За накърнетото мъжко достойнство или как заради тежко минало проваляш обещаващо настояще
Здравейте на всички! Казвам се Ина и съм студентка в Берлин.
По принцип не пиша и чета историите в този сайт, но.. всевъзможна гледна точка би ми била полезна точно в този момент.
Ето и кратката, но нашироко описана от мен история:На работата си тук се запознах с изключително интересен младеж, с когото веднага си допаднахме. По случайността, която основополага всичко в този живот, или почти всичко, ни разпределиха точно двамата още на първия работен ден, в който се и запознахме. Това предпостави разговора ни, смеха, бързите закачки, докато строгите ни отговорници не ни наблюдават.. Много разменяни погледи, много неконтролируеми усмивки по лицата при всяко неволно разминаване с таблите/работим в кетъринг компания/, плахи комплименти от негова страна, и неколкократно прошепване на имейла му в откраднатите секунди, в които не сме наблюдавани, с молба да не забравям да го потърся.. И всичко само в една-единствена вечер, в една смяна. Да усещаш онази заливаща те гореща тръпка, да не успяваш да овладяваш погледите и усмивките си.. Докато до даден момент си изцяло с всичкия си, се появява някой и завладява мислите ти.. Нямаше как да запиша имейла и не спирах да си го повтарям наум през цялото време при всичкия стрес под строгото око на шефовете, гостите на събитието, отсервирането на полупразните чаши с вино и заменянето им с нови по етикет, който никой от подпинайлите вече не забелязва, но от който зависи работата ти при най-малката грешка.. Е, успях да го запомня. А когато смяната свърши и всички се разотивахме, той се затича до мен, прегърна ме.. и ми го припомни.. ами отново.
Писах му още на следващия ден, а неговият отговор не закъсня, в който той изтъкваше колко е поласкан, че все пак съм спазила обещанието си и съм го потърсила. Написа нееднозначното и пораждащо хиляди размисли и до ден днешен у мен "Надявам се да се случи още... "/възможно най-близко преведено от немски прозвучава горе-долу така.. / и завърши с поздрав, написан на български, който се беше постарал да намери явно от гугъл преводач.. Разменяхме си още няколко имейла до момента, все сближаващи ни, но и сдържани в същото време.. типичното поведение тук. До момента, в който дойде и следващата ни обща смяна, за която и двамата предварително знаехме, че ще се паднем заедно.. И колкото се вълнувах за нея, толкова се оказа тя именно моментът, в който всичко се зачеркна, сякаш никога не е било.. каквото и да е то. Аз бях причината. Точно аз, която най-много се бях вълнувала. В същата сутрин.. получих вест от предишния си приятел. Вест, която ме ядоса, разстрои, хвърли всички емоции в невероятна въртележка. Този човек бе не просто.. мой партньор, мой приятел. Той бе най-голямата и искрена любов в живота ми. За него бях напуснала България/той също не е българин /, за него бях променила плановете си за бъдещето, за следване, за работа, защото усещах как не мога да съществувам пълноценно без неговото присъствие в живота ми. И много други драматични събития, свързани с цялата ни 2-годишна история. И въпреки че бяхме разделени, че всичко бе доведено до своя край.. , когато някога.. някой.. е бил толкова близък до сърцето ти и душата ти и си дал мило и драго за него.. е почти невъзможно да не те трогне която и да е вест, свързана с този човек.. независимо колко време е минало.. независимо колко сте се променили и двамата и колко много са се разклонили пътищата ви. Остава нещо вътре в теб.. , което трепти. Което боли. Което разчувства. Дори да е само за миг. Е, този миг се случи при мен именно в деня на дългоочаквана ми втора среща с новия, с различния, с онзи, показал ми, че въпреки всичко минало изживяно мога да почувствам тръпка отново.. Нещо, в което абсолютно не вярвах! И отново да повторя.. бях тъжна.. , бях разгневена.. , бях.. не на себе си! Не говорех по време на смяната, не само с него, а просто.. с никого. Изолирах се на страна по време на паузите, бях отвеяна, просто не бях там.. бях другаде. Той ме гледаше.. чудеше се.. търсеше начин за контакт.. След като нямаше никакъв отговор от моя страна на действията му, финално.. дойде до мен и сложи ръка на рамото ми. И, о, какво ми стана в този момент.. Така рязко и грубо я отблъснах, отдръпвайки се после на страна.. , че.. и сега като се сещам, въпреки че минаха месеци, настръхвам и се обвинявам.. След това до края на смяната, когато отново се разминавахме с таблите.. и погледите ни отново се засичаха.. автоматично и неконтролируемо вместо усмивка гледах настървено.. сякаш целият свят ми бе виновен. Сякаш не намирах изход, и се лутах из всичките си емоции, из миналото, из настоящето. При първата ни среща го гледах мило и се усмихвах широко от стеснителност. Сега го гледах
сякаш бе най-големият ми враг. Как, как... и до днес не мога да си простя как... Не мога.. Случилото, случило се.. От този момент нататък спряхме да си говорим. Той спря.. Засичахме се и все по-рядко на смени. Писах няколко имейла, останаха без отговор.. Минаха няколко месеца, през които сме се засекли на смяна само неколцина пъти.. безмълвие.. усещам на моменти как се спира погледът му отново върху мен.. Идва и говори с обща наша приятелка, също колежка от работата, докато аз се намирам точно до нея в същия момент, но мен и не поглежда даже.. Освен за части от секундата в момента, в който аз не го гледам.. Женската ми интуиция ми подсказва, че има нещо у него.. , че не се изгубила онази мигновено появила се химия и тръпка.. Но вече като преградна стена стои едно унижение може би, накърняване на мъжкото му самочувствие и достойнство.. За да не ме потърси за причината и до ден днешен и да се подминаваме като непознати.. да оставя имейлите ми без отговор.. Попитах толкова приятелки, толкова познати, все момичета, жени, всяка с различен опит.. "Да отблъснеш положената върху рамото ти мъжка ръка накърнява ли толкова много самочувствието, че да прекрати всякакъв контакт? " Всички бяха еднозначни : "Ами, да, разбира се, естествено, на мъжете съвсем малко им трябва, особено ако е било и пред други хора. "Поради емоционалното си състояние дори и не помня съвсем ясно дали някой видя това, което направих, но като че ли имаше малка групичка от колежки по-встрани.. Решила съм твърдо да се извиня лично при следващата ни среща, която е съвсем скоро. Случайно разбрах за кои дни си е взел смени и аз взех за същите.. Стига имейли и недомлъвки, отивам и обяснявам като хората.. просто самата истина. Не спирам да с обвинявам всеки ден, защото това бе едно ново начало за мен, а човекът, макар и по първи впечатления, си заслужава.. отново едно мое следващо женско усещане.. Но много бих искала да чуя и женски, и мъжки мнения по тази тема.. Засяга ли се толкова много наистина един мъж от подобен жест? .. Има ли шанс да се оправят нещата или може би си е извадил вече дадени изводи, които винаги ще стоят като спънка и пречка.. , за каквото и да било следващо.. нещо. Благодаря Ви от сърце!!! Очаквам всякакви мнения!

