Копнеж
Искам да мога да си купя любов. Да вляза в някой магазин и вместо килограм сирене, да си купя килограм любов. Или повече. Любовта никога не е достатъчна.
Искам да изляза от вцепенението, в което съм изпаднала от много време. От ступора, в който ме хвърли последната ми връзка. Искам сърцето ми отново да бие лудо, пулсът учестен, пеперуди в стомаха и лекото замайване от осъзнаването, че това действително се случва. Последният мъж, който се въртеше около мен, ми каза, че съм апатична. Апатията ми личи, отблъсква мъжете, дори не разбирам как този прояви интерес към мен. Не излъчвам вече нищо, нито желание, нито чувственост, бледо подобие на това, което бях.
Сексът като такъв не ми липсва. За целта имам вибратор. Вибраторът не може да ти изневери. Вибраторът не разбива сърцето ти. Вибраторът не те наранява, не те разочарова. Той е безопасна играчка, лишена от емоции. Липсва ми обаче усещането за топлото мъжко тяло, прилепнало до моето. Правенето на любов. Преди години имах приятел, в когото бях лудо влюбена. Спомням си една нощ, в която ме любеше и внезапното нереално усещане как тялото ми напуска леглото и се издига над него. Плачех, когато свършвах. Това усещане ми липсва.
Не ми липсва конкретен човек. Споменът за последния любим вече избледня. Липсва ми самата любов. Гадната кучка, която не иска да ме навести. Която навестява други, но не и мен. Не знам защо се отрече от мен, забрави ме, отхвърли ме. Наказва ме за нещо, вероятно.
Имам чувството, че минавам през живота на автопилот. Всъщност не съм някоя кукувица с десет котки. Имам деца и внуци, интересна работа. Имам приятели. Самотата не ми тежи и не мога да живея с някого, само за да не бъда сама. Но всичко това вече не ми е достатъчно. Искам повече. Искам да бъда разтърсена, зашеметена, изтръгната от вцепенението, искам да обичам и да бъда обичана.
Вероятно каузата е изгубена. Вероятно вече съм се предала. Вероятно вече не вярвам, че това може отново да ми се случи. Вероятно, но само вероятно, някъде там има мъж, който отново иска да се почувства жив. Вероятно никога няма да го срещна, вероятно той никога няма да срещне мен. Вероятно ще се разминем на някоя тиха улица и всеки ще продължи по своя път.
Заминавам за известно време. Много се колебая дали това е правилното решение. Заминавам с надеждата, че нещо ще се случи. Че нещо ме чака там. Че това не е краят на моя любовен живот. Че може би, все пак, някой ден любовта отново ще ме споходи.
/ж. 59/

Коментари

1.   Хубав филм.

2.   И за кога го искаш това авторке, когато вече си на 59 години?

Относно тези мисли - щом нямаш съпруг(явно) - това е някаква носталгия и нещо нереално - както на човек примерно му се иска да бъде дете...

Трябвало е да разсъждаваш правилно навремето, когато си била млада и да се омъжиш за добър и свестен човек, и можеше и сега да я имаш любовта, и интимността.
А сега на тези години да тръгваш да си търсиш тепърва любовта - е обречена кауза.

По-добре е на тези години да се замисляш повече за духовните неща и за Бога, защото това е най-важното в земния живот на човека!

3.   Не си сама.

4.   До 2 - Съпругът ми е мъртъв.
Изживявала съм любовта и искам да я изживея отново.
Докато човек диша, независимо на колко години е, вярвам, че може да обича отново. Вие не вярвате ли?
Възрастта е относително понятие. Познавам хора, които са по-млади от мен на години, но стари по дух. Аз искам да го изживея този живот, а не да го проспя, независимо на колко години съм.

5.   В следващия живот, мацо! На 59.. колкото и да си запазена, не знам.. те и хормоните вече не са на тези нива, че сърцето ти да бие лудо...
Май е време да се ориентираш към по-спокойни занимания - плетиво, кулинария, гледане на внучета... Пък ако нямаш от последните - котка!

6.   За такива има поговорка- на дърт г–з, зелен бъз.

7.   Искаш ти, ама тебе дали ще те искат?

8.   Пътувания дори само до съседни градове, организирани екскурзии, походи, колективни събития.
Ако имаш социални мрежи, пускай постове тип "компания за кино/театър? "
Влизай в групи по интерес, запознава се активно с нови хора.
Щом има желание, надежда и си насочила енергия в това- ще срещнеш подходящия човек без съмнение.
От 59 г до 80 имаш поне още 20 г възможност за щастливи моменти, скачай с всичко и си ги вземи/случи!
Не, че после трябва да спре това, но ако си здрава и активна, поне цели две декади авантюри :)
Успех!

