Приятелки-съпернички?
Здравейте! Искам да разкажа 3 истории, които са се случили през годините. Дали са ми били приятелки и аз права ли съм в отношението си към тях или просто съм по-критична... Може да бъдете безпощадни, любезни, критикуващи, оправдаващи, но ще ми бъдете полезни с мнението си, защото все мисля, че светът се е изчаткал и аз не съм от този груб свят.

1 История:

Бях студентка -приеха ме да уча в голям град, на 100 км от родния ми град. Наемът в квартирата, в която хазайката ми направи малък ремонт беше увеличена без предупреждение и аз се оказах без квартира в началото на учебната година. Тогава Мими ми помогна-отидох да живея у тях, като плащах малък наем на нея. Всичко беше чудесно, навсякъде бяхме заедно, хранехме се заедно, споделяхме. Тя беше прясно омъжена, но не обичаше мъжа си-споделяла ми го е. Оженила се под натиск на родителите си и за да забрави някаква голяма нейна любов от миналото. Бях на 18 години и имах гадже в родния ми град, което един ден дойде в града, в който учех и така се запозна с Мими. Междувременно течеше дело за развод между нея и мъжа й. Заминах за лятната ваканция при баба и дядо на село. Мими имаше рожден ден и аз купих цветя и отпътувах с влака за града й. Вълнувах се, защото щях да се видя с гаджето ми, което беше поканено на рождения ден, а и с Мими не бях се виждала от месец. Отидох, подарих букета, още не беше дошъл моя любим... По едно време на вратата се звънна и аз отворих-беше той. Зарадвах се, прегръщах го. С него беше и братовчед му, с който както после разбрах се беше запознала Мими и излизаха заедно. Хапвахме, пийвахме, докато на вратата не се позвъни отново-дойде колежка на Мими, която аз не познавах. Видът й беше доста предизвикателен-впито клинче и риза, повече показваща, отколкото скриваща преливащите и прелести. Тя веднага се включи в тържеството-взе думата, смееше се предизвикателно, танцуваше кръшно... Стана ми неловко, аз съм скромен човек и някак се почувствах излишна. Излязох на терасата, беше късно през нощта, Мими и другото момче се бяха усамотили. Прибирайки се в стаята бях шокирана от гледката-колежката седеше в скута на любимия ми и се целуваха. Не казах нищо, просто се облякох и си тръгнах в 4 часа сутринта. Мими се опита да ме разубеждава, че е късно, даваше ми някакви успокоителни ndm'ejd, които аз не исках, а колежката й ме хвана за ръката и ми каза, че такива работи се случват, че любовта не била вечна... Тръшнах вратата и излязох. Стоях на една спирка и чаках да дойде първия рейс за да се махна, да забравя... Нямах сили дори да заплача от обидата, от предателството, от наглостта... Следващите дни ревах като безумна, не заради моя плейбой, а заради това, защото почувствах, че зад гърба ми е имало някакъв заговор докато съм била на село през ваканцията и четиримата са се забавлявали. Не се обадих повече на Мими, считах, че тя е запознала шавливата си колежка с моето гадже и е знаела какво се случва зад гърба ми, но не ми каза, не ме предупреди и аз страдах много. Можеше да не се намирам там в този момент. Когато си тръгвах, никой не ме спря-всички позорно мълчаха-пуснаха ме да изляза в 4 сутринта в големия тъмен град сама. За любимия не страдах дълго, защото се запознах с по-стойностен човек. Но Мими намразих, не исках да си спомням... Сега, след толкова години се измъчвам-дали съм била права. Чакам присъдата ви или опрощението. Имам нужда от друга гледна точка.