Коментари

1.   Ами да, има шанс, но ти ТРЯБВА да приключиш на 100% с историята с бившия. Ако трябва ходи на психолог, но ти с тази история трябва да приключиш. Не е вярно, че трябва да се разчувства човек при новина от стара любов - всички сме обичали много силно някого в миналото, но сме намерили начин да продължим, а ти не го правиш и не толкова от любов към старият, а по-скоро от страх от нова връзка и разочарование, защото и най-вероятно даваш прекалено много във връзката - отказваш се от всичко, сменяш дори държави, изобщо - правиш всичко за една връзка и накрая се отказваш от себе си и се разтваряш в нея - от това те е страх. Не ти е тежко миналото иначе - всички сме имали любови, тежко минало имат хората, жертви на насилие, тормоз или болните хора.
Приключи със старата връзка преди да започнеш нова, но поне с това момче ще трябва ти директно вече да предприемеш нещо и до като германките - казваш си директно какъв ти е бил проблемът и директно, че харесваш човека и то в очите - не с писания. Младите немци са неуверени в общуването си с жени. Повечето са израстнали с разведени родители, властни майки, учителки и сестри - страх ги е от отхвърляне, а ти и точно това си направила. Много трудно е за мъж от тази култура (особено прусяците) да преодолее задръжките си и да установи някакъв физически контакт с теб, а ти си го отблъснала. За един българин това не е кой-знае какво, ние сме южен народ на страстите - ти си доказателство за това, но за прусяците твоето поведение има много сериозно значение.
Покани човека на кафе събота или неделя, обясни му се без да криеш проблема и му разкажи какво чувстваш. Няма да останеш разочарована и още - провери дали междувременно момчето, което си харесваш не е срещнало друга! Нека общата ви приятелка му каже между другото, че много го харесваш и говориш често за него.
Успех