9.   И какво като е на 59 авторката? Има и много самотни мъже на тези години. Те каква жена ще очакват да привлекат - на 20 или на 30? Много консуматорски и ограничени мнения. Само годините ли опраделят една жена? Тоест, като мине 40-45 - да се самоубива? Да не говорим, че на много жени не можете да им дадете реалната възраст, ако не я знаете.

Да не говорим колко интелигентни и начетени жени има. Е, ако се комплексират мъжете, друг въпрос..

Човек търси истинската любов цял живот.

Важно е друго - какво струваш като личност и какво можеш да предложиш като отношение.

Защо не пробваш с чужденец? Те като че ли нямат такива предразсъдъци към жената. У нас да не си жена - все се чувстваш използвана и неоценена.

10.   До 3 - Благодаря!

11.   Всичко хубаво, но ако беше на 20. На 59 в твоя случай е най-добре да се обзаведен с котки. Тъкмо ще чувстваш тяхната топлина. Жените наистина сте изтрещели. Тя още малко и ще се пресели в отвъдното, но искала да почувства младежката си, изпепеляваща любов! Що за нереална оценка? Ако беше го споделила поне преди 10-на години можех да ти предложа няколко стареца от блока, ама те измряха...

12.   Разказът на авторката ми трогна, но както се казва за къде сме без зелена злъч и злоба като на съществата №№6, 7. Ей, така злоба само заради едната злоба, свити, мизерни сърчица. Хареса ми коментара на №9, съпричастен по женски мил и подкрепящ. Лично аз много дължа на жените, на тяхната топлина и грижа, за тайните понякога безценни съвети и критики. Не съм идеален, но много харесвам жените и винаги съм го подчертавал, че те са по-ценни от мъжете за съществуването на човечеството. Разбира се има много мизогинци / не съм сигурен дали така е правилно да се наричан женомразците/, но те са нещастни и комплексирани същества. Не ги разбирам, а и не искам да ги разбирам. Държа да подчертая не съм феминист и неолибералист, просто уважавам и харесвам жените, че за къде сме без тях. Понякога попадам на красиви стихотворения посветени на жените и ще позволя едно на цитирам.
""Сидела женщина за столиком в кафе
Красивая, печальная, уже немолодая.
Глоточек за глотком и чашку теребя в руке
Всю жизнь листала в памяти блуждая.

То искорка мелькнет в глазах
И на лице улыбка засияет,
То вдруг скатилась по щеке слеза,
О чем печалится, никто не знает.

Всё видела она - и радости букет,
И испытала привкус горечи измены.
Жизнь закалила, оставила свой след,
Не ждет большие перемены.

Во взгляде боль, в глазах тоска.
Что сделала не так? Где оступилась?
Украдкою смахнув слезу, подкрасила глаза
Богиней поднялась и удалилась...

P. S Остался только аромат духов
И чашка с недопитым кофе... ""
Не е от мен, аз не мога да пиша, но не знам защо когато го чета все едно огромна ръка ми мачка сърцето. //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

13.   5, 6, 7, 11, толкова грозни коментари, емпатия е чужда сума за вас? Отвратително!!!

До авторката: пътуването е добра идея, колкото повече излизате от вкъщи, толкова по-голяма е вероятността да срещнете някого, с който си допадате. Може би започването на хоби също би помогнало? А и защо не погледнете в приятелския си кръг, може и там да се е скрил някой за Вас?

Стискам палци да намерите пристан и да усетите любовта отново. Моля, дръжте ни в течение за развитието на историята.

14.   Много хора не могат да прочетат текста в червено преди да попълнят мнение. Спазване на норми и ред е нещо непознато за Нас.
Аз бих посъветвал да се запишеш на занаят, някакво спортно мероприятие, има и клуб на пенсионерите (там не са само мъже и жени над 70 ) или друго събитие където хората се събират с някава обща цел.
Аз лично бях запленен от това, което си написала и ако бе с 20 години по млада от мен, веднага щях да те поканя на среща.
Убеден съм, че твоята сродна душа е там близо или по - далеч и не се отчайвай и не отделяй време за негативните мнения. Стойностните жени винаги намират това, която са заслужили.
Главата горе, усмивка на лице и действие.