2 История

Купих си преса за коса. Eвтина, не някаква скъпа и професионална, отдавна я лелеех тази преса. В къщи беше дошла на гости приятелка от детските ми години, много сме близки, почти сестри. А може би само така си мисля... Показвам и приставките -4 на брой, хваля се щастливо. Тя има далеч по-хубави неща, защото родителите и са заможни. От типа хора е, които все гледат да не се прецакат нещо-всичко, което прави трябва да е на далавера. След няколко дни вадя пресата от кутията за да я използвам за пръв път и виждам, че 2 от приставките ми ги няма. Аз не съм ги ползвала, всичко си беше в кутията. Изведнъж ми просветна, че тя ги е взела. Откраднала. Стана ми много гадно, обидно, тежко. Нищо не казах и когато идваше по -нататък в дома ми. Питам се защо са й тези приставки-нейната преса е голяма, тези приставки са малки-дори не може да ги ползва?
Защо се получава така, че те правят на идиот и то хора, които са видели все добро от теб? Трябваше ли да повдигна въпроса за приставките пред нея, а не да мълча все едно нищо не е станало? Още сме приятелки...

3 История

Имах състудентка-много тъпо същество, но движех с нея, защото беше добродушна, макар и глуповата. Чeсто ме канеше у тях, когато имахме свободни часове, защото живееше близо до университета, а аз-в по-далечен квартал. Специалността ни беше тежка, а тя не разбираше почти нищо от нея. Преписваше от мен на изпити, виеше врат навсякъде, от където можеше да види нещо, за да изкара изпитите. Завършихме-аз с отличен успех, а тя-с тройка. Обещаваше ми, че има познати и ще намерят работа и за двете ни, за да работим заедно. Бяхме си близки. Eдин ден ме информира, че е започнала работа чрез тези познати, а аз се скитах и търсех навсякъде. От тогава спря да ме пита за работа-намерила ли съм, търся ли. Само щастливо ми се обаждаше да ми каже как е тя и колко и е добре на тази работа. От различни квартали сме, но се чуваме по телефона често. И аз не знам за какво е нужно да се чуваме повече-аз съм и била нужна за да завърши, сега съм и нужна за да ми се хвали. Прави така, че да се чувствам кофти, като неудачница. Не знам как да прекъсна това псевдо-приятелство вече. Не знам ако го направя дали няма да изглежда като завист за нея. Не знам как да постъпя, но тя ме натоварва с идиотските ни разговори и това колко е велика.

Дайте ми мнение, моля Ви... Как се постъпва, когато видиш, че си използван, как се излиза с достойнство?
Благодаря, че ме изчетохте! Благодаря за коментарите!

Коментари

1.   „Как се постъпва, когато видиш, че си използван, как се излиза с достойнство? “

Авторке, а ти откъде накъде стигна до извода, че си била използвана?

История 1
Въпросната Мими не те използвала, напротив - дала ти е евтина квартира, когато си била на улицата. Самата тя е минала през развод, тежък момент и си нищо не пишеш ти пък да си помогнала с приятелство, подкрепа, съвет.
Не е виновна, че приятелчето ти те е въртяло по такъв начин, но ти какво очакваше от връзка от разтояние? Човекът си е имал мацки, няма значение, дали въпросната братовчедка е една от тях. С какво е виновна Мима? Той можеше да се запознае с въпросната и в трамвая, трамвая ли ще ти е виновен? Дори трябва да си благодарна, че си разбрала истината за този човек.
Работи над самочувствието си, чети книги и бъди интересен събеседник, за да си самата ти в центъра на компанията. Никой не е виновен, ако имаш комплекси и предпочиташ да се криеш някъде.

История 2
Откъде знаеш, че въпросната приятелка ти била откраднала? Самата казваш, че не може да ползва приставките, но ако е така - тя е болен човек-клептоман и не се занимавай с нея. Не те е използвала, просто е болна. Случва се...

