Истериите на един мъж
Имам истеричен приятел. Когато възникне проблем започва да крещи като идиот. Може най малкото нещо, някоя случайност или лош късмет да го ядосат и да почне да крещи и да демонстрира колко е ядосан и как едвам се сдържа. Стигало се е и до трошене. Държи се грубо със семейството си и е нежен само с кучето си.
Когато го видя че нещо се ядосва винаги си мълча и гледам да го успокоя, после му говоря как тия неща не са хубави и той е съгласен и иска да се промени. Чете философски книги, казва че малко се е подобрил от тях, но на мен ми писва вече да го трая.
Не знам дали е нормално да крещи на хората които обича, крещи на майка си или на мен, ако не може да си намери някоя тениска. А на кучето се извинява, че го е изплашил с крясъците си, прегъща го, пита го как се чувства, говори си с него, казва му че то не е виновно. Изглежда нелепо. Разбира се крещи и когато не му е провървяло и някъде другаде извън дома, като чели всички сме му виновни за неуспехите.
Днеска го питах как да се държа с него когато ми крещи а той ми каза, да мълча и да правя каквото той иска. Аз му казах, добре тогава когато аз искам нещо ще ти крещя и ти ще правиш каквото аз кажа. Той отвърна, че това няма как да стане и той щял да си прави каквото иска. Тогава го попитах защо му е жена, защо не си седи сам и той и каза, ако искам да си ходя, че не ме е карал да идвам, при положение, че една година ме е канил да дойда в неговата къща.
След скандала, разбира се той е много зает и излезна и ми писа смс, колко се извинява, колко много ме обича и други такива. Аз не искам да се карам с половинката си, искам да се разбираме без скандали, но тая негова раздразнителност ми идва вече в повече и вече сериозно обмислям да го напусна за известно време.
Има ли жени, които да знаят как да се справя с агресията му, той иначе е добър мъж, не изневерява, грижовен е, работлив, но на моменти все едно влиза някой демон в него и се държи все едно не е той.

Коментари

1.   Има такива хора. Аз лично познавам един. Парадоксалното е, че е фантастичен човек, страхотен приятел, изключително надежден, умен, прецизен, финансово напред с материала заради амбициозната си природа, щедър, грижовен... абе всичко, което би искала да видиш в лицето на приятел или партньор. Но е избухлив. Много. Ще те подкрепи в степен, в която никой друг няма, дори ако е срещу собствения му интерес. Стига да се примириш с моментите на викане и ругаене :).
Какво е решението в твоя случай? Добре помисли дали останалите качества на приятеля ти си струват да останеш с него. Ако не - най-добре прекрати тази изтощителна за теб връзка. Ако има солидни плюсове, заради които си струва да се бориш, го научи да те уважава. Не е лесно, но не е невъзможно. В моментите, когато избухва, стопирай всякаква комуникация и го наказвай с ледено мълчание и никаква прошка в продължение на дни. Не отстъпвай, бъди твърда. Когато решиш, че наистина се променя и е готов за разговор, постави условието си - да не ти крещи, да не ти повишава тон по никакъв повод. Ако те обича, наистина ще се постарае.
Ако не направи опит да се коригира, значи не си му достатъчно скъпа. Няма смисъл да оставаш с него.
Ти сама ще прецениш колко важен е за теб този мъж и защо. Ако е само заради страха да не си сама, мотивацията ти е погрешна и не оправдава търпението ти. Ако всичко друго му е наред, опитай да запазиш връзката си, но не и на цената на безкраен компромис.

2.   защо не вземе да си изразходва енергията с някакъв спорт.. да удря боксовата круша там докато се изтощи и няма сили да крещи и вилнее

3.   Моят приятел е такъв, мен даже ме и обижда не заслужено. Някой нещо го ядосал и аз го отнасям. Набива ми в главата колко съм глупава, некадърна и проста и много други обиди, които мисля, че не заслужавам. Разбирам аз да съм провокатора ще го преглътна, но просто не е честно. Майка ми е същата като него. Не знам някаква пародия е явно-докато растях майка ми ме мачкаше като хлебарка, а сега любимият ми мъж ме досмачка. Да не ти разправям като е пиян. И после вместо да се извини ми казва "аз съм си такъв като накипя и избухна, после ми минава" А аз какво да правя с всичката тази тежест и болка и горчилка в сърцето си. Не прави моята грешка и се раздели с него докато не си го намразила. Колкото и да ти е мъчно и колкото и да ти се иска няма да си ти тази която ще го "излекува" с търпение и обич, ще се погубиш сама

4.   Абе не знам дали да се изнесеш за кратко или завинаги... Струвами се, че той няма да се промени, нали знаеш поговорката за вълка и козината си..

5.   Убеди го да отиде на психолог / психиатър. Както го описваш е сериозно.

6.   Преди време и моята половинка имаше някакви изблици. Аз прекратявах всякаква комуникация с него тогава, като казвах: "Този разговор е непродуктивен и аз няма да го водя. ". Или просто си излизах или просто млъквах, просто нямаше как да си изкарва нещо на мен, при положение, че аз просто отсъствам. В началото беше шокиран, след това нямаше проблем, защото знаеше, че по този начин не може да се разтовари. То остава в него, аз отказах да поемам отрицателната му енергия. Това си е вид енергиен вампиризъм. Ако се хванеш на това хоро, ще му даваш енергия и той ще се храни от теб. Ако откажеш, той ще знае, че няма нужда да вдига скандали, защото няма да го "нахраниш". Решението не е и ти да му викаш, а просто да го игнорираш, когато започне. Дори можеш да излезеш от къщата и да кажеш, че ще се върнеш, когато се успокои. Теб майка ти не те е родила и гледала, за да ти крещи някой и да те малтретира по този начин. Обичай се. Пробвай с това, което ти казах, но спокойно, без обиди. Не го обиждай, защото ще го нахраниш.

7.   Гледай след някоя годинка да не почне да те пердаши, защото тогава ще стане страшно. От такива лудаци стой далече. Сега само чупи и вика, ама като му кажеш "ДА" и ще си покаже рогата.