такъв балон. Нищо лошо не казвам, и аз съм ИТ, там са парите. И това ще продължи следващите няколко деситилетия. Правителствата са силно заинтересоване от това как ИТ може да се ползва за по-добът контрол над масите. От това което се публикува в интернет, до дигитални пари, проследяващи приложения, изкуствен интелект и т. н. Бумът изобщо не е приключил.

А викаджия... няма как да е интересен на някой, разбираш ли. Така е за съжаление с повечето класически професии. "Занаят" в днешно време не мога да го дефинирам. Примерно навремето е било занаят да можеш да правиш обувки. Сега ги внасяме от Китай, от големи компании... За съжаление, в днешния свят, няма място за такова нещо. Ти си просто наемен работник, и разни компании наддават за теб... като проститутка, крепостен селянин, животно... както искаш го разглеждай. Но ти сам по себе си вече не си самостоятелна икономическа единица. Ти си инструмент на нечия друга икономическа дейност и като се продаваш, идеята е да се продадеш за най-добра цена... Единственото надграждане е да въртиш собствен бизнес, но е много трудно в днешно време да откриеш правилен отрасъл.

4.   ВиК и особено електротехници взимат купища пари и пак няма. Но това е работа. Не е да гледаш тъпо в екрана и да седиш на климатик.

5.   Хехе, не си никакво IT, а си скучаещо журналистче в напреднала възраст, което вероятно вчера е имало за задача да пише материалче за дупките в прованса и покрай това се е вдъхновило да пусне темичка от проучвателен характер в сподели. Айде аман от проучвателни темички.

6.   Има смисъл, да

7.   Авторът,
До 1, а ти си електро или ВиК(ако не си едно от изброените, с какво се занимаваш)?
До 2, има работа защото си в този бранш или защото така си чувал?
До 4, същия въпрос като на 2
И 6 с какво точно се занимаваш?

Благодаря.

8.   Тук в Германия има недостиг на занаятчии и са добре платени. Някои професии 45-50 евро на час. Има добри и търсени майстори, които непрекъснато имат клиенти. В България също ще стане така, защото в днешно време младите не учат занаят и не могат да правят нещата като старите майстори. Ще има недостиг на добри кадри!

9.   Плочкаджиите и домашните "майстори", които са им лепнали име са много търсени и дори рекетират своите клиенти. Със сигурност правят много повече пари от масата висококвалифицирани офис служители. Разбира се не се става майстор с щракане на пръсти, но не случайно написах "лепнали" име, а не спечелили. Защото качеството на работата им е суббективен фактор и на практика с 2-3 коментара от по гръмогласни клиенти и техни приятели в фейсбук и в кръчмите, целият град ги научава. Преди цените им не бяха толкова надути, но голяма час от тях се върнаха от Германия и Франция, например, където са свикнали да правят за деня минимум 100-200 евро, и като се върнаха в България, искат да си поддържав нивото и в интерес на истината им се получава. ДА, дори и в Българи получават толкова. Основната причина поради това, е оромният брой, новозабогатели програмисчета и други офис плъхове, които наливат масло в огъня и допъ;нително помпат алчността на плочкаджиите например.

10.   До номер 1, с какъв занаят си ти, ако може да споделиш?

Поздрави,