История 3
Ти дава ли на приятелката си да преписва? Ти обяснява ли ? материала? Ти какво направи за нея?
Иначе, ако искаш да ползваш връзките ?, просто си отвори остата и я питай, дали ще има работа и за теб. Подготви си документите, мотивационно писмо, CV и овладей завистта си, а използвай по-добре ти самата тази приятелка. Тя няма да ти намери работа, ти трябва да си поискаш услуга и съответно да върнеш такава. Това са връзките, много е просто - взаимна изгода.
Колкото до оценките - хубаво е, че си отличничка, но самата ти виждаш, че не е достатачно. Ако не преодолееш комплексите си и проблемите си в общуването с хората, няма да имаш успех в живота.
Ревизирай собственото си поведение към хората - ти какво даваш във връзките си с тях, после ги обвинявай, че те били използвали. Може би точно ти си използвачката и затова странят от теб. Лошо няма иначе във взаимното използване (симбиоза). Давай без да очакваш нещо в замяна и ще видиш, как ще почнат хората да ти съдействат и помагат. Всичко си зависи от теб!
Да се самосъжаляваш и да обвиняваш другите за неудачите си е най-грешната стратегия, защото не ти решава проблемите. Така нито ще задържиш мъж до себе си, нито ще предотвратиш кражба, нито ще си намериш работа
Успех

2.   Жените винаги се прецакват от най-добрите си приятелки, винаги
Това е било при тях, при мъжете започва да става сега, тепърва!

3.   Подкрепям номер 1
- История 1 - Момичето ти е помогнало в труден момент. Не може докато те няма да нарежда на приятеля ти какво да прави, къде да излиза, са кого да излиза и като цяло как да си живее живота. Ако не е била нейната приятелка е щяла да бъде друга. А тя реално какво е могла да направи - да го дърпа за ръката като 5 годишно дете? Или да ти звъни за нещо, което дори не е сигурна, че е сериозно и дали ще й повярваш? Защото ако ти беше казала, можеше ти да кажеш, че не е вярно и че ти завижда заради проваления си брак и иска и на теб да ти направи мръсно. Това са си ваши работа и аз също не бих се намесила като въпросната Мими. Ваши проблеми - вие си ги решавате. Каква съм аз да се меся?
Друг е моментът на къде клони везната - към прикритата връзка или към човекът, който ти е дал покрив над главата ти, когато не си имала друг, който да ти почогне?

- История 2 - Сигурна ли си, че тя ги е откраднала? Ако няма кой друг, защо общуваш с нея? На мен така една братовчедка ми беше откраднала два пъти по 10лв - нищо не казах, ама си имам едно наум и сведох контактите с нея до минимум.

- История 3 - Тя може да имала искрени желания да ти помогне да намариш работа, ама в крайна сметка времената са трудни. Тя не може да ти обещае и на 100% да очакваш да го направи. В крайна сметка нейните приятели ще искат да направят услуга на нея като тяхна позната, а не на непознато момиче, което тя познава. Ако тя се издигне, тогава може и тя да поиска услуга за нейн познат. Иначе това, че ти не си намираш работа не е нейна вина. Вярно е, че може да ни помогне в търсенето, ама и ти не знаеш тя всъщност до колко може да ти помогне - може да иска, но сега да не може. Намирането на работа зависи от теб, а не да чакаш друг да ти намери. В крайна сметка, ако има едно свободно място е логично тя да си го вземе и ако има второ да ти предложи, ако не тя да се уреди. То и ти не би си предложила мястото, за да е тя добре, а ти безработна.
Съжалявам за по-резкия тон. Знам, че ти е криво. Виждам, че си добро момиче и имаш желание нещата да се наредят. Явно е, че си била сериозна и старателна. Но просто трябва да разчиташ повече на себе си и да не опрадаваш постъпките си с това, че някой те бил засегнал или не бил направил това или оново (било то да ти каже за връзкта, за работа и т. н. ).
Ана