15.   До 4 авторката.
Не можеш, дори да искаш. Но не защото е невъзможно, а защото хормоните ти се ебават с теб и са в коренно противоречие с морала ти.
Вцепенена си от рутина и неща които винаги завършват с “така трябва”, като същевременно знаеш, че това не обуславя един живот и не го оправдава. Също така знаеш че накрая няма никакво значение. А го знаеш защото си виждала смъртта и болката от нея. Знаеш че накрая нямат значение почивките, дали си отгледала децата правилно, дали си постъпила морално, но е тъжно ако изпитваш страх, а не обичаш и не приемаш нещата като саможертва.
Усещането за любов е диструктивно по принцип или ако го няма в някакви отношения. И знаеш, че няма да го намериш усещането във всеки, независимо нереалистичния оптимизъм на днешното общество. В Харвард не винаги правят безумни и безсмислени проучвания. Там според задълбочено изселване шанса да срещнеш любовта е около 50 000: 1, което значи че ако познаваш толкова мъже, евентуално 1 от тях наистина ще можеш да заобичаш. Което разбира се не значи че не може да го срещнеш още утре, малшанс.
Но всъщност последното не е проблемът дали ще го срещнеш. Въпросът е да си дадеш ясна сметка, дали ако го срещнеш ще можеш да я задържиш, защото шанса да се повтори е относително малък, почти нула.
Виждаш в този клуб пишат доста хора, предполага се че четат десетки пъти повече и всеки един от тях е загубил нещо, не непременно завършило със смърт, но със сигурност не даващо покой. Без значение дали това ще ескалира като нападки към цял един пол, към конкретния човек, без значение. Важен е резултата, а той е че прекалено много хора са прецакали сами себе си, губейки нещо съвсем съзнателно благодарение на неспособността си да задържат нещо и когато това стане, остават само оправданията, макар и чувството да е все по живо.
Така че съветът ми е ако си решила да се правиш на пилот изпитател, да тренираш, ама не сексуално, а душевно.

16.   Здравейте, копнежа ви е правилен! Аз съм мъж, но и аз имам копнеж за Любов и Живот! И ценя миговете, изживявам ги, по млад съм от вас... Моето мнение, че Любов може да даде, по-чистия човек... Защото тя идва от Душата!
Замърсената душа никаква Любов на може да ви даде, човек който е често циничен, иронизатор, присмехулник, там любовта отсътства... Та в тоя ред на мисли, годините нямат значение, любовните трепети се изживяват от Душата, там възрастта сами си я определяте!
Пожелавам ви да си намерите чист човек! И вие съответно да работите върху себе сиq да сте mf-чиста, за да го задържите... Отидете в Рилския манастир при мощите на Йоан Рилеца или в Руската църква при мощите на Отец Серафим, помолете, пък ще видим... :)

17.   В БГ са такива задръстеняциии. 59 г, вие наясно ли сте, че тя има още 6 г. до пенсия?
А да сте наясно, че в Америка се женят на 70 г.?
Вие сте пълни идиоти. Време за любов има винаги.

18.   До 8, 9 и 12 - Благодаря за милите думи.
Относно възрастта - злостни коментари на тема възраст не ме засягат. По-скоро ме забавляват. Всички остаряваме. Всъщност това е единственият начин да продължаваме да живеем. Холивудските актьори също остаряха. Том Круз остаря. Марлон Брандо, един от секс символите на киното, също остаря. Дори Мадона остаря.
До 9 - Права сте, че има нации, чиито мъже нямат такива предрасъдъци по отношение възрастта на жените, каквито има у нас. Мисля и в тази посока. Спомням си, че в едно свое интервю Джейн Фонда, вече на 72, сподели, че прави страхотен секс с навия си приятел. Не помня някой да е коментирал, че тя е много стара да го прави и че по-скоро трябва да мисли за погребението си.

19.   Мъж на 61 години съм. Написаното от теб ме докосна силно, защото сякаш съм го писал аз самия. Преживели сме различни неща, но и аз като теб се чувствам по същия начин. Искам и мога да даря една жена с много топлина и ласки, но също като теб няма на кого. Не е ли тъжно и странно, че има същества които би трябвало да са заедно, за да си дарят топлина, но нито се познават, нито имат шанс да се срещнат и опознаят. Когато си дете и млад, си мислиш, че за да станеш на 60 години, ще минат няколко столетия и това е в имагинерното далечно бъдеще. Животът обаче не мисли така, минават няколко лета и ти си вече на толкова години. Вътрешно си съвсем същият като на 18. Странно е, но тези дни си мислех същото като теб. Аз искам жена като теб, ти искаш мъж като мен, но връзката е невъзможна да стане. Младоците които пишат гадости не знаят, че само ще мигнат и ще са на толкова години. Тогава ще ги боли от такива хейтърски постове на други младоци. Като видиш такъв пост, не го чети докрай, защото те не могат да проумеят какво ти е на душата. Искрено ти пожелавам, да намериш човека за когото мечтаеш!