2.   Здравей! Живота в чужбина е тежък - пожелавам ти да откриеш щастието и любовта!

Крайно време е да оставиш бившия в миналото! Очевидно не си го забравила напълно и ти влияе на психиката и на настоящите отношения с хората. Веднъж за винаги затвори тази глава и едва след това отваряй нова! Преустанови всякакви контакти и гледай напред!

Всеки човек е индивидуален. Постъпила си глупаво. И със сигурност човека е объркан, затова поговорете. Мъж съм и ако бях на мястото на момчето, бих се подразнил и обидил. Но ако има химия и привличане, надали ще се откажа само заради това и ще потърся причина за реакцията ти. В крайна сметка ние мъжете сме хищници и ловци, а не сръдливи примадони.

Ако обаче разбера, че все още в мислите ти витае някаква голяма любов от миналото, тогава по-скоро бих се отдръпнал. Един мъж може да търпи всякакви истории, но желае да бъде единствен за жената, в противен случай се накърнява егото и се губи стимул за връзка.

Успех!

3.   Ами... като си писала имейли, защо не написа истинската причина надълго и нашироко. Щеше да прочете необезпокояван.
Пък колкото до достойнството - при истинската любов егото /щото това тук е суета и его, да махнеш ръката на някого от рамото си, не е такава смъртна обида чак/ би трябвало да е по-слабо от чувствата, и ако тук не е така - за какво ти е такъв човек, ако и да има химия помежду ви. Истинската любов е всепрощаваща и не познава достойнство. Затова влюбените често изглеждат жалки, когато попаднат на лоши партньори. Не че при вас става дума за това.
Иначе да - конфронтирай го, обясни му, или напиши имейл с обяснение. Но ако пак се дърпа, зарежи.

4.   Ами случва се следното:
1. Срещате се, виждате се, усмихвате се, закачате се с поглед и език на тялото, пишете си - тук всеки започва да се надява и фантазира, че може да се случи нещо хубаво и прекрасно и...
2. В следващия момент, без очевидна причина ти го отблъскваш грубо и недвусмислено, без той да го е заслужил с нещо.. Какво става след това..
3. Той е наранен и почва да се чуди къде сбърках, с какво я обидих, с какво заслужих такова отношение.. и се самоизмъчва с мислите си, не знаейки, че причината и повода за нелепата ситуация не е той..
4. Той незнае какво е в твоята глава и че мислите ти са объркани и си емоционално нестабилна.. и решава, че явно не го харесваш и искаш да прекратиш всякакви по - нататъшни отношения! Обиден е и наранен - за това и не отговаря на е-мейлите ти.. Какво да направиш? !?
5. Деликатна ситуация, защото е твърде възможно с държането си да си убила пламъка в него.. и знай, че макар правилната ти постъпка да е да се видите и простичко да му обясниш поведението си и причината за него - то е много възможно той да продължи да е дистанциран, обясних ти защо.. Може и да е решил, че си от типа флиртаджийки, които пускат усмивчици и въртят опашка, докато не разберат, че даден мъж ги е харесал, а след това вече не им е толкова интересно и си търсят вниманието другаде.. Ако е това последното - ще ти коства доста усилия и енергия да върнеш ситуацията в изходна позиция, но той все пак ще има едно на ум!
6"Засяга ли се толкова много наистина един мъж от подобен жест? " - засяга се да, особено ако е чуствителен.. Ти си отхвърлила вниманието му, засегнала си личността му и то без обяснения.. Ами аз и само приятел да съм ти без други намерения - и аз бих се засегнал от държането ти, след като не съм го предизвикал..
7. Съвет - като се видите му дай да разбере, че съжаляваш за постъпката си, че той не е виновен за нищо и бъди мила, без да прекаляваш нито с извиненията, нито с любезността.. После ако е възможно си поговорете откровено и ако го избиете на шега пък ще е най - добре! Късмет!
М

5.   Благодаря Ви за мненията, замислих се над всяко едно.. колко по-различно е, когато погледнеш всичко отстрани, от друга гледна точка. Ще направя всичко по силите си, за да оправя нещата. Ще бъда честна и искрена. И каквото стане.. Обещавам да пиша до седмица как са се развили нещата! /Междувременно, ще се радвам и на други мнения / Поздрави от Берлин!