4.   За първия случай с Мими, не разбрах как стигна до извода, че тя е отговорна за това, че приятеля ти се е закачал с другата? Те може да се се запознали и нейната приятелка да му се е натиснала, а той е поддал. В случая Мими може би е направила грешка, че не ти е казала, но как може да си сигурна, че тя ги е подбутнала нещата да станат така? В този случай за мен на първо място е виновен приятеля ти. Не знам какъв е този човек, който даже ще се целува с новата си изгора, докато ти си там. И други мъже има дето изневеряват, но поне се крият. Не знам какъв е този изрод с който си била, наистина не знам. Ако той държеше на теб, нямаше да се случи нищо и нямаше да ти изневери.
Във втората ситуация с пресата за коса, ако наистина си сигурна, че тази твоя "приятелка" е взела приставките, не знам що за акъл имаш да продължаваш да контактуваш с нея. Как може някой човек да краде от теб и ти да продължваш да се виждаш с него? Мисля, че имаш сериозен проблем със самочувствието, щом търпиш такива хора, а търпейки ги въпреки, че ти правят лоши неща, значи, че си заслужаваш гадните номера. Утре ако същата приятелка ти открадне нещо по-ценно и важно, сама ще си си виновна и ще си си заслужила страданието, защото не си предприела нищо, когато си видяла какво става първия път. А след като не си предприела нищо, значи, че си съгласна с нейното поведение- тоест съгласна си да имаш приятелка, която краде от теб. Така че помисли много добре относно ценностната си система и самочувствието.
В третия случай се чувстваш прецакана, но не виждаш колко много сама си допринесла за това. ЗНачи смяташ, че е правилно да ходиш с момиче, което намираш за тъпо същество и което най-безцеремонно си използвала защото била добродушна и те канила у тях, а когато тя уж те е прецакала се чувстваш в правото си да бъдеш обидена. Мислиш ли че това момиче не е усещало, че нямаш добро мнение за нея и не е направила това с работа като вид отмъщение, за твоето поведение? Може и да е това причината, може да са много други. Просто няма как да се отнасяш неуважително към някой, а после да очакваш от него да е супер точен и коректен с теб. Тя може и да е имала доброто намерение да започнете и двете работа, но познатите и да са и казали, че могат да уредят само нея. Просто няма как да знаеш, освен ако не отидеш и лично да попиташ човека каква е причината да постъпи така. Може би в момента ти се хвали, защото преди ти си демонстрирала пред нея каква отличничка си, а тя как не струва нищо, бъди сигурна че когато презираш някой човек, дори да не му го показваш, той го усеща. Затова те съветвам в бъдеще да не дружиш с хора, които подценяваш и които не уважаваш.
И от трите случая които си описала просто видях, как изобщо нямаш реална преценка за хората и обстоятелствата и как не виждаш и совствените си грешки. Просто има доста неща в твоето поведение, които провокират такъв развой на събитията.

5.   "Приятелки"... Ха.. Само една случка, ще разкажа-да не те депресирам допълнително. Израснах с едно момиче. Може да звучи като клише, но бхме като сестри(аз съм едно дете) Минава време-порастваме имаше кофти работа за никви пари-тръгнах да й търся.. Намерих. Работа-прилична за не лоши пари. Недоволна. Вечно мрънкаща. Запознах се със мъжа ми. Тя в прав текст(уж на майтап) казва "Колко ти завиждам, а аз вечно сама" Чак да се почевстваш виновна. Минава месец-два бях я запознала с един човек с когото имахме някаква връзка, но нищо сериозно. Те се ушумолевиха и заминаха за чужбина без да думичка. Не че искам обяснение. Просто се лепна за първия срещнат. Минава още малко време. И се оказва че и за това пак аз съм била виновна-оказало се, че я пляска отвреме-навреме. Женското приятелство е защитен вид. На изчезване е.
Извини ме, за крайното мнение, но така е според мен.
Ел.