20.   От автора: Още веднъж до всички подкрепящи - чета ви и действително оценявам това, което сте написали.
Специално до 19 - бях сигурна, че има и мъже, които чувстват това, което чувствам и аз. Не е възможно всички да са толкова безчувствени. Поглеждайки се в огледалото и аз виждам своето поостаряло аз, но вътрешно съм все същото момиче, каквото бях преди години. Или поне започвам да се връщам към онова си “аз”.
Любопитна съм какво определя невъзможността да се срещнем в този живот. Сам казахте, че е тъжно сходно мислещи да се разминават. Аз съм на мнение, че ако двама души са свободни и искат едно и също, няма невъзможни неща. А и вече нямам време за страхове и колебания. Времето не работи в моя полза и не искам да се събудя някой ден съжалявайки за нещо, което не съм направила.

21.   Авторке, защо смяташ, че добри са коментарите, които те насърчават в това твое нереалистично начинание?

Напротив! Такива коментари само укрепват неправилния ти начин на разсъждение и ти помагат да напредваш в заблудата си!

Аз смятам, че добри и полезни за теб са именно тези коментари, в които хората се опитват да те отрезвят! И които ти ги смяташ за негативни и нападателни!

Това ми прави впечатление в този сайт - че авторите на темите си мислят, че полезни за тях коментари са тези, в които ги подкрепят и одобряват - а това НЕ Е ТАКА! Точно обратното е!

Най-полезна за душата на човека е ГРАДИВНАТА КРИТИКА!

От всички коментари тук - най-полезен за теб е коментар 2.

Аз също смятам, че твоето е нереално - все едно да искаш отново да станеш дете - да, добре изглежда, но е нереално!

Цар Соломон(най-мъдрият човек в историята на човечеството) казва, че има подходящо време за всяко нещо в живота на човека и човек трябва да върши всяко нещо в подходящото за това време!

Така, че както ти е казал и номер 2, подходящото нещо за твоите години не е да търсиш тепърва нова любов, а да се обърнеш към Бога и да помислиш за спасението на душата си!

22.   До 21 - Мисля, че от всеки един коментар, като изключим най-гразните, човек има какво да извлече. Не отхвърлям различните мнения. Съзнавам, че изпитвам и доза носталгия по изминали моменти, които няма как да се повторят. Това не означава непременно, че не мога да изживея нови. А за моята душа спасение няма

23.   Включи се и тук сектанта... Пфу, сь крий се, бе! Няма нужда навсякъде да "огрява".
Авторке, лимитите на н 21 са си негови, не обръщай внимание на прожекциите му и опитите да ти наслади неговото си като твое.
Това са ужасно лепкав, негативни същества, но още ги има...

Живея в Испания, тук хора на по 75-80 г са по дискотеки уикендите.
Имат си дискотеки за хора над 50 г в които ходят и доста по-млади.
Техните уикенди са- барове, дискотеки, рг есторанти, разходки с кораб.
Изобщо не се впечатлявай от закостенели хора със задръжки, в квадратен вят, с квадратни мозъци с ясно очертани граници.
Живей си живота както н атеб ти е кеф. А за любов никога не е късно.
Емоциите не се водят по години, нито по "правила" измислени от комплексари.
Със сигурност има доста мъже на подходяща възраст, които си мечтаят за същото, но вероятно от "хорски срам" заради ей такива като сектанта, не смеят даже и да опитат.
Ще трябва ти да си по-активна, наблюдателна из средите, в които би открила твоят човек и да му предложиш достатъчно ясно да те "улови" или пък направо да си го уловиш ти :)
Авторке, живей, смей се, лудувай си, не допуска в себе си чуждите... злъч и не възможности по техни си критерии!

24.   До 23 - Развесели ме твоя коментар. Така и смятам да направя, да се наслаждавам на живота. Била съм в Испания за месец и знам за какво говориш. Беше през 2004 г. Спомням си, че вечерният живот кипеше и по улиците се разхождаха елегантно облечени хора на сегашната моя възраст и над нея.
Съзнавам, че нашето общество е все още доста консервативно. Една моя приятелка имаше кратка връзка с вдовец, който не смееше да я покани у дома си, за да не го видят децата му. На нея това не й хареса и прекрати връзката.
Желая ти много купони в Испания!