6.   Не е сaмо отблъсквaнето нa ръкaтa, общото ти поведение през цялaтa вечер е. И дa, нормaлно е човек дa се зaмисли "искaм ли дa имaм отношения с човек, който при проблем си го изкaрвa нa целият свят? " В смисъл, че не е сaмо личнa обидa, a поглед и рaзмисъл върху цялото. Зaтовa и вероятно не отговоря нa мейлите ти. И aз не бих. Когaто имaм сериозни нaмерения към някого и той ми покaже подобнa чертa в хaрaктерa, зa предпочитaне би било дa не се зaдълбочaвaм с проблемен човек.
И ето, ти дори не виждaш проблемa в цялото ти поведение, през цялaтa смянa, a сaмо моментa в който си отблъснaлa ръкaтa му. В същност този момент е бил сaмо кaпкaтa, която е дошкa в повечко. Искaл е дa рaзбере кaкво ти е, дa ти предложи опорa, a ти нa фонa нa другото, прaвиш и товa, след кaто е можело съвсем спокойно дa кaжеш "не е моментa, ще говорим друг път" или нещо от сортa. Стaвa въпрос зa елементaрно, поне възпизaно поведение. Опитaй, говори с него лице в лице, не нaстоявaй зa някaкво продължение или нещо тaковa. Присто се извини и обясни. И го остaви, aко реши ще те потърси. A ти прерaзгледaй формaтa си нa поведение и реaкции, зaщото не сaмо той, a никой нормaлен човек не би позволил подобно отношение към себе си.

7.   Охх леле, как е от възможно от история, която се разказва в 5 реда, да развиеш цял роман? Мисля, че си склонна излишно да драматизираш и да придаваш важност на незначителни неща (знам го, защото и аз го правех преди).

Ясно, бившия ти е скъсал нервите, съсипал ти е деня, но горкото момче с какво ти е виновно, че да си го изкараш на него?

Погледни на нещата от неговия ъгъл. Говорили сте си няколко пъти, писали сте си, ти си била приятелски настроена и лъчезарна (знаци, че имаш интерес към него) и изведнъж се държиш като пълна кучка. Човекът е решил, че или го разиграваш, или че си изгубила интерес, и нормално повече не те търси и не се натрапва. Няма да си къса нервите и да полага усилия за момиче, което е виждал 3 пъти общо.

Станалото - станало, момчета има много. Ако всички изразходвахме толкова емоции и си късахме нервите заради всяка неосъществила се свалка или пропусната възможност за запознанство, ехеее... психолозите и терапевтите щяха да си духат носа със стотачки.

Моят съвет е да оиеш една студена бира и да продължаваш смело напред, без да му мислиш много.

9.   Не мисля, че коментарите са справедливи! Съгласна съм с това, че отблъсквайки го се е наранил, но един истински мъж не би се отказал толкова лесно. Особено, ако е напълно сигурен в чуствата си. Напротив той би се борил до край. И не момичето трябва да прави първата крачка, а той. Според мен след това, което се е случило той е трябвало просто да си поговори с нея. Да я попита грешно ли е разчел сигнала. Действително харесва ли го и иска ли да бъдат заедно. И не мисля, че рлигията, възпитанието или националността са важни за една връзка. Преди всичко, важни са чувствата. Така, че той е този, който трябва да направи крачката. А момичето не е направило кой и знае какво. Този, които е обичал истински ще я разбере. Този сайт е направен, за да се подкрепяме и да си помагаме, а не да се съдим.

11.   Коментар 9 ти сигурна ли си, че си прочела и разбрала историята, или просто да си кажеш стихотворението и ти..? !