6.   От Автора

Благодаря за коментарите! Аз търпя градивна критика. Eстествено, че в тези истории няма как да обхвана всичко, което се се случвало-това са само щрихи за добиване на представа за ситуациите. Не искам да се оправдавам, но винаги съм постъпвала като човек!

1 История

С Мими бяхме много близки, нямаше право да не ми каже какво се случва с колежката и и любимия ми. Интересно е и как любимия ми се е свързал с Мими и е запознал дори братовчед си с нея. Тя ми е дала покрив на главата, можело е да отида за далеч по-малко пари на общежитие, но именно, че много си помагахме и вярвахме отидох при нея. Тоест-вярвах и безрезервно. Разберете, че аз не я виня, че гаджето ми е награбило някаква нейна колежка, а мълчанието и относно всичко-тя ми е спестила обаждането на любимия ми до нея, виждането им и запознанството с братовчеда на любимия. Излизанията на четиримата заедно. Тя нямаше добро мнение за тази колежка отпреди това, бях чувала да я споменава не с добро. За него не ми се говори-вината е в него, не в колежката. Мими е доста по-голяма от мен. Тя знаеше, че това е първата ми любов, една дума ми трябваше от нея, за да не бъда там. Ние всичко си споделяхме и си помагахме във всяка ситуация. Компанията можеше да се вихри и без да гледам как Той се натиска с някаква жена. Тя е знаела, че това ще се случи пред мен, защото възлюбения и колежката са били двойка докато съм била на село.

2 История
Момичето не е клептоманка, просто обича винаги да е на далавера с нещо. Шамар да е-на аванта да е. Толкова неща сме преживели с нея заедно през годините, че ми е невъзможно да я обвиня, дори и тя да е взела приставките. Просто не мога! Наречете го сантимент към доброто старо време...

3 История
Аз не съм се възползвала от нищо с тази моя състудентка. Просто всички я отбягваха, защото е простовата. Просто не можеше да вдене даже за какво е в тази специалност, искаше някаква професия да има-каквато ще да е и да е по-лесно. Тя гравитираше в орбитата ми, защото никой не я искаше. Обличаше се със старомодни дрехи, защото нямаше средства. Аз и помагах не само в уроците, но и с много дрехи, за да не и се подиграват в университета. Разберете, аз не я съжалявах, а я обичах като моя сестра. Не съм очаквала, че тя така ще се промени. Нищо не съм очаквала от нея, не съм искала да ми намира работа. Просто по-късно разбрах, че е имало още 1 свободно място там, където тя е почнала, но познатите и са я посъветвали да си мълчи пред мен, защото аз съм била харизматична и способна и отивайки там съм щяла да блесна аз, а не тя. Била е съгласна да е друг, но не и аз. Може би сега тържествува... Лошото е, че забрави как нищо не знае, а има някакво огромно самочувствие. Когато се ожених, тя каза :"Е, как пък те взе мъжа ти като не си първа хубавица! "Тя е сама и до днес. През цялото време е таяла някаква завист и после с удоволствие е гледала как се гърча в недоумение как тя-двойкаджийката работи нещо, което не разбира, а аз умницата-не. Намерих си работа около специалността ни, но тя дерибейства още нагло над мен и ми подхвърля разни жлъчни реплики. Аз нямам никави протекции. Просто не мога да и тегля една или да и кажа да млъкне най-сетне, да спре с изтъкването си защото ще я обидя! А аз не искам да я обиждам и наранявам.

Не, не се оправдавам. Нямам проблем със самочувствието-просто съм добър човек. И толерантен и деликатен. Не, няма приятелки-всичко е интереси.

7.   Не разбирам как една толкова близка приятелка може да не ти спести малката подробност, че гаджето ти излиза с колежката и.

А на крадлата какво бихте казали-Ти ли ми взе приставките? И тя какво ще отговори-Не, не съм аз! И после?

Тъпите същества винаги прогресират! Че и са нагли отгоре на това!

8.   Номер 7, кратко точно и ясно!